Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czasy mogę ustawić, ale czy to rozwiąże problem z taktowaniem?

 

Jak nie wyregulujesz całego systemu , to mój układ ten temat załatwia-kiedy jest min dT np 2K , to PC wyłącza się na zadany czas -ważne tylko żeby jakoś jednak sterować obiegówką w PC. Jeśli takiej możliwości nie ma , to tylko sprzęgło/bufor i pompa wtórna (czyli , kiedy PC jest wyłączona -obiegówka mieli wodę w systemie ,aż się odpowiednio wychłodzi).

To się oczywiście odnosi do sytuacji , kiedy żadne regulacje nie dadzą pozytywnego skutku...

Koszt zakupu elementów to parę stówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy osoby, które mają ledwie po 2-4 załączenia mogą podzielić się radami co do ustawień? Jak to zrobiliście, że CO pracuje tylko 1 raz na dobę? (bo drugi raz to musi być CWU jak rozumiem).

 

Dom potrzebuje jeszcze tak niewielkie ilości energii, że dosyć szybko dochodzi do przekroczenia temperatur wynikający z krzywej grzewczej.

 

A po co ograniczasz poprzez krzywą grzewczą...?

Ustawiasz np 13-15 i 1-6 na np 23* a w pozostałym czasie na np 22*

Krzywą na max i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumie czemu nie wykorzystać krzywej ?

 

Idąc tym tokiem rozumowania dajmy 40stopni w podłogę + termostat i niech grzeje. Podobno i tak nie ma szansy aby się nagrzało do tylu , to się potem i tak wyłączy. Tylko po co tyle ciepła dawać w podlogę ?

 

W starym domu miałem ogrzewanie podłogowe spiętę w systemem pogodowym i działało to ładnie i z tego co pamiętam było od 25stopni do 34stopni puszczane w podłogę i w domu niemalże stabilna temepratura i to bez zadnego termostatu.

 

Zdawalo mi się że przy pompie pogodówka + termostat to najefektywniejsza praca i najniższe koszty ...

 

Czemu więc przy pompie pogodówka to takie zło ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Witam.

mam pytanie.

Czy w układzie PC PW +sprzęgło hydrauliczne,pompa CO,termostaty NC w pomieszczeniach oraz siłowniki na belce -potrzebna jest jeszcze listwa sterująca do podłogówki taka jak np.Tech L6?Czy wystarczy sam układ kiedy termostaty otwierają siłowniki na belce?

Układ jest taki a nie inny,proszę bez negowania.

Pozdrawiam i dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest ile cykli on/off jest dopuszczalnych np na godzinę-w Panasie kojarzę coś 3 cykle na godzinę.

Trzeba też pamiętać ,że przy inwerterach cykle te nie są aż tak szkodliwe jak w zwykłych on/off-ach.

Może "przypilnuj" sobie PC i zapisz czasy pracy i przerwy-może będą to rozsądne proporcje.

 

Wczoraj zmieniłem "deltę" i skończyło się "taktowanie" ...

 

Wcześniej miałem np. 10-15minut pracy sprężarki , później jakiś czas postój (czyli nie działała ani pompa obiegowa ani sprężarka) , później na kilka minut odpalała się pompa aż temperatura spadła i znów odpalała się sprężarka. Sądzę że 3-4 razy na godzinę działała sprężarka ...

 

Po zmianie delty cały czas sprężarka działa i teraz sam nie wiem co jest lepsze ...

Cały czas jak działa i moduluje moc , czy działa na wyższej mocy ale z przerwami i przestojami ...

 

U mnie mam grzanie 22-6.00 i 13-15.00 + termostat który pilnuje ale sam nie wiem czy to ekonomicznie aby sprężarka działała nonstop przez tyle godzin czy moze dać dużo wyzszą temperaturę aby dom szybciej się nagrzał i wtedy szybciej wyłączy temp termostat , tylko że jako podłogówka ma spore "opóźnienie" nie wiem czy termostat zdąży zareagować i czy też nie wyłączy się po prostu czasowo a nie "temperaturowo" a jedyna różnica będzie taka że będzie później w domu cieplej niż być powinno ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Po zmianie delty cały czas sprężarka działa i teraz sam nie wiem co jest lepsze ...

.

Na tym blogu znajdziesz odpowiedzi.

http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/ustawienie-krzywej-grzewczej-w-pompie-ciepla/#comment-166881

http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/regulacja-i-sterowanie-ogrzewania-podlogowego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panom jasiek71 i Liwko dziękuje za super "fachowe" porady.

 

Zwiększenie krzywej spowodowało, że mimo ustawienia godzin jak pisał jasiek71 zrobiła mi się w domu sauna :D

24 stopni w domu to ja nie potrzebuję :D Już w nocy się obudziłem, bo coś za gorąco i zdążyłem wyłączyć, bo do rana to miałbym chyba z 26 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłeś dobrego słowa "chyba".

Ja montuję tylko gruntowe (1-2 rocznie P-W w specyficznych sytuacjach) i z roku na rok jest tego coraz więcej. Gdyby był margines jak mówisz to zauważyłbym tendencję przeciwną.

Po prostu coraz więcej ludzi wybiera pompę zamiast śmieciucha w nowym domu.

 

Naprawdę masz wyjątkowych klientów albo wyjątkową okolicę.Firmy które mi wyceniały pompę i firma która mi ostatecznie montowała twierdziły że jeszcze 3-4 lata temu 90% to były gruntówki, teraz sytuacja praktycznie jest na odwrót, nie mają więcej niz 15-20% gruntówek, reszta to juz powietrzne. Cena decyduje,a róźnice nie sa małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmieniłem "deltę" i skończyło się "taktowanie" ...

 

Wcześniej miałem np. 10-15minut pracy sprężarki , później jakiś czas postój (czyli nie działała ani pompa obiegowa ani sprężarka) , później na kilka minut odpalała się pompa aż temperatura spadła i znów odpalała się sprężarka. Sądzę że 3-4 razy na godzinę działała sprężarka ...

 

Po zmianie delty cały czas sprężarka działa i teraz sam nie wiem co jest lepsze ...

Cały czas jak działa i moduluje moc , czy działa na wyższej mocy ale z przerwami i przestojami ...

 

U mnie mam grzanie 22-6.00 i 13-15.00 + termostat który pilnuje ale sam nie wiem czy to ekonomicznie aby sprężarka działała nonstop przez tyle godzin czy moze dać dużo wyzszą temperaturę aby dom szybciej się nagrzał i wtedy szybciej wyłączy temp termostat , tylko że jako podłogówka ma spore "opóźnienie" nie wiem czy termostat zdąży zareagować i czy też nie wyłączy się po prostu czasowo a nie "temperaturowo" a jedyna różnica będzie taka że będzie później w domu cieplej niż być powinno ...

 

Witam,

jak zmieniłeś deltę-rozumiem,że jest mniejsza ?

Moim zdaniem lepiej jest , aby sprężarka pracowała krócej lecz z większą mocą , ponieważ :

-mniej moto godzin sprężarki (żywotność)

-lepsze COP

-niższe koszty w T2

 

Najwięcej problemów moim zdaniem sprawia wstrzelenie się w 100% w T2-tu jest zasadniczy błąd logiczny !

Najpierw komfort , a potem rachunki-wg mnie oczywiście ...

 

Podsumowując :

ja bym na Twoim miejscu ustawiał KG w miarę wyżej (szczególnie w T2 -niektóre PC mają możliwość podbijania temp w danych godzinach), ale termostat musi odcinać PC kiedy już jest ciepło (nawet w T2).

Czas pracy PC wtedy jest uzależniony od potrzeb danego dnia.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panom jasiek71 i Liwko dziękuje za super "fachowe" porady.

 

Zwiększenie krzywej spowodowało, że mimo ustawienia godzin jak pisał jasiek71 zrobiła mi się w domu sauna :D

24 stopni w domu to ja nie potrzebuję :D Już w nocy się obudziłem, bo coś za gorąco i zdążyłem wyłączyć, bo do rana to miałbym chyba z 26 stopni.

 

Bo jechałeś na pogodówce a nie na sterowaniu pokojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym na Twoim miejscu ustawiał KG w miarę wyżej...

 

Krzywą grzewczą ustawia się tylko przy sterowaniu pogodowym i ustawia się ją pod zapotrzebowanie domu na ciepło. Im mniejsze zapotrzebowanie, tym niższa krzywa. Łopatologicznie, krzywa jest po to, żeby wyrównać temperaturę wewnątrz domu, mimo zmieniającej się temperatury zewnętrznej. Przy sterowaniu pokojowym krzywa jest zbędna.

 

To może jak już doradzać, to napisać od razu całą receptę czyli, żeby ustawić na maxa wpływ czujnika pokojowego :)

 

:yes:

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą grzewczą ustawia się tylko przy sterowaniu pogodowym i ustawia się ją pod zapotrzebowanie domu na ciepło. Im mniejsze zapotrzebowanie, tym niższa krzywa. Łopatologicznie, krzywa jest po to, żeby wyrównać temperaturę wewnątrz domu, mimo zmieniającej się temperatury zewnętrznej. Przy sterowaniu pokojowym krzywa jest zbędna.

 

Liwko ,

za wysoko ustawiona KG może powodować małą dT i taktowanie , z drugiej strony jest potrzebna większa moc przy T2 .Dlatego jeśli ktoś ma w sterowaniu regulację KG , to nie będzie na pewno grzechem z tego skorzystać.

Nie zgadzam się z Tobą ,że przy sterowaniu pokojowym KG jest zbędna -uważam ,że można się bez niej obejść. Ale jeśli już jest w sterowaniu-to jak najbardziej należy z niej korzystać.

pzdr

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko ,

Nie zgadzam się z Tobą ,że przy sterowaniu pokojowym KG jest zbędna -uważam ,że można się bez niej obejść. Ale jeśli już jest w sterowaniu-to jak najbardziej należy z niej korzystać.

pzdr

 

W takim razie wytłumacz mi jak przy sterowaniu pokojowym krzywa grzewcza ma reagować? Bedzie wróżyła z fusów jaka jest temperatura zewnętrzna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wytłumacz mi jak przy sterowaniu pokojowym krzywa grzewcza ma reagować? Bedzie wróżyła z fusów jaka jest temperatura zewnętrzna?

 

Nie widzę w Twojej stopce jaką masz PC-sądzę z Twojego wpisu ,że prostego on/offa.

Dużo PC P/W inwerterowych mają czujnik temp zewnętrznej i stamtąd PC "wie" jaka ma być temp na CO.

Ot i całe "czary"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Moim zdaniem lepiej jest , aby sprężarka pracowała krócej lecz z większą mocą , ponieważ :

-mniej moto godzin sprężarki (żywotność)

-lepsze COP

-niższe koszty w T2

Hej.

Idąc tym tokiem rozumowania,masz rację jedynie w kwestii oszczędności przy T2 ,ale to tyle jeśli chodzi o rację.Idąc dalej i cytując mądrych ludzi napisałbym że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.Ciągła praca sprężarki jest raczej najbardziej pożądana...

 

Jest fajny blog karbon.com.pl-zajrzyj najpierw tam.Koleś wymiata z wiedzą i praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...