Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Już jest dla tych co mają więcej jak 2,4kg R410a w układzie (niektóre pompy >=9kW, a większość >10kW ma tyle czynnika w układzie)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341258-Uwaga-nowe-f-gazy

Pc pw przy tych mocach mają przekroczona tą ilość czynnika , gruntówki do 12 kw maja poniżej 2 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w stopce podłogówka...:yes:

Podłącz to cudo do grzejników i pochwal się pracą bez grzałek i wspomnij co nieco o COP...;)

 

Jak był miał grzejniki - takie jak do zwykłego CO wysokotemperaturowego, rozważałbym odpowiednie dla tego celu źródło ciepła, a nie protezę.

 

Wy "gruntowcy" przyjmujecie, że wasze dolne źródła ciepła będą tak samo wydolne przy grzaniu wody do 35 jak do 50.

Wydaje mi się, że długotrwałe obciążenie DZ temp. wody grzewczej o temp. bliskiej 50* dość szybko obniży temp. glikolu o kilka stopni.

A wówczas, pomijając ewentualne ryzyko jego zmrożenia, żegnaj COP 3.2 z książki lub z opowieści Garażowca.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przyglądam się dyskusji i przypomina mi się profesor Stanisławski - ten od O wyższości Świąt ..... itd.

 

Zamiast komentarza.

 

Od blisko 4 lat grzeję swój dom powietrzna PC.

Od ponad 3 lat opomiarowaną, przyzwoitym, certyfikowanym ciepłomierzem ultradźwiękowym.

Średni roczny COP za CO i CW wynosi ok 3,5 - 3,7.

 

Jaki SCOP uzyskałbym grzejąc gruntówką, nawet inwerterową?

Powiedzmy, że nawet 4,5.

Moje rachunki za ogrzewanie CO i CW, przy nie najtańszej taryfie wynosiły ok. 1,8 tys. zł rocznie.

Grzejąc gruntówką j/w zapłaciłbym mniej o ok. 350-400 zł rocznie.

Przy -20* moje grzałki się nie włączyły.

 

Rozważałem również gruntową.

Najlepsza oferta, jaką wówczas uzyskałem, to ok. 40k zł, z odwiertami pionowymi, bo nie mam miejsca na kolektor poziomy.

Moja PC z montażem na gotowo i z nierdzewnym zbiornikiem kosztowała mnie wówczas ok. 25k zł.

Dając zwykły stalowy baniak byłoby pewnie ze 2 tys. mniej.

 

Przyglądając się aktualnie dostępnej na A.... ofercie choćby CNC widać, że PC relatywnie staniały.

Cóż, pojawiła się konkurencja

 

 

Tak więc w dzisiejszych warunkach, gdy powietrzne PC potrafią zapewnić ogrzewanie do -25, zachowując przy tym blisko 90% nominalnej wydajności

I COP bliski 2, kwestia wydolności schodzi na plan dalszy.

 

Pozostają uwarunkowania techniczno-lokalizacyjne, preferencje osobiste oraz szacunek kosztów inwestycyjnych w stosunku do wydatków wynikających z bieżącej eksploatacji.

 

Każdy zatem niech pozostanie przy swoim.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Grzejąc gruntową inwerter cop osiągnąłbyś powyżej 5 a koszta ogrzewania nie więcej jak 800 pln .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądy- kicha , na takie sprawy nie mamy wpływu ( może ktoś opodatkuje grunciarzy , bo za małe rachunki płacą ?)

OK , nie mamy wpływu ale jednak są i dotyczą pw , a gw na razie nie , więc nie ma kosztów . Jak wprowadza podatek to będziemy wliczać ale na razie to nie argument

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak był miał grzejniki - takie jak do zwykłego CO wysokotemperaturowego, rozważałbym odpowiednie dla tego celu źródło ciepła, a nie protezę.

 

Wy "gruntowcy" przyjmujecie, że wasze dolne źródła ciepła będą tak samo wydolne przy grzaniu wody do 35 jak do 50.

Wydaje mi się, że długotrwałe obciążenie DZ temp. wody grzewczej o temp. bliskiej 50* dość szybko obniży temp. glikolu o kilka stopni.

A wówczas, pomijając ewentualne ryzyko jego zmrożenia, żegnaj COP 3.2 z książki lub z opowieści Garażowca.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

DZ dobieram tak aby praca nawet 24/doba nie robiła wrażenia...

Tak dla jasności ...

Wyższa temperatura zasilania to mniejszy COP a więc mniejsze obciążenie DZ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak był miał grzejniki - takie jak do zwykłego CO wysokotemperaturowego, rozważałbym odpowiednie dla tego celu źródło ciepła, a nie protezę.

 

Wy "gruntowcy" przyjmujecie, że wasze dolne źródła ciepła będą tak samo wydolne przy grzaniu wody do 35 jak do 50.

Wydaje mi się, że długotrwałe obciążenie DZ temp. wody grzewczej o temp. bliskiej 50* dość szybko obniży temp. glikolu o kilka stopni.

A wówczas, pomijając ewentualne ryzyko jego zmrożenia, żegnaj COP 3.2 z książki lub z opowieści Garażowca.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Widać że masz małą wiedzę na temat gw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądy- kicha , na takie sprawy nie mamy wpływu ( może ktoś opodatkuje grunciarzy , bo za małe rachunki płacą ?)

OK , nie mamy wpływu ale jednak są i dotyczą pw , a gw na razie nie , więc nie ma kosztów . Jak wprowadza podatek to będziemy wliczać ale na razie to nie argument

 

Grzeję również wodę z lichym COP-em.

To 25-30 % całości zużycia.

 

Twoje natwojsze

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wówczas, pomijając ewentualne ryzyko jego zmrożenia, żegnaj COP 3.2 z książki lub z opowieści Garażowca.

 

Pozdrawiam

Kolega weźmie sobie DTR -KI swojej pc i gruntowej inwerter i prówna dane napisane przez producentów , tutaj nie ma żadnych moich opowieści .

Przypomnij mi gdzie napisałem cop 3,2

Poczytaj topic o SMART bravour i porównaj dane podawane przez ich użytkowników z swoimi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fani gruntówek - z waszych wypowiedzi jasno wynika , że sprzedaż w naszym kraju PC PW jest nieuzasadniona...

Tylu naiwniaków się na to złapało...

Hasło na ten rok : gruntówa i tylko gruntówa !

Gratuluję!

 

Ja nie montuję PC do instalacji na grzejnikach...

I nic nie mam do powietrznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fani gruntówek - z waszych wypowiedzi jasno wynika , że sprzedaż w naszym kraju PC PW jest nieuzasadniona...

Tylu naiwniaków się na to złapało...

Hasło na ten rok : gruntówa i tylko gruntówa !

Gratuluję!

 

Bez przesadyzmu .

Pewnie że pc pw mają sens zwłaszcza dla ludzi mniej myślących , którzy najpierw wpakowali się ,,zryty" system grzewczy typu śmieciuch i grzejniki , a później podcierając niejako dupę szkłem, montują do tych grzejników pc pw , bo raz już ponieśli nie małe koszta w śmieciucha kominy , a teraz w ramach oszczędności montują protezy pc. Łączny koszt takich operacji przewyższa koszt mega wypasionej pc grunt inwerter z przewymiarowanymi odwiertami .

Sorrki bobrow , jakoś taki złośliwy dzisiaj jestem , kończę na dzisiaj bo mi zaraz moderator bana walnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jednym warunkiem że będzie na tyle mocy w pompie a więc w powietrzu aby osiągnąć taki strumień energii aby faktycznie utrzymać te 50*...

 

???????

 

Moja PC katalogowo utrzymuje 55* do -15-tu z pełną wydajnością 9 kW.

Nowsze do -20-tu,a może nawet powyżej.

 

Czego jak czego ale powietrza to chyba nie zabraknie.

 

A ile będzie energii w gruntowym źródle ciepła?

Czy ono jest niewyczerpane?

Czy nie wymaga regeneracji?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???????

 

Moja PC katalogowo utrzymuje 55* do -15-tu z pełną wydajnością 9 kW.

Nowsze do -20-tu,a może nawet powyżej.

 

Czego jak czego ale powietrza to chyba nie zabraknie.

 

A ile będzie energii w gruntowym źródle ciepła?

Czy ono jest niewyczerpane?

Czy nie wymaga regeneracji?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

No taki cud techniki to tylko polecać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla Ciebie istnieje tylko czarne albo białe?

Każdy wybiera sobie co mu odpowiada i za to płaci.

Przy Twoim podejściu ludzie kupowali by tylko Mercedesy albo maluchy.:)

 

Chyba nie czytałeś co pisałem- właśnie chodzi o świadomy wybór różnych rozwiązań...

Przecież ja nigdzie nie pisałem o tylko powietrznych w każdym domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...