Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hmmm.... i to wszystko musi byc raczej "stale" przez jakis czas... .

 

Przy calkowaniu liczysz pole pod dana krzywa, wiec zmiany moga byc, tylko musisz rejestrowac pomiary z wieksza czestoscia.

 

Bez sensu jest próbować szacować to z jakąś wybitną dokładnością.

 

Varme pytal jak to obliczyc, to jest to jedna z metod. W domowych warunkach raczej nie do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze w jakiej strefie klimatycznej i jaka lokalizacja domu, bo u mnie w porównaniu np. do Wrocławia trzeba minimum 30% energii więcej na ogrzewanie.

A jeśli ktoś dobierze PW na styk to może się zdziwić, że tak długo pracuje mu grzałka, bo zimą jest wu mnie wiele nocy po -25 i więcej :yes:

 

No ale rachunek np 700 zł/rok x 1.3 dalej będzie poniżej 1000 zł :p

 

Zdaję sobie sprawę z powyższego, co nie zmienia faktu iż pełna moc potrzebna jest raptem przez kilka dni (kilkadziesiąt godzin grzania). Reszta PC powinno chodzić na 30-70%, tak dla niej chyba lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko moje uwagi dotyczyły producentów z CHRL którzy w ogóle nie uwzględniają defrostów dla COP PC... Dlatego się nad tym zastanawiałem jaki dokładnie może to mieć wpływ na końcowy wynik. Dodam, że mieszkam nad morzem i jest tutaj znacznie podwyższona wilgotność oraz temperatury często w okolicach zera (i niewielkiego mrozu) co może bardzo znacząco wpływać na znaczny spadek SCOP. W takiej sytuacji rachunek zamiast 1000pln rocznie może wynieść np 2000pln rocznie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko moje uwagi dotyczyły producentów z CHRL którzy w ogóle nie uwzględniają defrostów dla COP PC... Dlatego się nad tym zastanawiałem jaki dokładnie może to mieć wpływ na końcowy wynik. Dodam, że mieszkam nad morzem i jest tutaj znacznie podwyższona wilgotność oraz temperatury często w okolicach zera (i niewielkiego mrozu) co może bardzo znacząco wpływać na znaczny spadek SCOP. W takiej sytuacji rachunek zamiast 1000pln rocznie może wynieść np 2000pln rocznie!

 

Wątpię żeby nawet chińczyk tak "dziczał" zimą, bez przesady z tymi defrostami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji rachunek zamiast 1000pln rocznie może wynieść np 2000pln rocznie!

 

Nie popadaj w paranoje. Patrzac na wykres ktoyu wkleilem, widzisz tam obnizenie sprawnosci pompy o polowe?

Jesli kupisz jakiegos chinczyka, to nie wiedzac jaki tam jest algorytm defrostow i zakladajac, ze raczej nie badali tego dlugie lata, zaloz SCOP na poziomie pesymistycznej 3-ki i dla takiego poziomu zrob kalkulacje. Nizej raczej nie zleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - czy ktoś się orientuje jaka powinna być powierzchnia skraplacza pompy ciepła powietrze-woda w stosunku do jej mocy. Skraplacz w formie rurki miedzianej. Mam pompę ciepła 11 kw i skraplacz o powierzchni około 1m2. Czy jest wystarczający. Jakie sa ogólne zasady doboru skraplaczy?

Pozdrawiam

Krzysztof

 

To może inaczej bo brak odzewu.Mam takie coś Chigo2.jpg Pompa Powietrze Woda o mocy 6,9 kw. Zbiornik 200l w nim skraplacz z rurki miedzianej 10mm o długosci 30m (powierchnia skraplacza to 0,94 m2 5.jpg.

Chcę zwiekszyć moc pompy do 11 kw (wymiana jednostki zewnetrznej). W związku z tym powinieniem powiekszyc skraplacz proporcjonalnie tj wydłuzyć o około 17m? czy takie moje wyliczenia są ok? Czy są generalne zasady doboru wielkości skraplacza? Chcę mieć odbiór ciepłej wody o temp ok 40-45 na potrzeby co.

Edytowane przez kudlaty69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś doświadczenie z pompami ciepła LG ?

 

Pytam bo byłem niemalże przekonay do pompy LG (cena , wysoki COP) , ale raz zadzwonielm do instalatora z listy LG to był zdzwiony że chce pompę LG a nie Panasonica lub Atlantica , bo LG ma problemy z wydajnościa podczas mroźnch zim , jest awaryjny i nie poleca i sami nawet zbytnio LG nie sprzedają.

 

Dziś dzwoniłem do następnego autoeyzowanego sprzedawcy LG (z listy LG) i połączyło mnie chyba z serwisem a nie działem handlowym i podczas rozmowu człowiek dopytwał się czemu chce LG a nie Atlantica czy Panasonica i sam przyznał że wycofali się z LG , bo są tragicznej jakości silniki , które po 2 latach siadają i robi się problem i że lepej Atlantic albo Mitsubishi ..

 

Może coś w tym być , bo jeśli nawet autoryzowani sprzedawcy nie mają pomp ciepła LG i sugerują inne pompy ...

 

Z tego co czytałem LG Therma V to nie nowość bo była juz w 2011r ale widać że ją wycofali (może właśnie ta awaryjność albo coś innego) i teraz wróciło.

Być może dopracowali produkt i po latach wrócił , ale patrząc na pęd "oszczędnośc" czy trwałość się zwiekszyła czy może zmiejszyła ?

 

Ma ktos jakieś doświadczenia ze splitami / pompa LG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co do LG to też słyszałem masę złych opinii, że już poniżej -8 zaczynają się problemy a sprężarka jest produkowana przez LG i wydaje mi się, że nie jest to najwyższa półka...

 

Pytanie tylko czy te złe opinnie dotyczyły starej wersji pomp LG , bo jednak przez pewien czas chyba nie były dostępne i dopiero pojawiły sie ponownie w 2016 i patrząc w materiały promocyjne są spore zmiany (spręzarka i itd ) ...

 

Mi polecono Samsunga , zobaczymy jaką wycene otrzymam ...

 

Na razie pompa LG jest tańsza od Panasonica około 2500zł , więc nie mało :(

 

Pytanie czy jest sens tyle dopłacać , bo patrząc na COP i moc to Panasonic jest gorszy od LG ...

 

Ale z drugiej strony pompa ma być na lata i ma działać bezawaryjnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy te złe opinnie dotyczyły starej wersji pomp LG , bo jednak przez pewien czas chyba nie były dostępne i dopiero pojawiły sie ponownie w 2016 i patrząc w materiały promocyjne są spore zmiany (spręzarka i itd ) ...

 

Mi polecono Samsunga , zobaczymy jaką wycene otrzymam ...

 

Na razie pompa LG jest tańsza od Panasonica około 2500zł , więc nie mało :(

 

Pytanie czy jest sens tyle dopłacać , bo patrząc na COP i moc to Panasonic jest gorszy od LG ...

 

Ale z drugiej strony pompa ma być na lata i ma działać bezawaryjnie ...

 

Pierwsza pompa ktora ogladalem to byl wlasnie samsung. Podobal mi sie sterownik bo wtedy bylem jeszcze na takim etapie ze nie mialem zielonego pokecia o pompach. Zaczalem czytac i w zasadzie o samsungu nie ma nic w necie. Zero jakichkolwiek tematow, opinii , problemow. Nic - nawet na zagranicznych forach. Dalo mi to obraz taki, ze albo sa to bardzo dobre pompy, albo po prostu bardzo malo sie ich sprzedaje. Odpucilem na korzysc Panasa ktory na FM jest przejechany wzdluz i w poprzek. Niektorzy instalatorzy wiedza mniej niz kilku wlascicieli panasow z tego forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam splita od Samsunga. Nie jestem specem w tym temacie ale przed decyzja parę pomp porównałem. Głównie chodziło mi o jak najmmniejszy hałas jednostki zewnętrznej. Co do menu to jest takie sobie. UStawianie bardziej zaawansowanych opcji to kilka minut dedukcji. Instrukcja Samsunga to dramat, częsciowo przez tłumacza. Ale czytałem też wersje ENG i jest niewiele lepiej. Niektórych opcji w ogóle nie opisują... Pompe wybrałem bo miała być najcichsza (być może jest ale i tak dla mnie głośna) i dostałem fajne warunki gwarancji i serwisu w tym okresie. Nie zgodzę się że mało tego jest. W mojej okolicy dostałem listę przynajmniej kilkunastu takich pomp zainstalowanych przez firmę w ciągu kilkunastu miesięcy. Po prostu Samsung nie ma na tym forum promotorów jak Panas. Co do samej pompy to wypowiem sie pewnie dopiero za rok po pełnym okresie grzewczym. Jestem w trakcie wygrzewania wylewki - kWh uciekają :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przebrnę przez wątek...

Mam pytanie ile teraz kosztują pionowe odwierty? A ile np podłączenie pompy?

Musimy pomyśleć pompa czy gaz... bo węgla mamy dość, a była to konieczność...

W domu podłogówka , do grzania ok 180-200m2, 3-4 osoby, dom w całości parterowy, okna 3 szybowe, ocieplony 20cm styro..

Jakiego rzędu cen muszę się spodziewać za odwierty i wymianę kotłowni z węgla na pompę?

Kiedyś kolega skonstruował nam wiertnicę, działa, ale my nie potrafimy robić odwiertów, mamy tez skonstruowaną pompę....

Mąż już odpuścił, ale ja chciałabym mieć pompę... to chyba lepsze rozwiązanie niż gaz... za którym chodziłam przez 7 lat, teraz może by i założyli... ale jest to dla nich mało opłacalna inwestycja...

Mieszkamy na południu w ok Katowic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przebrnę przez wątek...

Mam pytanie ile teraz kosztują pionowe odwierty? A ile np podłączenie pompy?

Musimy pomyśleć pompa czy gaz... bo węgla mamy dość, a była to konieczność...

W domu podłogówka , do grzania ok 180-200m2, 3-4 osoby, dom w całości parterowy, okna 3 szybowe, ocieplony 20cm styro..

Jakiego rzędu cen muszę się spodziewać za odwierty i wymianę kotłowni z węgla na pompę?

Kiedyś kolega skonstruował nam wiertnicę, działa, ale my nie potrafimy robić odwiertów, mamy tez skonstruowaną pompę....

Mąż już odpuścił, ale ja chciałabym mieć pompę... to chyba lepsze rozwiązanie niż gaz... za którym chodziłam przez 7 lat, teraz może by i założyli... ale jest to dla nich mało opłacalna inwestycja...

Mieszkamy na południu w ok Katowic....

 

jeśli koniecznie chcesz odwierty, to polecam, sam mam i chwalę

 

jeśli nie, to przemyśl powietrzną :)

 

najlepiej zrób tak - napisz/zadzwoń do 4-5 firm w Twojej okolicy, niech przyjadą, obejrzą i zaproponują coś

 

zrób do tego OZC, żeby wiedzieć czego chcesz :)

 

ja mogę polecić jedną firmę z Twojego regionu, bo mi robiła całość, solidnie, dobrze i co najdziwniejsze - tanio - zresztą trafiłem od niej dzięki poleceniom tu na forum

robi i odwierty i powietrzne :p

jak chcesz to wyślę ci do nich namiar na PM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...