Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To producenci podają ile wody się wykropli z powietrza na wymienniku?

 

Witam !

 

Najczęściej taka informacja jest podawana w wytycznych projektowych dla pomp ciepła. W przypadku powietrznych urządzeń marki Viessmann w zależności od temperatury i względnej wilgotności powietrza ilość skraplającego się kondensatu może wynosić do 20 litrów/h. Natomiast podczas rozmrażania ilość kondensatu to nawet 20 litrów w ciągu 5 min.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam instalatora który podłączy mi PC typu DERON (posiadam instrukcję na @ dla zainteresowanych). W grę wchodzi także podłączenie dwóch pompek obiegowych oraz uszczelnienie w kilku miejscach przecieków instalacji PC w kotłowni którą wykonał poprzedni instalator. Instalacja w Jankowo Gdańskie.

 

Ktoś, coś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

Co myślicie o powietrznej pompie ciepła Mitsubishi Power Inverter 8 kW ? Miał ktoś do czynienie lub ma ją u siebie. Firma niedaleko miejsca naszego zamieszkania zrobiła mi na nią wycenę, nie należy do najtańszych, ale ponoć jest solidna i niezawodna? COP 4,4 przy parametrach A7/W35. Gwarancja na 5 lat hmmm...

 

Lepsze parametry ma Panasonic za te pieniądze jak ma być lepsza Mitsubishi od Panasonic to nie Power Inwerter tylko Zubadan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej taka informacja jest podawana w wytycznych projektowych dla pomp ciepła. W przypadku powietrznych urządzeń marki Viessmann w zależności od temperatury i względnej wilgotności powietrza ilość skraplającego się kondensatu może wynosić do 20 litrów/h. Natomiast podczas rozmrażania ilość kondensatu to nawet 20 litrów w ciągu 5 min.

 

Pozdrawiam !

 

Załóżmy że to bedzie srednio ponad 100l na dobę. Czy doprowadzony odpływ z tacy w okolice żwirku i rury drenażu jest w stanie bezproblemowo odprowadzić taką wodę drenażem który jest podpięty po drugiej stronie domu do kanalizacji deszczowej?

Edytowane przez dwiecegly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że to bedzie srednio ponad 100l na dobę. Czy doprowadzony odpływ z tacy w okolice żwirku i rury drenażu jest w stanie bezproblemowo odprowadzić taką wodę drenażem który jest podpięty po drugiej stronie domu do kanalizacji deszczowej?

 

Mi się wydaje że tak choć nie zrobiłbym tego z tego względu ze koło tego miejsca zawsze będzie się tworzył na zewnątrz lód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze a na fotkach wykonawców część, jak nie większość pomp nie ma w ogole odpływu zrobionego, po prostu woda ścieka z tacy pod pompęi wsiąka w ziemię i jakoś się nie martwią...

 

Zapewne wszystko zależy od rodzaju gruntu. W piasek wszystko ładnie wsiąka natomiast w przypadku gliny to już tak fajnie nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wsiąka tylko zamarza, tworzy się lodowisko, wsiąka dopiero jak jest dodatnia temperatura, w tym roku w styczniu praktycznie nie było dodatniej temperatury więc lodowisko było spore, przez żwirek też nie przeleci bo zamarznie, więc agregat montujcie tam gdzie może powstać lodowisko, lub kable grzejne aż do odpływu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Zgodzę się, że powinno się uprzednio wybrać odpowiednie miejsce, w którym okresowo może pojawiać się oblodzenie. Dodatkowo warto pamiętać o odpowiedniej wysokości montażu na gruntem 30-50cm, w celu zabezpieczenia urządzenia przed narastającym lodem.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka rura: http://spidi.mojabudowa.pl/?id=201212 Gruba pionowo w dół. Na piaskach da radę. Na glinie i tak zmarznie pewnie...

 

Ja mam podobnie plus kolano na mniejszą rurkę w połowie fundamentu pompy i pociągnięte 50tką do kanalizacji deszczowej (2m dalej). Niestety ta rurka płytko pod ziemią (20cm) bo głębiej się nie dało więc tak tak pewnie zamarznie w duże mrozy.

Edytowane przez cactus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, te lodowisko to całkiem spore jest. U mnie w takim miejscu, że nie przeszkadza (bywam tam raz na 2 tygodnie może).

 

[ATTACH=CONFIG]383367[/ATTACH]

 

Dopiero jak sie to zobaczy na fotce, to widac jaka "porazka" jest pompa PW.

 

Pomijajac juz wszystko inne, to Ty te tone lodu musiales roztopic na parowniku, nim ponownie zamarzl sobie na gruncie. I tak cala zime. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero jak sie to zobaczy na fotce, to widac jaka "porazka" jest pompa PW.

 

Pomijajac juz wszystko inne, to Ty te tone lodu musiales roztopic na parowniku, nim ponownie zamarzl sobie na gruncie. I tak cala zime. :)

 

Cóż mogę powiedzieć. Tak jak pisałem - kompletnie mi to nie przeszkadza. Pomijając Twój dramatyczny ton ;) ani tam nie ma tonu lodu, ani nie całą zimę, bo to co widzisz zbierało się 2 tygodnie i w ciągu następnego tygodnia zniknęło. Wcześniej też raz się utworzyło lodowisko, ale sporo mniejsze i szybko zniknęło. Czy wolałbym prostą PC gruntową? Oczywiście. Wykonując samemu kolektor poziomy cena byłaby akceptowalna/porównywalna z moją pompą. Tylko ja nie mam miejsca na działce, a na odwierty nie było mnie stać. PC PW była jedyną sensowną opcją. I patrząc na rachunki, naprawdę nie czuję się porażony ;) a zdjęcie wkleiłem jedynie, żeby zobrazować skalę problemu.

 

Wg mnie przy sporych ujemnych temperaturach (-15 i dalej) piasek nie gwarantuje nie powstawania lodowiska. I tyle. Być może ktoś ma inne doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli oszczednosci sa tak fantastyczne, to jak juz raz stopicie to lodowisko na parowniku, to bym temat instalacji pompy dokonczyl i poswiecil te kilkadziesiat zl rocznie na prad do kabla grzejnego i zrobienie odplywu do kawalka rury drenazowej zakopanej 1m pod trawnikiem.

Wyglda to nieciekawie i pewnie ten trawnik na wiosne tez jest mocno "zmeczony".

Edytowane przez Tomaszs131
niestosowna argumentacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...