Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

wszystko zależy od tego jakie masz dokładnie sterowanie

nie wiem czy dobrze pamiętam, ale niektóre pompy mają takie sterowanie, że jak o tym czytałem, to miałem wrażenie, że to specjalnie tak jest zrobione, żeby było jak najwięcej start/stopów ;)

 

Witam ,

w Panasie F jeśli dT będzie ok 2K (plus chyba pół godziny niska modulacja sprężarki ok 19Hz), to PC wyłącza sprężarkę i pracuje tylko pompa wodna na wolniejszych obrotach do momentu wychłodzenia wody -średnio ok 15 min.

Nie wiem jak w innych modelach PC-ale rzeczywiście przydałaby się regulacja czasu przerwy oraz sam próg wyłączania sprężarki.

Tryb pracy na podłogówce z on/off sprężarki co kilka minut to jakieś nieporozumienie -tu śmiem twierdzić ,że jest to błąd algorytmu pracy danej PC.

Jeśli chałupa jest nagrzana , to wystarczą trzy parametry do takiej sytuacji :

 

-min dT + zadany czas kiedy PC pracuje z niską modulacją

-czas przerwy np pół godziny (wstawiłem mały sterowniczek dT i się to na moich kalafiorkach super sprawdza) , w tym czasie ma pracowac tylko pompa wodna

-T powrotu przy , której PC startuje

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ,

w Panasie F jeśli dT będzie ok 2K (plus chyba pół godziny niska modulacja sprężarki ok 19Hz), to PC wyłącza sprężarkę i pracuje tylko pompa wodna na wolniejszych obrotach do momentu wychłodzenia wody -średnio ok 15 min.

Nie wiem jak w innych modelach PC-ale rzeczywiście przydałaby się regulacja czasu przerwy oraz sam próg wyłączania sprężarki.

Tryb pracy na podłogówce z on/off sprężarki co kilka minut to jakieś nieporozumienie -tu śmiem twierdzić ,że jest to błąd algorytmu pracy danej PC.

Jeśli chałupa jest nagrzana , to wystarczą trzy parametry do takiej sytuacji :

 

-min dT + zadany czas kiedy PC pracuje z niską modulacją

-czas przerwy np pół godziny (wstawiłem mały sterowniczek dT i się to na moich kalafiorkach super sprawdza) , w tym czasie ma pracowac tylko pompa wodna

-T powrotu przy , której PC startuje

 

pzdr

 

U mnie w LG Therma nie mam pojęcia jak się zmienia detlę . Instrukcja jest ale słabo napisane i nie moge znaleźc jak zmienia się detlę.

Instalator też nie wie ...

 

A u mnie wygląda to tak ...

 

Ustawiam grzanie na 30 stopni (w podłogę) , miałem podłączony termostat (ustawione na nim 22,4 stopnia) i grzanie tylko w II taryfie.

 

Sprężarka się załącza , działa powiedzmy 15-40minut , dochodzi do 31stopni (czyli przebija o 1 stopień żądaną temp) i się wylącza , tak samo jak pompa obiegowa. Po pewnym czasie włącza się sama pompa obiegowa i działa sama tak długo aż zacznie spadać temperatura w podłogówce i wtedy włącza się spręzarka i znów działa tak długo aż osiągnie żadną temperaturę ...

Czyli sporo razy się włącza i wyłącza.

 

Nie ukrywam że działa bardzo ekonomicznie (niskie koszty zużycia prądu) ale chyba taktuje bo ma za dużą moc na obecne warunki ???

 

Myślałem że winowajcą był termostat Salusa ale po demontażu nie widzę żadnej różnicy.

 

Delty nie wiem jak zmienić , w instrukcji nic nie ma o Delcie ...

 

Więc sam nie wiem czy coś nie tak ustawione czy tak to ma wyglądać ? Być może w przypadku gruntówek wygląda to inaczej niz w przypadku pomp PW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w LG Therma nie mam pojęcia jak się zmienia detlę . Instrukcja jest ale słabo napisane i nie moge znaleźc jak zmienia się detlę.

Instalator też nie wie ...

 

Delty nie wiem jak zmienić , w instrukcji nic nie ma o Delcie ...

 

Więc sam nie wiem czy coś nie tak ustawione czy tak to ma wyglądać ? Być może w przypadku gruntówek wygląda to inaczej niz w przypadku pomp PW ?

U mnie delta spadła po wymianie obiegówek na mocniejsze. Oczywiście powodem wymiany nie była chęć zmiany delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W moim starym T-Capie "D" 2012r. częstotliwość włączania sprężarki jest wprost uzależniona od zadanej temperatury wody wychodzącej i temperatury wylewki, a pośrednio temperatury zewnętrznej.

Szybkość stygnięcia wylewki,i krążącej w niej wody grzewczej bezpośrednio determinuje ilość cykli pracy sprężarki.

 

Standardowa temperatura wody wychodzącej przy pracy ciągłej ustawiona na sterowniku to 30*.

Schodzenie niżej, zwłaszcza w okresach przejściowych powodowało częstsze cykle pracy sprężarki - nawet co kilkanaście minut.

 

Przy normalnych warunkach sprężarką uruchamia się średnio 10-15 razy na dobę, wliczając w to grzanie CW.

Im na zewnątrz zimniej tym cykle pracy sprężarki dłuższe, a przerwy krótsze.

 

Tzw. krzywą mam całkowicie płaską.

Gdy temperatura w domu spada mi poniżej 22,2 podbijam ręcznie temp. wody.

Najwyżej - do 34*, doszedłem w styczniu przy -19-20.

W tym trybie grzania nie korzystam w ogóle z termostatu, programator pompy znakomicie załatwia sprawę.

 

Przy pracy okresowej, sterowanej termostatem - jak jeszcze teraz, temp. wody wychodzącej podwyższam.

Nie więcej jednak niż do 34*.

Pompa pracuje wówczas w zadanym czasie bez żadnych przerw, zazwyczaj z wyższą modulacją niż standardowo.

 

 

Pozdrawiam

 

Ptatchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w LG Therma nie mam pojęcia jak się zmienia detlę . Instrukcja jest ale słabo napisane i nie moge znaleźc jak zmienia się detlę.

Instalator też nie wie ...

 

A u mnie wygląda to tak ...

 

Ustawiam grzanie na 30 stopni (w podłogę) , miałem podłączony termostat (ustawione na nim 22,4 stopnia) i grzanie tylko w II taryfie.

 

Sprężarka się załącza , działa powiedzmy 15-40minut , dochodzi do 31stopni (czyli przebija o 1 stopień żądaną temp) i się wylącza , tak samo jak pompa obiegowa. Po pewnym czasie włącza się sama pompa obiegowa i działa sama tak długo aż zacznie spadać temperatura w podłogówce i wtedy włącza się spręzarka i znów działa tak długo aż osiągnie żadną temperaturę ...

Czyli sporo razy się włącza i wyłącza.

 

Nie ukrywam że działa bardzo ekonomicznie (niskie koszty zużycia prądu) ale chyba taktuje bo ma za dużą moc na obecne warunki ???

 

Myślałem że winowajcą był termostat Salusa ale po demontażu nie widzę żadnej różnicy.

 

Delty nie wiem jak zmienić , w instrukcji nic nie ma o Delcie ...

 

Więc sam nie wiem czy coś nie tak ustawione czy tak to ma wyglądać ? Być może w przypadku gruntówek wygląda to inaczej niz w przypadku pomp PW ?

 

Ważne jest ile cykli on/off jest dopuszczalnych np na godzinę-w Panasie kojarzę coś 3 cykle na godzinę.

Trzeba też pamiętać ,że przy inwerterach cykle te nie są aż tak szkodliwe jak w zwykłych on/off-ach.

Może "przypilnuj" sobie PC i zapisz czasy pracy i przerwy-może będą to rozsądne proporcje.

Edytowane przez bobrow
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

nie zauważyłem tu wpisów dot obiektów z dużą ilością niedużych pomieszczeń (np biura , pracownie , itp) z CO grzejnikowym i PC P/W z buforem/sprzęgłem .

Na podstawie moich doświadczeń i analiz , proponuję taki system sterowania na przykładzie Panasa (pod innych producentów raczej też powinno pasować) :

 

-PC :min temp załączania CO np 15 st

 

-termostat pokojowy z programatorem w pomieszczeniu najmniej zakłócanym pod względem temp

Termostat ustawiony na dwie temp : dzień np 21 st , noc np 17 st

Start temp dziennej na 2 godziny ( w poniedziałek 3 godz) przed rozpoczęciem pracy-wyłączenie pół godziny przed zakończeniem pracy

W weekendy temp dzienna od godz 11 do 15 -wtedy jest najcieplej .

 

-sterowniczek dT +czasówka opóźnienia +czasówka wyłączenia PC

Działanie :

-kontrola dT tylko na zakresie roboczym CO (np 44-48 st) np 2K

Czyli jeśli różnica pomiędzy wyjściem a wejściem wody CO w PC będzie mniejsza o 2 stopnie , to wtedy załączy się styk w sterowniczku dT.

-wtedy zacznie działać przekaźnik czasowy na ok10 min , może to być np defrost i dzięki temu opóźnieniu system nie będzie zakłócał się

-jeśli odliczy się czas opóźnienia , załączy się przekaźnik czasowy wyłączający PC na np 40 min (dobieramy eksperymentalnie)

-po odliczeniu czasu przerwy , PC zaczyna ponownie cykl.

 

Do czego to jest potrzebne ? Przede wszystkim do :

 

-pracy w okresach przejściowych

-ograniczeniu czasu pracy PC w najniższych modulacjach

-podnosi sprawność systemu (SCOP)

-wyeliminowaniu problemu tzw "taktowania" PC czyli start/stop w krótkich odstępach czasu

-ograniczeniu zużycia energii (kosztów)

-zmniejszeniu liczby godzin pracy sprężarki PC i przez to wydłuża jej żywotność

 

Podsumowując , układ taki jest bardzo prosty (naprawdę , dT i czasówki to nic wielkiego...) , niedrogi i co najważniejsze skuteczny.

 

Co o tym myślicie ? Może ktoś ma jakieś sugestie

 

pzdr

 

PS

Podobny układ śmiga u mnie już drugi sezon w chałupie i jest git-żadnego taktowania (w niskiej modulacji ok 19Hz czasem przy programowym wyłączeniu mojego Panasa pojawiał się bez "konsekwencji" alarm H98 )

Układ ten rozwiązuje problem "taktowania"-jeśli mamy problem z min mocą PC w stosunku do potrzeb budynku , to jest dość trudno regulacją całego systemu to wyeliminować (co chwila ktoś pisze o tych problemach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy osoby, które mają ledwie po 2-4 załączenia mogą podzielić się radami co do ustawień? Jak to zrobiliście, że CO pracuje tylko 1 raz na dobę? (bo drugi raz to musi być CWU jak rozumiem).

 

Dom potrzebuje jeszcze tak niewielkie ilości energii, że dosyć szybko dochodzi do przekroczenia temperatur wynikający z krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam polską pompę, sterownik bardzo prosty w obsłudze- dzięki Bogu. Żadnej krzywej grzewczej nie ma.

Ustawiam czas włączania się pompy, w moim przypadku tylko w godzinach taniego prądu. Nic więcej....

CWU dogrzewam między 14 a 15, CO po 22. Na koniec grzania podłogówki między 5 a 6 rano ponownie dogrzewam CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam polską pompę, sterownik bardzo prosty w obsłudze- dzięki Bogu. Żadnej krzywej grzewczej nie ma.

Ustawiam czas włączania się pompy, w moim przypadku tylko w godzinach taniego prądu. Nic więcej....

CWU dogrzewam między 14 a 15, CO po 22. Na koniec grzania podłogówki między 5 a 6 rano ponownie dogrzewam CWU.

 

Ilu litrowy masz zbiornik CWU?

Do jakiej temperatury grzejesz CWU?

Gdzie masz umieszczony czujnik temp w zbiorniku CWU?

Masz cyrkulacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy osoby, które mają ledwie po 2-4 załączenia mogą podzielić się radami co do ustawień? Jak to zrobiliście, że CO pracuje tylko 1 raz na dobę? (bo drugi raz to musi być CWU jak rozumiem).

 

Dom potrzebuje jeszcze tak niewielkie ilości energii, że dosyć szybko dochodzi do przekroczenia temperatur wynikający z krzywej grzewczej.

 

A jest to realne ???

 

Pytam bo przecież każda pompa ma pewien zakres mocy z jaką może modulować moc.

 

Powiedzmy że pompa 9KW moduluje w zakresie 30-100% mocy czyli od prawie 3KW do 9KW ...

 

Przy obecnej temperaturze , przy małym domu , przy dobrze ocieplonym gdzie obecnie nie ma zbyt dużego zapotrzebowania i nawet te 3KW będą za dużą mocą ...

 

No chyba że w przypadku gruntówek to inaczej wygląda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest to realne ???

Pytam bo przecież każda pompa ma pewien zakres mocy z jaką może modulować moc.

(...)

No chyba że w przypadku gruntówek to inaczej wygląda ...

 

Ważne sterowanie, nieważne jaka pompa. Przy sterowaniu pokojowym i 100% podłogówki można spokojnie osiągnąć 3-4 starty na dobę i to w pompie on/off która nie moduluje mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne sterowanie, nieważne jaka pompa. Przy sterowaniu pokojowym i 100% podłogówki można spokojnie osiągnąć 3-4 starty na dobę i to w pompie on/off która nie moduluje mocy.

 

Mam termostat , mam 100% podłogówki i ???

 

Jeśli pompa ma np. 9KW mocy , moduluje moc powiedzmy od 3KW (strzelam) to jak zmusić pompę do pracy stałej przy np. zapotrzebowaniu na moc w danym momencie na powiedzmy 1KW ?

 

No chyba że pootwierać okna albo ustawić 40 stopnie w podłogę i tym samym zwiększyć zapotrzebowanie ..

 

Jestem bardzo ciekawy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kaszpir, ja robię "swoje" i nie wnikam w algorytmy i ustawienia sterowników pomp powietrznych.

Jak puszczam PC na krzywej (przy grzejnikach i baaardzo rzadko przy podłogówce) to też startów będzie sporo więcej niż 3 na dobę.

 

Są tu fachowcy którzy zajmują się tylko montowaniem gotowych urządzeń to pewnie pomogą w ustawieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu litrowy masz zbiornik CWU?

Do jakiej temperatury grzejesz CWU?

Gdzie masz umieszczony czujnik temp w zbiorniku CWU?

Masz cyrkulacje?

 

Zbiornik 400 litrowy, CWU grzeję dwókrotnie w ciągu dnia do 45oC. Cyrkulacja uruchamiana jest za pomocą włącznika dzwonkowego w łazienkach (2.5 min. cykle załączania). Jeśli dobrze pamiętam czujnik znajduje się na środku wysokości zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam polską pompę, sterownik bardzo prosty w obsłudze- dzięki Bogu. Żadnej krzywej grzewczej nie ma.

Ustawiam czas włączania się pompy, w moim przypadku tylko w godzinach taniego prądu. Nic więcej....

CWU dogrzewam między 14 a 15, CO po 22. Na koniec grzania podłogówki między 5 a 6 rano ponownie dogrzewam CWU.

 

Tomek bo ty masz dobrą pompę bez wszelkich udziwnień a to jest zaleta...

Zwykła gruntowa on off bez problemu radzi sobie z normalnym domem...( Z naciskiem na " normalnym"...) Czyli w takim gdzie instalacja nie jest przerostem formy nad treścią a użytkownik nie szuka miodu w doopie i nie kombinuje non stop z ustawieniami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w wątku o Daikinach - wychodzi na to, że cała ta krzywa grzewcza to badziewie, bo jak ją ustawimy za nisko to PC taktuje, a jak ją ustawimy wyżej to i tak potrzebujemy termostat do sterowania. prosty termostat + stała zadana temperatura zasilania i nawet ON/OFF nie będzie taktować. termostat i tak wyłączy PC zanim temperatura zasilania zostanie osiągnięta. w okresach przejściowych w nowych domach będzie to bardzo niska temperatura w momencie wyłączenia PC, np. 26 stopni. u siebie mam sterowanie wg przepisu jaśka - dosyć mocne podbicie w okienku południowym + stopniowe podbijanie co około godzinę nad ranem, tak żeby prawie codziennie załączało się ogrzewanie. inaczej przy termostacie w ciepłym domu może dochodzić do ładowania podłogówki co kilka dni, a pomiędzy tym ładowaniem wszystko się wychładza i jest mniej komfortowo pomimo odpowiedniej temperatury na termometrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...