Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na jakiej podstawie to piszesz?

Wziąłeś wszystkie zmienne pod uwagę?

Dla mnie powietrzna ma większe szanse na zepsucie przed gruntową bo stoi na zewnątrz i jest narażona na nieprzewidzalne warunki atmosferyczne.

 

Na podstawie wlasnych przemyslen. Skoro ani na jedna ani na druga PC nikt nie daje mi gwarancji dluzszej niz 3-5 lat to do takiego wniosku dochodze :)

 

@wihajster

Zlawies Mala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Wy "gruntowcy" przyjmujecie, że wasze dolne źródła ciepła będą tak samo wydolne przy grzaniu wody do 35 jak do 50.

Wydaje mi się, że długotrwałe obciążenie DZ temp. wody grzewczej o temp. bliskiej 50* dość szybko obniży temp. glikolu o kilka stopni. (...)

Wystąpi spadek obciążenia DZ ponieważ wraz z rosnącą temperaturą na wyjściu skraplacza, moc chłodnicza maleje a nie rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystąpi spadek obciążenia DZ ponieważ wraz z rosnącą temperaturą na wyjściu skraplacza, moc chłodnicza maleje a nie rośnie.

 

Przekładając to na ludzki język;

 

W przypadku ekstremalnego zapotrzebowania na ciepło i stosowania temp. zasilania wyższych niż standardowe 35, gruntową pompę ciepła należy po prostu przewymiarować.

Do pracy w takim reżimie należy dostosować również DZ.

 

Oba działania niosą za sobą koszty.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładając to na ludzki język;

 

W przypadku ekstremalnego zapotrzebowania na ciepło i stosowania temp. zasilania wyższych niż standardowe 35, gruntową pompę ciepła należy po prostu przewymiarować.

Do pracy w takim reżimie należy dostosować również DZ.

 

Oba działania niosą za sobą koszty.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Co ty za głupoty wypisujesz...?

DZ na starcie dobiera się dla max mocy pompy...

Największe obciążenie DZ występuje przy niskich temperaturach zasilania systemu grzewczego, im wyższa temperatura na zasilaniu tym mniejsze obciążenie DZ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Twoją teorią PC mająca dłuższą gwarancję popracuje bezawaryjnie dłużej?

Jeśli T-cap ma 3 lata gwarancji a IVT 6 lat to znaczy, w.g. Ciebie, że IVT popracuje dwa razy dłużej zanim się zepsuje. :D

 

Nie wiem czy popracuje czy nie popracuje, ale jesli ktorys z producentow nie boi sie dac wyraznie dluzszej gwarancji od pozostaly to sa 2 opcje - albo zestaw jest procentowo drozszh, albo jest tak dlugo na rynku, ze ma juz takie statystyki. W przypadku IVT to chyba obie opcje wchodza w gre.

 

Mimo wszystko dalej nie mozesz miec 100% pewnosci ze ta PC bedzie dzialals dluzej.

 

Dziwie sie ludziom, ktorzy w tych czasach w 100% obstawiaja, ze gruntowki podzialaja bezawaryjnie dluzej jak powietrzne i na pewno za 15 lat finalnie koszt bedzie nizszy. Jak dla mnie obstawienie 10 lat dla urzadzen elektronicznych to juz abstrakcja, a co dopiero 15.

 

Przypomne, ze z wyliczen wyszlo zrownanie sie kosztow obu pomp po 11,5 roku. Dodam, ze to nie byla pompa IVT, bo ta jest jeszcze drozsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie wiem kto to rozpowiedział na forum ale rzeczywiście potwierdzam że także czytałem o tym że pompy są najwydajniejsze w zakresie 50-70% swojej mocy. Naturalnie tu mowa o inwerterach.

Autora tych newsów można namierzyć w wątku o grzaniu w drugiej taryfie.

W moim przekonaniu (tak na zdrowy rozum biorąc),największym zarzynaniem każdej sprężarki jest jest jej praca w ekstremalnych warunkach.Do takich zaliczam np.duża ilość start/stopów w ciągu doby,praca z dużą (maksymalną) mocą po znacznym wychłodzeniu DZ,praca z dużym obciążeniem w krótkim czasie itd..Zaliczam do tego wszystko to,co wyczynia się ze sprężarką w okienkach T2,zwłaszcza tych 13-15,czyli 2 godzinnych po 6-7h przerwie.

Niech ktoś mi zatem powie.Czy sprężarka pracująca ok 20h na dobę,na niskiej modulowanej mocy,z niskim GZ zasilania,idealną deltą pomiędzy DZ -"potańczy dłużej" a niżeli "katowana" w przedstawiony powyższy sposób? Czy może są inne zagrożenia?

Tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autora tych newsów można namierzyć w wątku o grzaniu w drugiej taryfie.

W moim przekonaniu (tak na zdrowy rozum biorąc),największym zarzynaniem każdej sprężarki jest jest jej praca w ekstremalnych warunkach.Do takich zaliczam np.duża ilość start/stopów w ciągu doby,praca z dużą (maksymalną) mocą po znacznym wychłodzeniu DZ,praca z dużym obciążeniem w krótkim czasie itd..Zaliczam do tego wszystko to,co wyczynia się ze sprężarką w okienkach T2,zwłaszcza tych 13-15,czyli 2 godzinnych po 6-7h przerwie.

Niech ktoś mi zatem powie.Czy sprężarka pracująca ok 20h na dobę,na niskiej modulowanej mocy,z niskim GZ zasilania,idealną deltą pomiędzy DZ -"potańczy dłużej" a niżeli "katowana" w przedstawiony powyższy sposób? Czy może są inne zagrożenia?

Tak w skrócie.

 

W teorii na pewno wyglada to lepiej i logicznie myslac powinienem sie z Toba zgodzic. Niestety to sa urzadzenia elektroniczne i czasami szanujac, dmuchajac i chuchajac i tak nie unikniesz awarii, a ktos bedzie dymal sprezarka na maxa i bedzie dzialala.

 

Ja bym sie nie odwazyl stwierdzic ze cos pochodzi na pewno przez X lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autora tych newsów można namierzyć w wątku o grzaniu w drugiej taryfie.

W moim przekonaniu (tak na zdrowy rozum biorąc),największym zarzynaniem każdej sprężarki jest jest jej praca w ekstremalnych warunkach.Do takich zaliczam np.duża ilość start/stopów w ciągu doby,praca z dużą (maksymalną) mocą po znacznym wychłodzeniu DZ,praca z dużym obciążeniem w krótkim czasie itd..Zaliczam do tego wszystko to,co wyczynia się ze sprężarką w okienkach T2,zwłaszcza tych 13-15,czyli 2 godzinnych po 6-7h przerwie.

Niech ktoś mi zatem powie.Czy sprężarka pracująca ok 20h na dobę,na niskiej modulowanej mocy,z niskim GZ zasilania,idealną deltą pomiędzy DZ -"potańczy dłużej" a niżeli "katowana" w przedstawiony powyższy sposób? Czy może są inne zagrożenia?

Tak w skrócie.

 

A powiedz nam kiedy jest największe obciążenie sprężarki...?

Jak będzie sobie klepała w temperaturze 30* na zasilaniu i 0-5* na DZ czy może 55-60* na zasilaniu i poniżej 0* na DZ...???

 

Nie bardzo wiem dlaczego mając dosłownie żadne pojęcie o pompach ciepła staracie się wpierać na siłę swoje własne wywody wyssane z brudnego palucha...?

 

Z moich obserwacji gruntowe pompy ciepła pracują w przedziale 1400-1800 moto godzin rocznie i mają do ok sześciu start stop w ciągu doby wraz z CWU...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii na pewno wyglada to lepiej i logicznie myslac powinienem sie z Toba zgodzic. Niestety to sa urzadzenia elektroniczne i czasami szanujac, dmuchajac i chuchajac i tak nie unikniesz awarii, a ktos bedzie dymal sprezarka na maxa i bedzie dzialala.

 

Ja bym sie nie odwazyl stwierdzic ze cos pochodzi na pewno przez X lat.

 

Ja bym nie próbował nawet tłumaczyć komuś dlaczego powietrzna pompa ciepła jest bardziej żywotna od gruntowej...;)

A o ewentualnej możliwości naprawy po x latach to nawet nie wspomnę...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz nam kiedy jest największe obciążenie sprężarki...?

Jak będzie sobie klepała w temperaturze 30* na zasilaniu i 0-5* na DZ czy może 55-60* na zasilaniu i poniżej 0* na DZ...???

 

Nie bardzo wiem dlaczego mając dosłownie żadne pojęcie o pompach ciepła staracie się wpierać na siłę swoje własne wywody wyssane z brudnego palucha...?

 

Z moich obserwacji gruntowe pompy ciepła pracują w przedziale 1400-1800 moto godzin rocznie i mają do ok sześciu start stop w ciągu doby wraz z CWU...

 

Z moich natomiast obserwacji potwierdzonych odczytami z PC, moja od początku działania, to jest od 1.09.2017 pracuje, można powiedzieć "na okrągło". Miała do tej pory 39 startów na CO i 4 na CWU. Mieszkamy od 10 grudnia. na tym polega chyba praca modulowana i tak sobie to wyobrażałem. Nawet przy przejściu z grzania CO na CWU sprężarka nie wyłącza się... w druga stronę również nie. Te kilkadziesiąt startów było w okresie przejściowym (wrzesień-październik), gdzie nawet praca z najniższą możliwą modulacją, to było zbyt wiele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Nie bardzo wiem dlaczego mając dosłownie żadne pojęcie o pompach ciepła staracie się wpierać na siłę swoje własne wywody wyssane z brudnego palucha...?

 

Z moich obserwacji gruntowe pompy ciepła pracują w przedziale 1400-1800 moto godzin rocznie i mają do ok sześciu start stop w ciągu doby wraz z CWU...

Spokojnie jasiek,tylko pytałem.

Na czym opierasz te obserwacje?

Proszę wytłumacz mi zatem to co przeczytałem na blogu carbona:

Pyt.

Czy praca ciągła spreżarki na bardzo niskim poborze (ok 300W) jest dla niej zdrowa, czy może lepiej, żeby miała jakieś przerwy (niestety zmiana ustawień powoduje że włącza i wyłącza się kilka razy na godzinę

Odp.

Ciągła praca sprężarki jest jak najbardziej wskazana.

Nawet jeśli od 3 dni nawet na moment się nie wyłączyła?

Nawet ,można wręcz powiedzieć, że warunki do pracy ma idealne. Na tyle ciepło, że nie musi się odszraniać i na tyle zimno, że jest zapotrzebowanie na ciepło i jest jego odbiór.

Sprostujesz?Proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Z moich natomiast obserwacji potwierdzonych odczytami z PC, moja od początku działania, to jest od 1.09.2017 pracuje, można powiedzieć "na okrągło". Miała do tej pory 39 startów na CO i 4 na CWU..

O to właśnie pytam Panów którzy się znają.Serwis samsunga mówi mi to samo.

Rozumiem,że lecisz z jak najniższym zasilaniem aby osiągnąć taki skutek?

Ja próbowałem na różne sposoby.

Przy najniższym z możliwych zasilaniu czyli KG -20/40-oczywiście z zamierzonymi temp.wewnatrz ,przy obecnej temp.zewn. ok 0deg,dobowe zużycie z CWU waha się od 18-20kWh.jak bym nie sterował w okienkach czasowych z wyższym zasilaniem ,nie udało mi się uzyskać takiego wyniku.Pomijam gorszy komfort cieplny (odczuwalny) kiedy przez kilka godzin podłoga nie grzeje.

Edytowane przez TwojPan
add opis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich natomiast obserwacji potwierdzonych odczytami z PC, moja od początku działania, to jest od 1.09.2017 pracuje, można powiedzieć "na okrągło". Miała do tej pory 39 startów na CO i 4 na CWU. Mieszkamy od 10 grudnia. na tym polega chyba praca modulowana i tak sobie to wyobrażałem. Nawet przy przejściu z grzania CO na CWU sprężarka nie wyłącza się... w druga stronę również nie. Te kilkadziesiąt startów było w okresie przejściowym (wrzesień-październik), gdzie nawet praca z najniższą możliwą modulacją, to było zbyt wiele...

 

Masz inwerter...;)

Myślisz że 5-6 tys motogodzin rocznie nie ma wpływu na żywotność...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. PC pracuje na programie zoptymalizowanym, biorąc pod uwagę temp zew, krzywą grzewczą oraz deltę GZ. Nad odpowiednimi deltami GZ i DZ czuwają pompy obiegowe, które automatycznie dostosowują swoją pracę do optymalnego utrzymania tych delt na założonym poziomie. Cel od początku był taki, żeby nie wykorzystywać inwertera jako "on-offa". Komfort przede wszystkim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Masz inwerter...;)

Myślisz że 5-6 tys motogodzin rocznie nie ma wpływu na żywotność...?

 

Bez względu na warunki pracy?Czyli bez znaczenia w jakich pracuje,byle by pracowała te 1800 max rocznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz inwerter...;)

Myślisz że 5-6 tys motogodzin rocznie nie ma wpływu na żywotność...?

 

nie wiem...;), ale wiem że nie po to dokładałem do inwertera, żeby korzystać jak z on-offa... byłem w kilku budynkach z PC przed założeniem instalacji u siebie- najbardziej przypadły mi do gustu budynki z całodobowym komfortem cieplnym. Jak to się przełoży na zużycie prądu u mnie- nie wiem..., na trwałość samej PC- nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...