Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

130m2 ogrzewanej powierzchni (parterówka).

Co chce od kotłowni hmmm, żeby była, żeby sprzet zajął bardzo mało miejsca i żeby działała, chyba wszystko.

 

 

Powierzchnię znajdę, ale planuje mocno zadrzewić. Ukorzenienie drzew chyba może byc problem, czy sie mylę?

 

Do takiego domu cały kompletny system grzewczy oparty na gruntowej pompie ciepła i podłogówką to koszt ok 40-42 tys...( Za wszystko bez kiwnięcia palcem inwestora...)

 

A jakie drzewa mają korzenie na 2 m głębokości i ewentualnie co te korzenie mogą zrobić rurze wodociągowej z PE ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

giman Wrocław to strefa z temp -18 C. Zobacz tu;

drza .Powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3 x 150 m PE 40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222907-Pompy-ciep%C5%82a-SmartHeat/page24

Co do kosztów za pompę plus kolektor to całość mnie wyszła ok 32 tys.

Kolektor poziomy robiłem sam. Musiałem zakupić tylko rury, glikol i załatwić koparkę.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy z taktowaniem wyglądało to tak że sprężarka działała np. kilkanaście minut aż doszła do 31stopni i się wyłączała. Następnie przez pewien czas nic się nie działo (nie działała sprężarka ani pompa obiegowa). Po pewnym czasie odpalała się sama obiegówka i działała tak sobie kilka minut aż temperatura spadła do około 25-26 stopni i po chwili odpalała się poniwnie sprężarka i znów pędziła do 31stopni i później ponownie przerwa i itd.

 

Dokładnie tak to działa i stąd pompa jednak włącza się więcej niż 2-5 razy na dobę. U mnie myślę, że i tak nie było tragedii, bo pompa załączała się 9 razy na dobę (razem z CWU). Teraz trochę kombinuję i po zmianach jest raczej gorzej niż lepiej :D Przede wszystkim przegrzewa nam dom.

 

Przestawiłem min. czas na ponowne włączenie, może to coś też poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś powie jaka będzie różnica w czasie między zwykłą 9kW jednofazówką a np.TCap'em jednofazowym w zagrzaniu zbiornika 300L bez grzałek do 45st.?

 

Do pewnej temp. obie pompy mają tą samą moc, więc zajmie tyle samo czasu. Musisz spojrzeć w dane techn. obu modeli aby zobaczyć jak wygląda moc w niskich temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to działa i stąd pompa jednak włącza się więcej niż 2-5 razy na dobę. U mnie myślę, że i tak nie było tragedii, bo pompa załączała się 9 razy na dobę (razem z CWU). Teraz trochę kombinuję i po zmianach jest raczej gorzej niż lepiej :D Przede wszystkim przegrzewa nam dom.

 

Przestawiłem min. czas na ponowne włączenie, może to coś też poprawi.

 

U mnie przy domyślnym ustawieniu pompa załączała się 3-4 razy na godzinę , czyli jak pracowała od 22.00 do 6.00 załączała się 32 razy podczas cyklu grzania + ten czas co pomiedzy 13.00-15.00 , więc sądzę że nawet do 40 razy na dobę przy tylko 10 godzinach pracy , gdyby pracowała 24 godzinę na dobę to było by to prawie 100 załączeń , więc chyba to niezbyt dobre dla trwalości sprężarki ...

 

Po zmianie delty , załącza się sprężarka o 22.00 i wyłącza sie jak temepratura zostanie w pomieszczeniu osiągnięta.

 

Więc dziennie sądzę że są 2-3 uruchomienia sprężarki od 13.00-15.00 i od 22.00-6.00 i tyle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś powie jaka będzie różnica w czasie między zwykłą 9kW jednofazówką a np.TCap'em jednofazowym w zagrzaniu zbiornika 300L bez grzałek do 45st.?

 

Nie więcej jak 60 minut, przy tz -10 st.C dla grzania 300 litrów wody od 15.st.C

W realnym życiu (dogrzewanie części wody), będzie to między 30 a 45 minut różnicy.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, jak pisze kaszpir007, Pompa ON/OFF 10kW włącza się 3-4 razy na godzinę w tych warunkach. Jakoś nie bardzo mi to przeszkadza.

Zużycie ok 10-11kWh na dobę. A może ktoś miał problem z pompą obiegową wody w pompie-od obrotów powyżej 5 słychać wycie-ale to nie pompa, a raczej instalacja od pompy do bufora. Chciałbym aby chodziła na maks., bo wtedy większy przepływ i lepsza sprawność. Pompa nowa-2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, jak pisze kaszpir007, Pompa ON/OFF 10kW włącza się 3-4 razy na godzinę w tych warunkach. Jakoś nie bardzo mi to przeszkadza.

Zużycie ok 10-11kWh na dobę. A może ktoś miał problem z pompą obiegową wody w pompie-od obrotów powyżej 5 słychać wycie-ale to nie pompa, a raczej instalacja od pompy do bufora. Chciałbym aby chodziła na maks., bo wtedy większy przepływ i lepsza sprawność. Pompa nowa-2 miesiące.

Mam właśnie taką pompę i sterownik nie pozwala na włączanie się sprężarki 3-4 razy na godzinę. Raczej dwa razy na dobę.

Blokuje taktowanie, blokuje uruchamianie sprężarki w określonych godzinach. Pytanie dlaczego w większości pomp, producent nie pomyślał o podobnym rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie taką pompę i sterownik nie pozwala na włączanie się sprężarki 3-4 razy na godzinę. Raczej dwa razy na dobę.

Blokuje taktowanie, blokuje uruchamianie sprężarki w określonych godzinach. Pytanie dlaczego w większości pomp, producent nie pomyślał o podobnym rozwiązaniu?

 

Tu raczej mowa o spie... Instalacjach ogrzewania podłogowego bo jak wytłumaczyć jakieś kosmiczne temperatury zasilania które powodują wyłączanie się sprężarki...

 

Pompa o mocy 11kW jest w stanie utrzymać kilku stopniową deltę między zasilaniem a powrotem więc jakim cudem ma mieć problem z taktowaniem...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, jak pisze kaszpir007, Pompa ON/OFF 10kW włącza się 3-4 razy na godzinę w tych warunkach. Jakoś nie bardzo mi to przeszkadza.

Zużycie ok 10-11kWh na dobę. A może ktoś miał problem z pompą obiegową wody w pompie-od obrotów powyżej 5 słychać wycie-ale to nie pompa, a raczej instalacja od pompy do bufora. Chciałbym aby chodziła na maks., bo wtedy większy przepływ i lepsza sprawność. Pompa nowa-2 miesiące.

 

Ale ja nie mam pompy ON/OFF ale inwerterową z modulacją mocy i tak optymalnie powinna działać ...

U mnie na domyślnej delcie pompa taktowała. Podniesienie delty o 2 stopnie rozwiązało u mnie problem.

 

Więc sądzę że u innych zmiana delty też zapewne pomoże , no chyba że pompa nie ma takiej możliwości ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie taką pompę i sterownik nie pozwala na włączanie się sprężarki 3-4 razy na godzinę. Raczej dwa razy na dobę.

Blokuje taktowanie, blokuje uruchamianie sprężarki w określonych godzinach. Pytanie dlaczego w większości pomp, producent nie pomyślał o podobnym rozwiązaniu?

 

Ale w pompie Buderusa można ustawić właczanie sprężarki pomiędzy 10 min (tryb komfortowy) a 30 min (ekonomiczny), więc pewnie tak ma być, a ogrzewanie jest grzejnikowe (bardzo przewymiarowane+bufor 120l). Czy ma ktoś pomysł na to huczenie od pompy wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) A może ktoś miał problem z pompą obiegową wody w pompie-od obrotów powyżej 5 słychać wycie-ale to nie pompa, a raczej instalacja od pompy do bufora. Chciałbym aby chodziła na maks., bo wtedy większy przepływ i lepsza sprawność. Pompa nowa-2 miesiące.

Przecież to nowy odcinek instalacji. Z czego zatem został wykonany skoro jest żródłem hałasu?

Jeśli masz zawory 1" i średnicę wewnętrzną rur 25mm, to hałasu być nie powinno.

Jesteś pewien, że to nie obiegówka hałasuje?

Jeśli masz termometry po obydwu stronach bufora/sprzęgła, to podaj przykładowe temperatury (podczas pracy) po stronie pierwotnej i wtórnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zigobar: jestem pewien, po wyłączeniu sprężarki słychać nadal lekkie wycie, skręcam pompę obiegową za buforem na zero i nadal słychać.

Temp. to: 40.2 i 34,7 więc różnica 5,5 wydaje się w porządku, sprawność pompy ok. 4.28 od początku jej uruchomienia, odwiert 285m, dom ogrzewany ok 170m + możliwe dodatkowe 70m2 (dlatego pompa 10 a nie 8 kW), instalacja z miedzi, po otwarciu pompy, jeśli przytnę pompę do 5-5,5 to jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adh

Jeśli to wycie jest efektem oszczędności na średnicach, to teraz pozostaje zredukowanie wydajności obiegówki po stronie pierwotnej. Hałas słyszalny np. w nocy jest nie do przyjęcia.

5,5*C to dobra delta (przepływ wychodzi 1,56m3/h).

Rozumiem, że nie masz termometrów po stronie wtórnej, a temperatury po stronie pierwotnej odczytałeś ze sterownika PC. W układzie ze sprzęgłem warto znać również temperatury po stronie wtórnej. Należy dążyć do uzyskania stosunkowo wysokich wartości przepływu po obydwu stronach sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zigobar

Dzięki za odpowiedź, tak zczytałem to ze sterownika Buderusa.

Średnica jest 1 calowa, więc nie oszczędzano na miedzi, nie wiem, muszę to zlokalizować, gdzie wyje. Pompa w Buderusie nie wyje raczej u góry, przyłacz jest u góry pompy. Chyba zostawię ustawienie na 5 (skoro twierdzisz, że delta 5,5 jest dobra (wyczytałem, że do 7-8 jest OK). COP też niezły 4,28. A co uważasz o tak licznych startach (chyba nie mogą być o wiele rzadsze, skoro w ustawieniach pompy jest między 10 a 30 minut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Chyba zostawię ustawienie na 5 (skoro twierdzisz, że delta 5,5 jest dobra (wyczytałem, że do 7-8 jest OK). COP też niezły 4,28. A co uważasz o tak licznych startach (chyba nie mogą być o wiele rzadsze, skoro w ustawieniach pompy jest między 10 a 30 minut?

Obecnie masz 3 - 4 zał./h. Ja bym popracował nad tym układem, aby przy akceptowalnych wahaniach temperatury w mieszkaniu i akceptowalnej sprawności (ta będzie spadać wraz ze wzrostem temperatury na wyjściu skraplacza) uzyskać jak najdłuższe cykle pracy sprężarki.

Na początek warto sprawdzić do jakiej wartości uda się zwiększyć przepływ po stronie wtórnej zanim pojawi się hałas w grzejnikach. Może uda się zbliżyć do wartości przepływu po stronie pierwotnej.

Sposobu sterowania tego układu mogę się tylko domyślać (napisz coś na ten temat).

Jedna z możliwości:

- sterownik pokojowy

- obiegówka wtórna ze swoim sterownikiem i czujnikiem w sprzęgle

- sterownik PC z czujnikiem w sprzęgle

 

Jeśli teraz np. przy 41*C na wyjściu sprężarka się wyłączy, to przy jakiej temperaturze nastąpi jej załączenie?

Jaką masz obiegówkę wtórną i na którym biegu pracuje?

Obiegówka wtórna pracuje po wyłączeniu sprężarki aż do znacznego spadku temperatury w sprzęgle?

 

Jeśli zaczniesz eksperymentować - zapisuj sobie wyniki pomiarów i zmieniaj tylko po jednym parametrze o niewielką wartość np. o 1*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie pompa działa tak:

wykorzystałem opis z tematu o Buderusie, podłączyłem stycznik NC (przeznaczony dla zakładu energetycznego w celu lepszego wykorzystania taryf).

Do tego gniazko FritzDect sterowane zarówno ręcznie, jak i zdalnie, gdzie godziny pracy mogę dowolnie zdefiniować co 15 minut.

Mam ustawione grzanie na: 5-7 rano oraz 15-24 popołudniu (a więc 2 okna grzania-tak wystarcza).

Działam na temperaturze stałej 33st. a temperatura, która jest realnie to pomiędzy 29,5 a 37,5 (to pokazuje sterownik w pompie) (krzywa 4).

Za pompą jest bufor 120l, a za nim pompa Wilo, która działa na maks. automat. (Ponieważ jest bufor, więc grzejniki (3-krotnie przewymiarowane-miały być pod kondensat) nigdy nie szumiały , ani nie przeszkadzały. Zużycie prądu to ok. 380kWa za 47 dni-w pełni satysfakcjonujące. A, i jeszcze działanie sprężarki ustawiłem na 20 minut-można między 10 a 30.

A obiegówka wtórna pracuje dużo dłużej niż pierwotna, nawet po wyłączeniu pompy i w okienkach, kiedy pompa nie włącza się.

Sterownik pokojowy na wartość 1-czyli bardzo niewiele koryguje temperaturę zadaną-najczęściej o ok. 0,5 st.

Edytowane przez adh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...