Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam !

 

Zrobiło się chłodniej i chwilowo dałem sobie spokój z grzaniem tylko w II taryfie. Ustawiłem 22,2 na termostacie i tyle. Pompa się włącza jak temperatura spadnie poniżej 22stopni i wyłącza jak przekroczy 22,4 stopnia.

 

Pompa nie ma problemów z osiągnięciem zadanej temperatury , później się wyłącza na tak długo aż temperatura w pomieszczeniu "wzorcowym" spadnie poniżej 22 stopni.

 

I teraz się zastanawiam ...

 

Czy ekonomicznie jest zostawić tak jak teraz aby termostat właczał/wyłączał pompę jak trzeba czy może bardziej obniżyć krzywą grzewczą i spowodować aby pompa działała nonstop i zrobić tak aby np. nie osiagała nigdy żądanej temperatury , czyli np. w pomieszczeniach było cały czas powiedzmy 22,2 stopnia a sam termostat byłby takim "kagańcem" jakby np. kiedyś włączyło się kominek lub słoneczko mocniej przygrzało i pomieszczenia by się mocniej nagrzały niż powinny aby wtedy wyłączyć pompę aby bez sensownie nie przegrzewała pomieszczeń.

 

Pytam , bo w starym domu miałem kocioł na ekogroszek , miałem sterownik pogodowy i podłógówkę i bez termostatu i woda w obiegu podłógówki działała nonstop.

 

Przy pracy nonstop pompa bedzie mogła zejść z mocą jeszcze niżej , tylko pytanie czy pompa LG 9KW będzie porafiła tak nisko zejść z mocą i czy to będzie ekonomiczne ?

 

Ktoś kombinował w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robiłem eksperyment z grzaniem non stop (z przerwą na CWU) kiedy były minusowe temp. i jestem zadowolony.

Non stop to może przesada ale grzeje w tym tygodniu od 00-16. Mam ustawioną temp. na grzanie proste 31 ST.

Kultura pracy pompy jest dużo lepsza a zuzycie niewiele wiesze - około 20 KW. Pompa ładnie moduluje, po kilku godzinach sprężarka pracuje na 40-50 HZ i COP większy. Temp. podłogi 25 st. a w powietrzu 23 - 23,3 Komfort zdecydowanie lepszy, bo podłoga jest cieplejsza.

Jak przestanę grzać o 16 to przez te 8 godzin, temp. spada max o 0,5 St. ale temp. podłogi spada dużo szybciej.

Narazie zostawiam tak jak jest, grzanie w T2 zostawiam na temp. więsze jak 3 ST. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Zrobiło się chłodniej i chwilowo dałem sobie spokój z grzaniem tylko w II taryfie. Ustawiłem 22,2 na termostacie i tyle. Pompa się włącza jak temperatura spadnie poniżej 22stopni i wyłącza jak przekroczy 22,4 stopnia.

 

Pompa nie ma problemów z osiągnięciem zadanej temperatury , później się wyłącza na tak długo aż temperatura w pomieszczeniu "wzorcowym" spadnie poniżej 22 stopni.

 

I teraz się zastanawiam ...

 

Czy ekonomicznie jest zostawić tak jak teraz aby termostat właczał/wyłączał pompę jak trzeba czy może bardziej obniżyć krzywą grzewczą i spowodować aby pompa działała nonstop i zrobić tak aby np. nie osiagała nigdy żądanej temperatury , czyli np. w pomieszczeniach było cały czas powiedzmy 22,2 stopnia a sam termostat byłby takim "kagańcem" jakby np. kiedyś włączyło się kominek lub słoneczko mocniej przygrzało i pomieszczenia by się mocniej nagrzały niż powinny aby wtedy wyłączyć pompę aby bez sensownie nie przegrzewała pomieszczeń.

 

Pytam , bo w starym domu miałem kocioł na ekogroszek , miałem sterownik pogodowy i podłógówkę i bez termostatu i woda w obiegu podłógówki działała nonstop.

 

Przy pracy nonstop pompa bedzie mogła zejść z mocą jeszcze niżej , tylko pytanie czy pompa LG 9KW będzie porafiła tak nisko zejść z mocą i czy to będzie ekonomiczne ?

 

Ktoś kombinował w tym temacie ?

 

Ja zrobiłem taki test zaraz na początku użytkowania. Grzeję kiedy potrzeba, PC chodzi na okrągło, ładnie moduluje, kultura pracy bez porównania, a zużycie prądu większe o ok 10% (w pln).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robiłem eksperyment z grzaniem non stop (z przerwą na CWU) kiedy były minusowe temp. i jestem zadowolony.

Non stop to może przesada ale grzeje w tym tygodniu od 00-16. Mam ustawioną temp. na grzanie proste 31 ST.

Kultura pracy pompy jest dużo lepsza a zuzycie niewiele wiesze - około 20 KW. Pompa ładnie moduluje, po kilku godzinach sprężarka pracuje na 40-50 HZ i COP większy. Temp. podłogi 25 st. a w powietrzu 23 - 23,3 Komfort zdecydowanie lepszy, bo podłoga jest cieplejsza.

Jak przestanę grzać o 16 to przez te 8 godzin, temp. spada max o 0,5 St. ale temp. podłogi spada dużo szybciej.

Narazie zostawiam tak jak jest, grzanie w T2 zostawiam na temp. więsze jak 3 ST. C.

 

Ale czy to ma jakiś sens ekonomiczny ?

 

Puszczać w podłogę 31 stopni wiedząc że przez ten czas i tak nie osiągnie płyta takiej temperatury ?

Jeśi po 16 godzin grzania masz podłogę 25 stopni to nie starczyło by dać 26 stopni w podłogę i wtedy COP pompy i zużycie było by diużo niższe niż przy 31 stopni ?

 

No właśnie mi te około 0,5 stopnia zaczęło przeszkadzać dlatego zacząłem kombinować z grzaniem bez określonych widełek czasowych , ale muszę jeszcze pokombinować bo szkoda jak pompa działa kiedy ma ochotę i nie patrzy na "tańszy prąd" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie ma szans, żeby temp. podłogi była równa temp. zasilania.

Przy delcie 5 ST. to temp. podłogi będzie w przybliżeniu wynosiła tyle, ile temp. powrotu tj. 26 stopni i tak mniej więcej mam (25,5 ST).

Grzanie w T2 na pewno zapewni temp. powietrza w okolicach 2,15 - 22 St. ale komfort jest dużo niższy, i temp. podlogi będzie niższa.

Jak skończyłem wczoraj grzać o 16 to miałem 23,3 ST. i podłoga 25,3 ST. Po godz. 23 temp. była 22,8 St. a podłoga 23,3 PLN,

jakbym nie grzał wogóle, to temp. powietrza by spadła np. do 21,5 ST i podłoga też do 21,5 ST.

O ile temp. powietrza jest ok, to podłoga jest zimna i to dla Nas nie jest komfortowe, zważywszy że małe dziecko chodzi na czworaka :)

Koszty - na pewno są większe, ale 8 godzin w taniej (24 grosze) i 8 h w drogiej (61 groszy) to mi wychodzi 42 grosze i KW, czyli około 8 PLN za dzień

Przy temp. dodatnich + 3 St. grzanie W T2 wystarczy

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie ma szans, żeby temp. podłogi była równa temp. zasilania.

Przy delcie 5 ST. to temp. podłogi będzie w przybliżeniu wynosiła tyle, ile temp. powrotu tj. 26 stopni i tak mniej więcej mam (25,5 ST).

Grzanie w T2 na pewno zapewni temp. powietrza w okolicach 2,15 - 22 St. ale komfort jest dużo niższy, i temp. podlogi będzie niższa.

Jak skończyłem wczoraj grzać o 16 to miałem 23,3 ST. i podłoga 25,3 ST. Po godz. 23 temp. była 22,8 St. a podłoga 23,3 PLN,

jakbym nie grzał wogóle, to temp. powietrza by spadła np. do 21,5 ST i podłoga też do 21,5 ST.

O ile temp. powietrza jest ok, to podłoga jest zimna i to dla Nas nie jest komfortowe, zważywszy że małe dziecko chodzi na czworaka :)

Koszty - na pewno są większe, ale 8 godzin w taniej (24 grosze) i 8 h w drogiej (61 groszy) to mi wychodzi 42 grosze i KW, czyli około 8 PLN za dzień

Przy temp. dodatnich + 3 St. grzanie W T2 wystarczy

Przy twojej konstrukcji podłogi przecież to nic dziwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie ma szans, żeby temp. podłogi była równa temp. zasilania.

Przy delcie 5 ST. to temp. podłogi będzie w przybliżeniu wynosiła tyle, ile temp. powrotu tj. 26 stopni i tak mniej więcej mam (25,5 ST).

Grzanie w T2 na pewno zapewni temp. powietrza w okolicach 2,15 - 22 St. ale komfort jest dużo niższy, i temp. podlogi będzie niższa.

Jak skończyłem wczoraj grzać o 16 to miałem 23,3 ST. i podłoga 25,3 ST. Po godz. 23 temp. była 22,8 St. a podłoga 23,3 PLN,

jakbym nie grzał wogóle, to temp. powietrza by spadła np. do 21,5 ST i podłoga też do 21,5 ST.

O ile temp. powietrza jest ok, to podłoga jest zimna i to dla Nas nie jest komfortowe, zważywszy że małe dziecko chodzi na czworaka :)

Koszty - na pewno są większe, ale 8 godzin w taniej (24 grosze) i 8 h w drogiej (61 groszy) to mi wychodzi 42 grosze i KW, czyli około 8 PLN za dzień

Przy temp. dodatnich + 3 St. grzanie W T2 wystarczy

 

Ja w LG mam chyba "zmienną" deltę bo czym dłużej grzeję to się zmniejsza ...

Zaczyna chyba też na 5-6 stopni a kończy na różnicy 2 stopni , tak chociaż wynika z temp podawanych przez pompę. (np. 28 stopni na podłogę , 26 stopni powrót).

 

No cóż chyba nie dowiem się jak sam nie spróbuje ;)

Spróbuję ustawić tak jak u Ciebie i zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w LG mam chyba "zmienną" deltę bo czym dłużej grzeję to się zmniejsza ...

Zaczyna chyba też na 5-6 stopni a kończy na różnicy 2 stopni , tak chociaż wynika z temp podawanych przez pompę. (np. 28 stopni na podłogę , 26 stopni powrót).

 

No cóż chyba nie dowiem się jak sam nie spróbuje ;)

Spróbuję ustawić tak jak u Ciebie i zobaczymy

 

Ja u siebie próbowałem pracę pompy w długim czasie na "wolnych obrotach" codziennie zwiększając moc pompie. Na początku nie mogłem dogrzać domu i zużycie było masakrycznie duże. Warunki w jakich wykonywałem pomiary były podobne. Może to wbrew i na przekór ale licznik zużycia energii najwolniej nabijał kilowaty kiedy pompa chodziła krótko i mocniej (6 godzin dziennie), w domu osiągałem oczekiwaną temperaturę i odczucie komfortu (amplituda dobowa to 1-1,5stopnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w styczniu przy ujemnych temp. grzeję od 01-02 do 15- pompa chodzi no stop, czy;i gdzieś 6-7 w taniej i 6-7 godzni w drogiej. Ale jak widzisz, kiedy pompa się rozgrzeje w taniej to w godzniach drogich pobiera bardzo mało KW, COP zdecydowanie większy a sprężarka chodzi na 40-50 Hz.

U mnie się to fajnie sprawdza, choć jak będzie w nocy pwozyęj 0 i + w dzień to wystarczy grzać w taniej taryfie

20180119_160000.jpg

Edytowane przez Marcin34_Śl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo

 

Witamy po długim niebycie.

 

Postaraj się w tej edycji wytrzymać nieco dłużej.

Obecny moderator zbyt wiele Ci nie wybaczy.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Witam wszystkich :) No nie zadzieram z nowym Modem ktokolwiek kto jest bo narazie młody jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Hej, mamy problem z pompą ciepła. A bardziej z zaworami dolnego źródła. Zbiera się na nich skroplina, rury opatulone są pianką kauczukową, która w teorii miała pochłaniać kondensat. Wychodzi jednak na to, że nie do końca spełnia swoje zadanie i woda leje się(kropla po kropli, po kropli) na zawory, które... zaczęły rdzewieć. Monter mówi, że to "normalne", że zbiera się kondensat. Uważam, że nienormalna jest za to rdza na zaworach... po dwóch miesiącach użytkowania. Jutro rano panowie przyjeżdżają oglądać, co tam się dzieje, ale może macie jakieś pomysły?

 

W pierwszej chwili myśleliśmy, że leci glikol, ale substancja jest ewidentnie przezroczysta, a glikol mieliśmy niebieskawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianka kauczukowa, na rurach DZ, niczego nie ma pochłaniać tylko izolować zimne rury DZ od ciepłego/wilgotnego powietrza wokół.

Ta izolacja najwyraźniej jest niedokładnie zrobiona i wilgotne powietrze dociera do zimnej rury i woda się na niej skrapla.

Zawory też powinny być "opatulone" pianką kauczukową.

W mojej PC zespół zaworów i filtrów jest zamknięty w firmowym, profilowanym styropianowym "pudełku" a rury są w piance kauczukowej.

Nic nie kapie i nie cieknie.

 

Edit

Zdjęcia znajdziesz tutaj #47

 

O, dziękować! Zawory nie są opatulone. Generalnie właśnie w tej chwili mąż jest w domu z panami monterami, więc zobaczymy, co uradzą. Ja bym wymieniła zardzewiałe zawory, co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...