Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś z Was to stosuje lub zastanawiał się nad grzaniem pompą bez kagańca w taryfie dziennej jak i nocnej przez cały rok? teoretycznie to co chodzi przez 24h/dobę jest opłacalne.

 

Ja tak grzeję, wychodzi i tak 60-65 % w taniej (bo w nocy jest największy pobór i CWU w okienku 13-15)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was to stosuje lub zastanawiał się nad grzaniem pompą bez kagańca w taryfie dziennej jak i nocnej przez cały rok? teoretycznie to co chodzi przez 24h/dobę jest opłacalne.

 

Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia dopracowania algorytmu pracy. ON/OFF powinien chodzić ok godzine za jednym razem i godzine odpoczywać. Czyli nie powinno być więcej startów niż 12 na dobe. Jesli jest inaczej to trzeba histereze zwiekszyć albo jakieś inne stopniominuty. Moim zdaniem jesli akumulacyjnosc pozwala to nie ma sensu żeby pompa chodziła równo całą dobę. Rozumiem że nad ranem w 7-8 godzinie ciagłej pracy temperatura na zasilaniu ma już u mnie 37 stopni a do ziemi wraca -1 i przez to pompa ma mniejszy COP. Lepiej żeby chodziła z COP 3,5 za 35g niż z COP 4,5 za 55gr. Ale te róznice w COP na 100% nie są tak duże. Jedyną negatywną rzeczą może być wahanie temperatury, albo zniszczenie podłogi zbyt wysoką temperaturą ale od jest taki parametr jak maksymalna temp zasilania. Więcej nagatywów nie widze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).

W przypadku mojego on/off- a ma 60 startów w miesiącu. Więc nie wiem o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).

 

No to coś nie tak masz . Miałem parę sezonów pc on/of i zapewniam nigdy nie miałem więcej startów jak 150 na miesiąc. PC ustawiona maksymalnie na wykorzystanie 2T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało w tej podłodze jest. Stąd pociągnie kWh.

 

wszędzie dało się dołożyć oprócz podłogi :) ale nie sądzę, żeby te 10cm w podłodze miało takie duże znaczenie raczej obstawiam jakieś mostki w wełnie bo niestety całkowicie bez kontroli to było robione.

Zmiana w OZC w podłodze z 10cm na 15cm dawała teoretycznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło o 700kWh na rok

 

Nie wiem ile ciągniesz wody ale i tak wydaje mi się że to sporo ale widocznie masz takie potrzeby:)

 

W lecie miesięcznie 70-80kWh na wodę idzie

 

Generalnie z kosztów jestem zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi startami, to tak samo jak z tym, że przewymiarowana pompa on/off musi taktować....odpowiem tak samo jak wtedy - moja pompa o tym nie wie, że powinna taktować - więc nie taktuje, tak samo ona nie wie, że powinna się non stop wyłączać i załąnczać i zwyczajnie tego nie robi. Kiedy chodzi bez żadnych ograniczeń(weekend) to jest tylko trochę więcej załączeń niż w tygodniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten kaganiec oznacza że w T1 obywacie się bez ciepłej wody, bo nie wydaje mi się żeby 200 litrowy zbiornik CW wystarczył na okres poza T2?

 

W T1 ustawiona jest obniżona temperatura (u mnie jest 47 *C w T2 i 41*C w T1). Jak braknie, to dogrzewa w T1. W sumie 200 l ciepłej wody to nie jest tak mało, ale z racji braku pompki obiegowej coś chyba mi źle dogrzewało wodę (jakby grzało niepełny zbiornik). Na razie mam drugi dzień z pompką, także zobaczymy jak będzie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten kaganiec oznacza że w T1 obywacie się bez ciepłej wody, bo nie wydaje mi się żeby 200 litrowy zbiornik CW wystarczył na okres poza T2?

 

Przed południem i do ok godziny 18 nie ma problemu. Natomiast 18-22 już nie da rady i woda się czasem dogrzewa. Mam zbiornik 185l zintegrowany i ostatnie poł godziny na koncu T2 jest ustawiona temperatura 50 stopni. Wczoraj w T1 włączyła się tylko na 20minut o 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mojego on/off- a ma 60 startów w miesiącu. Więc nie wiem o czym piszesz.

 

Ja nie mam tylu startów, aczkolwiek w okresie przejściowym miałem po kilkanaście na dobę, po przestawieniu na T2 spadło do 3-4. Przy takich mrozach to raczej nie ma problemów z taktowaniem ;)

 

No to coś nie tak masz . Miałem parę sezonów pc on/of i zapewniam nigdy nie miałem więcej startów jak 150 na miesiąc. PC ustawiona maksymalnie na wykorzystanie 2T.

 

Naucz się proszę czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie pisałem, że ja mam tyle startów, ale na forum możesz o przeczytać o taktowaniu i takich problemach. Dodatkowo informacja o dużej liczbie startów dotyczy pracy bez kagańca a Ty piszesz że masz 150 przy ustawieniu pod T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Naucz się proszę czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie pisałem, że ja mam tyle startów, ale na forum możesz o przeczytać o taktowaniu i takich problemach. Dodatkowo informacja o dużej liczbie startów dotyczy pracy bez kagańca a Ty piszesz że masz 150 przy ustawieniu pod T2.

 

Wystarczy, że przestaniesz używać taki kategorycznych sformułowań. Bo diabeł tkwi w szczegółach...nie wszyscy mają takie same instalacje, takie same sterowania - więc takie sformułowania

Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off.

są zwyczajnie nieprawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w takim układzie problem mają osoby z pompą on/off. Z kagańcem mam 70 startów sprężarki na miesiąc, bez kagańca to może być nawet 30 dziennie, czyli 840 na miesiąc :).

Początek tego zdania wprowadził mnie w błąd , zrozumiałem ze napasałeś o swojej instalacji .

Natomiast ja wyraźnie napisałem -Miałem parę sezonów pc on/of - I owszem były takie miesiące że do 150 startów dochodziło , głównie za sprawą CWU , priorytet dogrzewania CWU bez względu na taryfę . Czyli w nocy ze dwa starty , 13-15 na siłę start + coś tam w pozostałym czasie na CWU . Ta zwiększona ilość startów przy on/of-e to wtedy jak były ,,ciepłe " miesiące zimowe , im zimniej tym mniej startów .Problem taktowania pc on/of może być tylko w dwóch przypadkach -jeden wyssany z palca , drugi przy spartolonej instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście najwięcej startów jest przy niskiej temperaturze zasilania, czyli w okresie przejściowym i można ustawić kaganiec, tak aby pompa nie załączała się zbyt często. W każdym bądź razie ustawienie PC na T2 jeszcze bardziej obniży liczbę startów (w nocy jest zimniej, co za tym idzie temp. zasilania wyższa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...