Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panom jasiek71 i Liwko dziękuje za super "fachowe" porady.

 

Zwiększenie krzywej spowodowało, że mimo ustawienia godzin jak pisał jasiek71 zrobiła mi się w domu sauna :D

24 stopni w domu to ja nie potrzebuję :D Już w nocy się obudziłem, bo coś za gorąco i zdążyłem wyłączyć, bo do rana to miałbym chyba z 26 stopni.

 

A ty masz czujnik temperatury wewnętrznej...?

Ile on pokazuje skoro ustawiłeś tak jak napisałem...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To może jak już doradzać, to napisać od razu całą receptę czyli, żeby ustawić na maxa wpływ czujnika pokojowego :)

 

Bo z tego co było napisane to wyszła recepta na saunę :D

 

Wyraźnie napisałem ustawienia temperatury wewnętrznej...

Co tam było nie zrozumiałego...?

 

Krzywa przy sterowaniu POKOJOWYM nie jest potrzebna...

Jeżeli ustawisz ją zbyt płasko to będzie taktowanie i problem z osiągnięciem temperatury zadanej a jak będzie ustawiona bardziej stromo niż potrzeba to czujnik temperatury wewnętrznej i tak wyłączy ogrzewanie po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogia jak z jazdą samochodem;

-czy mniej zużyjesz paliwa jadąc non-stop, z pewną stałą prędkością ,

-czy też zatrzymując się co chwilę i następnie dając w palnik ( po garach )

 

Andrzej -tylko my tu mamy do czynienia z dużą różnicą w cenie paliwa .

Gorsze COP przy tańszej T2 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogia jak z jazdą samochodem;

-czy mniej zużyjesz paliwa jadąc non-stop, z pewną stałą prędkością ,

-czy też zatrzymując się co chwilę i następnie dając w palnik ( po garach )

 

Kompletnie bez sensu...

 

Przede wszystkim pompa ciepła to nie samochód...

Ekonomię pracy dyktują godziny taniego prądu i bezwładność układu grzewczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnie napisałem ustawienia temperatury wewnętrznej...

Co tam było nie zrozumiałego...?

 

Krzywa przy sterowaniu POKOJOWYM nie jest potrzebna...

Jeżeli ustawisz ją zbyt płasko to będzie taktowanie i problem z osiągnięciem temperatury zadanej a jak będzie ustawiona bardziej stromo niż potrzeba to czujnik temperatury wewnętrznej i tak wyłączy ogrzewanie po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej...

 

A na moich kalafiorach zanim wyłączy termostat PC , przez kilka godzin PC może pracować w najniższej modulacji z taktowaniem.

W opisanej przez Ciebie sytuacji -super , wszystko gra.

Problem dotyczy właściwie tematu kiedy na zewnątrz jest ciepło i termostat jeszcze nie zadziałał-a PC pracuje na min mocy "dobijając" temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
.

Sprężarka rotacyjna mojego typu podobno obliczona jest na 50 000 h pracy :4 000 h/rok=może teoretycznie 12 lat pociągnie.

Dlatego nie mam zamiaru "pomagać" jej w naturalnym zużyciu....

Ok.Ja nie neguję Twego stylu grzania.jest jednak nieco wbrew temu co piszą o pracy PC PW.

Nie daj się wkręcić w farmazony na obliczenia producenta.A w jakich warunkach sprężarkę testowali,też tam napisali?Pewnie kurcze w laboratorium,jak mój pierwszy kocioł :)

Pozdrawiam.Bardzo Cię szanuję i wiem że wiesz co piszesz.Wydaje mi się jednak,że sprawa 2 taryfy i grzaniu w niej jest jednak bardziej oszczędna z nazwy.W Twojej sytuacji może być rozwiązaniem (choć niekoniecznie),ale w nowym domu jest to gra nie warta świeczki,a w dodatku to stróżowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na moich kalafiorach zanim wyłączy termostat PC , przez kilka godzin PC może pracować w najniższej modulacji z taktowaniem.

W opisanej przez Ciebie sytuacji -super , wszystko gra.

Problem dotyczy właściwie tematu kiedy na zewnątrz jest ciepło i termostat jeszcze nie zadziałał-a PC pracuje na min mocy "dobijając" temperaturę.

 

Ty masz grzejniki więc musisz sobie z tym radzić...

Przy ogrzewaniu podłogowym i godzinach taniej energii nie ma sensu zabawa w krzywą grzewczą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.Ja nie neguję Twego stylu grzania.jest jednak nieco wbrew temu co piszą o pracy PC PW.

Nie daj się wkręcić w farmazony na obliczenia producenta.A w jakich warunkach sprężarkę testowali,też tam napisali?Pewnie kurcze w laboratorium,jak mój pierwszy kocioł :)

Pozdrawiam.Bardzo Cię szanuję i wiem że wiesz co piszesz.Wydaje mi się jednak,że sprawa 2 taryfy i grzaniu w niej jest jednak bardziej oszczędna z nazwy.W Twojej sytuacji może być rozwiązaniem (choć niekoniecznie),ale w nowym domu jest to gra nie warta świeczki,a w dodatku to stróżowanie...

 

PC to maszyneria jak inne-jak mocno eksploatujesz , to mocniej się zużyje (tylko nie od obciążenia , a od roboczogodzin).

Są tu ludkowie , którzy grzeją 100% w T2 i mają 100% komfort cieplny-nie mam powodów by im nie wierzyć (chociaż czasem trudno;)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tu ludkowie , którzy grzeją 100% w T2 i mają 100% komfort cieplny-nie mam powodów by im nie wierzyć (chociaż czasem trudno;)

pzdr

 

Im dom lepiej zaizolowany, tym mniejszy z tym problem.

Jest jeszcze jedna kwestia. U mnie do tej pory pompa pracowała około 80% w taniej taryfie, ale do tej pory nie miałem tanich godzin w dzień (ENEA G12W). Teraz od grudnia przechodzę na zwykłą G12 więc zobaczymy jak to będzie z tymi procentami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się jednak,że sprawa 2 taryfy i grzaniu w niej jest jednak bardziej oszczędna z nazwy.W Twojej sytuacji może być rozwiązaniem (choć niekoniecznie),ale w nowym domu jest to gra nie warta świeczki,a w dodatku to stróżowanie...

 

No słusznie napisałeś. Wydaje ci się

I nie wiem o co ci chodzi z tym nowym domem i stróżowaniem, bo jest zupełnie na odwrót...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
No słusznie napisałeś. Wydaje ci się

I nie wiem o co ci chodzi z tym nowym domem i stróżowaniem, bo jest zupełnie na odwrót...

Wydaje mi się,bo nie mam 2 taryfy.

Nie wyobrażam sobie "życia" w 2 taryfie.Pranie,grzanie i jeszcze s...To jest właśnie stróżowanie.Pilnowanie godzin.

Wybrałem wszystkie urządzenia do "życia" w klasie A+++ i ponad.Nawet dorwałem suszarkę Boscha z PC w klasie A+++.Tutaj trzeba pomyśleć o oszczędnościach.Ogrzewanie ma grzać kiedy potrzeba ,a nie kiedy jest druga taryfa.Cudowanie,ustawianie pompy.Grzejesz w T2 nawet jak nie potrzeba,na zapas?Co z sypialniami-tam też grzanie zawsze w T2 trzeba czy nie trzeba?Ciekaw jestem ilu grzało w normalnej taryfie i jak długo,aby porównać to z T2.Kilku napisało że po 1 sezonie,bo dużo płacili.Jaki to wyznacznik?Klimatyzację mam też odpalać w T2,nocą? :)

Aby było jasne.To jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,bo nie mam 2 taryfy.

Nie wyobrażam sobie "życia" w 2 taryfie.Pranie,grzanie i jeszcze s...To jest właśnie stróżowanie.Pilnowanie godzin.

Wybrałem wszystkie urządzenia do "życia" w klasie A+++ i ponad.Nawet dorwałem suszarkę Boscha z PC w klasie A+++.Tutaj trzeba pomyśleć o oszczędnościach.Ogrzewanie ma grzać kiedy potrzeba ,a nie kiedy jest druga taryfa.Cudowanie,ustawianie pompy.Grzejesz w T2 nawet jak nie potrzeba,na zapas?Co z sypialniami-tam też grzanie zawsze w T2 trzeba czy nie trzeba?Ciekaw jestem ilu grzało w normalnej taryfie i jak długo,aby porównać to z T2.Kilku napisało że po 1 sezonie,bo dużo płacili.Jaki to wyznacznik?Klimatyzację mam też odpalać w T2,nocą? :)

Aby było jasne.To jest moje zdanie.

 

Zadam ci jedno pytanie. Nie lubisz się kłaść spać gdy w sypialni jest nieco chłodniej, a wstawać kiedy jest nieco cieplej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Zadam ci jedno pytanie. Nie lubisz się kłaść spać gdy w sypialni jest nieco chłodniej, a wstawać kiedy jest nieco cieplej?

 

Nie.W sypialni utrzymuje stałą temp.ok 20-21deg.Nie wiedzę sensu grzać sypialni nocą,po to tylko aby przez 30sek kiedy opuszczę nogi z łóżka i pójdę się ubrać,mieć nieco cieplej.A przez resztę dnia,kiedy mnie nie ma ,sypialnia sobie jest ciepła.Sama dla siebie.Bo w nocy się grzała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W taryfie G12w w weekendy przez 48h jest dostępna tania taryfa. Właśnie wtedy moja rodzina w komplecie spędza czas w domu, więc wtedy robimy pranie, sprzątamy, oglądamy telewizje, itp. Grzeje tylko w drugiej taryfie bo dom, jego akumulacja, grubość posadzki po prostu mi na to pozwala i ułatwia zaoszczędzić pare groszy. Nic nie robię na siłę. Zmywarkę jak się bardzo chce włączyć w T2 to wystarczy ustawić na panelu sterowania i tylko tyle. Nic uciążliwego w tym nie widzę.

Nagrzana posadzka nocą utrzymuje temperaturę do godzin popołudniowych, po czym delikatnie się wychładza w godzinach wieczornych. Dla mnie to jest normalność... Zapomniałbym w sezonie letnim nocą przez dwie godzin podlewam trawnik, hydrofor trochę prądu zużywa- oczywiście w T2...

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nic uciążliwego w tym nie widzę.

Nagrzana posadzka nocą utrzymuje temperaturę do godzin popołudniowych, po czym delikatnie się wychładza w godzinach wieczornych. Dla mnie to jest normalność...

Tylko zwykle w tych porach nie ma nikogo w domu,a kiedy wracasz-jak napisałeś-jest już lekko wychłodzona.Normalność.Pusty dom lubi ciepło :)

Zapomniałbym w sezonie letnim nocą przez dwie godzin podlewam trawnik, hydrofor trochę prądu zużywa- oczywiście w T2...

I to jest właśnie stróżowanie :)

Bez urazy.Każdy ma co lubi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zwykle w tych porach nie ma nikogo w domu,a kiedy wracasz-jak napisałeś-jest już lekko wychłodzona.Normalność.Pusty dom lubi ciepło :)

 

I to jest właśnie stróżowanie:)

 

Bez urazy.Każdy ma co lubi.

Pozdrawiam.

45 minut po powrocie do domu wystarczy by temperatura zaczęła się podnosić- poczytaj na temat zysków bytowych w domach energooszczędnych. Napisałem, że posadzka się wychładza a nie że w domu jest chłodno. Amplituda dobowa temperatury w domu oscyluje w granicach 0.7oC. Różnica chyba niebyt wyczuwalna.

 

 

Gdybyś korzystał z nawodnienia to pewnie wiedziałbyś kiedy najlepiej podlewać trawę:)

Edytowane przez Tomaszs131
Uupełnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
45 minut po powrocie do domu wystarczy by temperatura zaczęła się podnosić- poczytaj na temat zysków bytowych w domach energoszczędnych.

Nie muszę.Mieszkam w takim.

Zyski bytowe nie gwarantują komfortu cieplnego.

 

Gdybyś korzystał z nawodnienia to pewnie wiedziałbyś kiedy najlepiej podlewać trawę:)

Wyobraź sobie ,że mam nawadnianie.Mam nawet zbiornik na deszczówkę.Nie jesteś więc odosobnionym przypadkiem kolego.A trawnik,w czasie suszy, najlepiej podlewać wcześnie rano :) Tak przynajmniej mówi "hodowca" trawy z rolki.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekam na komfort, żona nie krzyczy że jest jej zimno. W zeszłym sezonie grzewczym średnio w domu było 23-23.5 oC . Płace niższe rachunki, czego chcieć więcej.

W tym po negocjacjach z lubą planuje zejść do 22.5 oC. Obecnie w domu jest 23oC.

20171107_201342_resized.jpg

 

Ja podlewam między 4 a 6 rano, tak mi doradziła ogrodniczka. Znalazło to potwierdzenie w wątkach ogrodniczych na FM.

Edytowane przez Tomaszs131
Dołączenie zdjęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.W sypialni utrzymuje stałą temp.ok 20-21deg.Nie wiedzę sensu grzać sypialni nocą,po to tylko aby przez 30sek kiedy opuszczę nogi z łóżka i pójdę się ubrać,mieć nieco cieplej.A przez resztę dnia,kiedy mnie nie ma ,sypialnia sobie jest ciepła.Sama dla siebie.Bo w nocy się grzała...

 

No widzisz, a ja bardzo to lubię. Ponad dwadzieścia lat mieszkałem w starym budownictwie, gdzie trzeba było palić w śmieciuchu i wkurzało mnie kładzenie się spać w cieple a wstawanie w zimnie. Dzisiaj mam tak jak być powinno, chodzę spać gdy robi się chłodniej, a wstaję jak jest nieco cieplej. Tak jest nawet zdrowiej.

Doprawdy zastanawiam się jak ty możesz żyć w tym kraju z temperaturami od -30 do +30. To dla ciebie musi być jakiś koszmar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Tak jest nawet zdrowiej.

Doprawdy zastanawiam się jak ty możesz żyć w tym kraju z temperaturami od -30 do +30. To dla ciebie musi być jakiś koszmar.

Liwko.Ty jak zwykle nie na temat,a wszytko co robisz ty jest the best.Utrzymuj się w takim przekonaniu.Przez następne dwadzieścia lat.Połowa tych 24k postów to brednie.Argumentacja żadna.Ot mówi tak Liwko.Można się położyć jak jest chłodniej,ale...trzeba grzać całą noc aby przez 5min zanim się wstanie i wyjdzie z sypialni było ciepło.Bo tak jest zdrowiej.Bo tak mówi Liwko.A że resztę dnia ciepło idzie psu w dupkę-jeśli się ma psa rzecz jasna-to TO jest właśnie oszczędność:)

Ehh Liwko,kto cię słucha ten zimą w trampkach zasuwa aż miło. Trzym się kolego i smaruj posty tysiącami dalej.Zawsze to cieplej a i zyski bytowe większe.

pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...