Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ten panas spoko, ale jakbym miał brac emaliowany za prawie 4 tysiaki to chyba wole niedzewkę np. tego kingspana bądź termicę...

jakieby one nie były, pewnie wytrzymaja drugie tyle co ten pasas i inne emaliowane.

 

tylko nikt nic nie wie o tych "nierdzewkach"

 

to wężownica w oryginalnych jest taka sama jak w tych galmetach 20-250l

 

Montuję Termica 300L one mają wtedy 2węż 0,9m2 i 1,1m2. Wystarcza spokojnie do każdej pompy.

One są ładnie wykonane i teoretycznie wytrzymają dużo dłużej. Ale najdłużej wytrzymają a tam gdzie woda jest naprawdę złą.

Jak woda jest w miarę dobra to emalia też długo pożyje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

COP ci rośnie przy pompie inwerterowej? Czyli inwerter nie działa?

 

Nie wiem skąd wysnułeś taki wniosek- moj Panas ma jakąś tam min moc ok 3kW i max latem ok 12 kW

Na galmecie 140 ltr była powierzchnia wymiany 0.6 m2 (zewnętrzny płaszcz) i PC nie działała jak należy ...

Po zastosowaniu prawidłowego zasobnika , wszystko jest ok- "świetny pomysł" zaczerpnąłem z naszego forum ( stary galmet miałem już przy piecu)

To wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuję Termica 300L one mają wtedy 2węż 0,9m2 i 1,1m2. Wystarcza spokojnie do każdej pompy.

 

Ja mam galmeta Biwalentnego 300l i sumaryczna pow. wezownic to 2,5m2. Stanowczo za malo, zeby moja pompa (zwlaszcza latem) dzialala optymalnie.

Teraz bram bym wersje MAXI (przy 300l ma 3,8m2), ale za moich czasow jeszcze ich nie mieli w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciup, skąd takie wytrzasnąć? szukam zbiornika 250L i mają 2 wężownice po 0,9 + 0,7 nie ma takich w tych pojemnościach.

 

Ktoś miał styczność, albo jakieś opinie o tych zbiornikach?

http://allegro.pl/zasobnik-kingspan-250l-2w-bojler-nierdzewny-cwu-i6559947574.html

 

Witam

 

Jeśli to nie podróbka to z pewnością wolałbym tego Kingspana niż emaliowanego Panasonica.

Jeśli już oryginał Panasonica, to brałbym z niedzewki, a te robi dla P. norweski równie renomowany OSOHotwater

Kingspan to znana, renomowana i popularna angielska firma o długich tradycjach.

Robi różne zbiorniki, w tym w całości z miedzi, a te dopiero kosztują...

Rozważałem nawet kupno podobnego, ale nie znalazłem wówczas polskiego dystrybutora, a zależało mi na długiej gwarancji.

Ostatecznie wybrałem OSO -

 

Jeśli chodzi o wężownice, to przy inwerterze ich wielkość nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

U siebie mam 2, spięte równolegle, o łącznej długości 1,4 m2 .

Wodę grzeję nieco dłużej, energii zużywam tyle samo, co inni z wężownicami 3-metrowymi.

1,8 m2 dla inwertera 9 kW w zupełności wystarcza.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się dla mnie moment podjęcia decyzji o rodzaju montowanej pompy. Dom-3 poziomy x 65m2, używane 2 górne, trzeci-może w przyszłości. Więc chwilowo grzane będzie ok. 130-140 m2 i w duże mrozy dogrzewany dól, aby nić się nie stało. Okna MS Titan, ocieplenie 5 cm wełny pomiędzy murami+10 cm styropiany-zewnątrz- dom 20 letni, trzykondygnacyjny.

Oferta do której się skłaniam to-pompa Buderus 10,4 bez zasobnika-łazienka oddalona kilkanaście metrów od kotłowni i poprowadzona tylko 1 rura z zimną wodą z dołu na ostatni poziom w poprzek domu-mam tam przepływowy gazowy Vaillant 19,2 kW.

Dom posiada fotowaltaikę 8kW (połowa na cele bytowe, połowa przeznaczona na PC)

A Teraz pytania:

Oferta na ok. 40.000 zł zawiera wszystko w cenie, łącznie z projektem odwiertów 2x120 m, rotametrami i przebudową kotłowni-stary piec gazowy 12-letni Junkers zostanie w razie w.

Zalecany jest bufor ok. 100 l.-Mam grzejniki v33 ogromnie przewymiarowane w całym domu, instalacja 8 letnia z miedzi.

Czy to będzie dobry wybór, czy lepiej sprzęgło 40 litrowe (przeczytałem na forum wywody o sprzęgle i dlatego pytam.

Czy przy większym buforze i nagrzewaniu go z falownika do wyższej temperatury sprawność PC nie spada?

Czy może zamontować T-CAPA 9KW i nie rujnować kotłowni i b. małej działki już urządzonej, a w razie dużych mrozów użyć pieca gazowego? To inwerter-więc b. elestyczny-oferta ok. 25000 seria H z montażem i buforem 100l. To na początek, dalsze pytania wkrótce.

Edytowane przez adh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adh,

kilka rzeczy mi się rzuciło w oczy :

-gruntówka i grzejniki może wyjść na Scopie to samo ( w najlepszym wypadku) co na powietrznej PC ( na blogu Clarneta fajnie jest to opisane)

-nie wiesz czy będziesz ogrzewał więcej , to raczej PC na całość ( chyba nie dołożysz drugiej...)

-wielkość bufora moim zdaniem zależy od instalcji i mocy PC ( 50-100 ltr do 12 kW wydaje się ok), raczej nie masz co myśleć o PC bez bufora na taką chałupę

-sama moc PC : albo profesjonalne OZC , albo sam dobierasz ( czytałeś , to wiesz jak to się robi)

-jaki producent , też musisz sam zadecydować (dla mnie najważniejsze : COP,moc przy -15/-20 st,jakość,serwis,cena)

-zasilanie awaryjne tak samo dotyczy gruntówki jak powietrznej ( to że powietrzne grzeją do -7 st to MIT!!!)

-do zastanowienia pozostaje to CWU , może warto przeanalizować wariant bez gazu ( oszczędzasz opłaty abonamentowe ) ,T2, masz PV , można pokombinować z zasobikiem CWU

 

 

Widzę bardzo duży plus : przewymiarowane grzejniki i nie najgorsze ocieplenie.

Fotowoltaika oczywiście zmniejszy koszty eksploatacji.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow,

dzięki za uwagi, dopiero wróciłem, więc dlatego moja późna reakcja. Męczy mnie pytanie, czy podgrzewając wodę do wyższej temepratury w buforze tracimy na COPie, podobnie jak na podgrzewaniu CWU (mając COP np. 2,5 to to samo, co gaz).

Myślę, że temperatura 35 st. mi wystarczy, więc gruntówka mimo wszystko będzie sprawniejsza (teraz grzeję 40st. i jest aż nadto.

Pozdr.

Edytowane przez adh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow,

dzięki za uwagi, dopiero wróciłem, więc dlatego moja późna reakcja. Męczy mnie pytanie, czy podgrzewając wodę do wyższej temepratury w buforze tracimy na COPie, podobnie jak na podgrzewaniu CWU (mając COP np. 2,5 to to samo, co gaz).

Myślę, że temperatura 35 st. mi wystarczy, więc gruntówka mimo wszystko będzie sprawniejsza (teraz grzeję 40st. i jest aż nadto.

Pozdr.

 

Hej

bufora nie przesądzam na 100%-ale ze względu na 3 kondygnacje jest bardzo prawdopodobny ( może się też okazać , że nowsze modelePC lepiej sobie radzą z instalacjami grzejnikowymi).

Co do strat COP ,to zaobserwowałem ułamki przy najniższych modulacjach.

Jest oczywiście zjawisko zmniejszenia temp wyjściowej z bufora o np 1-1.5 K , ale na SCOPIE nie jest to specjalnie odczuwalne.

Tak naprawdę PC pracuje najmniej optymalnie z buforem kiedy jest na min mocy ( zazwyczaj w okresach przejściowych)-ja ten problem rozwiązałem stosując proste sterownie względem dT na PC , kiedy będzie np 2K to PC wyłącza się na 45 min ( działa super)

Jeśli zdecydujesz się na montaż bez bufora- to przynajmniej zostaw sobie zawory i miejsce.

Co do rodzaju PC -może się okazać , że jest minimalna różnica w SCOPie - a przepaść w cenie instalacji ....

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczy mnie pytanie, czy podgrzewając wodę do wyższej temepratury w buforze tracimy na COPie, podobnie jak na podgrzewaniu CWU (mając COP np. 2,5 to to samo, co gaz).

Myślę, że temperatura 35 st. mi wystarczy, więc gruntówka mimo wszystko będzie sprawniejsza (teraz grzeję 40st. i jest aż nadto.

 

Jesli tylko bufor nie jest absolutnie konieczny (a to nie jest czeste w domkach) to unikaj go jak ognia. To dodatkowe koszty i spadek sprawnosci. Nieraz wiekszy, nieraz mniejszy, ale spadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wężownice, to przy inwerterze ich wielkość nie ma aż tak wielkiego znaczenia.

U siebie mam 2, spięte równolegle, o łącznej długości 1,4 m2 .

Wodę grzeję nieco dłużej, energii zużywam tyle samo, co inni z wężownicami 3-metrowymi.

1,8 m2 dla inwertera 9 kW w zupełności wystarcza.

 

Przy korzystaniu z taniego pradu zaczyna to miec znaczenie, bo moze sie okazac, ze dziennego 2h okienka drugiej taryfy na cele CO zostanie nam niewiele czasu. Poza sezonem grzewczym - i owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis,

najpierw-uznanie za Cech Hydraulików, a ad rem, to bufor w moim przypadku jest raczej konieczny-myślę o 100l. dom trzypoziomowy grzejnik V33 znacznie ogromnie przewymiarowane. Pytanie-czy w buforze ma być temperatura 0k. 35 st, taka, jak w instalacji, czy wyższa-ale wtedy straty na Copie.

Andrzej 5101-mnie wystarczy niska temperatura instalacja jest zrobiona pod kodensat na wyrost, tak, że nie ma potrzeby hybrydy.

Skłaniam się ku ON-OFF 10,4+2x120m odwiert i bufor 100l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie obejrzałem sobie dzisiaj moją kotlownie przy PC. Pracuje to już miesiąc. Troche mnie martwi że nie znalazłem w kotłowni żadnych filtrów o ktorych piszecie w tym temacie. Jaki to miałby być filtr? Osadnikowy? W ktorym miejscu instalacji?

Poniżej schemat tego co wyczaiłem w mojej kotłowni - jest to najprostszy układ jaki się da bo taki też chciałem. Ale martwi mnie brak filtrów i zastanawiam sie czy nie powinno być jeszcze jednego ZZ zaraz za hydroboxem.

schemat.jpg

Podłogówka napełniona roztworem glikolu, brak podłączenia wody do pionów.

Edytowane przez Pod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...