Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Renjul na ile Ci wyszacowali te pompe?

23,100 +vat bez zakopania kolektora +3 tyś za uruchomienie.

Za zakopanie 2 tyś. ale można samemu wynająć koparkę. Za koparkę płaciliśmy zeszłego lata 70 zł za godzinę. Ceny są ruchome, bo według kursu SEK.

 

A czy nie 2tys za zakopanie plus koparka? Bo tu musza wywiercic dziure do wejscia kolektorow i polozyc je w rowku. Mi zaproponowali 2,2tys za polozenie plus zalatwiam koparke, ale ok.Gdanska wiec moze dlatego wiecej

Bardzo możliwe, że policzyli ci więcej ze względu na odległość. Ja napisałam do jednej z firm (Slupsk - do mnie 500 km) określanej na forum jako tania i wyliczyli mi opłatę za uruchomienie 9 tyś., czyli 3 razy więcej niż thermogolv - do Jasła mam 150. Dostałam oferte - 700 zł za jedną pętle kolektora lub sama załatwiam koparę, a pomoc techniczną mam gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za info. Pytanie: Czy czasem nie jest tak, że tak folia aluminiowa nie ogranicza akumulowania ciepła? Może i głupie pytania, w końcu po coś ci producenci styropianu i podłogówek to wymyślili ale skąd wynikają te wartości, średnio 12cm. Czasem z aluminium , czasem bez....

 

Chcesz akumulować ciepło w styropianie? Ono ma się akumulować w jastrychu.

W sumie racja, styro ma ograniczać straty, a nie akumulować . Czyli jastrychu z 8 cm? Czy może 10?

 

rurki zajmą ze 2 cm, nad nimi min z 5-6 cm czyli 8-10 będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ...co tak bez weny twórczej :roll:

 

Pozdrawiam Was walentynkowo ....Paniom przesyłam wirtualne serduszko :D a Panom ...po czerwonym baloniku :D .......myślę , że mi wybaczycie / to przecież tylko 2 wersy /....

 

Arek nie oczekuj w Temog. jakiegoś super sterowania . Coś za coś.

A może odezwie się Ktoś z Clima Komfort. ? Jak tam ?

Wydaje mi się , że w bezpośrednim parowaniu jest zdecydowanie trudniej sterować niż w pośrednim.

Dobrze by było też dostać kartę produktu ...ile np. jest czynnika roboczego itd. wszyscy podają / tzn z pośrednim wszystko jest podane / a tu nic ...czemu ?

W Vasser Mannie np. jest bardzo mało danych bo wyraźnie producent sobie nie życzył .

 

Halo ...Wielcy tego świata .......może kilka słów ......./ na razie bez mikrofonu :D /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja wywołany do tablicy. Powiem tak. nie zagłębiam się aż tak jak bonetka w temat. Mnie po prostu interesują tylko te rzczy:

1. żeby w domu było ciepło

2. jak najmniejszym kosztem

Ale może po kolei. Zdjęcie przedstawia sterownik jaki jest montowany z pompami Clima Komfot. Pompa to Pro D 7/14 Wi

 

http://www.softlan.poznan.pl/Public/neura.jpg

 

Panel 'pompa ciepła'

 

Mamy tu:

Licznik pracy na stopniu I

Licznik pracy na stopniu II

 

Przełącznik biegów

1. BiegI

2. BiegII

 

Przełącznik rodzaju pracy:

1. Wyłączony

2. Praca Automatyczna

3. Praca ciągła

 

I teraz tak jeżeli w trybie automatycznym po 4 godzinach pracy na I biegu ie osiągniemy zakładanej temperatury to przełączy się na bieg II.

 

panel 'bojler'

 

nie wykorzystany

 

panel 'inne źródło ciepła'

 

jako dodatkowe źródło jest kociołek elektryczny i mamy tu:

 

Licznik czasu pracy

 

Wyłącznik rodzaju pracy:

1. Wył.

2. Praca automatyczna i tak: Jeżeli dla układu grzejnikowego w ciągu 4 godzin pracy pompy na II biegu nie dostarczymy odpowiedniej ilości ciepła kociołek się uruchomi a dla podłogówki jest to 10 godzin.

3. Praca ciągła tylko w wypadku awarii.

 

panel dla dodatkowych pomp obiegowych jest nieaktywny.

 

do sterownika Optima 7 mam podłączony sterownik pokojowy Euroster2000 bezprzewodowo.

 

I jeszcze zostaje ten pierduśnik gdzie widać na zdjeciu cyfrę 20 (pokazującą temperaturę wody na zasilaniu) jest to Elektroniczny termostat FK 150A.

 

i można w nim ustawić takie rzeczy jak:

w nawiasach podaję jakie mam ustawione (tak przynajmniej mi podano bo nie ruszałem żeby sprawdzić)

 

1. Punkt zadziałania urządzenia (0)

2. Kalibracja czujnika (0)

3. Histereza (2)

4. Wartość minimalna na jaką można ustawić punkt zadziałania urządzenia (-40)

5. Wartość maksymalna na którą można nastawić punkt zadziałania urządzenia . Wartość maksymalna dla pompy ciepła 55 stopni C. (40)

6. Chłodzenie lub grzanie (chłodzenie - 0 , grzanie - 1)

7. Minimalne opóźnienie między włączeniem sterowania (włączeniem zasilania) a włączeniem wyjścia (0)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wszystkie PC są dobre, tylko to sterowanie.....

Może małe zestawienie która PC czym może się pochwalić. Proszę dopisujcie swoje uwagi/wiedzę.

 

Czym na prawdę potrzebujemy sterować?

1. 2 taryfy - czyli możliwość ustawienia automatycznego zaprogramowania korzystania z taniego prądu.

2. możliwość ustawienia grzania w różnych porach - przecież przez większość dnia nikogo nie ma w domu (no i może jakiś wyjazd?). Która PC tak ma?

3. Możliwość zaprogramowania grzania CWU, z podziałem na pory dnia i tygodnia. Która PC tak może?

4. CWU - awaryjne dogrzewanie. Wiadomo, np. imprezka. Piszę z doświadczenia z gazem - mam taki przycisk z kieliszkiem :wink: i w parenaście minut mam zbiornik ciepłej wody, mimo, że to nie pora na grzanie.

 

Czego możemy jeszcze oczekiwać od sterowania?

No i podstawowe pytanie? Która PC czym może sterować? Wiadomo, ma być przecież bezobsługowo z PC.

Jakie macie doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, to to można podciągnąć pod pkt.1

A jakie są wasze wymagania co do sterowania?

Wiadomo, każdy chce mieć tanio i bezobsługowo. Pytanie co to znaczy bezobsługowo? Bo może wystarczy sterowanie takie jak jest np. w Thermogolv? jedno pokrętło na zbiorniku, a zdecydowanie taniej od innych (tylko skąd ta różnica dwukrotna, to mnie kurka nie daje spokoju).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irtad ....pięknie o to chodziło .........:D

ale jest pytanie czy możesz zaprogramować tygodniowy rozkład różnych temperatur dla co. i cwu? Rozumiem , że może być Ci to zupełnie niepotrzebne ale czy masz taką możliwość , jak to można zrobić ,?

Najlepiej by było przez samą PC regulatorami pokojowymi ( są przecież połączone z PC / oszczędności /)

a jeśli się nie da to może przez odpowiedni dodatkowy zegar gdzieś przy siłownikach który zamyka i otwiera odpowiednie siłowniki w takich godzinach jak chcemy. ( możliwe?)

Tylko niestety w tym wydaniu tracimy energię bo temp. wyjściowa jest jakaś tam np. 25 *C i my nie zmniejszamy tej temp. a tylko zakręcamy kranik w niektórych miejscach i ta temp. tam nie dochodzi ./ lub dochodzi o zmniejszonej temp./.

Czy tak można zrobić ?

To jeśli chodzi o co. bo cwu, jeśli jest regulacja na PC to ok! ale jeśli nie ma to bez sensu ....ustawia się jedną temp. na zasobniku np.47 i już .

Jak myślicie ? ...przecież nie jestem hydraulikiem...może szkoda :wink:

 

Arek chyba nie czytałeś moich wypocin poprzednich bo gdybyś czytał to wiedziałbyś, że jesli chodzi o sterowanie czasowe to :

IVT ma 1 przedział godzinowy do co i 1 do cwu ...znaczy się , że możesz ustawić albo podbicie w taniej godz. / PC rano się szybko nie włączy / albo w drogiej 15-22 obniżenie temp. / w pozostałych grzeje jak chce/ albo rano 6-13 zmniejszasz temp.

Nibe ma 2 i co. i cwu i tu możesz w ramach tych dwóch ustawić jak chcesz ...czyli taryfy tanie i drogie

Stiebel Elktr. Vissmann ..6 przedziałów co i cwu i hulaj dusza piekła nie ma :D

Thermia zastosow.dodatkowego zegara 4 przedziały czasowe co. ..cwu trochę inaczej .....

Dodatkowa woda w każdej z nich / Thermia? / ...mogę się pokusić o szczegółowe porównanie jeśli Ktoś sobie życzy.

W pośrednim wiadomo co i jak .

Natomiast nic o sterowaniu czasowym nie wiadomo w bezpośrednim.........i tu należy się dowiedzieć ...co można i jak ? / patrz góra w/w /.

 

PS. Nie mówię , że 6 trzeba używać ale 2 by sie przydały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj ich konkretnie czy ........możesz wykorzystać w pełni tanią taryfę. , czy cwu można programować np. w tanich taryfach i jak wyjeżdżasz ..., czy na weekend ../ wracasz po tygodniu a woda nagrzana / czy musisz to zrobić kurkiem ...(ręcznie )

Czy jest przerwa letnia ...czy wyłącza się całkowicie czy jest temp. min. poniżej której jest gotowa do działania . Jak jest z gruntem , czy mu absolutnie nie szkodzi ( może brak należytej regeneracji ?) ,,,bo w CK to osoba do PC i grunt w lecie odpoczywa a tu cały czas wyciągają W. Część prod. z bezpośred. uważa to ( ciągła praca ) za niedopuszczalne.

Jeśli programują to czym ...dodatkowy zegar? czy coś innego , jak to robią do czego dopinają ..jeśli zegar to ile czasów, czy jest weekendówka ,

Jak co. a jak cwu?

Ich / może wszystkich / temp. do obliczeń to 20 *C wewnętrzna co się dzieje jak nie da rady ,?... grzałki ...czy są ? jakie, ile mocy , jakie stopnie się włączają , czy automatycznie się włączają i wyłączają czy trzeba ręcznie .

Jaką minimalną i max temp. na zasilaniu można uzyskać przy o *C . A może jest to tylko 20 *C? stała i nie ma przedziału lub b. mały.? ( chyba , że większa PC )

Jak dobierają PC czy tak jak w pośrednim czy inaczej / nie chodzi o kolektor tylko moc PC ..przewymiarowują czy nie, o ile , ile mozna zyskać a ile stracić , co lepsze /?

Ile czynnika tam jest, czy ciśnienie jest stałe .przez cały czas ..czy może spaść , dlaczego ? czy jest to zupełnie niemożliwe .? ( chyba , że kolektor przegryzie szczurek- płetwonurek ) .

Sprężarka żyje 25 lat czy ich PC dłużej ...tyle samo ?

Dlaczego nie pokazują na stronie bebeszków / ja lubię robić rtg / co tam jest ? niech zdejmą tę białą obudowę i pokażą bez ubranka .

Czy coś może się popsuć ,,czy to absolutnie niemożliwe ?

 

Może trochę chaotycznie ...przepraszam ......

 

 

 

A teraz jeszcze sprawy techniczne .....pytania są takie : jak uważacie czy lepiej podłogówkę i grzejniki / łazienki / puścić na jednym obiegu czy nie ?

Jeśli na jednym to musi być wyższa temp. na całość , no dobrze ale jak są dwa obiegi to czy nie jest tak , że na całość jest wyższa a na grzejniki np.2 sztuki idzie podmieszana ..dodatkowo zawór trójdrogowy i muszą być dwie pompy do obiegu 1 i 2 . ......licząc oszczędności ..przypuśćmy , że płacimy akurat za rozwiązanie 1 i 2 to gdzie jest taniej ...wiem są rzeczy nieprzeliczalne na pieniądze ale gdyby ? Oczywiście gdyby rozwiązanie 1 to grzejniki przewymiarowane bo inne by nie ogrzały ....

Co myślicie ?.

A może są jakieś inne rozwiązania ...tylko jakie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj ich konkretnie czy ........możesz wykorzystać w pełni tanią taryfę. , czy cwu dodatkowe ale programowane / nie kurkiem / , czy przerwa letnia , jak robiona ..zupełne wyłączenie czy temp. minimalna jakaś jest ., , czy cwu mozna programować a nie kurkiem np. wyjeżdzasz i wiesz , ze wracasz a woda nagrzana czeka .

 

z CWU to nie takie ważne.... ja grzeje tylko w II taryfie i grzeje zawsze na maksa do wysokiej temperatury - na wyjściu z bojlera mam mieszacz, który podaje ciepłą wode zadanej temperaturze - w ten sposób wody starcza na cały dzień -200 l. Zbiornik jest bardzo dobrze izolowany i dzięki temu jak nie zuzyje całej wody albo nie ma mnie to poprostu przy następnym grzaniu grzeje sie tylko chwile i po osiągnieciu maks temperatury przestaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografku a czy Ty masz Termog.?

 

Tam zbiornik jest specyficzny . Mamy wodę w zbiorniku i z jednej strony wchodzi wężownica z czynnikiem a z drugiej jest wężownica i w niej jest cwu nagrzana od tej w której pływa . Tylko , że jest to na zasadzie PRZEPŁYWU . A temp. tej wody ...

wbudowanym w zbiornik, temperatura utrzymuje się na stałym poziomie.

czyli nie może być wyższa niż w/w a jak duży pobór to czy myślisz że tak szybko się nagrzeje nawet jeśli ma dużą / długą / wężownicę . Jaka wtedy duża musiałaby być temp. wody , żeby szybko się nagrzewała .

Co innego inne zbiorniki ... na innych zasadach działające , gdzie np. jest weżownica / grzeje wężownica ale wody mamy cały zbiornik 200 litrowy.

Albo dobra mamka ..zobacz ile tam wody ...

 

Pytanie do Was ile wody może być w tej wężownicy ..ile litrów ......?...zużywamy napływa nowa przez ile się ogrzeje i jaka temp. max jest w zbiorniku / wodzie stojącej zbiornika /

Arku bądz tak miły i Pana zapytaj .?

 

A może ja głupotki plotę :roll: ...to jak Panowie mam rację czy nie ?

 

No 500 ltrów to jest coś ...na zdjęciu nie wygląda ...jak tak to w takim układzie WYPALI bo wielgaśny .

Tzn, że 500 litrów grzeje wężownicę i grzeje szybko bo raz , że dużo wody a 2 mam nadzieję , że temp. wody od której się ogrzewa wysoka ...ale ma pewnie temp.max ( pkt cytowany ) powyżej której nie można nawet za pomocą dodatkowej grzałki uzyskać bo tam grzałki nie ma (chyba? ) i nie ma jak jej umieścić ? strasznie ciasno ....

Ale Arku zapytaj ile litrów wody jest w wężownicy ? a jaką ma średnicę wężownica ? ( bo od niej sporo zależy ) i jeśli byś ją zużył całkowicie to przez jaki okres czasu będziesz miał np. temp.42*C

Żeby nie było takiej sytuacji jak u Lili ...tylko z innego powodu ...przyczyna inna ale efekt taki sam .

 

Dopisywałam bo zauwazyłam posty i Fotografa i Arka

Piszę na laptopie a on jest wąski a długi i nie widzę , że już jest następny post.

Wolę mieć wszystko na dany temat w jednym miejscu ...chyba , że się nie da ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek dopisywałam wczoraj w poprzednim ....

 

Uważam , że sterowania w bezpośrenim nie można w ogóle prównywać z systemami posrednimi.

W bezpośrednim dostaje się jakąś max temp. na wyjściu z systemu (co+cwu ) i w zbiorniku cwu mamy tę temp. max (stała) ... a na co. idzie już zmniejszona zależnie od temp. zewnętrznej. ( wyżej , niżej ) ...ale ciągle w ramach max. ( wyżej nie podskoczy ) i tyle....

gdyby nie dodatkowy programator czy zegar nie byłoby tym żadnego sterowania czyli krzywych , przesunięcia , histerezy itd.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irtad ....pięknie o to chodziło .........:D

ale jest pytanie czy możesz zaprogramować tygodniowy rozkład różnych temperatur dla co. i cwu? Rozumiem , że może być Ci to zupełnie niepotrzebne ale czy masz taką możliwość , jak to można zrobić ,?

Najlepiej by było przez samą PC regulatorami pokojowymi ( są przecież połączone z PC / oszczędności /)

a jeśli się nie da to może przez odpowiedni dodatkowy zegar gdzieś przy siłownikach który zamyka i otwiera odpowiednie siłowniki w takich godzinach jak chcemy. ( możliwe?)

 

Clima Komfort ma oddzielną pompę do C.O. i oddzielną pompę do C.W.U. Czyli urządzenie które mi grzeje ciepłą wodę to druga PC (model VT 152, jak wróci żona z aparatem to zrobię fotkę) która stoi sobie w pralni i chodzi niezależnie od C.O.. A to jej parametry:

 

1. Czynnik R134 a

2. Zbiornik 270l

3. Sprężarka Danfoss chłodzona olejem

4. Wys. x szer.x gł. 1710x600x720

5. Zasilanie 230V/50Hz

6. Sprawność elektryczna 3,33 (przy temperaturze w pomieszczeniu 20 stopni C i wilgotności względnej 70%) czyli praktycznie ta sprawność nie występuje.

 

Moc grzewcza:

 

pompa ciepła 1,85 kW (przy sprawnośći 3,33)

grzałka elektryczna 1,5 kW

 

 

Moc pobierana:

 

pompa ciepła 0,55 kW

grzałka elektryczna 1,5 kW

powierzchnia dodatkowej wężownicy 1m2

temperatura wody 28-50 oC

zakres temperatur pracy +5 - +35oC

pobór powietrza 200/300 m3/h

ciśnienie robocze 10bar

ilość czynnika chłodniczego 0,78kg

waga 180kg.

 

http://www.softlan.poznan.pl/Public/vt152.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja z sSiwy12 troche pisalem na ten temat (Thermogolv)

pozwole sobie wkleic kilka zdan

"Jeśli chodzi o CWU to tam jest taki "patent" polegajacy na tym, ze jest to praktycznie przepływowy podgrzewacz CWU. Tam ciepła wode grzeje w zasadzie "skraplacz PC". Czyli praktycznie zawsze wtedy kiedy jest pobór CWU pracuje PC.

Nie znam sterownika. Ale z wypowiedzi forumowiczów majacych taka PC, wynika, że nie jest problemem "wymuszenie" pracy tylko w II taryfie.

Prawdą tez jest to, że wystarczy dość prosty programator (sterownik) do pompy obiegowej, aby PC działała tak jak te ze skomplikowanymi i drogimi sterownikami pracy PC. "

 

przeczytalem kilka watkow..rozmawialem z ludzmy z naszego forum co maja ta PC i tak..na brak cieplej wody uzytkowej nie narzekaja:) czyli daje rade

bojlery z mamka tez nie sa idealne maja swoja pojemnosc ponad ktora zaczna sie problemy..tzn PC musi sie zalaczyc by dogrzac

tutaj w gornej czesci bojlera mamy temp dochodzace do 80stopni (chyba dobrze zapamaietalem:)

grzalka jest chyba 6kw jest automatycznie wlaczana ale mozemy ja "recznie" wlaczac wylaczac odpowiednie podpiecie na bezpieczniku

sterowania coz..tu jak pisalem wczesniej sama PC jest bardzo uboga ale wystarczy podpiac programator pod pompe i juz daje rade:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa podejście do tematu. :D

Zdjęcie jest w internecie ( na stronie CK) ale schematu nie ma . :( i dlatego bardzo dobrze , że konkretnie widać co i jak .

Ale pytanie jak tym sterujesz ? temp. do 55*C grzeje Ci sama PC powyżej grzałka czy jakoś zatrzymujesz grzanie w drogiej taryfie ? jak ? czym ?

Co robisz jak wyjeżdzasz na 4 tygodnie ona cały czas grzeje , czy jakoś zmniejszasz tę temp. i czy kiedyś policzyłeś jej sprawność ?

COP 3 osiąga jak min.17 *C w pomieszcz. i wilgot. .....czy u Ciebie w pomieszczeniu gospod. nigdy nie spada temp ? nie jest niższa niż 17*C ?

I jeszcze db ...jak jest głośna ? (jak wszystko to wszystko )

 

 

Tutaj w CK sytuacja jest trochę inna bo mamy druga PC ale czy ona ma jakiś zegar ?

Gdyby nie Euroster ..to nic by nie mozna było zaprogramować odnośnie co.

 

Moje zdanie odnośnie sterowania pozostaje bez zmian....bez dodatkowego zegara jest to niemożliwe.....bo one same w sobie nie mają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa podejście do tematu. :D :D :D

Zdjęcie jest w internecie ( na stronie CK) ale schematu nie ma . :( i dlatego bardzo dobrze , że konkretnie widać co i jak .

Ale pytanie jak tym sterujesz ? temp. do 55*C grzeje Ci sama PC powyżej grzałka czy jakoś zatrzymujesz grzanie w drogiej taryfie ? jak ? czym ?

Co robisz jak wyjeżdzasz na 4 tygodnie ona cały czas grzeje , czy jakoś zmniejszasz tę temp. i czy kiedyś policzyłeś jej sprawność ?

COP 3 osiąga jak min.17 *C w pomieszcz. i wilgot. .....czy u Ciebie w pomieszczeniu gospod. nigdy nie spada temp ? nie jest niższa niż 17*C ?

I jeszcze db ...jak jest głośna ? (jak wszystko to wszystko )

 

 

Tutaj w CK sytuacja jest trochę inna bo mamy druga PC ale czy ona ma jakiś zegar ?

W pozostałych... Term. i inne ....moje zdanie pozostaje bez zmian.

 

Steruję tym ustawiając temperaturę wody jaką chcę mieć w zakresie od 28-54.

Tu nie ma możliwość że woda będzie miała więcej niż 540C, po prostu się wyłączy . Grzałkę mam wyłączoną gdyż nie jest potrzebna, Włączyłem ją raz jak byli goście. Samo urządzenie nie jest głośne tylko wydmuchiwane powietrze hałasuje, ale wypuszczam je do garażu. Jak zamknę drzwi do prali to w kuchni (jest przez ścianę) to słychać że gdzieś coś szumi ale naprawdę nie przeszkadza a jak włączy się radio to już w ogóle nie słychać. W pralni jest 20 stopni w sumie nie sprawdzałem jak spada temperatura jak chodzi PC do C.W.U. , ale na pewno nie spada poniżej 19 Wilgotności też nie mierzyłem , na pewno rośnie jak powieszę pranie, ale za to jak to wszystko schnie ;) . W sumie to nie wyjeżdżałem jeszcze na dłużej i ustawieniem temperatury w ogóle nie majstrowałem jest na 54 i tak całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...