Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

powierzchnia użytkowa.jpg wg. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan
Ja pierdzielę. Ludzie, liczyć nie umiecie przy skosach :D Już drugi raz o to ktoś pyta. 200 m2 podłogówki po podłodze. 80 m2 to parter (212 m3), reszta, czyli 120 m2 to poddasze ze skosami. Trochę matematyki i dowiecie się skąd taka a nie inna kubatura. Ogarnąć to powinien każdy chyba nawet do gimnazjum włącznie.

 

A kubaturę liczył koleś od blower door test i weryfikator. Pewnie wg innych założeń.

masz standardowy projekt Noelia Bis 2M,czy po przeróbkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
U mnie przy 105 m2 obecnie dom pobiera 80 kwh na dzień (tylko CO) . Temperatura zew. około 0 stopni.Dom średnio ocieplony.

 

A u mnie 500 Kw na mc więc 16,5 na dzień. ciekawe jak to ma być, bo 80 razy 30 to 2400 kw a to chyba dużo. sorry nie doczytałem że to 80 kw ciepła.

Edytowane przez mardor1971
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Yutaki S80 jest bardziej alternatywą dla Daikina HT.

Takiego jak ma uż. Varme.....

 

To podobnie jak D. HT pompa dwuspreżarkowa, z pierwszym stopniem na R410a, a z drugim na R134.

Modyfikacja w stosunku do D. polega, jak mi się wydaje na tym, że w korzystnych warunkach temperaturowych, drugi stopień wyłącza się całkowicie.

Stąd zapewne nieco wyższa sprawność w średnich temp. zewnętrznych.

Na rynku (nie poskim) jest od kilku lat

Ciekaw jestem, ile to cudo u nas kosztuje.

 

Nowe T-Cap'y, co ze zdziwieniem ostatnio stwierdziłem, grzeją z mocą nominalną do 20*.

COP dla 12 kW przy -25 wynosi 1,80 a moc ok. 10 kW.

Nie wiem dlaczego brak takich danych dla najpopularniejszej 9-ki.

 

 

Noworocznie pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec,

może odruchowo spoglądam na PC pod grzejniki , ale pomimo wszystko wygląda ciekawie.

Co do cen , to można zobaczyć np na stronce AJB... i jeszcze kilku firm.

Może warto założyć temat np porównanie parametrów PC P/W ?

Można stworzyć tabelkę z perametrami i ją na bieżąco uzupełniać.

Zobaczymy.

Pzdr

 

Wszelkiej pomyślności w 2018 roku !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

chyba pojawiła się alternatywa dla panasa T-cap ze względu na stałą wydajność grzewaczą do -15 st , chodzi o Hitachi Yutaki s80 .

Może ktoś już to eksploatuje ? Chętnie się zapoznamy z danymi nowych sprzętów.

Pzdr

 

Ta stała temperatura to trik handlowy .

Można inaczej powiedzieć ,że PC ma tak samo niską wydajnoć w wyższych temperaturach jak przy -15C.Inne pompy mają w wyzszych temperaturach wyższą moc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachman

 

Masz oczywiście rację, wiemy że to marketing, a nie żaden cud fizyki.

Jest jedno ale; płacimy za 9 kW lub 12 mocy grzewczej przy -20.

U wielu innych producentów za taką moc w takich warunkach zapłacimy odpowiednio drożej, bo zapewne będziemy musieli kupić 16-kę lub nawet coś większego.

 

Bobrow

 

Też w pierwszej chwili pomyślałem o takich jak Ty.

Myślę, że powinieneś za czymś podobnym rozejrzeć się za ok.10 lat, jak będziesz zastanawiał się nad ew. wymianą sprzętu.

 

Życzę Ci żeby nawet później.

 

Noworocznie pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta stała temperatura to trik handlowy .

Można inaczej powiedzieć ,że PC ma tak samo niską wydajnoć w wyższych temperaturach jak przy -15C.Inne pompy mają w wyzszych temperaturach wyższą moc

 

Dane z ich katalogu nie wyglądają źle , nawet dość dobrze- trzeba poprostu porównać z innymi producentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Porównanie trochę trudne, bo znanych mi nieco bliżej producentów to tylko Daikin HT i być może Fujitsu (Atlantic).

Mainstream to jednosprężarkowe budżetowe pompki w ogromnej większości bez wodotrysków podnoszących ich efektywność.

 

Noworocznie pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Widzisz - ważne , żeby uczciwie porównać PC w podstawowych kategoriach , w tym oczywiście pod grzejniczki.

Jestem głęboko przekonany , że będzie się ich coraz więcej sprzedawało.

A dlaczego tak myślę :

-bo jest bardzo dużo domów po podstawowej termomodernizacji

-coś nie coś się mówi o smogu , więc jeśli tylko będą jakiekolwiek ulgi ( albo brak kar) ze strony państwa- to przy wzroście zamożności/świadomości i dobrych cenach i parametrów sprzętu , temat pójdzie

-wymiana części lub wszystkich grzejników pod PC nie kosztuje majątku

-ludzie z natury są wygodni

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy przeglądam artykuły, fora o różnych PC PW, które byłyby dobre pod grzejniki do starego domu, jednak jako tako ocieplonego. Mam ofertę na hitachi yutaki s80 za 43k komplet. Moim zdaniem drogo i inwestycja bez sensu. Bardziej interesujące były by już PC ze sprężarkami z systemem EVI, które chyba są bardziej efektywne na grzejnikach (temp. zasil. ok. 50st). Jeżeli piszę bzdury niech mnie ktoś poprawi.

Jednak w moim wypadku doszedłem do wniosku, że bardziej bezpieczne (koszty późniejszego ogrzewania) będzie dla mnie gruntówka z EVI, gdzie koszty kompletnej instalacji w wycenach jakie dostałem dla PC 9-11kW zaczynają się już od 30k. Nawet przyjmując to jako ściemę, a w trakcie realizacji okaże się że cena będzie np.35k (długość DZ) to i tak dla mnie jest to bardziej interesująca perspektywa niż PC PW.

Modernizacja instalacji poprzez wymianę grzejników na trójpłytowe, to inwestycja w moim przypadku ok. 8-10k, dlatego z tego rezygnuję (może kiedyś jak się okaże że koszty ogrzewania na teraźniejszych grzejnikach będą za wysokie). Po pobieżnych obliczeniach jakie sobie zrobiłem, to w czasie konkretnych mrozów 50st na grzejnikach powinno starczyć do komfortowego nagrzania, do temp. 22st.

 

Nie myślałeś o klimakonwektorach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy przeglądam artykuły, fora o różnych PC PW, które byłyby dobre pod grzejniki do starego domu, jednak jako tako ocieplonego. Mam ofertę na hitachi yutaki s80 za 43k komplet. Moim zdaniem drogo i inwestycja bez sensu. Bardziej interesujące były by już PC ze sprężarkami z systemem EVI, które chyba są bardziej efektywne na grzejnikach (temp. zasil. ok. 50st). Jeżeli piszę bzdury niech mnie ktoś poprawi.

Jednak w moim wypadku doszedłem do wniosku, że bardziej bezpieczne (koszty późniejszego ogrzewania) będzie dla mnie gruntówka z EVI, gdzie koszty kompletnej instalacji w wycenach jakie dostałem dla PC 9-11kW zaczynają się już od 30k. Nawet przyjmując to jako ściemę, a w trakcie realizacji okaże się że cena będzie np.35k (długość DZ) to i tak dla mnie jest to bardziej interesująca perspektywa niż PC PW.

Modernizacja instalacji poprzez wymianę grzejników na trójpłytowe, to inwestycja w moim przypadku ok. 8-10k, dlatego z tego rezygnuję (może kiedyś jak się okaże że koszty ogrzewania na teraźniejszych grzejnikach będą za wysokie). Po pobieżnych obliczeniach jakie sobie zrobiłem, to w czasie konkretnych mrozów 50st na grzejnikach powinno starczyć do komfortowego nagrzania, do temp. 22st.

 

43kPLN za powietrzną ? Może popytaj jeszcze- powinieneś się spokojnie zmieścić w 30k z zas CWU np z Panasem , a LG pewnie jeszcze mniej.

Nie wiem czy gruntówka i grzejniki to dobry pomysł.

Pzdr

Edytowane przez bobrow
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 43k to hitachi yutaki s80, za zwykłą hitachi yutaki już "tylko" 32k. Za Lg 27k, T-cap 29k. Gruntówką ale ze sprężarką spiralną EVI, na grzejniki chyba będzie dobra?

 

Chodzi o średni COP dla wyższych temp na grzejnikach np 45-50st.

Na powietrznej i gruntówce może wyjść podobnie lub nawet gorzej na gruntówce.

Zwykłymi grzejnikami jest trudno ogrzewać temp 30-35st , ale jeśli by się udało- to gruntówka będzie ok.

Pomimo wszystko w takim układzie koszt inwestycji będzie dość wysoki.

Z tego co podałeś wolałbym T-capa bo nie duża różnica od LG , a lepsze parametry.

Wtedy możesz tylko wg potrzeb wymienić kilka grzejników ( lub wcale) - u mnie był projekt pod piec węglowy pod 50 st na grzejnikach i jest ok ( KG 45-48st)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 43k to hitachi yutaki s80, za zwykłą hitachi yutaki już "tylko" 32k. Za Lg 27k, T-cap 29k. Gruntówką ale ze sprężarką spiralną EVI, na grzejniki chyba będzie dobra?

 

a co Ci da EVI w gruntówce? jak to umotywował sprzedający? Może być ciekawie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...