Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No właśnie przeczytałem wczoraj instrukcję i wyłączyłem Antylegionellę. Okazuje się, że wygrzewa codziennie! Trochę to słabo, że nie można ustawić częstotliwości wygrzewania. Trzeba ręcznie włączać na jeden dzień i znowu wyłączać.

 

Ciekawe jak spadnie zużycie bez tej funkcji :) Licznik pokazywał, że pompa pobierała 6,65 KW, więc pewnie grzałka codziennie się załączała i stąd takie zużycie prądu :/

 

Teraz myślę, jak ustawić grzanie w godzinach drugiej taryfy. Instrukcja jest słaba i są błędy w tłumaczeniach.

 

Edit. Dzisiaj, po wczorajszym wyłączeniu legionneli, mój podlicznik do pompy (PAFAL 16EC3gr, pole 1.5.6.0) nadal pokazuje 6.60 kW :/ Może ten parametr jest przetrzymywany przed dłuższy czas. Niby jest to moc maksymalna dla bieżącego okresu. Tylko nie wiadomo co oznacza ten okres :D

 

Edit 2. Od wczoraj zużycie prądu wyniosło zaledwie 1,5 kWh :) Podniosłem jeszcze histerezę za 4 stopnie. Pozostaje jeszcze ustawienie godzin grzania CWU.

 

Edit 3. Na razie nie trzeba nawet godzinami się bawić :) Za trzy ostatnie dni jest 2,3 kWh, 1,5 kWh oraz 1,3 kWh.

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podsumowanie Sierpnia(31.07-31.08)

 

Średnia temperatura dobowa: 18,6 st

 

Zużycie: II 44 KW/h; I 60kWh

Koszt: 42,00 zł (II-35gr, I-65gr/Kwh)

COP: 1,9

czas pracy sprężarki CO: 0h

czas pracy sprezarki CWU: 36h

liczba startow CO: 30

liczba startow CWU:78

Energia wytworzona: 198kWh

 

Łączne zużycie od 15stycznia 2017

 

 

Taryfa I 121,55 zł zużycie 187kwh

Taryfa II 477,40 zł zużycie 1365 kwh

Razem 598,95 zł zużycie 1551 kwh

 

Rekuperator pobrał 29 kWh

 

Zużycie domu całkowite

 

W I taryfie 171kWh

W II taryfie 214kWh

 

 

Dom 2+2. Wszystko na prąd.

 

Czemu wyszedł cop taki słaby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie Sierpnia(31.07-31.08)

 

Średnia temperatura dobowa: 18,6 st

 

Zużycie: II 44 KW/h; I 60kWh

Koszt: 42,00 zł (II-35gr, I-65gr/Kwh)

COP: 1,9

czas pracy sprężarki CO: 0h

czas pracy sprezarki CWU: 36h

liczba startow CO: 0

liczba startow CWU:78

Energia wytworzona: 198kWh

 

Łączne zużycie od 15stycznia 2017

 

 

Taryfa I 121,55 zł zużycie 187kwh

Taryfa II 477,40 zł zużycie 1365 kwh

Razem 598,95 zł zużycie 1551 kwh

 

Rekuperator pobrał 29 kWh

 

Zużycie domu całkowite

 

W I taryfie 171kWh

W II taryfie 214kWh

 

 

Dom 2+2. Wszystko na prąd.

 

To i ja się przyczepię... :)

Skoro PGE (zakładam rejon ener Żyrardów) to powinniśmy mieć te same ceny. U mnie tania 0,3321zł a droga 0,68zł (opłat stałych nie liczę)

 

PS. Jakie zużycie wody? u siebie mam podlewanie bez podlicznika i zastanawiam się ile zużywam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się przyczepię... :)

Skoro PGE (zakładam rejon ener Żyrardów) to powinniśmy mieć te same ceny. U mnie tania 0,3321zł a droga 0,68zł (opłat stałych nie liczę)

 

PS. Jakie zużycie wody? u siebie mam podlewanie bez podlicznika i zastanawiam się ile zużywam...

 

Rejon żyrardów,

 

Bez stałych opłat.

Droga 0,6627

Tania 0,3567

 

Zliczyłem z faktury ostatniej. Błędnie wcześniej podałem o 1 gr koszt z drogiej taryfy.

 

Zużycia mam obecnie 53m3, ok 20m3 poszło w ziemie-nie zauważyłem, że spadł wąż z kranu i woda lała się całą noc. W tym podlewanie podczas suchych dni ogródka, trochę trawnika. Sporo wody poszło w lanie betonu pod schody, fundament pod ogrodzenie.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

 

Szybkie pytanie do fachowców od odwiertów pionowych. Po zasondowaniu sondy Mouvitecha o długości 100 metrów i nabiciu sondy ciśnieniem z sieci do 4,9bara w ciągu 15 minut ciśnienie spada do poziomu 4,3bara a następnie się utrzymuje takie (robię akurat próbę i póki co stoi - minęło obecnie pół godziny). Jednak niepokoi mnie ten początkowy spadek o ponad 0,5bara. Czy może to być nieszczelność czy jakieś inne zjawisko - trochę powietrza w sądzie się np jakoś kurczy albo nie wiem? Proszę o pilną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku temperatury i związana z tym rozszerzalność mają marginalne znaczenie.

Rura po podniesieniu ciśnienia rozszerza się nieznacznie a to zwłaszcza przy dobrze odpowietrzonych rurach powoduje ten niepokojący spadek ciśnienia.

 

Ok kolektory odebrałem - mam nadzieję, że są szczelne... Teraz jest jeszcze jeden problem - mianowicie podejście do budynku. Mam bardzo wysoko wodę gruntową - już od 60cm pod powierzchnią gruntu;( Zastanawiam się nad położeniem rur preizolowanych (np z Mouvitecha mają takie PE 40/63 karbowana z zewnątrz za 23,05pln netto 1mb) powyżej tego poziomu i dodatkowo jeszcze ich obłożeniem porządnym styropianem gdyż wydaje mi się, że lepiej jak będą suche niż zanurzone w takiej zamarzającej zimą wodzie gruntowej? Druga opcja to głęboki wykop (np te 2m pod powierzchnią gruntu) ale z uwagi na wysoki poziom wody jest to trudne do wykonania (ziema się od razu obsypuje i nawet pompując wodę będę miał mega problem). Dodam, że podłączenie wykonuję samemu a czekać aż wody opadną (może w listopadzie?) nie bardzo chcę... Podejście z jedne strony ma 6mb a z drugiej 7mb do budynku poza tym reszta podejścia była by pociągnięta pod chudziakiem płyty fundamentowej (a tam na pewno nic nie przemarza). Proszę o opinie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to, że się czepiam, ale patrząc na ocieplenie i WM to zużycie masz na poziomie 75kWh/m2 rocznie.

 

To prawda

Teoretycznie powinno być ok. 43 lub 47 Kwh/m2, o ile dobrze pamiętam.

 

Przyczyn jest kilka.

 

Temperatura komfortu, a taką staram się utrzymać w całym sezonie to minimum 22,2*. Z reguły bliżej 23.

Dość dużo grzałem jeszcze w maju, a obecny sezon zacząłem już ok. 10 IX.

Wentylacja mechaniczna ustawiona stale, nawet przy -20* na 160 m3/h.

Mimo bardzo dużych przeszkleń mam b. małe zyski ze słońca (taka architektura)

Zyski bytowe (jest nas dwoje) są również niewielkie.

 

Mógłbym bez większych poświęceń obniżyć dość znacznie zużycie energii, ale nie zależy mi na tym. Nie dbam nawet o maksymalizację grzania w II taryfie, bowiem w domu przebywamy dość dużo, przy czym w mało typowych porach, często mijając się.

Taki sposób korzystania z domu wymaga utrzymania stałej temperatury komfortu, co oczywiście ma swoją cenę.

 

Z dość dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że użytkownik o innych preferencjach i zwyczajach "wycisnąłby" zużycie poniżej 11 Mwh.

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...