Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja tez zastanawialem sie nad IVT gruntowka zanim podjalem decyzje o powietrznej. Niestety koszt odwiertow skutecznie przekreslil instalacje. Ekonomia w moim przypadku wziela gore. W gruntowkach fajne jest to ze jest totalna cisza i zadne pudlo na dzialce nie stoi :) Dla niektorych koszt rzedu 10-20k wiecej nie robi i pewnie dlatego gruntowki sie caly czas sprzedaja :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja tez zastanawialem sie nad IVT gruntowka zanim podjalem decyzje o powietrznej. Niestety koszt odwiertow skutecznie przekreslil instalacje. Ekonomia w moim przypadku wziela gore. W gruntowkach fajne jest to ze jest totalna cisza i zadne pudlo na dzialce nie stoi :) Dla niektorych koszt rzedu 10-20k wiecej nie robi i pewnie dlatego gruntowki sie caly czas sprzedaja :)

 

A kto twierdzi że przy gruntowej pompie ciepła jest totalna cisza...?

Masz w chałupie takiego klocka wielkości lodówki którego odgłos podczas działania także przypomina nam pracę takiego ustrojstwa...

Ja akurat nie czepiał bym się odgłosu pracy jednego czy drugiego rozwiązania bo to wcześniej czy później stanie się "tłem" tak jak praca zmywarki, pralki,lodówki czy ruchliwej ulicy...

Po pewnym czasie nie zwracamy na to uwagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja gruntowa kosztowała 28k zainstalowana i uruchomiona. Do tego DZ za 14k. Ale moja jest kompaktowa ze zbiornikiem na CWU.

Dodaj do swojej powietrznej zbiornik z instalacją (pomy, zawory itp) wtedy możemy porównać.

Z pewnością moja nie jest najtańsza.

 

COP dla mojej gruntowej dla 0/50 wynosi 3.2. Są już pompu gruntowe które w takich warunkach mają COP 3.5.

Pompa gruntowa na DZ nigdy nie zobaczy -20 czy nawet -15C a pompa powietrzna z pewnością takie temperatury zobaczy.

 

Rozpatrzmy wię sytuację kiedy na zewnatrz mamy -15C w na grzejnikach 50C

Pompa gruntowa będzie miala COP ok 3.2 bo jej DZ będzie miało ok 0C

Pompa powietrzna będzie miała COP ok 1.8 bo jej DZ będzie miało -15C

 

Ja wolałem wydać więcej na gruntową i nie bać się o stan techniczny mojej pompy narażonej na warunki atmosferyczne.

Widziałem jednostki zewnętrzne klimatyzatorow w USA po 10 latach i dziękuję. Ja wolę wszytko mieć pod dachem i w ciepełku.

 

Koszt moje PC wraz ze zbiornikiem, robocizna na gotowo była tańsza (25tysi) niż u ciebie sama pompa. Najtańsza oferte jaka otrzymałem to połowa kwoty jaką ty wydałeś na całość. Cop u ciebie lepszy o 1? Zwrot nadpłaty możliwy pewnie po 100 latach.

 

Co do klimatyzatorów to nie wiem o co ci chodzi. Rodzice mają klimę pewnie już pewnie 15lat i jakoś działa (od wiosny do jesieni 24/24h- działalność gospodarcza). Nieznam nikogo kto by naprawiał klimatyzacje. Sam się teraz zastanawiam nam montażem dwóch jednostek do grzania w okresach przejściowych i chłodzenia latem. Zresztą na forum są użytkownicy którzy grzeją tylko pompami powietrze powietrze i ich rachunki są zbliżone do naszych albo nawet niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IVT Greenline HT C Plus

http://www.pompy.termospec.pl/pdf/Karta%20Katalogowa%20Greenline%20HT%20C%20Plus.pdf

Nie jest to najnowszy model. Chyba od 5 lat nie jest już produkowana.

Nowszy model jest inverterowy i ma trochę lepsze osiągi.

 

Dobrze-parametry ok , chociaż wg normy en255.

To jest nieistotne- ważne jest to ,że nie wszystkie gruntówki mają takie COP-y przy wysokich temp wyjściowych oraz ważny jest średni roczny COP.

W skrócie : koszty eksploatacji będą zbliżone na gruntowej i powietrznej , a koszty inwestycji już nie koniecznie.

Oczywiście nie wszystkie PC powietrzne mają wysokie COP.

Opcji ogrzewania PC jest dużo i każdy ma się nad czym zastanawiać.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

a cóż to za cud techniki co daje przy 0/50 st z COP 3.2 - proszę o info , chyba nie jestem na bieżąco z osiągami ( chyba , że to kaskada)

Pzdr

 

Bobrow , człek ,,techniczny " jesteś a marketingowe farmazony opowiadasz .

 

Masz T-CAP-a

przy +2*c DZ i 35*C GZ masz COP 3,59

przy +2*C DZ i 55*C GZ masz COP 2,21

 

porównajmy do inwerterowej gruntówki SmartHeat bravour i

przy 0*C DZ I 35*C GZ masz COP 4,80

przy 0*C DZ i 55*C GZ masz COP 2,90

 

I tera popatrz na te dane procentowo

przy PW +2/35 i przy GW 0/35 cop na korzyść tej drugiej ok 30% w praktyce więcej bo raz że dane dla PW przy +2*C a dla GW przy 0* , problem że 0*C przy kolektorze ziemnym to tylko może się zdarzyć pod koniec sezonu i to raczej przy niezbyt dobrze wykonanym DZ , średnia temperatur DZ dobrze wykonanego zimą to +5/6*C

i teraz popatrz na dane procentowo

Przy PW +2*/55* i przy GW 0*/55* COP na korzyść tej drugiej ok 30% w praktyce więcej .... nie będę się powtarzał .

Ale czasami zima zdarzają się temperatury DZ np -7*C przy PW , przy GW takie temperatury się nie zdarzą, z reguły są powyżej 5*C , wtedy ty masz COP 2 a PC GW ma COP 5...

Teraz nie można się skupiać na samym COP , trochę tez kosztach eksploatacji , niższe temperatury zimą raczej występują nocą kiedy jest akurat tania taryfa , PC pw pracuje wtedy przy niekorzystnych temperaturach DZ dl gruntówki to nie ma znaczenia , ta różnica 30% cop-u ( w praktyce większa ) przekłada się{koszt eksploatacji) procentowo jeszcze wyżej niż ten cop 30% procentowy .

 

Zwróć też uwagę że przy tych samych temperaturach DZ/GZ pc pw osiąga gorsze parametry niż pc gw - tutaj pytanie o Ciebie DLACZEGO ?

 

Teraz wyjedziesz że latem jak są wyższe temp. powietrza to pc pw nadrobi cop-em . Guzik nadrobi latem grzeje się CWU za ok 30 pln miesięcznie i oszczędność przez kilka miesięcy w roku na ok 5 pln miesięcznie nie ma znaczenia .

 

 

popatrzmy na t-capa przy +25*C DZ ma cop przy GZ 55* równy 4,19 pc gruntówka przy +10*C DZ ( latem jest +15*c) to cop przy 55* GZ jest 3,7 , nie mam danych ile jest przy tych DZ +15* ale najprawdopodobniej to samo co przy pw przy +25*C DZ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że Ty dom budujesz tylko wtedy gdy Ci się zwróci.

Dziwne że wogóle go zbudowaleś.

Zapewne nie jeździsz maluchem a przecież to byłoby najtansze rozwiązanie chociaż też się nigdy nie zwróci.

 

 

Niestety na to ja już nic nie poradzę.

 

Spodziewałem się takiej odpowiedzi nic nie wnoszącej do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garażowiec,

podtrzymuję co napisałem -wcale się nie wyklucza z tym co napisałeś .

Ty podobno też jesteś „ techniczny” i powinieneś rozumieć , że patrząc na parametry szuka się najtańszego rozwiązania.

 

Szuka się wypadkowej koszta instalacji koszta eksploatacji . Wcale tutaj pc PW nie wypadnie lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

może krótko podsumuję temat PC gruntowa vs powietrzna HT

-gruntówka o wysokich parametrach ma znacznie większy koszt instalacji od powietrznej (z gorszymi średnimi COP)

-„przeciętna” on/off z poziomym DZ wychodzi podobnie w eksploatacji i zakupie ( wada : nie zawsze można wyk DZ)

Prościej można to spiąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

może krótko podsumuję temat PC gruntowa vs powietrzna HT

-gruntówka o wysokich parametrach ma znacznie większy koszt instalacji od powietrznej (z gorszymi średnimi COP)

-„przeciętna” on/off z poziomym DZ wychodzi podobnie w eksploatacji i zakupie ( wada : nie zawsze można wyk DZ)

Prościej można to spiąć ?

 

Znacznie większy koszt instalacji -niekoniecznie .

Pierwszy z brzegu koszt całkowitego montażu pc SMart 8 kw z odwiertami 40 K brutto ( z poziomym taniej ) ile kosztuje HT powietrzna która zapewni tą sama moc grzewczą ( bez grzałek ) do tych obliczeniowych -20*C na zewnątrz ?

Koszt eksploatacji lekko licząc 50% niższy . Nie należy zapominać że przy tych mocach grzewczych pc pw podlega obowiązkowi UDT , czyli kolejne koszta . Większość pc pw wymaga dwóch obowiązkowych przeglądów serwisowych w roku , kolejne koszta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Wykonawca mojej instalacji za pozime DZ chciał 10k a za pionowe 14k.

Poziome było możliwe do wykonania bo działka ma 3ha ale nie chciałem rujnować olbrzymiej powierzchni działki.

Cztery tysiące wydawały się niewielką cena za spokój podczas mroźnych zim.

Kupiłem PC kompaktową bo tylko na taką miałem w domu miejsce.

Proponowano mi PC prawie o połowę tańszą ale musiałbym powiększyć dom.

To też jest koszt który trzeba dodać do kosztu instalacji. Te dodatkowe metry powierzchni domu mają swoją cenę.

Pompa powietrzna mi nie odpowiadała bo nie lubię jak urządzenie elektryczno-elektroniczne stoi na zewnątrz narażone na warunki atmosferyczne.

Widzieliście samochód który stał 20 lat pod gołym niebem?

Poza tym niewielu dyskutantow tutaj bierze pod uwagę te cykle odmrażania które PC PW czasami musi włączyć.

Czy liczycie to do średniego COP?

No i ten tydzień lub dwa w zimie kiedy temperatura spada poniżej -15C czy -20C i grzanie odbywa się czystym prądem.

 

P.S.

Ostatnio słyszałem o planach wprowadzenia dodatkowych corocznych pomiarów dla PC PW, w konstrukcji split, związanych z gazami cieplarnianymi. To też będzie koszt eksploatacji.

 

Ile kosztowała Twoja gruntówka?W moim wypadku najniższa wycena to 43k pln.Co daje 10lat ogrzewania czystym prądem w G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten tydzień lub dwa w zimie kiedy temperatura spada poniżej -15C czy -20C i grzanie odbywa się czystym prądem.

 

P.S.

Ostatnio słyszałem o planach wprowadzenia dodatkowych corocznych pomiarów dla PC PW, w konstrukcji split, związanych z gazami cieplarnianymi. To też będzie koszt eksploatacji.

Średni COP u mnie za okres od 1 stycznia do 31 grudnia to 3,36. A skąd wziąłeś głupotę że przy -15 czy -20 grzanie odbywa się czystym prądem to już całkowita zagadka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie większy koszt instalacji -niekoniecznie .

Pierwszy z brzegu koszt całkowitego montażu pc SMart 8 kw z odwiertami 40 K brutto ( z poziomym taniej ) ile kosztuje HT powietrzna która zapewni tą sama moc grzewczą ( bez grzałek ) do tych obliczeniowych -20*C na zewnątrz ?

Koszt eksploatacji lekko licząc 50% niższy . Nie należy zapominać że przy tych mocach grzewczych pc pw podlega obowiązkowi UDT , czyli kolejne koszta . Większość pc pw wymaga dwóch obowiązkowych przeglądów serwisowych w roku , kolejne koszta .

Już jest dla tych co mają więcej jak 2,4kg R410a w układzie (niektóre pompy >=9kW, a większość >10kW ma tyle czynnika w układzie)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341258-Uwaga-nowe-f-gazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie większy koszt instalacji -niekoniecznie .

Pierwszy z brzegu koszt całkowitego montażu pc SMart 8 kw z odwiertami 40 K brutto ( z poziomym taniej ) ile kosztuje HT powietrzna która zapewni tą sama moc grzewczą ( bez grzałek ) do tych obliczeniowych -20*C na zewnątrz ?

Koszt eksploatacji lekko licząc 50% niższy . Nie należy zapominać że przy tych mocach grzewczych pc pw podlega obowiązkowi UDT , czyli kolejne koszta . Większość pc pw wymaga dwóch obowiązkowych przeglądów serwisowych w roku , kolejne koszta .

 

Ht miałem nieznacznie drożej od T-capa , napewno była spora różnica do 40kpl.

Z tymi 50% różnicami w rachunkach -można się przyjrzeć na zużyciu , domy i ludzie są niby inni.

Ale gdyby wyciągnąć średnią z podobnych domów i stref to raczej będzie mniejsza różnica (30% ?)

Co do mrozów ok 20 st, grzałka mi się nie włącza.

Przeglądy- kicha , na takie sprawy nie mamy wpływu ( może ktoś opodatkuje grunciarzy , bo za małe rachunki płacą ?)

Tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przyglądam się dyskusji i przypomina mi się profesor Stanisławski - ten od O wyższości Świąt ..... itd.

 

Zamiast komentarza.

 

Od blisko 4 lat grzeję swój dom powietrzna PC.

Od ponad 3 lat opomiarowaną, przyzwoitym, certyfikowanym ciepłomierzem ultradźwiękowym.

Średni roczny COP za CO i CW wynosi ok 3,5 - 3,7.

 

Jaki SCOP uzyskałbym grzejąc gruntówką, nawet inwerterową?

Powiedzmy, że nawet 4,5.

Moje rachunki za ogrzewanie CO i CW, przy nie najtańszej taryfie wynosiły ok. 1,8 tys. zł rocznie.

Grzejąc gruntówką j/w zapłaciłbym mniej o ok. 350-400 zł rocznie.

Przy -20* moje grzałki się nie włączyły.

 

Rozważałem również gruntową.

Najlepsza oferta, jaką wówczas uzyskałem, to ok. 40k zł, z odwiertami pionowymi, bo nie mam miejsca na kolektor poziomy.

Moja PC z montażem na gotowo i z nierdzewnym zbiornikiem kosztowała mnie wówczas ok. 25k zł.

Dając zwykły stalowy baniak byłoby pewnie ze 2 tys. mniej.

 

Przyglądając się aktualnie dostępnej na A.... ofercie choćby CNC widać, że PC relatywnie staniały.

Cóż, pojawiła się konkurencja

 

 

Tak więc w dzisiejszych warunkach, gdy powietrzne PC potrafią zapewnić ogrzewanie do -25, zachowując przy tym blisko 90% nominalnej wydajności

I COP bliski 2, kwestia wydolności schodzi na plan dalszy.

 

Pozostają uwarunkowania techniczno-lokalizacyjne, preferencje osobiste oraz szacunek kosztów inwestycyjnych w stosunku do wydatków wynikających z bieżącej eksploatacji.

 

Każdy zatem niech pozostanie przy swoim.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przyglądam się dyskusji i przypomina mi się profesor Stanisławski - ten od O wyższości Świąt ..... itd.

 

Zamiast komentarza.

 

Od blisko 4 lat grzeję swój dom powietrzna PC.

Od ponad 3 lat opomiarowaną, przyzwoitym, certyfikowanym ciepłomierzem ultradźwiękowym.

Średni roczny COP za CO i CW wynosi ok 3,5 - 3,7.

 

Jaki SCOP uzyskałbym grzejąc gruntówką, nawet inwerterową?

Powiedzmy, że nawet 4,5.

Moje rachunki za ogrzewanie CO i CW, przy nie najtańszej taryfie wynosiły ok. 1,8 tys. zł rocznie.

Grzejąc gruntówką j/w zapłaciłbym mniej o ok. 350-400 zł rocznie.

Przy -20* moje grzałki się nie włączyły.

 

Rozważałem również gruntową.

Najlepsza oferta, jaką wówczas uzyskałem, to ok. 40k zł, z odwiertami pionowymi, bo nie mam miejsca na kolektor poziomy.

Moja PC z montażem na gotowo i z nierdzewnym zbiornikiem kosztowała mnie wówczas ok. 25k zł.

Dając zwykły stalowy baniak byłoby pewnie ze 2 tys. mniej.

 

Przyglądając się aktualnie dostępnej na A.... ofercie choćby CNC widać, że PC relatywnie staniały.

Cóż, pojawiła się konkurencja

 

 

Tak więc w dzisiejszych warunkach, gdy powietrzne PC potrafią zapewnić ogrzewanie do -25, zachowując przy tym blisko 90% nominalnej wydajności

I COP bliski 2, kwestia wydolności schodzi na plan dalszy.

 

Pozostają uwarunkowania techniczno-lokalizacyjne, preferencje osobiste oraz szacunek kosztów inwestycyjnych w stosunku do wydatków wynikających z bieżącej eksploatacji.

 

Każdy zatem niech pozostanie przy swoim.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

A w stopce podłogówka...:yes:

Podłącz to cudo do grzejników i pochwal się pracą bez grzałek i wspomnij co nieco o COP...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...