Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Edytowalem post bo przypomnialem sobie moje obliczenia. 2700 dla Panasa liczylem w zalozeniu COP sredniego na poziomie 2,8 i prad po 0,5. Wynikaloby z tego ze w ozc mialem 15k zuzycie roczne.

 

Przyjmujac cop 4 dla gruntowki mamy roczne zuzycie na poziomie 1875 zl. 825 zl roznicy rocznie, przy roznicy zalozenia 9,6k w montazu.

 

Zrownanie sie tych 2 inwestycji nastapi zatem po 11,5 roku.

 

Dzieki za pomoc - moj przyklad pokaze przyszlym inwestorom za i przeciw jednej i drugiej opcji.

 

Dokladnie bede mogl podac potwierdzenie mojego przykladu za 2 lata. W tym sezonie juz grzeje, ale jeszcze nie mieszkam wiec nie bedzie wiarygodny.

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli robisz próbny odwiert jak potrzeba zrobić DZ pionowe?A jak warunki są "marne" ,to co?Odradzasz gruntówkę i nie bierzesz kasy za odwiert,czy może lecimy z koksem bo i tak mamy już odwiert?

Jasiek,trochę się Twoich postów wcześniej naczytałem.Pamiętam jak mocno odradzałeś GGWC.

Gruntówka z DZ poziomym działa na tej samej zasadzie?Tak bardzo zmieniłeś zdanie na temat poziomego "złoża"?

 

Nie mieszaj do tego układu GGWC związanego z wentylacją...

 

A DZ robię z automatu tak jakby miało być w piachu i mam z czapy że może nie wyrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy rozsądnie?

 

Czy zakłada odbiór ciepła 24h na dobę przez kilka dni dla temp. wody GZ ok. 50-60*?

Czy zgodnie z powszechną praktyką, "Tyle co wszyscy tylko trochę więcej".

 

Byłoby to na bakier z ekonomią, zdrowym rozsądkiem, a najczęściej brakiem gruntu dla kolektora poziomego.

Na upartego można przewidzieć i zrobić wszystko

 

Tylko po co.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

PC napędzająca podłogówkę znacznie bardziej obciąża DZ niż ta sama pompa ciepła z grzejnikami...

( Oczywiście przy pracy ciągłej...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie mieszaj do tego układu GGWC związanego z wentylacją....

Nie ma różnicy.Zasada ta sama.Zawsze chodzi o uzyskanie najwyższej temp.z DZ.

A DZ robię z automatu tak jakby miało być w piachu i mam z czapy że może nie wyrobić...

To takie trochę wróżenie z fusów....

Hmm.To jak,jesteś stratny na głębokości odwiertu jeśli warunki okażą się sprzyjające?

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśku

 

Napisałeś:

PC napędzająca podłogówkę znacznie bardziej obciąża DZ niż ta sama pompa ciepła z grzejnikami...

 

Według mojej wiedzy z reguły jest odwrotnie, właśnie z powodu braku potrzeby grzania do wyższej temperatury.

Teraz piszesz, że temperatura nie jest jakaś stała.

To też w sumie oczywiste, ale rozważaliśmy - już nawet nie pamiętam z jakiej przyczyny, wykorzystywanie gruntówki do zasilania grzejników, z odpowiednią dla nich temperaturą.

 

Wracamy zatem po punktu wyjścia;

 

Odpowiednie urządzenia dla osiągnięcia zadanych celów, czyli dla podłogówki PC niskotemeraturowa dla grzejników (standardowych nie przewymiarowanych) HT lub gaz.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma różnicy.Zasada ta sama.Zawsze chodzi o uzyskanie najwyższej temp.z DZ.

 

To takie trochę wróżenie z fusów....

Hmm.To jak,jesteś stratny na głębokości odwiertu jeśli warunki okażą się sprzyjające?

 

Jakie koorwa odwierty....?

Robię Tylko poziomie...( Jak komuś nie pasuje albo nie ma miejsca to Nie robię i tyle...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Zrownanie sie tych 2 inwestycji nastapi zatem po 11,5 roku.

Powiem Ci więcej.

Jest tu kilku Panów,którzy chwalą się notorycznie zużyciem z gruntówki,a powinni mieć nie PC gruntówkę ani nie PC PW-tylko kable grzewcze bo mają zapotrzebowanie tak mizerne,że byłoby to najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.W ich przypadku,czas zrównania się inwestycji,biorąc pod uwagę koszty kable/PC gruntowa- nastąpi po...20-30 latach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśku

 

Napisałeś:

PC napędzająca podłogówkę znacznie bardziej obciąża DZ niż ta sama pompa ciepła z grzejnikami...

 

Według mojej wiedzy z reguły jest odwrotnie, właśnie z powodu braku potrzeby grzania do wyższej temperatury.

Teraz piszesz, że temperatura nie jest jakaś stała.

To też w sumie oczywiste, ale rozważaliśmy - już nawet nie pamiętam z jakiej przyczyny, wykorzystywanie gruntówki do zasilania grzejników, z odpowiednią dla nich temperaturą.

 

Wracamy zatem po punktu wyjścia;

 

Odpowiednie urządzenia dla osiągnięcia zadanych celów, czyli dla podłogówki PC niskotemeraturowa dla grzejników (standardowych nie przewymiarowanych) HT lub gaz.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Czemu każde słowo trzeba tłumaczyć jak małemu dziecku...

PC podpięta do podłogówki i pracująca cały czas osiągnie lepszy COP tylko dla tego że OP ma znacznie większą moc niż możliwości pompy a więc nie osiągnie bardzo dużej temperatury zasilania...

Przy grzejnikach bez problemu dojedziesz do temp max danej pompy... ( No chyba że mamy tak mocno przewymiarowane że pompa nie osiągnie temp max na zasilaniu...)

Cały czas jako przykład mamy np wygrzewanie chałupy kiedy to jedziemy ile się da...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci więcej.

Jest tu kilku Panów,którzy chwalą się notorycznie zużyciem z gruntówki,a powinni mieć nie PC gruntówkę ani nie PC PW-tylko kable grzewcze bo mają zapotrzebowanie tak mizerne,że byłoby to najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.W ich przypadku,czas zrównania się inwestycji,biorąc pod uwagę koszty kable/PC gruntowa- nastąpi po...20-30 latach :)

 

Taaa....

Za HSa do salonu 30k i kotłownia na eko sreko to spoko....

Ale jak trzeba 30 k na PC to już nie ma sensu....:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Taaa....

Za HSa do salonu 30k i kotłownia na eko sreko to spoko....

Ale jak trzeba 30 k na PC to już nie ma sensu....:D

 

Jasiek,HS-y są już nie modne :D Kto to jeszcze montuje.A kotłownia na eko jest po prostu trendy.

Napisałem ci,że jak gość ma w stopce zapotrzebowanie na 5000kWh rocznie to żadne PC nie ma sensu.A z gruntu to czysty absurd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek,HS-y są już nie modne :D Kto to jeszcze montuje.A kotłownia na eko jest po prostu trendy.

Napisałem ci,że jak gość ma w stopce zapotrzebowanie na 5000kWh rocznie to żadne PC nie ma sensu.A z gruntu to czysty absurd.

 

Każdy ma swój własny rozum i powinien go używać...

Dlaczego jak ktoś chce pompę ciepła to mam mu ją odradzić tylko dlatego że budynek dobrze ocieplony...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci więcej.

Jest tu kilku Panów,którzy chwalą się notorycznie zużyciem z gruntówki,a powinni mieć nie PC gruntówkę ani nie PC PW-tylko kable grzewcze bo mają zapotrzebowanie tak mizerne,że byłoby to najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.W ich przypadku,czas zrównania się inwestycji,biorąc pod uwagę koszty kable/PC gruntowa- nastąpi po...20-30 latach :)

 

 

Zgadza sie, ale do takiej decyzji moim zdaniem trzeba dojrzec. Balem sie o pc pw dopoki nie spedzilem kilkadziesiat godzin na FM. Jesli PC sie sprawdzi (a nic nie zapowiada ze bedzie inaczej) to pewnie kiedys przy kolejnej inwestycji skusze sie na kable :) dostosuje dom do systemu ogrzewania, a nie jak teraz - budowalem pod kociol, mam niepotrzebne kominy, ale na szczescie dobry projekt ktory zakladal niezle ocieplenia i chwala mu za to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśku

 

Przy grzaniu grzejników jest dla mnie oczywistym, że woda zagrzeje się szybciej i nawet inwerter się wyłączy lub zacznie taktować.

Chyba że dom ma tak duże straty, tak że cała moc pompy idzie na ich bieżące uzupełnianie.

Podłoga osiągnie temp. równowagi lub docelową znacznie wolniej, jednak póżniej bilans się wyrówna i w końcowym rezultacie dostarczymy tyle samo energii.

 

Dlatego dla sensownego grzania grzejnikami, bez taktowania niezbędnym jest wykorzystanie bufora i to minimum 300 l, by zapewnić w miarę długie cykle pracy sprężarki. Nawet inwerter będzie w takich warunkach pracował jak ON-OFF..

 

Chyba już wystarczy, bo zaczynam tłumaczyć oczywistości.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swój własny rozum i powinien go używać...

Dlaczego jak ktoś chce pompę ciepła to mam mu ją odradzić tylko dlatego że budynek dobrze ocieplony...?

 

Oczywiscie ze kazdy ma swoj rozum - roznica jednak polega na tym ze jestemy na forum i mozemy podyskutowac. Moj przyklad uwazam ze pomoze nowym osobom przeanalizowac temat i porownac gruntowke z powietrzna.

 

Jak juz pisalem - gruntowka ma swoja bardzo duza zalete - jest cicha i nic nie stoi na dzialce. Ma tez wady - jest drozsza i moze zdarzyc sie tak ze zanim zrowna sie z powietrzna to zdazy sie zepsuc i trzeba bedzie ja wymienic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśku

 

Przy grzaniu grzejników jest dla mnie oczywistym, że woda zagrzeje się szybciej i nawet inwerter się wyłączy lub zacznie taktować.

Chyba że dom ma tak duże straty, tak że cała moc pompy idzie na ich bieżące uzupełnianie.

Podłoga osiągnie temp. równowagi lub docelową znacznie wolniej, jednak póżniej bilans się wyrówna i w końcowym rezultacie dostarczymy tyle samo energii.

 

Dlatego dla sensownego grzania grzejnikami, bez taktowania niezbędnym jest wykorzystanie bufora i to minimum 300 l, by zapewnić w miarę długie cykle pracy sprężarki. Nawet inwerter będzie w takich warunkach pracował jak ON-OFF..

 

Chyba już wystarczy, bo zaczynam tłumaczyć oczywistości.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Bredzenie w teoriach...

 

Tak samo jak to że gruntowa pompa ciepła jest gorsza do grzejników...

Działa dokładnie tak samo a nawet lepiej bo w niższych temperaturach zewnętrznych ma lepsze parametry ...

Delta pomiędzy GZ i DZ się kłania...

A z czego niby ma mieć lepsze parametry powietrzna...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Każdy ma swój własny rozum i powinien go używać...

 

Nie każdy,jak widać po opisach w stopkach.Wielu podając dzienne zużycie 10kWh-nie zrozumie że jest "w plecy" co najmniej 15k pln (różnica instalacje kable/Pc PW)-więc stratny "na długie lata".A po max 10 latach zostaje bez źródła OC.Bo pompa wyzionie ducha-o ile wytrwa 10 lat.

Dlaczego jak ktoś chce pompę ciepła to mam mu ją odradzić tylko dlatego że budynek dobrze ocieplony...?

Wypadałoby.

Ale wtedy nie miałbyś biznesu.Więc golić to całe burżuazyjne towarzystwo :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze kazdy ma swoj rozum - roznica jednak polega na tym ze jestemy na forum i mozemy podyskutowac. Moj przyklad uwazam ze pomoze nowym osobom przeanalizowac temat i porownac gruntowke z powietrzna.

 

Jak juz pisalem - gruntowka ma swoja bardzo duza zalete - jest cicha i nic nie stoi na dzialce. Ma tez wady - jest drozsza i moze zdarzyc sie tak ze zanim zrowna sie z powietrzna to zdazy sie zepsuc i trzeba bedzie ja wymienic.

 

Przypominam że nie dyskutujemy o podłogowym systemie grzewczym a o zastanym ogrzewaniu grzejnikami...

Cała dyskusja zaczęła się od stwierdzenia że pompa powietrzna jest lepsza od gruntowej przy grzejnikach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy,jak widać po opisach w stopkach.Wielu podając dzienne zużycie 10kWh-nie zrozumie że jest "w plecy" co najmniej 15k pln (różnica instalacje kable/Pc PW)-więc stratny "na długie lata".A po max 10 latach zostaje bez źródła OC.Bo pompa wyzionie ducha-o ile wytrwa 10 lat.

 

Wypadałoby.

Ale wtedy nie miałbyś biznesu.Więc golić to całe burżuazyjne towarzystwo :)

Pozdrawiam.

 

Najgłupsze argumenty to typu że się zepsuje...

 

Szybciej jest szansa na awarię przy mocno obciążonej pompie ciepła a więc w dużym byle jak zrobionym domu niż w dobrze wykonanym energooszczędnym budynku...

 

Nie zaproponuję klientowi kabli grzewczych z oczywistego powodu...( Pomijam już nawet przepisy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...