Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Grzejesz tylko w taniej taryfie? Jaka temp. zasialnia? Słaby strasznie ten COP

Generalnie luty oprócz ostatniego tygodnia był dosyc ciepły.

Ja przy temp. zasialnia max 32 ST (ostatnie morzy) to miałem COP 2,8 - 2,9 w ostatnim tygodniu a za luty 4,2, ale ja grzeje pompa non-stop

 

Większość grzałem z ustawionym harmonogramem 7.00-2.00 (czyli 5 godzin przerwy), w trakcie ostatniego tygodnia wyłączyłem harmonogramem i chodziła cały czas. Jeszcze nie mieszkamy grzeję z temp chyba docelową parter 21, poddasze 23 - zużycie 950kWh, nie grzejemy wody bo nie ma oczyszczalni. Taryf nie mam, chcę sprawdzić kidy jak grzać aby było ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

70 kwh to było pierwsze liczenie , zwiększyłem grubości ocieplenia i po przeliczeniu wychodzi 50 kwh dlatego moje pytanie jak to się ma do zużycia

styczeń 691 kwh

luty 781 kwh

 

Jak Ci wychodzi z OZC 6,7 KW to normalnie. Widzę, że ludzie którym wychodzi z OZC 4,5 - 5 KW mieli około 500-550 KW.

 

Ile pobierało Tobie KWh w mroźne dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci wychodzi z OZC 6,7 KW to normalnie. Widzę, że ludzie którym wychodzi z OZC 4,5 - 5 KW mieli około 500-550 KW.

 

Ile pobierało Tobie KWh w mroźne dni?

Bywało że 30kwh ale też ponad 40 kwh grzałka potrafiła nabijać po 4-5 h /dobę , miałem ustawione sterowanie termostatem pokojowym i pompa nie pracowała po kilka godzin pod rząd po osiągnieciu zadanej temp dopiero potem ruszała z kopyta i może dlatego włączały się grzałki , wczoraj wieczorem przestawiłem na sterowanie pogodowe w nocy -20 * i do rana grzałki się nie włączyły chociaż pobór za 12h 26kwh więc nie wiem jeszcze czy lepiej jak pompa pyka sobie non stop na niskich obrotach i ciągle dogrzewa czy jak osiągnie zadaną temp i stoi kilka godzin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir007

Mam podobny problem z drzwiami i wiatrołapem, dodatkowo jeszcze jest tam wyłaz na strych gdzie oczywiście panuje temp zewnętrzna.

Wydaje mi się jednak ,przynajmiej u mnie, że straty ciepła mam przez zle zamontowane drzwi tzn bez ciepłego progu i dylatacji pomiędzy zewnętrzem a wylewką

(tak jak w drzwiach balkonowych) nie dopatrzyłem tego przy wylewce żeby zostawić odpowiedni kanał i w taką zimę jak teraz "ciągnie" chłodem po posadzce...

Mam jeszcze jedną uwagę - obejrzałem twój projekt i teraz dopiero bardzo żałuję że nie otworzyłem salonu na pełną wysokość bo zużycia masz niskie a bałem się po doświadczeniach z mieszkania w kamienicy że nie dogrzeję odpowiednio takiej kubatury.

Przy najbliższym remoncie za 10 lat to zrobię:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywało że 30kwh ale też ponad 40 kwh grzałka potrafiła nabijać po 4-5 h /dobę , miałem ustawione sterowanie termostatem pokojowym i pompa nie pracowała po kilka godzin pod rząd po osiągnieciu zadanej temp dopiero potem ruszała z kopyta i może dlatego włączały się grzałki , wczoraj wieczorem przestawiłem na sterowanie pogodowe w nocy -20 * i do rana grzałki się nie włączyły chociaż pobór za 12h 26kwh więc nie wiem jeszcze czy lepiej jak pompa pyka sobie non stop na niskich obrotach i ciągle dogrzewa czy jak osiągnie zadaną temp i stoi kilka godzin .

 

Przy anhydrycie (ja tez mam) to praca non stop. W cienkiej wylewce z anhydrytu nie zakumulujesz za dużo, wyłączasz pompę, podłoga się schładza i pompa musi nadrabiać. Widocznie masz jeszcze duży odbiór ciepła i jak temp. powrotu spadnie poniżej ... ST (nie wiem ile) to pompa wspomaga się grzałkami zanim uruchomi się sprężarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci wychodzi z OZC 6,7 KW to normalnie. Widzę, że ludzie którym wychodzi z OZC 4,5 - 5 KW mieli około 500-550 KW.

 

Ile pobierało Tobie KWh w mroźne dni?

 

Mi akurat wyszło 325 kWh przy OZC na 5,9 kW (4,9 kW CO + 1 kW CWU), więc albo mam duże zyski bytowe / ze słońca, albo wyszło mi lepiej niż było w OZC :) Z Drugiej strony nie było nas przez tydzień na początku lutego i w tym czasie mieliśmy obniżoną temp. na 18 stopni + brak zużycia CWU.

 

Pytanie, czy to wyniki dla domów z wentylacją grawitacyjną czy z rekuperatorem? Do tych moich 325h trzeba by dodać ze 35 kWh na defrost.

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co porównywać, każdy dom jest inny. Ale masz OZC 4,9 na CO i jak Was tydzień nie było to wychodzi podobnie.

Zawsze trzeba tez podawać temp. w domu bo jak kiedyś pisał ASOLT każdy 1St. to jak dobrze pamiętam 7% więcej czy jakoś tak.

 

Pagu coś ma duże zapotrzebowanie przy Swoich 134 m2 parteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy anhydrycie (ja tez mam) to praca non stop. W cienkiej wylewce z anhydrytu nie zakumulujesz za dużo, wyłączasz pompę, podłoga się schładza i pompa musi nadrabiać. Widocznie masz jeszcze duży odbiór ciepła i jak temp. powrotu spadnie poniżej ... ST (nie wiem ile) to pompa wspomaga się grzałkami zanim uruchomi się sprężarka.

Przestawiłem się na pracę termostatem pokojowym żeby ograniczyć ilość załączeń sprężarki i spadły o połowę teraz wróciłem do pogodówki żeby właśnie sprawdzić jak pompa będzie pracować w takie mrozy .

Co do temp powrotu to wiem i raczej nie spadała poniżej wymaganej .

Muszę to jeszcze sprawdzić ale może być tak żę lepiej będzie w duże mrozy na pogodówce żeby zagwarantować ciągłość pracy , a w cieplejsze dni na term pokojowym , muszę po testować .

A Marcin jak przeliczasz OZC że u mnie 6,7 przy 50 czy 70 kwh/m2/rok ?

Edytowane przez pagu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie pagu u Ciebie jest coś nie halo. Grzałka nie powinna się zupełnie załączać, jeśli wszystko jest ok z dolnym źródłem. Może masz antylegionellę włączoną i wtedy na pewno działa grzałka.

 

Kolejny raz wychodzą problemy z ustawieniami na tej drogiej i przereklamowanej pompie.

 

Mój Stiebel ma niemal tą samą moc (7,6 kW) i nie wziął mi jeszcze więcej niż ok. 17 kWh / dzień. Zauważ, że mam sporo większą powierzchnię, ale też sprawdzony dom bez jakiś większych mostków termicznych. Za sprawdzenie kamerą termowizyjną zapłaciłem 170 zł (patrz olx).

Edytowane przez kerad85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie pagu u Ciebie jest coś nie halo. Grzałka nie powinna się zupełnie załączać, jeśli wszystko jest ok z dolnym źródłem. Może masz antylegionellę włączoną i wtedy na pewno działa grzałka.

 

Kolejny raz wychodzą problemy z ustawieniami na tej drogiej i przereklamowanej pompie.

 

Mój Stiebel ma niemal tą samą moc (7,6 kW) i nie wziął mi jeszcze więcej niż ok. 17 kWh / dzień. Zauważ, że mam sporo większą powierzchnię, ale też sprawdzony dom bez jakiś większych mostków termicznych. Za sprawdzenie kamerą termowizyjną zapłaciłem 170 zł (patrz olx).

Wygrzewanie legionelli mam wyłączone dolnego zródła nie mam bo pompa powietrzna .

Masz zuzycie 17kwh /dobę w takie mrozy ??? to jakieś przegięcie przy tej powierzchni , dom masz na płycie ?

zresztą zobacz zuzycie na domach o podobnej powierzchni do mojej na chwalonych panasach

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?idinst=10238

tutaj zuzycie jest mega w porównaniu do mojego nawet .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem się na pracę termostatem pokojowym żeby ograniczyć ilość załączeń sprężarki i spadły o połowę teraz wróciłem do pogodówki żeby właśnie sprawdzić jak pompa będzie pracować w takie mrozy .

Co do temp powrotu to wiem i raczej nie spadała poniżej wymaganej .

Muszę to jeszcze sprawdzić ale może być tak żę lepiej będzie w duże mrozy na pogodówce żeby zagwarantować ciągłość pracy , a w cieplejsze dni na term pokojowym , muszę po testować .

A Marcin jak przeliczasz OZC że u mnie 6,7 przy 50 czy 70 kwh/m2/rok ?

 

U mnie jak jest słonecznie cały dzień to dom się nagrzewa i termostat to "wychwytuje" i wyłącza pompę ...

Ma to swoje plusy i minusy ...

 

Plus taki że słoneczko naprawdę u mnie potrafi podnieść temperaturę w domu i sensu jeszcze podgrzewania i jeszcze większego przegrzewania domu przez pompę nie ma i pompa potrafi cały dzień być w "uśpieniu" i czekać na spadek temepratury w domu ..

 

A teraz minus ...

Temepratura powietrza wolno spada ale temperatura podłogi już sporo szybciej ..

I w nocy jak włączy sie pompa (sygnał z termostatu) to musi działać na dużej mocy , tak jakby grzał tylko w II taryfie ..

 

W moim przypadku w dni bez słońca powiedzmy termostat + pogodówka dość dobrze sobie radzą i można liczyć na niemalże pracę nonstop , ale jak jest słońce to nie ma żadnej szansy ...

 

Więc albo ustawić na termostacie jakąś kosmicznie wyskoką temperatrę , tak by nigdy termostat się nie wyłączył ale mieć świadomośc że będą dni że dom będzie bezsensownie przegrzewany ale a to pompa bedzie działała cały czas , albo z krótkimi przerwami ...

 

Bo nie do końca jestem przekonany że termostat + pogodówka to dobry "tandem" , ze względu na histerezę w termostacie i wolnego spadku temperatury w domu ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma cO się dziwić takiemu zużyciu energii przy pc g-w i przy OZC 4,8 KW . Metraż domu nie ma tutaj znaczenia . Największą różnicę robią przede wszystkim temperatury DZ i GZ .

 

Co racja to racja co do gruntowych. U mnie dołożyłem w tym tygodniu 45 min grzania - spadek temperatury zatrzymany a zużycie dzienne podskoczyło z 7-8kWh na dobę, do 8-9 kWh.:D

Ale właśnie u mnie podobno jest jakaś anomalia temperaturowa na DZ bo ciągle najniższa temperatura jaką widziałem to 8/5 st. A najwyższa temperatura jaka idzie w wylewkę to 30 st.

Tylko, że zaraz nas zjedzą powietrzni mówiąc, że takich temperatur w roku jest kila godz. a cena PW<

U mnie akurat kotłownia na PC -GW wyszła tyle co na ekogroszek (mieszkam w smogowym zagłębiu czego nikomu nie polecam ale miasto dało dobrą dotację) więc nie miałem się co zastanawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie ma cO się dziwić takiemu zużyciu energii przy pc g-w i przy OZC 4,8 KW . Metraż domu nie ma tutaj znaczenia . Największą różnicę robią przede wszystkim temperatury DZ i GZ .

Głupoty Waść opowiadasz,co do metrażu masz rację ale właśnie zapotrzebowanie domu ma przede wszystkim znaczenie a nie temperatury DZ bo to ma najmniejsze znaczenie.Może wśród prymitywnych gruntowych robi to wrażenie ale wśród powietrznych temp.DZ i jej wahania ma marginalne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałeś i nie zrozumiałeś .

OZC ma podstawowe znaczenie , w dalsze kolejności ( w przypadku jakiejkolwiek PC ) różnica temperatur między DZ a GZ .

A swoją drogą gdzie wyczytałeś że coś o jakiś wahaniach DZ pisałem?

 

PS. Może wśród prymitywnych gruntowych , Twój poziom ...

Edytowane przez Garażowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja co do gruntowych. U mnie dołożyłem w tym tygodniu 45 min grzania - spadek temperatury zatrzymany a zużycie dzienne podskoczyło z 7-8kWh na dobę, do 8-9 kWh.:D

Ale właśnie u mnie podobno jest jakaś anomalia temperaturowa na DZ bo ciągle najniższa temperatura jaką widziałem to 8/5 st. A najwyższa temperatura jaka idzie w wylewkę to 30 st.

Tylko, że zaraz nas zjedzą powietrzni mówiąc, że takich temperatur w roku jest kila godz. a cena PW<

U mnie akurat kotłownia na PC -GW wyszła tyle co na ekogroszek (mieszkam w smogowym zagłębiu czego nikomu nie polecam ale miasto dało dobrą dotację) więc nie miałem się co zastanawiać.

 

A masz ciepłomierz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie legionelli mam wyłączone dolnego zródła nie mam bo pompa powietrzna .

Masz zuzycie 17kwh /dobę w takie mrozy ??? to jakieś przegięcie przy tej powierzchni , dom masz na płycie ?

zresztą zobacz zuzycie na domach o podobnej powierzchni do mojej na chwalonych panasach

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108

http://pvmonitor.pl/user_pc.php?idinst=10238

tutaj zuzycie jest mega w porównaniu do mojego nawet .

 

Sam już niedługo mam nadzieję będę na pvmonitor to sobie zobaczysz. Muszę tylko się dobrać do danych z magistrali CAN.

 

Przy tych mrozach przestawiłem z grzania w godzinach 2-6 i 13-15 na 22-6 i 13-15. Czyli 10 h grzania przy pompie, która pobiera 1,65 kW, co daje max. 16,5 kWh / dobę. Zyski ze słońca też są spore, a teraz jest zimno, ale za to słonecznie, tak że w dzień nagrzewa się z 22*C nawet na 22,8*C w salonie i to bez włączonego ogrzewania.

 

No ale ja mam gruntówkę, więc pewnie to tłumaczy wszystko przy mrozach. Przy temperaturach w okolicach zera nie ma takich kosmicznych różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty Waść opowiadasz,co do metrażu masz rację ale właśnie zapotrzebowanie domu ma przede wszystkim znaczenie a nie temperatury DZ bo to ma najmniejsze znaczenie.Może wśród prymitywnych gruntowych robi to wrażenie ale wśród powietrznych temp.DZ i jej wahania ma marginalne znaczenie.

 

Piątkowy wieczór.....i wszystko jasne :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj wyłączyłem .. grzałki ..

Trochę późno :)

 

Miałem ustawione na -15 , bo takie minimum było możliwe ale zauważyłem że nie tylko przy tej temp załaczała sie grzałka , ale także przy defroście (zawsze) , niezależnie od temp. zewnętrznej.

 

Przy mrozach (poniżej -15) widziałem że pompa wspomagała się grzałką ale patrząc na czas jej uruchamiania to raczej miało to sens symboliczny , bo czas załączenia był krótki i nie wiem w jakim celu ?

 

Wczoraj wyłączyłem grzałki i nagle okazało się że defrost bez problemu też radzi sobie z defrostem i to nawet przy silnych mrozach a grzałka do niczego nie była potrzebna bo pompa daje sobie radę i czas defrostu nie wzrósł , więc widać wspomagania grzałki u mnie mialo sens raczej symboliczny.

 

Szkoda że tak późno zobaczyłem że były włączone grzałki 1+1 ...

Zapewne instalator włączył aby w razie czego ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Miałem ustawione na -15 , bo takie minimum było możliwe

Ale do tych ustawionych -15deg dochodzi jeszcze zwłoka związana z temp.kompensacji grzałki.To trzeba było ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...