Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, może ktoś coś podpowie. Dwa budynki wolnostojące, parterowe po 130m2 pow.użytkowej. W nich po 4 pomieszczenia. Całość podłogówka. Pod posadzką 10cm styropianu, ściany silikat i 15cm styropianu, strop 30cm wełny. Duże okna. Pompa mitsubishi 14KW. Dwa zbiorniki cwu po 300l. plus bufor. Domy wakacyjne. Latem nie było niepokojących rachunków. Jesienią było montowane sterowanie poszczególnymi pomieszczeniami. Grudzień zużycie prądu ok.5000kw. Więc dodatkowe pomiary i liczniki. Tydzień temu -1 dzień -4 w nocy przez 24h wzieła 100kw. Wczoraj -10 dzień -19 noc przez 24h wzieła 150kw. CZY TO JEST WOGÓLE MOŻLIWE? Zaznaczam że tam jest tylko temp. podtrzymania 10 stopni. Pompa ma grzałki 9KW, ale są wyłączone. Czy ten kto montował (znajomy) mógł popełnić jakieś błędy? Nie wiem co dalej. Montował u szwagra podobny metraż i pompa i u niego ok. Może pompy nie nadają się do tak niskiej temperatury wewnątrz, albo hydraulik nie wie co mówi, bo twierdzi że budynki są źle ocieplone.

 

10 cm dla mnie to nie izolacja pod podłogówkę, co tu się rozpisywać... Paradoksalnie tam gdzie grzanie najmniej izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, może ktoś coś podpowie. Dwa budynki wolnostojące, parterowe po 130m2 pow.użytkowej. W nich po 4 pomieszczenia. Całość podłogówka. Pod posadzką 10cm styropianu, ściany silikat i 15cm styropianu, strop 30cm wełny. Duże okna. Pompa mitsubishi 14KW. Dwa zbiorniki cwu po 300l. plus bufor. Domy wakacyjne. Latem nie było niepokojących rachunków. Jesienią było montowane sterowanie poszczególnymi pomieszczeniami. Grudzień zużycie prądu ok.5000kw. Więc dodatkowe pomiary i liczniki. Tydzień temu -1 dzień -4 w nocy przez 24h wzieła 100kw. Wczoraj -10 dzień -19 noc przez 24h wzieła 150kw. CZY TO JEST WOGÓLE MOŻLIWE? Zaznaczam że tam jest tylko temp. podtrzymania 10 stopni. Pompa ma grzałki 9KW, ale są wyłączone. Czy ten kto montował (znajomy) mógł popełnić jakieś błędy? Nie wiem co dalej. Montował u szwagra podobny metraż i pompa i u niego ok. Może pompy nie nadają się do tak niskiej temperatury wewnątrz, albo hydraulik nie wie co mówi, bo twierdzi że budynki są źle ocieplone.

 

Przecież ta pompa chodzi na samych grzałkach...

 

Albo w tych domach okna są pootwierane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Irkov - zgadzam się z tym co napisał jasiek71 - to nie jest możliwe. Chyba, że ktoś ci się podpiął za licznikiem...

5000kwh w grudniu? - to daje około 161kwh/dzień. Nie ma możliwości, żeby tyle ci PC wzięła przy odłączonych grzałkach...a grudzień ciepły był przecież...

A teraz przy -19 bierze 150kwh/dobe??

Nawet bufor+grzejniki nie tłumaczą takiego zużycia dla utrzymania 10C....no chyba, że się podgrzewa w buforze wodę do jakiejś "ładnej" temperatury non stop...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeglądam wasze wpisy i zastanawia mnie współczynnik COP. Mi za luty wyszło 980kWh, dużo bo jeszcze nie mieszkamy ale temperatury mam docelowe. Jaki powinien być wspomniany COP w takim miesiącu jak właśnie minął? Połowę miesiąca krzywą miałem -15/37C -- 10/27, ale na poddaszy robiło się ponad 23C więc zmniejszyłem do 35C i 25C. Niestety COP na poziomie 2.4. Chyba słabo. Dzisiaj rano było -17 i pompa pobierało 3.6KW, dawała 9kW, COP wyświetlała 2.5. Wcześniej myślałem że przy tak niskich temperaturach defrosty się nie robią ale tak nie jest i pompa przez kilka-kilkanaście minut bierze 5kW. Tak powinno być? Proszę o radę. Pompa to Panasonić 9 TCAP, gen h, 3f.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może ktoś coś podpowie. Dwa budynki wolnostojące......
przecież już pisałem - jeśli to Panas wersja H to powrót nie może być niższy niż 10 - 11 stopni. bo inaczej wyłączy się sprężarka a załączą grzałki - nawet w przypadku ich wyłączenia w ustawieniach. Ochrona układu przed uszkodzeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin34_Śl jaką masz temperaturę zasilania na CO, że Ci COP 4.3 wychodzi ?

 

Więkosz miesiąca grzałem na 30 stopni, w ostatnim tygodniu (mrozy) 31 St i 32 S. w nocy.

 

Tylko ja grzeje non stop i oprócz zeszłego tygodnia to pompa pracuje na minmalnej mocy, sprężarka chodzi z 20HZ i zuzycie bardzo niskie (jak na rysunku). Wg Mnie przy grzaniu ciągłym COP jest lepszy o 15-20%. Po drugie dane z katalogów dotyczą temp. zasialnia 35 ST.

 

Jak nie grzałem non stop to miałem COPy za styczeń 3,9 a grudzień 4,0. Przed mrozami to miałem w lutym nawet 4,8.

20180215_201516.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więkosz miesiąca grzałem na 30 stopni, w ostatnim tygodniu (mrozy) 31 St i 32 S. w nocy.

 

Tylko ja grzeje non stop i oprócz zeszłego tygodnia to pompa pracuje na minmalnej mocy, sprężarka chodzi z 20HZ i zuzycie bardzo niskie (jak na rysunku). Wg Mnie przy grzaniu ciągłym COP jest lepszy o 15-20%. Po drugie dane z katalogów dotyczą temp. zasialnia 35 ST.

 

Jak nie grzałem non stop to miałem COPy za styczeń 3,9 a grudzień 4,0. Przed mrozami to miałem w lutym nawet 4,8.

Marcin to są 3 wyjścia 1. OZC masz do dupy. 2. Liczniki totalnie bajerują. 3. Ty bajerujesz.:rolleyes: Z twojego OZC wynika że tyle energi co dostarczsz to twój dom potrzebuje gdzieś przy +5 - +6 stopniach.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie bajeruje, tak mam :no:. To tylko pokazałem przykład, że przy grzaniu ciągłym dużo czasu pompa pracuje na minimalnej mocy (to nie jest zdjęcie z tego tygodnia) i na logikę, nie trzeba dużo tej mocy, zeby utrzymac temp. zasilania 30 ST. W tym tygodniu to COP mam tak z 2,9 przy mrozach i pompa zużywa 28-30 KW dziennie z CWU (30 kW *COP3/24 h = 3,75 KW to by się zgadzało z OZC).

 

Plusfoto - możesz się nie zgodzić ale uważam, że przy grzaniu non stop COP jest 15-20% lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz i teraz sytuacja się wyjaśniła. Co do lepszego COP to nie mam zdania. Ja wolę mniejszy ale żeby w kieszeni zostało na lizaki dla wnuczków.

 

I to jest sedno sprawy gdzie dla 20% zysku na COP koszt za prąd rośnie o 100% (tania taryfa G12w w porównaniu do G11 dla grzania non-stop). Liczy się finalnie tylko ilość złotówek które trzeba wyłożyć na końcu. No chyba że wyższe COP jest dla kogoś celem samym w sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
I to jest sedno sprawy gdzie dla 20% zysku na COP koszt za prąd rośnie o 100% (tania taryfa G12w w porównaniu do G11 dla grzania non-stop). Liczy się finalnie tylko ilość złotówek które trzeba wyłożyć na końcu. No chyba że wyższe COP jest dla kogoś celem samym w sobie :)

Ale można grzać non stop, mając G12w. Wtedy uśredniamy ceną za kWh.W tanich godzinach, nocą gdzie COP jest niższy płacimy mniej za kWh.W ciągu dnia, kiedy jest nieco cieplej mamy wyższy COP, płacą więcej za kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście racja. Chodzi tylko o pokazanie że nie chodzi tylko o samo wykazanie jak najmniejszego zyżycia kWh dla osiągnięcia celu grzewczego. Jak dla mnie ważniejsze jest osiągnięcie tego celu jak najmniejszym kosztem przy zachowaniu komfortu. Ale to już wychodzi każdemu inaczej w zależności od całej masy zmiennych (różne taryfy, rodzaje pomp, pojemności podłogówek, bufory, izolacje itp).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój luty jeszcze nie mieszkamy temp w domu 20*

 

IMG_20180301_080451.jpgIMG_20180301_080430.jpg

 

moje ozc

 

Dane klimatyczne:

Strefa klimatyczna: III

Projektowa temperatura zewnętrzna θe: -20 °C

Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e: 7,6 °C

 

 

 

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134,0 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 435,9 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4515 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1090 W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5602 W

Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 5604 W

 

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 41,8 W/m2

Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 12,9 W/m3

 

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:

Powietrze infiltrujące Vinfv: 46,6 m3/h

Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h

Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 181,5 m3/h

Powietrze nawiewane mech. Vsu: 181,5 m3/h

Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 140,0 m3/h

Powietrze usuwane mech. Vex: 181,5 m3/h

Średnia liczba wymian powietrza n: 1,0

Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 433,8 m3/h

Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 9,9 °C

 

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790

Stacja meteorologiczna: Sulejów

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 227,8 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 34,13 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9481 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 134 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 435,9 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 254,7 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 70,8 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 78,3 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 21,8 kWh/(m3·rok

 

Może ktoś by sprawdził zuzycie z OZC czy to się pokrywa - pozdr.

Edytowane przez pagu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dołączę się do wątku o COP'ie - jakie powinno być w takim miesiącu jak miniony Luty? Mi ciągle gdy mamy większy mróz podaje do 2.5 czyli dziś przy -15C pobierało 3,6kW, generowało 9.0kW, i wyświetlało COP 2.5. Średnio w miesiącu lutym wyświetla 2.1, w styczniu 2.4 - to jest w porządku? Pompa Pan 9k Tcap 3f. Edytowane przez Łukasz1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dołączę się do wątku o COP'ie - jakie powinno być w takim miesiącu jak miniony Luty? Mi ciągle gdy mamy większy mróz podaje do 2.5 czyli dziś przy -15C pobierało 3,6kW, generowało 9.0kW, i wyświetlało COP 2.5. Średnio w miesiącu lutym wyświetla 2.1, w styczniu 2.4 - to jest w porządku? Pompa Pan 9k Tcap 3f.

 

Grzejesz tylko w taniej taryfie? Jaka temp. zasialnia? Słaby strasznie ten COP

Generalnie luty oprócz ostatniego tygodnia był dosyc ciepły.

Ja przy temp. zasialnia max 32 ST (ostatnie morzy) to miałem COP 2,8 - 2,9 w ostatnim tygodniu a za luty 4,2, ale ja grzeje pompa non-stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stopce masz 50 kWh/(m2·rok). 70 to jakoś dużo jednak.

 

70 kwh to było pierwsze liczenie , zwiększyłem grubości ocieplenia i po przeliczeniu wychodzi 50 kwh dlatego moje pytanie jak to się ma do zużycia

styczeń 691 kwh

luty 781 kwh

Edytowane przez pagu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...