Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nikogo na wschód od Wisły szczerze nie zachęcam do pc pw. Zachodnia Polska ma takie zimy jak u mnie jesień. A odrobina własnej pracy dzień lub dwa i nie korzystanie z robót kompleksowych to serio wielkie oszczędności.

 

Przecież obecne pompy PW działają spokojnie nawet do -25 stopni a jak nie to sa jeszcze grzałki.

Polska to nie Syberia ..

 

Tam gdzie mieszkam miałem zimy z temperatura prawie do -30 stopni ...

Takie położenie (pradolina , jeziora , rzeka) ...

 

Obecne pompy to nie te pompy sprzed kilkunastu lat i mocno się zmieniły ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież obecne pompy PW działają spokojnie nawet do -25 stopni a jak nie to sa jeszcze grzałki.

Polska to nie Syberia ..

 

Tam gdzie mieszkam miałem zimy z temperatura prawie do -30 stopni ...

Takie położenie (pradolina , jeziora , rzeka) ...

 

Obecne pompy to nie te pompy sprzed kilkunastu lat i mocno się zmieniły ...

 

Popatrz na moją stopkę. Mój dom całkiem nie żle (ale nie super) jest zaizolowany. Zapotrzebowanie to około 10000kWh z hakiem. Większa część zimy to temp. ujemne u mnie. więc cop dla pw naprawdę słaby. Wolę trochę dołożyć i mieć taniej później i sprzęt, który myślę, że jest trwalszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, region białostocki, suwalski to właśnie Syberia. Przy glebie temperatura może schodzić do -30 stopni. Z roku na rok to już rzadkość, a duże mrozy około -18 stopni na wysokości 2 metrów to 2-3 dni w okresie zimowym. Niestety u nas na Podlasiu zimy zawsze były srogie, ale jak pisałem z roku na rok zimy słabną. Na 2-3 dni wskoczy duży mróz a reszta okresu zimowego to balansowanie miedzy -5 a +2.

Ja za 2 lata przechodzą z kotła na PC HT. Przez ten czas będę uważnie śledził kilka tematów. Może coś uda się wybrać dobrego co spełni moje oczekiwania.

Na razie moim faworytem jest Daikin Altherma HT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie i jaka pompa?

Pytam bez podtekstu, jestem na etapie szukania PC PW i zebrałem już z 6 wycen i obok 22 tys brutto nawet nie stały.

Jestem zywo zainteresowany.

 

Ja mam LG Therma V 9KW.

 

Przy wycenie też zależy jak "zaawansowana" ma być instalacja , czy potrzebny jest bufor , dodatkowe pompy i itd . To też zwiększa koszty i cenę.

Ja mam tylko podłogówkę , żadnych grzejników , żadnych termostatów na podłogówce i można było zrezygnować z bufora jak i dodatkowej pompy.

Bojler też wymieniłem na taki jaki mi odpowiadał bardziej ...

 

Ja dostałem bardzo dobrą cenę bo trafiła się jakaś promocja i płaciłem za wszystko ponad 20tys , ale obecnie za takie coś instalator już "woła" coś kolo 22tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ma grzałka, a ile wynosi zapotrzebowanie domu przy -25*?

 

Z tego co pamiętam mam grzałkę 4KW (2+2KW).

 

Zapotrzebowanie policzyłem sobie za pomoca ciepło właściwe to wyszlo mi że przy -20stopni zapotrzebowanie mojego domu to max 4,3KW.

Oczywiście to orientacyjnie z pewną granica błędu.

 

Przu -7 pompa oferuje mi 7,34 KW tak wynika z tabelki , niżej nie podawane są wartości ale sądzę że da radę i spokojnie zmieszczę się i nie zamarznę :)

 

Zakres roboczy pompy jest od -20 i tak u mnie jest ustawiona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.W sypialni utrzymuje stałą temp.ok 20-21deg.Nie wiedzę sensu grzać sypialni nocą,po to tylko aby przez 30sek kiedy opuszczę nogi z łóżka i pójdę się ubrać,mieć nieco cieplej.A przez resztę dnia,kiedy mnie nie ma ,sypialnia sobie jest ciepła.Sama dla siebie.Bo w nocy się grzała...

 

Panie pieprzysz jak ten Pan z linka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam mam grzałkę 4KW (2+2KW).

 

Zapotrzebowanie policzyłem sobie za pomoca ciepło właściwe to wyszlo mi że przy -20stopni zapotrzebowanie mojego domu to max 4,3KW.

Oczywiście to orientacyjnie z pewną granica błędu.

 

Przu -7 pompa oferuje mi 7,34 KW tak wynika z tabelki , niżej nie podawane są wartości ale sądzę że da radę i spokojnie zmieszczę się i nie zamarznę :)

 

Zakres roboczy pompy jest od -20 i tak u mnie jest ustawiona .

 

Czyli przy -25* jak doliczysz CWU, to trochę Ci zabraknie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie taki żeby dupa nie marzła.

 

Edit: przypominam, że tutaj niejednokrotnie polecano PC PW 9kW do domów z obciążeniem 6, 7, a nawet 9kW przy - 20*. Co w takim razie im po samej grzałce 4kW?

 

To racja ,

tylko kwestia dla jakiej strefy.

Są tutaj dwie szkoły :

-dobieramy PC z pracą powyżej min temp danej strefy , wtedy korzystamy z pełnej mocy grzałki pod obciążenie danego domu (np 6-9kW)

-dobieramy PC z pracą poniżej min temp danej strefy , wtedy możemy mieć na "wypasie" min moc grzałki np 3kW (bardziej pod obsługę samej PC , niż ogrzewanie domu)

Jest jeszcze ogólna kwestia CO w przypadku awarii PC-ale to już inna historia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowania wyszło mi 4,5 KW, wybrałem świadomie pompę 7 KW, pompa ma 4,6 KW mocy przy - 15,

 

czyli w temperaturach poniżej - 15 może się włączyć grzałka - ok.

 

Jak widziałem statystyki, to godzin w roku gdzie jest ponizej - 15 jest 100 godzin, czyli w najgorszym przypadku pójdzie 300 KW w taniej taryfie tj. 75 PLN (25 groszy 1KW w T2), zakłądając 200 h - 150 PLN - tyle może kosztować włączenie grzałki. Średnia temp. w sezonie grzewczym w ubiegłym roku wynosiła 2 stopnie.

 

Moje spostrzeżenie co do pompy po 3 miesiącach użytkowania - super... podgrzewanie 300 CWUl dwa razy dziennie (05-06 i 13-14) to około 75 KW czyli około 20 PLN miesięcznie...:)

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To racja ,

tylko kwestia dla jakiej strefy.

Są tutaj dwie szkoły :

-dobieramy PC z pracą powyżej min temp danej strefy , wtedy korzystamy z pełnej mocy grzałki pod obciążenie danego domu (np 6-9kW)

-dobieramy PC z pracą poniżej min temp danej strefy , wtedy możemy mieć na "wypasie" min moc grzałki np 3kW (bardziej pod obsługę samej PC , niż ogrzewanie domu)

Jest jeszcze ogólna kwestia CO w przypadku awarii PC-ale to już inna historia...

 

Tylko 9kW serii H panasonica ma już tylko grzałki 3kW. Kiedyś zdaje się można było więcej.

 

Zapotrzebowania wyszło mi 4,5 KW, wybrałem świadomie pompę 7 KW, pompa ma 4,6 KW mocy przy - 15,

 

czyli w temperaturach poniżej - 15 może się włączyć grzałka - ok.

 

Jak widziałem statystyki, to godzin w roku gdzie jest ponizej - 15 jest 100 godzin, czyli w najgorszym przypadku pójdzie 300 KW w taniej taryfie tj. 75 PLN (25 groszy 1KW w T2), zakłądając 200 h - 150 PLN - tyle może kosztować włączenie grzałki. Średnia temp. w sezonie grzewczym w ubiegłym roku wynosiła 2 stopnie.

 

Moje spostrzeżenie co do pompy po 3 miesiącach użytkowania - super... podgrzewanie 300 CWUl dwa razy dziennie (05-06 i 13-14) to około 75 KW czyli około 20 PLN miesięcznie...:)

 

To nie jest kwestia, że grzałka się włączyć. Tego nie należy się bać. Pytanie czy ewentualnie sama grzałka - jeżeli sprężarka się wyłączy - wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie o czym ta dyskusja? Ile tych nocy z temperaturą poniżej -20C jest w roku? Najczęsciej ani jednej, czasami jedna lub dwie. Pisze o większości kraju bo pewnie gdzies na ścianie wschodniej zdarza się to częściej. I na tą jedną noc lub nawet kilka chcecie brać dużo przewymiarowane pompy? Jak juz nawet grzałka nie starczy w pompie to kurde se włączycie zwykły grzejnik w sypialni na ta jedną noc i po problemie. Polska to nie Finlandia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie o czym ta dyskusja? Ile tych nocy z temperaturą poniżej -20C jest w roku? Najczęsciej ani jednej, czasami jedna lub dwie. Pisze o większości kraju bo pewnie gdzies na ścianie wschodniej zdarza się to częściej. I na tą jedną noc lub nawet kilka chcecie brać dużo przewymiarowane pompy? Jak juz nawet grzałka nie starczy w pompie to kurde se włączycie zwykły grzejnik w sypialni na ta jedną noc i po problemie. Polska to nie Finlandia.

Zgadzam się całkowicie. Też instalowałem PC mając takie podejście. Mam w rezerwie 3x3kW w grzałkach i jeżeli trzeba będzie to z tego skorzystam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie o czym ta dyskusja? Ile tych nocy z temperaturą poniżej -20C jest w roku? Najczęsciej ani jednej, czasami jedna lub dwie. Pisze o większości kraju bo pewnie gdzies na ścianie wschodniej zdarza się to częściej. I na tą jedną noc lub nawet kilka chcecie brać dużo przewymiarowane pompy? Jak juz nawet grzałka nie starczy w pompie to kurde se włączycie zwykły grzejnik w sypialni na ta jedną noc i po problemie. Polska to nie Finlandia.

Przewymiarowanie pompy może być istotne w szybkim dogrzaniu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...