Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam ,

nie chciałbym ponownie "odgrzewać kotleta" , ale z tym taktowaniem w inwerterach można sprawę praktycznie całkowicie wyeliminować przez odpowiednią regulację i nastawy systemu (zresztą , poczytajcie o Daikinach -sprzęt topowy , ale wymagający precyzyjnego zestrojenia).

Nie znam algorytmów wszystkich inwerterowych PC , ale kilku producentów przewidziało pracę w warunkach niskiego obciążenia .Wtedy sprężarka pauzuje i pracuje tylko pompka wodna. Producenci dopuszczają pracę start/stop nawet co 15-20 min.Czy to rzeczywiście nic nie szkodzi-trudno powiedzieć , wg mojego doświadczenia zawodowo-życiowego jest to trochę kulawe.

Odnośnie strat na rozruch to sprawa jest jasna- trzeba sprawdzić jakie jest zużycie energii na min mocy PC i to porównać z energią na rozruchy (u mnie ewidentnie nie opłaca się piłować PC cały dzień na min mocy)

Interwały powinny być rzadsze np min 1h -przecież podłogówka nie wychładza się tak szybko.

U mnie przy grzejnikach mam przerwę ok 40 min ( jeśli dobrze pamiętam)-może to wystąpić praktycznie chwilkę przed wyłączeniem PC przez termostat pokojowy.

 

Odnośnie czasu grzania 300 litrów CWU ,to u mnie jest ok 35-40 min. Nastawa na 46st , ale PC wyłącza się przy 48st na czujniku w środku zasobnika (najniżej jak tylko można było zamontować)-fizyczne temperatury wody w górnej części zasobnika to 52-53 st.PC uruchamia cykl przy temp 38 st.

Na szybkość zagrzania CWU mają wpływ :

-powierzchnia wymiany , u mnie 3,4m2

-moc PC , u mnie jest niekiedy 12 kW -średnio jednak nominał tj 9kW

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy się, 95% z was (nas) ma przewymiarowane pompy. 90% czasu chodza na minimum mocy i często wyłączają się. Spokojnie mogłyby mieć często o połowe mniejszą moc i też by starczało ale wiadomo, zawsze jest strach że potem bedzie tydzien ekstremalnego zimna i sąsiad kopcący węglem bedzie sie smiał że wtopilismy w pompe i chodzimy po domu w golfach :)

Nawet nie wiem jak w moim sterowniku przestawić tą histereze, żeby pompa tak często się nie włączała, chciałbym pozwolić jej dłużej odczekiwać na wychłodzenie się wody w podłogówce ale jeszcze nie doszedłem jak. Musze przebranąć przez bardzo cieżką w lekturze (przez tłumacza) instrukcje Samsunga. Zaczałem czytać po angielsku i jakoś to bardziej zrozumiale piszą. Przypuszczam że czujnik temp wody jest w hydroboxie który wisi w garażu gdzie nie ma ogrzewania i przez to też wychladza sie szybciej i zbyt często mi ta pompa taktuje. Musze jakoś zaizolować hydroboxa w okolicach czujnika ale pewnie nie bede mial tam dojścia bez zrywania plomb gwarancyjnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sterowaniu pokojowym nie ma z tym najmniejszych problemów.

 

U mnie przy cieplejszych dniach (ok 10-15st) ze względu na lekkie podmieszanie powrotu w buforku/sprzęgle może się to częściej przydarzyć "taktowanie", niż np na podłogówce (lub nawet grzejnikach) bezpośrednio podpiętej do PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka to bufor o tak ogromnej pojemności, że trudno aby pompa taktowała. chyba że sztucznie ogranicza się jej temperaturę zasilania albo ma się anhydrytową wylewkę małej grubości. chociaż w tym ostatnim wypadku też nie powinna taktować, bo powinien wyłączyć ją termostat zanim osiągnie wysoką Tz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cel: kompletna kotłownia z gruntową PC (+ odwierty, wszystko) minimalnym kosztem.

Pytanie: Jaki ten koszt może być? 25k? 30k? 35k? dużo więcej?

 

Po pierwsze - osobiście nie zdecydowałbym się na pompę gruntową - jeśli już to z poziomym rozprowadzeniem w gruncie.

Co do kosztów, sądze ze kompletna kotłownia może przy małym domku (małej powietrznej PC) zamknąć się poniżej 25k. W Gruntówce zapewne minimum 5k więcej, większe zapotrzebowanie domu na ciepło skutkować będzie większą PC i koszty będą rosnąć...

 

Troche wróżenie z fusów... będziesz znać OZC to sporo więcej będziesz wiedział....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - osobiście nie zdecydowałbym się na pompę gruntową - jeśli już to z poziomym rozprowadzeniem w gruncie.

Ja też nie wiem czy się zdecyduje od ponad roku byłem zdecydowany na powietrzną, ale ostatnie czytanki z f-gazów oraz wyceny, które otrzymałem od instalatorów na powietrzne skłoniły mnie do poszukiwań i rozmyślań. Poziomego DZ nie biore pod uwagę, bo brak miejsca i brak akceptacji ograniczeń wykorzystania terenu, który zostanie zajęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cel: kompletna kotłownia z gruntową PC (+ odwierty, wszystko) minimalnym kosztem.

Pytanie: Jaki ten koszt może być? 25k? 30k? 35k? dużo więcej?

 

A jak duży ten dom...?

I zależy co chcesz w tej kotłowni...

 

Np PPC Ecopower C 9 z 300L zasobnikiem i poziomym DZ to koszt ok 32tys za kompletną działającą " kotłownię"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie wiem czy się zdecyduje od ponad roku byłem zdecydowany na powietrzną, ale ostatnie czytanki z f-gazów oraz wyceny, które otrzymałem od instalatorów na powietrzne skłoniły mnie do poszukiwań i rozmyślań. Poziomego DZ nie biore pod uwagę, bo brak miejsca i brak akceptacji ograniczeń wykorzystania terenu, który zostanie zajęty.

 

A jakie to ograniczenia są związane z poziomym DZ...?

Pomijam budowę jakiegoś większego budynku czy dużego basenu...

 

Nie znajdziesz trzech powierzchni domu po podłogach na tej działce...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka to bufor o tak ogromnej pojemności, że trudno aby pompa taktowała. chyba że sztucznie ogranicza się jej temperaturę zasilania albo ma się anhydrytową wylewkę małej grubości. chociaż w tym ostatnim wypadku też nie powinna taktować, bo powinien wyłączyć ją termostat zanim osiągnie wysoką Tz.

 

Dokładnie...

Nawet w domu pasywnym PC nie ma prawa taktować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jako ciekawostkę zrobiłem "test" pracy pompy taktowanie vs praca ciągła.

 

Przy pracy z taktowaniem wyglądało to tak że sprężarka działała np. kilkanaście minut aż doszła do 31stopni i się wyłączała. Następnie przez pewien czas nic się nie działo (nie działała sprężarka ani pompa obiegowa). Po pewnym czasie odpalała się sama obiegówka i działała tak sobie kilka minut aż temperatura spadła do około 25-26 stopni i po chwili odpalała się poniwnie sprężarka i znów pędziła do 31stopni i później ponownie przerwa i itd.

W ciagu godziny sądzę że 3-4 włączenia/wyłączenia sprężarki.

W tym trybie pompa działa na dużo większej mocy , sądzę że niemalże jak w pracy dwustanowej ...

 

Drugi tryb pracy - ciągły. Temepratura lekko się waha (większa delta) ale pompa i sprzężarka pracują nonstop ze zmienną mocą i prędkoscią

 

W obu przypadkach pompą steruje termostat pokojowy i pilnuje zadanej temperatury i max czasu wyłączenia (6.00)

 

Temperatury na zewnatrz zbliżone.

 

Wyszło bardzo zbliżone zużycie - około 7kWh (22.00-6.00)

 

Plus pracy stałej , duuuużo ciszej działa pompa jak i jednostka zewnatrzna ...

 

Nie wiem czy przy nowoczesnej sprężarce te 3-4 rozruchy na godzinę są dopuszczalne i nic nie szkodzą ale widzę że przy pracy ciagłej pompa lepiej pracuje a z drugiej stornie przy pracy z taktowaniem nie wiem czy te kilka (naście) minut łącznie nie działania sprężarki na godzinę da jakieś wielkie zwiększenie żywotności a czy ten zwrot żywotności nie zmaleje mocno przez taktowanie , bo każde urządzenie ma przewidzianą ilośc właczeń/wyłączeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak duży ten dom...?

I zależy co chcesz w tej kotłowni...

 

Np PPC Ecopower C 9 z 300L zasobnikiem i poziomym DZ to koszt ok 32tys za kompletną działającą " kotłownię"...

 

130m2 ogrzewanej powierzchni (parterówka).

Co chce od kotłowni hmmm, żeby była, żeby sprzet zajął bardzo mało miejsca i żeby działała, chyba wszystko.

 

A jakie to ograniczenia są związane z poziomym DZ...?

Pomijam budowę jakiegoś większego budynku czy dużego basenu...

 

Nie znajdziesz trzech powierzchni domu po podłogach na tej działce...?

Powierzchnię znajdę, ale planuje mocno zadrzewić. Ukorzenienie drzew chyba może byc problem, czy sie mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...