Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie każdy,jak widać po opisach w stopkach.Wielu podając dzienne zużycie 10kWh-nie zrozumie że jest "w plecy" co najmniej 15k pln (różnica instalacje kable/Pc PW)-więc stratny "na długie lata".A po max 10 latach zostaje bez źródła OC.Bo pompa wyzionie ducha-o ile wytrwa 10 lat.

 

Wypadałoby.

Ale wtedy nie miałbyś biznesu.Więc golić to całe burżuazyjne towarzystwo :)

Pozdrawiam.

 

Zapewne piszesz o mnie, tak wychodzi mi w tych granicach. Pompa nie wyzionie ducha, jedynie jakiś element może się popsuć. A jak jest kumaty człowiek to potrafi naprawić, nie ma konieczności od razu wymieniać na nową.

 

Mamy gruntówkę, był to czas, gdzie nie trafiłem z wyborem(jak teraz widać), ale był to nasz świadomy wybór, instalator przedstawił nam 2 propozycję pw i gruntówka. Zrobiliśmy DZ na etapie fundamentów. W nastęnym roku gdzie coraz więcej wiedzieliśmy, byłoby raczej głupotą nie wykorzystanie odwiertów i pojście w pw.

 

Cóż te 16k na DZ jesteśmy do tyłu, ale czy z tego powodu mam wziąść żyletkę i się ciąć?

 

Grzanie+cwu w cop 1, to u mnie raczej się nie opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Szybciej jest szansa na awarię przy mocno obciążonej pompie ciepła

Masz szczęście,że to nie wątek o grzaniu wyłącznie w T2 z dużym obciążeniem,w okienkach T2. Dowiedziałbyś się,że jest zupełnie odwrotnie :)

Jasiek,zdarzało mi się wymienić z Tobą kilka zdań.Jesteś mądry facet.Pozostańmy na tym,że każdy ma swój rozum-jak sam napisałeś.I gra.

Tylko dobrze wiesz,że inwestycja w PC ponad 25k pln-w większości domów energooszczędnych,jakie połowa z czytających zbudowała, to nieopłacalna i ekonomicznie nieuzasadniona decyzja.

BTW.Szkoda,że nie poszedłem tokiem myślenia Bartka (Barth3z) i nie położyłem dodatkowo obok rurek podłogówki -kabli grzejnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Zapewne piszesz o mnie, tak wychodzi mi w tych granicach. Pompa nie wyzionie ducha, jedynie jakiś element może się popsuć. A jak jest kumaty człowiek to potrafi naprawić, nie ma konieczności od razu wymieniać na nową.

Tu nie chodzi o personalne wycieczki,a o czystą ...matematykę.A nie każdy potrafi naprawić sprzęt tej klasy.Wybacz.

Piszesz 16k pln w plecy.A gdybyś mógł "posadzić" na dachu za tę kwotę 2-3kWp w PV (bez dotacji,z dotacją a pewnie i 5kWp) ?

Nie fajnie by było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o personalne wycieczki,a o czystą ...matematykę.A nie każdy potrafi naprawić sprzęt tej klasy.Wybacz.

Piszesz 16k pln w plecy.A gdybyś mógł "posadzić" na dachu za tę kwotę 2-3kWp w PV (bez dotacji,z dotacją a pewnie i 5kWp) ?

Nie fajnie by było?

 

Panowie nie bawmy się w wróżbitów...

Nikt nie jest w stanie powiedzieć co będzie za ileś lat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Panowie nie bawmy się w wróżbitów...

Nikt nie jest w stanie powiedzieć co będzie za ileś lat....

 

Tak.Ale dziś budując dom-można tak wiele wyliczyć,przemyśleć itd.Wszystko jest fajnie,kiedy urządzenie działa bezawaryjnie długi czas.Nie zawsze tak jest.Wielu z tego "zacnego" forum,za pieniądze wydane na Pc gruntową ,mogło mieć kable w podłodze i PV na dachu.Eleganckie i ekonomiczne ogrzewanie.

W sam raz na nasze czasy :)

Pozdrawiam i przepraszam za off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ wihajster

Z racji ze mam juz PW to napisze obys sie mylil :p ale rownie dobrze mozesz miec racje - ryzyko zawsze jest wliczone i akurat ja sobie z tego sprawe zdaje, ale prawda jest taka, ze teraz duzo ludzi sobie sprawy nie zdaje.

 

O ile sie nie myle.to montowales/bedziesz montowal PC kilka domow ode mnie. Za kilka/kilkanascie lat bedzie mozna porownac czy moja i sasiada bedzie dalej dzialala :)

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o personalne wycieczki,a o czystą ...matematykę.A nie każdy potrafi naprawić sprzęt tej klasy.Wybacz.

Piszesz 16k pln w plecy.A gdybyś mógł "posadzić" na dachu za tę kwotę 2-3kWp w PV (bez dotacji,z dotacją a pewnie i 5kWp) ?

Nie fajnie by było?

 

Co bym zrobił z tą kwotą nie wiem. Ale gdybyśmy mieli pół roku więcej czasu decyzja byłaby pewnie inna. U nas decyzja o budowie padła w lutym 2015, -działka dokumenty i pod koniec czerwca wszystko w urzędzie i gdyby nie sprzeciw w lipiecu/ sierpniu zaczelibyśmy budowę, tak w październiku. Inni przygotowali się przez miesiące, a i lata. U nas wszytko szybko potoczyło się. A miałbyć zwykły piec na ekosyf..... .

 

A może będzie traf, że gruntówka to była dobra decyzja. Zobaczymy. Jest co jest i z wyniku w 2017 jestem mega zadowolony.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Ale dziś budując dom-można tak wiele wyliczyć,przemyśleć itd.Wszystko jest fajnie,kiedy urządzenie działa bezawaryjnie długi czas.Nie zawsze tak jest.Wielu z tego "zacnego" forum,za pieniądze wydane na Pc gruntową ,mogło mieć kable w podłodze i PV na dachu.Eleganckie i ekonomiczne ogrzewanie.

W sam raz na nasze czasy :)

Pozdrawiam i przepraszam za off.

 

Taaa...

Mam eleganckie i ekonomiczne ogrzewanie kablami...

Panele fotowoltaiczne na dachu też mam...

 

Dzisiaj założyłbym PC i całą resztę miał w doopie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Co bym zrobił z tą kwotą nie wiem, nie zastanawiałem się nigdy. Ale gdybyśmy mieli pół roku więcej czasu decyzja byłaby inna. U nas decyzja o budowie padła w lutym, -działka dokumenty i pod koniec czerwca wszystko w urzędzie i gdyby nie sprzeciw w lipiecu/ sierpniu zaczelibyśmy budowę, tak w październiku. Inni przygotowali się przez miesiące, a i lata. U nas wszytko szybko potoczyło się. A miałbyć zwykły piec na ekosyf..... .

 

Bywa i tak.Twoje 98m2,można ogrzać "świeczką".Mam nadzieję,że mylą się zwolennicy grzania tylko w T2 z mocą 50-70% (podobno najkorzystniejszą dla PC),bo Twoja PC nigdy z taką nie popracuje.Ale akurat ja,myślę że bardzo się mylą i możesz spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa i tak.Twoje 98m2,można ogrzać "świeczką".Mam nadzieję,że mylą się zwolennicy grzania tylko w T2 z mocą 50-70% (podobno najkorzystniejszą dla PC),bo Twoja PC nigdy z taką nie popracuje.Ale akurat ja,myślę że bardzo się mylą i możesz spać spokojnie.

 

Nie bardzo wiem co to jest te 50-70% mocy....?

Ty kiedykolwiek widziałeś pracę gruntowej pompy ciepła w okienkach taniej energii...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywa i tak.Twoje 98m2,można ogrzać "świeczką".

 

Świeczką napewno nie, jeśli tyle zużyłem w pół roku mieszkania, a grzeje od połowy stycznia 2017, szacuję, że jeśli byłby to pełen rok mieszkania spokojnie 300zł można do rachunku dorzucić. A grzeję głównie w 2t, cwu czesto wchodzi w 1.

 

Taryfa I 206,05 zł

Taryfa II 721,70 zł

Razem 927,75 zł

 

Biorąc pod uwagę, że kabli napewno bym nie dał, to grzejąc w cop 1, i mamy już spory wydatek na prąd. COP w 2017 wychodzi 3,96.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś ciężko jest co niektórym pojąć że praca z COP 4 to nie jest to samo co praca z COP 3...

Finalnie dostarczymy tyle samo energii tylko czas pracy będzie inny a więc znaczna różnica w strumieniu energii pobieranej z DZ...

 

Ja tego nie neguję.

 

Nie zamierzam porównywać pracy gruntówki z powietrzną, bo warunki zupełnie inne.

Porównywałem natomiast warunki pracy dla temp. zasilania 35 vs 50 i ich wpływ na COP i obciążenie

Nawet z Twoich i Wihi.... uwag dość oczywiście wynika, że gruntówka przy pracy z temp. zasilania GZ będzie miała znacznie niższy COP.

I to z dwóch powodów;

 

Pierwszy to podwyższenie temp.zasilania

Drugi, który uparcie negujesz - nieuchronne obniżenie temp. DZ

 

Delta DZ i GZ zwiększy się dość istotnie wpływając na spadek COP.

Będzie on oczywiście mniejszy niż dla powietrznej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co to jest te 50-70% mocy....?

Ty kiedykolwiek widziałeś pracę gruntowej pompy ciepła w okienkach taniej energii...?

 

Nie wiem kto to rozpowiedział na forum ale rzeczywiście potwierdzam że także czytałem o tym że pompy są najwydajniejsze w zakresie 50-70% swojej mocy. Naturalnie tu mowa o inwerterach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...