Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan
W końcu udało mi się porozumieć z moją pompą :D

 

Od 4 dni mam:

- 2-3 starty na dobę

- COP 6,4 przy CO i prawie 5 przy CWU.

- 4-5h pracy na CO i 1h na CWU

- Zużycie 99% w T2 :)

Słuchaj,kupię taką pompę jak Twoja,tym bardziej że na ostatnich targach we Wrocku sporo się o niej dowiedziałem,ale nie az tyle co od Ciebie.

Więc odpowiedz proszę:

AD1.

Stoisz przy pompie 24h ,czy pompa ma licznik start/stopów?

AD2.

Jak wyliczyłeś taki współczynnik COP dla CO i CWU.Masz liczniki osobne na PC?

AD3.

Też zlicza to pompa?

AD4.

Tu już tylko posyłam :)

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
A jak będziesz miał tak samo ciepło w chałupie ,ale znacznie taniej bo duża moc na PC w kilka godzin w T2 -to nadal zostaniesz przy ciągłej pracy ?

 

Dzisiaj mogę Ci odpowiedzieć.

Dla mnie liczy się komfort.

Porozmawiałem sobie z gościem z serwisu Samsunga,przez kilka godzin gapiłem się w program diagnostyczny.

Te Wasze rozważania o kant d...trzeba rozbić.Każdy ma inaczej.Do zapotrzebowania i ustawień trzeba samemu dorosnąć.

Za długo na małej mocy i w pracy ciągłej,tez nie doobrze :)

Za szybko na dużej mocy,woda w układzie nie odda tyle co powinna itd.

Ale Panowie,to co się tu czasem czyta to włos się jeży....

 

PS.

Strefowe grzanie w domu z 100% OP jest jak najbardziej możliweeeeeeeeeee :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
:D Powinieneś te wyniki przesłać do Samsunga.

Dadzą Ci pewnie jakiś prezent za to że wykryłeś te wspaniale osiągi w ich urządzeniu, o których oni sami nie mają pojęcia bo w karcie katalogowej tej PC piszą że COP ledwo przekracza 4 i to w idealnych warunkach. (+7/+35)

Kolega ma na pokładzie PC Stiebel Eltron.

Ale rozumiem że aluzja dotyczyła mojego sprzętu.Wiesz,że nawet nie wiedziałem jaki ma COP mój TDM :) Nie interesowało mnie to zbytnio,to są wyniki pomiarów w laboratoryjnych warunkach.Zakres współczynnika COP dla temperatur 7/35 podaje większość producentów.

Na koniec powiem ci tak.Mój system grzewczo/chłodzący (woda lub powietrze) kosztował 27k PLN -to jest cena za PC 8kW,dwa klimatyzatory kanałowe SLIM ,sterowniki,piloty,pompa Wilo,montaż itd.Za ok 40k PLN z montażem mogłem mieć PC Stiebla 7,5kW ,COP 4,8 dla 0/35 -oczywiście tylko grzanie.Teraz policz różnicę czyli ok 13k PLN ,policz ile przy COP 4,8 więcej wyprodukował Stiebel (różnica COP 0,65,policz nawet COP 1 więcej dla 7/35 ) i napisz mi przez ile lat różnica w zakupie 13k PLN -niech będzie nawet 10k PLN,będzie się zwracała.Nie doliczyłem jeszcze systemu chłodzącego,który oprócz PC Stiebla i tak musiałbym zakupić....

A każdy sprzęt się potrafi zepsuć.Na jednych to trafia na drugich nie.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj,kupię taką pompę jak Twoja,tym bardziej że na ostatnich targach we Wrocku sporo się o niej dowiedziałem,ale nie az tyle co od Ciebie.

Więc odpowiedz proszę:

AD1.

Stoisz przy pompie 24h ,czy pompa ma licznik start/stopów?

Ma licznik startów

 

AD2.

Jak wyliczyłeś taki współczynnik COP dla CO i CWU.Masz liczniki osobne na PC?

Tak, taka świetna ta pompa, że ma też osobne liczniki dla CO i CWU :D

 

AD3.

Też zlicza to pompa?

Wyobraź sobie, że też zlicza godziny pracy w CO i CWU :)

AD4.

Tu już tylko posyłam :)

Dziękuję

Tutaj już mam dwutaryfowy podlicznik z RS232

 

Nie doliczyłem jeszcze systemu chłodzącego,który oprócz PC Stiebla i tak musiałbym zakupić....

A każdy sprzęt się potrafi zepsuć.Na jednych to trafia na drugich nie.

Błąd! Wystarczy Ci wymiennik ciepła + sterownik FEK i puszczasz chłodzenie w podłogę. Oczywiście nie będzie to działało jak klimatyzacja, ale powinno wystarczyć, żeby przetrwać lato w miarę komfortowych warunkach. Na razie mieliśmy za słabe lato, żeby u mnie ta opcja pochodziła dłużej niż kilka dni.

 

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to z chęcią odpowiem i odsyłam do instrukcji obsługi pompy, możesz tam się też wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć o tej pompie.

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Nic tylko gratulować,szczególnie tego wyniku w COP :)

Brałem tą firmę pod uwagę ale jest nie na moją kieszeń.

Dlaczego włącza się tyle razy na dobę?

 

Błąd! Wystarczy Ci wymiennik ciepła + sterownik FEK i puszczasz chłodzenie w podłogę. Oczywiście nie będzie to działało jak klimatyzacja, ale powinno wystarczyć, żeby przetrwać lato w miarę komfortowych warunkach. Na razie mieliśmy za słabe lato, żeby u mnie ta opcja pochodziła dłużej niż kilka dni.

.

Chłodzenie pasywne jest rozwiązaniem archaicznym i niekomfortowym.Używałeś kiedykolwiek?Bywałem w domach,gdzie takie rozwiązanie przez odwrócenie obiegu istniało.Użytkownicy odradzali-nie tylko przez punkt rosy...

I chyba nie za bardzo zrozumiałeś.Jak w okresach przejściowych grzeję się jedynie ciepłym powietrzem lub tryb mieszany podłogówka/ciepłe powietrze.Klimatyzatory służą mi nie tylko do chłodzenia.

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko gratulować,szczególnie tego wyniku w COP :)

Brałem tą firmę pod uwagę ale jest nie na moją kieszeń.

Dlaczego włącza się tyle razy na dobę?

 

 

Chłodzenie pasywne jest rozwiązaniem archaicznym i niekomfortowym.Używałeś kiedykolwiek?Bywałem w domach,gdzie takie rozwiązanie przez odwrócenie obiegu istniało.Użytkownicy odradzali-nie tylko przez punkt rosy...

I chyba nie za bardzo zrozumiałeś.Jak w okresach przejściowych grzeję się jedynie ciepłym powietrzem lub tryb mieszany podłogówka/ciepłe powietrze.Klimatyzatory służą mi nie tylko do chłodzenia.

 

Rozumiem takie podejście, jest to jakaś opcja.

Ja natomiast chciałem maksymalnie uprościć instalację i liczbę urządzeń. W moim wypadku, w okresach przejściowych wystarczyło włączenie pompy na godzinę.

 

Tak, używałem ale takie było lato, że potrzebne było chyba tylko w jednym tygodniu. Nigdy nie miałem więcej niż 24 stopnie w domu, więc jakoś to chyba działa. Oczywiście nie w każdym domu się sprawdzi i nie działa jak klima. Trzeba tu spełnić pewne warunki jak np. zasłonięcie rolet od strony słońca. U mnie to nie problem, bo mam duże przeszklenia z kilku stron.

 

Co do wysokiego COP, to nie widzę tutaj nic nadzwyczajnego. Mamy początek sezonu grzewczego, dobre źródło i niska temperatura zasilania. Poniżej wykres COP dla mojej pompy. Na czerwono linią przerywaną naniosłem prawdopodobną linię dla temperatury zasilania, jaka była w moim przypadku. Widać, że spokojnie przy temp. źródła w okolicach 3 stopni da się wyciagnąć taki COP.

 

Skan_20171117.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten COP który tu podajesz wyczytaleś z tego wykresu.

Gratuluję wiary w materialy reklamowe producenta.

Chociaż sam producent pisze że COP ich pompy wynosi DO - 5 i nawet nie uwzględnia całego poboru energi przez wszystkie pompy obiegowe niezbędne do pracy systemu.

Sugeruję swoje wypowiedzi na temat COP tej pompy opierać na pomiarach a nie wykresach z reklamówki firmy produkującej ten sprzęt.

 

Pisania że COP pompy na cele CWU wynosi 5 to nawet tymi przechwalkami firmy nie da się usprawiedliwić.

 

Widzę, że nie czytałeś wcześniejszych moich odpowiedzi i nie zajrzałeś do instrukcji :D

Jak zwykle komentarz na podstawie wyrwanego z kontekstu zdania. Brawo Ty!

 

Wykres miał na celu pokazanie Ci, że taki COP o tej porze roku nie jest czymś nadzwyczajnym.

 

I czy ten COP uwzględnia defrosty?

 

Przecież on chyba pisze o mnie i o pompie gruntowej, to jakie defrosty?!

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Rozumiem takie podejście, jest to jakaś opcja.

 

Nie opcja,a jedyne rozsądne wyjście.Mam ok 60% elewacji w szybach.Chyba nie wiesz jak wygląda chłodzenie pasywne podłogą.

Tutaj 90% ludzi płacze ,że w okresie przejściowym pomimo 21deg w domu,jest jakoś tak chłodno i ciągnie od podłogi jak nie pracuje :)

Ja natomiast chciałem maksymalnie uprościć instalację i liczbę urządzeń. W moim wypadku, w okresach przejściowych wystarczyło włączenie pompy na godzinę.

A to jest dobre :)Na godzinę powiadasz.W takim razie bajery o bezwładności podłogówki to "mżonki",albo mrożonki :)

Uprościć instalację powiadasz dalej ,kolego.Będę nieskromny.Co do grzania/chłodzenia nie można prościej a niżeli montaż takiego systemu jaki mam ja ;)

Szkoda,że takie firmy jak S próbują w ten sposób się reklamować.

Zgroza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Przecież on chyba pisze o mnie i o pompie gruntowej, to jakie defrosty?!

To jest gruntówka?O matko :) To czym się tu chwalić?

Gdyby mnie było stać na gruntówkę,to miałbym PC jaką mam+5,6kW w PV na dachu.I na COP-y i inne bzdety tylko bym się uśmiechał....

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zajrzałem do specyfikacji twojej pompy i to właśnie z niej wiem że ta pompa ma COP DO 5 a nie 6.4.

Mam wątpliwość czy Ty o tym wiesz.

Niczego z kontekstu nie wyrwałem bo zacytowałem ten punkt Twojej wyliczanki w całości.

Jeszcze raz powtórzę COP=6.4 dla CO i 5 dla CWU w normalnych warunkach pracy to informacja wyssana z palca czyli mrzonka.

 

 

Ten wykres nie pokazuje rzeczywistych wartości COP więc nie może być podstawą do wniosków jakie wysunąłeś.

 

To poczytaj dobrze COP jest podany dla B0/W35 wystarczy jak ma na DZ 10C i już ma COP 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj do zużycia energi wszystkie pompy obiegowe i ten COP spadnie poniżej 5.

Poza tym te 10C na DZ utrzymuje się przez pierwsze 10 minut a potem większość czasu spędza poniżej 5C.

 

wg EN14511 cop podany jest z pompami obiegowymi. Trzeba dobrze odczytywać dane katalogowe bo jest tam dużo małego druku a producenci podają zawsze najkorzystniejsze dla siebie parametry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś tą normę?

Gdybyś przeczytał to byś tego nie napisał.

Ta norma uwzględnia jedynie tą część energii (1 pompy obiegowej) potrzebnej do pokonania oporów skraplacza.

Nie ma tu energi pompy potrzebnej do pokonania oporów DZ i GZ.

 

W normie PN-EN 14511 uwzględnia się tylko część zużycia energii elektrycznej pompy obiegowej c.o., związaną z pokonaniem oporu hydraulicznego skraplacza.

 

 

 

http://instalreporter.pl/wp-content/...polczynnik.pdf

 

Czyli podaje faktyczną sprawność urządzenia a nie instalacji. Czy przy piecu gazowym sprawność 109% jest podawana z pompami obiegowymi do CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opcja,a jedyne rozsądne wyjście.Mam ok 60% elewacji w szybach.Chyba nie wiesz jak wygląda chłodzenie pasywne podłogą.

Tutaj 90% ludzi płacze ,że w okresie przejściowym pomimo 21deg w domu,jest jakoś tak chłodno i ciągnie od podłogi jak nie pracuje :)

Wiem, bo mam i już o tym pisaliśmy wcześniej.

 

A to jest dobre :)Na godzinę powiadasz.W takim razie bajery o bezwładności podłogówki to "mżonki",albo mrożonki :)

Co ma zapotrzebowanie budynku na energię do bezwładności podłogówki?! Po prostu godzina pracy w październiku wystarczała mi na kilka dni, po których to dopiero temperatura spadało poniżej założonego poziomu.

 

Uprościć instalację powiadasz dalej ,kolego.Będę nieskromny.Co do grzania/chłodzenia nie można prościej a niżeli montaż takiego systemu jaki mam ja ;)

Szkoda,że takie firmy jak S próbują w ten sposób się reklamować.

Zgroza.

Ile masz elementów, które mogą się zepsuć? Ja mam jeden :)

 

Ja nie reklamuję tej firmy. Każda będzie dobra w rozsądnej cenie. Reklamuje to się Nibe, na którą prawie dałem się nabrać. Niby promocja minus 5000 zł, a i tak drożej o 10 000 zł niż ja zapłaciłem. Dziękuję za taką promocję i reklamy pojawiające się w sieci (śledzące mnie zresztą - remarketing dla wtajemniczonych).

 

To jest gruntówka?O matko :) To czym się tu chwalić?

Gdyby mnie było stać na gruntówkę,to miałbym PC jaką mam+5,6kW w PV na dachu.I na COP-y i inne bzdety tylko bym się uśmiechał....

 

Myślałem, że wrzucenie do Google hasła "Stiebel Eltron WPC 07" to prosta sprawa, żeby wiedzieć, o czym się potem dyskutuje :D

 

Niektórzy (w tym ja) nie chcą mieć wiatraka przy domu :D

 

To poczytaj dobrze COP jest podany dla B0/W35 wystarczy jak ma na DZ 10C i już ma COP 6.

 

Dzięki za pomoc, bo niektórzy nie potrafią zrozumieć, że teraz nie mam warunków pod B0/W35 tylko raczej pod B5/W28 i stąd wynika wyższa wartość.

 

Oczywiście jestem świadom, że ta wartość będzie wraz z postępem zimy coraz niższa. Nigdzie się nie chwaliłem, że mam super COP, tylko podałem to co wyszło w takich warunkach.

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...