Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie obejrzałem sobie dzisiaj moją kotlownie przy PC. Pracuje to już miesiąc. Troche mnie martwi że nie znalazłem w kotłowni żadnych filtrów o ktorych piszecie w tym temacie. Jaki to miałby być filtr? Osadnikowy? W ktorym miejscu instalacji?

Poniżej schemat tego co wyczaiłem w mojej kotłowni - jest to najprostszy układ jaki się da bo taki też chciałem. Ale martwi mnie brak filtrów i zastanawiam sie czy nie powinno być jeszcze jednego ZZ zaraz za hydroboxem.

[ATTACH=CONFIG]387383[/ATTACH]

Podłogówka napełniona roztworem glikolu, brak podłączenia wody do pionów.

 

Powinien być przed pompką obiegową, może być zawór z filtrem na pierwszy rzut oka nie zauważysz różnicy. Albo jest w hydroboxie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie obejrzałem sobie dzisiaj moją kotlownie przy PC. Pracuje to już miesiąc. Troche mnie martwi że nie znalazłem w kotłowni żadnych filtrów o ktorych piszecie w tym temacie. Jaki to miałby być filtr? Osadnikowy? W ktorym miejscu instalacji?

Poniżej schemat tego co wyczaiłem w mojej kotłowni - jest to najprostszy układ jaki się da bo taki też chciałem. Ale martwi mnie brak filtrów i zastanawiam sie czy nie powinno być jeszcze jednego ZZ zaraz za hydroboxem.

[ATTACH=CONFIG]387383[/ATTACH]

Podłogówka napełniona roztworem glikolu, brak podłączenia wody do pionów.

 

No ale masz też grupę bezpieczeństwa wpiętą za zaworem kulowym, powinna być wpięta przed.

 

Nie widzę też naczynia przeponowego, w układzie więc może to które jest w hydroboksie wystarczy ale warto to przeliczyć bo widać że instalator lubił przyoszczędzić.

pewnie jak byś wstawił zdjęcia to by było używanie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale masz też grupę bezpieczeństwa wpiętą za zaworem kulowym, powinna być wpięta przed.

 

Nie widzę też naczynia przeponowego, w układzie więc może to które jest w hydroboksie wystarczy ale warto to przeliczyć bo widać że instalator lubił przyoszczędzić.

pewnie jak byś wstawił zdjęcia to by było używanie :-)

 

Już jedziesz na innego instalatora ? Spójrz najpierw na siebie kto daje ocynki i czarne kształtki do instalacji? Kto daje pompki weberman po 120 zł za sztuke?. Nie rozumiem tu niektórych zachowań po co ci to znasz instalatora i wiesz że chciał przyoszczędzić? Myślisz, że jak komuś coś udowodnisz, że zrobił nie tak to będziesz miał więcej klientów.... Naprawdę czarny marketing to zła droga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jedziesz na innego instalatora ? Spójrz najpierw na siebie kto daje ocynki i czarne kształtki do instalacji? Kto daje pompki weberman po 120 zł za sztuke?. Nie rozumiem tu niektórych zachowań po co ci to znasz instalatora i wiesz że chciał przyoszczędzić? Myślisz, że jak komuś coś udowodnisz, że zrobił nie tak to będziesz miał więcej klientów.... Naprawdę czarny marketing to zła droga...

 

Ocynki pewnie że stosuję, zrobiłem na ten temat już cały temat jakieś 2 miesiące temu i tłumaczyłem czemu w pompach ciepła na ogrzewaniu gdzie temperatura nie przekracza 60st.C ocynk jak najbardziej się nadaje. Radzę kolego podszkolić się trochę z chemii.

Czarnych kształtek u mnie nie znajdziesz, przyjrzyj się dobrze a nie głupoty wypisujesz.

 

Pompki nie webermann tylko RED, ale ok, podobne.

Doczytaj tylko kiedy takie stosuje, jak mają osobne termostatyczne sterowanie na układach w pełni nie sterowalnych przez siłowniki.

Jak układ jest z siłownikami bądź grzejnikowy to Willo albo LFP,

Jak układ z chłodzeniem to tylko Willo, bo grundfos/LFP ma nieprzystosowana elektronikę.

 

Jeszcze jakieś głupie pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale masz też grupę bezpieczeństwa wpiętą za zaworem kulowym, powinna być wpięta przed.

Jak może być przed zaworem jak zawor jest bezposrednio na zbiorniku ?

Nie widzę też naczynia przeponowego, w układzie więc może to które jest w hydroboksie wystarczy ale warto to przeliczyć bo widać że instalator lubił przyoszczędzić.

pewnie jak byś wstawił zdjęcia to by było używanie :-)

 

Naczynie przeponowe jest na schemacie, oznaczone "nacz. przepon.", zaraz za zaworem bezpieczenstwa.

Dlaczego grupa bezpieczenstwa ma być na ciepłej wodzie? Widziałem kilka przykładowych schematow na necie i była na ciepłej.

Filtra nie potrafie znaleźć ani osobnego ani zabudowanego na zaworze. Chyba że jest w hydroboxie ale nie bede go otwierał. Na nitce CWU nie potrzeba żadnych filtrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak może być przed zaworem jak zawor jest bezposrednio na zbiorniku ?

 

 

Naczynie przeponowe jest na schemacie, oznaczone "nacz. przepon.", zaraz za zaworem bezpieczenstwa.

Dlaczego grupa bezpieczenstwa ma być na ciepłej wodzie? Widziałem kilka przykładowych schematow na necie i była na ciepłej.

Filtra nie potrafie znaleźć ani osobnego ani zabudowanego na zaworze. Chyba że jest w hydroboxie ale nie bede go otwierał. Na nitce CWU nie potrzeba żadnych filtrów?

grupa bezpieczeństwa ma chronić zasobnik a nie resztę instalacji, dlatego winna być przed zaworem.. Co jeśli przy zamkniętym zaworze wzrośnie ciśnienie? Grupa bezpieczeństwa którą narysowałeś jest dla CWU a gdzie dla CO? Może w hydroboksie. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy poddaje się z moim poziomym kolektorem gdyż poszła już druga nitka a w trzeciej zaczyna spadać ciśnienie!? Okazuje się, że trafiłem na jakąś wadliwą rurę PE40 która samoistnie po kilku latach w ziemi się rozszczelnia!! Tak więc poddaję się i zamówię jakąś pompę powietrzną inwerterową (zmiennej mocy) z CHRL. Pierwszą ofertę dostałem z New Energy czy jakoś tak;) Tutaj dane pompy:

 

https://drive.google.com/open?id=0B6U3I3HrSslRNFhONE1YU3l6WGc

 

Cena bardzo przystępna tylko zastanawiam się nad tym kompresorem Mitsubishi - czy to jest to czy tylko Coppeland się liczy? Wszelkie uwagi mile widziane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie złączka - ciśnienie miałem minimalne w zasadzie w okolicach 1bar. Nie ma sensu tego ratować bo już widzę, że trzecia pętla pada tak więc odpuszczam temat. Teraz aby kłaść na nowo te pętle to wiązało by się z rozwaleniem wszystkiego na działce a ratowanie starych jest niemożliwe. Natomiast pionowe odwierty jeśli mam zapłacić 20tys pln to wystawię moją PC którą ostatnio kupiłem na sprzedaż i kupię jakiegoś powietrznego inwertera - trudno...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy poddaje się z moim poziomym kolektorem gdyż poszła już druga nitka a w trzeciej zaczyna spadać ciśnienie!? Okazuje się, że trafiłem na jakąś wadliwą rurę PE40 która samoistnie po kilku latach w ziemi się rozszczelnia!! (...)

Po dwóch latach, w ciągu czterech miesięcy szlag trafił wszystkie trzy sekcje - o takim przypadku jeszcze nie słyszałem (ale instalatorem nie jestem).

Kilka razy wspominałeś o kamieniach wokół rur. Nie obsypałeś rur ręcznie gruntem kamieni pozbawionym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amir: 1 bar to nie jest minimalne cisnienie na DZ.

Twoj cyrk, Twoje malpy, ale ja stawiam dolary przeciwko orzechom, ze to nie jest uszkodzenie rur w zakopanych w ziemi.

Nie przedstawiles jak doszedles to swoich wnioskow, wiec trudno cokolwiek powiedziec. Ja moge tylko dodac, ze mialem tez walke ze swoim DZ i nim znalazlem przyczyne, byla seria blednych wnioskow. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy poddaje się z moim poziomym kolektorem gdyż poszła już druga nitka a w trzeciej zaczyna spadać ciśnienie!? Okazuje się, że trafiłem na jakąś wadliwą rurę PE40 która samoistnie po kilku latach w ziemi się rozszczelnia!! Tak więc poddaję się i zamówię jakąś pompę powietrzną inwerterową (zmiennej mocy) z CHRL. Pierwszą ofertę dostałem z New Energy czy jakoś tak;) Tutaj dane pompy:

 

https://drive.google.com/open?id=0B6U3I3HrSslRNFhONE1YU3l6WGc

 

Cena bardzo przystępna tylko zastanawiam się nad tym kompresorem Mitsubishi - czy to jest to czy tylko Coppeland się liczy? Wszelkie uwagi mile widziane...

 

Opisz najpierw jakim sposobem sprawdzasz że ciśnienie spada...

 

Jak dla mnie to za niskie ciśnienie utrzymywane w instalacji i jakiś ewentualny problem z naczyniem przeponowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - ja to dokładnie sprawdziłem i nie ma tutaj żadnej pomyłki! Posiadam naczynie przeponowe wraz z manometrem za kolektorem na DZ. Kilka miesięcy temu zaczęło gwałtownie spadać (po pierwszym etapie delikatnego ubytku który trwał kilka miesięcy wcześniej) ciśnienie w układzie DZ - praktycznie w ciągu niewiele ponad godziny spadało do zera od około 1,2 bara. Po odcięciu uszkodzonej pętli reszta instalacji pracowała poprawnie do czasu gdy jakiś miesiąc temu kolejna pętla zaczęła tracić ciśnienie (z początku proces był powolny - raz na tydzień trzeba było uzupełnić glikol) a ostatecznie efekt był ten sam - gwałtowna strata ciśnienia i po godzinie ciśnienie 0. Po zamknięciu drugiej pętli pozostała mi ostatnia i właśnie obserwuję fazę 1 - najpierw ciśnienie było stabilne ustawione na 1,2 bara a obecnie zaczyna delikatnie spadać od kilku dni (obecnie jest np 0,8 bara) co znamionuje wg mnie ten sam efekt jak na pozostałych pętlach. Wszystkie trzy pętle wchodzą w całości do kolektora który jest w kotłowni i poza jedną złączką zakopaną w ziemi pozostałe dwie są całe. Dlatego wg mnie nie jest to złączka ale wada materiałowa tych rur. Co do obsypania żwirem to nie obsypywałem ich ale jednak po sprawdzeniu okazało się, że w materiale rodzimym nie było praktycznie żadnych kamieni - to był czysty ił (rozmawiałem z operatorem koparki i ludźmi którzy układali rury) na głębokości gdzie zakopałem rury - czasem tylko jakiś drobny piasek. Tak więc wg mnie to nie kwestia kamieni które przecinają pętle kolektora. Zresztą to by był zbyt duży zbieg okoliczności aby w ciągu kilku miesięcy po 3 latach kamienie wykończyły mi kolektor DZ. Zresztą nawet jak by był obsypany piaskiem to kamienie mogły by nawet się przez niego przedostać i go przeciąć także... Dodam, że posiadam dwa miejsca w kotłowni gdzie występuje roszenie na złączach z instalacji ale to nie jest powodem tak gwałtownego ubytku ciśnienia jaki już wystąpił dwukrotnie. Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy poddaje się z moim poziomym kolektorem gdyż poszła już druga nitka a w trzeciej zaczyna spadać ciśnienie!? Okazuje się, że trafiłem na jakąś wadliwą rurę PE40 która samoistnie po kilku latach w ziemi się rozszczelnia!! Tak więc poddaję się i zamówię jakąś pompę powietrzną inwerterową (zmiennej mocy) z CHRL.

No to szkoda, ciekawe gdzie tak naprawdę jest przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozmawiałem z jednym człowiekiem który robi odwierty pionowe i on mi potwierdził, że zna kilka takich przypadków właśnie gdy rury mają wadę materiałową i się rozszczelniają samoistnie po jakimś czasie. Dlatego trudno - temat kolektora zamknięty. Wracam z pytaniem o pompy powietrzne - czy ktoś coś słyszał na temat tych pomp? Drugą ofertę mam na tzw pompę typu monoblock (czyli wszystko w jednym) - ale takie rozwiązanie nie za bardzo mi się podoba gdyż nie wydaje mi się dobrym pomysłem aby wszystkie istotne komponenty PC były wystawione na warunki zewnętrzne i dodatkowo należy doprowadzić tam wodę do grzania (wyobrażam sobie, że w przypadku jakiegoś problemu mogła by tam nawet zamarznąć i uszkodzić PC!?)...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...