Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czyli nie ma zegara tylko można ustawić dowolną temp. grzania w zakresie 28-54*C / jak jest napisane 55*C to zawsze myślę , że włącznie z tym 55 dopiero od 56 grzałka / ręcznie ....

Sprawiłeś się na 6 :D

 

Inka umknęła mi Twoja wypowiedź . Masz rację ...stosując dodatkowy zegar można ......

jesli chodzi o mamki to zależy jakie ....jeśli jest zb.500 a w środku 200 to nie ma bólu ...wszystko zależy od wielkości zbiorników i stosunku jaki ma duży do małego .

Można powiedzieć , że w IVT też jest trochę typ mamki ale ta mamka jakaś liliputkowata bo jak 60 ma ogrzać 165 ....te proporcje ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A miękkie masz krzesełko ... :D bo nasza szkoła ma cieplutkie foteliki podgrzewane takimi mikroskopowymi pc-sikami :D

Wykazałeś się naprawdę dobra wolą ...niektórych rzeczy nie ma w internecie.

 

Ciekawe jak pójdzie Arkowi.....

Rume ...dostałeś ode mnie pocztę ? doszedł ten pdf ...

Inka a ten programator ...mówisz pod pompę cyrkulacyjną ...opisz to bardziej dokładnie ....gdzie w którym miejscu , styki , ile, jak połączyć , oni to robią / serwis / jakie sterowniki polecają ..typy......i wtedy zobaczymy co może który i jak...

Przecież można i samemu ale trzeba wiedzieć jak ...nie zawsze z pompy jest zdjęte ubranko i widać styki dlatego..dobrze byłoby wiedzieć co i jak.

Jakie sterowniki są na rynku czym się różnią ...co trzeba mieć koniecznie a co nie , pod pompę obiegową to tylko do co. a cwu zostaje bez zmian ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka:) nie jestem technikiem :)

zbyt skomplikowane i dokladne pytania zadajesz...:)

 

z tego co wiem pod pompe masz podpiety regulator pokojowy jak najbardziej typowy ..mozna dla lepszej regulacji zrobic instalacje na dwoch pompach niezaleznie gora dol domu..czujniki temp. od regulatorow oczywiscie w odpowiednich miejscach zamontowane

sam sterownik przeciez ma multum funkcji czasy,dni,tygodnie,obnizanie temp..co tylko chcesz

jako ze podlogowka ma bardzo duza bezwladnosc..trzeba dobrze zaplanowac co kiedy i gdzie i ile chcemy miec

natomiast sama PC zapewnia nam odpowiednia temp w zbiorniku i w tym nam sterowanie jej wystarcza tzn ustawiamy temp ktora chcemy zeby trzymala..sam zbiornik nie ma tez takich strat ciepla aby tylko przez to PC musiala sie wlaczac

 

podejrzewam ze to rozwiazanie jest zblizone do tych pomp gdzie jest super hiper sterowanie tylko ze nie miesci sie w pompie a niezaleznie

bo zasada musi pozostac ta sama..co z tego ze moge ustawic PC w grzanie tylko taniej taryfy jak nagle zrobi sie zimniej albo wiecej wody uzytkowej zuzuje i co wtedy..PC w takim przypadku i tak powinna sie wlaczyc...chyba ze godzimy sie na pewne niedogodnosci (spadek temp) w imie nizszych rachunkow

 

Jezeli gdzies popelnilem blad to prosze mnie poprawic:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś technikiem / nie szkodzi :) / .....ale masz cudnego kotusia :D a ja b.lubię koty / pies kiedyś chciał mnie zjeść :evil: /

 

 

Ck jeśli się potrzebuje sterowania cwu to trzeba zegar .

Temogolv...gdybyś napisał , że zegar podpina się do PC / serce systemu / to bym kapowała ale napisałeś , że do pompy obiegowej a przecież są dwa niezależne obiegi ./ tzn. wychodzą z jednego zbiornika / co i cwu/ jeden co. jest na górze i jest tam regulator temp. , drugi wychodzi z lewej strony i to jest ciepła cwu .

Czy jak podepniemy do co. czy ono będzie sterowało cwu.? ( niemożliwe ) ...czy na wyjściu z cwu nie powinna być jakaś mała dopinka która by tym sterowała ?

Pomijam sprawy dodatkowe jak opłacalność czy sens takiego sterowania (cwu) , rozdział co. na dwa niezależne obiegi dół , góra domu i obiegówkę cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej...mam kota prawdziwego siersciucha:) a teraz dodatkowo opiekuje sie kotem kolegi..czarny kocur jak NOC:)

 

a wracajac do Thermoglv..to po co nam sterownik do cwu?

tu ogrzewa przeplywowo jezeli temperatura spadnie to PC sie zalacza

mozesz cos jasniej jak chlopu na miedzy bo nie rozumiem idei tego sterownika?

 

jedyna niedogodnoscia w tym systemie zaproponowanym przezemnie jest to ze w pomencie uruchomienia przez sterownik pokojowy potrzeby ogrzania, pomka cyrkulacyjna puszczona w ruch wychlodzi caly zbiornik co za tym idzie w jakims momencie bysmy mieli chlodniejsza wode cwu..

chyba ze PC chodzila by bez zadnych ograniczen to wtedy taki problem by nie wystapil

 

rozwiazaniem jest puszczanie ogrzewania przedewszystkim w tanich godzinach i w momentach kiedy NIE MA nas w domu albo spimy czyli np ustawiamy ..np 13-15 (wtedy z reguly pracujemy) i po godzinie 23 wtedy z reguly spimy..

oczywiscie jezeli chcemy "zaoszczedzic" ,tak samo na noc mozemy ustawiac wyzsza temperature by troche wiecej ciepla zakumulowalo sie w podlodze na dzien

 

Wydaje mi sie ze wtakiej sytuacji nie specjalnie potrzebujemy super sterowania na PC..bo tak naprawde ten system zapewni nam to co chcemy uzyskac...

oczywiscie brak sterowania CWU moze byc dla kogos niedogodnoscia..ale nie wiem co mielibysmy tym sterowaniem osiagnac?

PC steruje nam sama temp w zbiorniku wg mnie sensu by nie bylo mieszac nia..bo raczej wolabym aby zawsze bylo tam ustawione przezemnie max..bo co mi da obnizanie/podwyzszanie tej temp...oczywiscie w kontekscie jednej doby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ....rozumiem zasadę sterowania . :)

Ciekawe czy tam pompka obiegowa chodzi cały czas / u mnie w IVT cały czas / czy nie bo jak cały czas to chyba mniej się ochładza i mniej zabiera ciepła z tego bojlera . ( niż takie nagłe ochłodzenie ) ale prądu trochę ...

 

Ciągle mi się wydawało, że jeśli jest tylko na wyjściu na pompę to steruje wodą wychodzącą a i tak woda w zbiorniku jest nagrzana do np. 50*C a gdyby był kabelek do PC i tam do tej wężownicy z czynnikiem to tam powinno być blokowane no nie wiem np. przepływ tego czynnika / przerwa w prądzie czynnik nie płynie i nie zachodzi wymiana ..ciepło jest zablokowane ( wężownica z czynnikiem nie ogrzewa bojlera ) i powoli chłodzi się bojler do włączenia prądu czy podwyższenia temp. ( czynnik płynie np. szybciej ) bojler ogrzewa się ..... i tam dopiero dałoby to efekt.

Nie chodziło mi o samo zmniejszenie/ podwyższenie temp. tylko o to w którym miejscu jest podpięty ten zegar.

 

ja mam 4 koty sąsiadowe ale przyszły i są . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

pompa obiegowa chodzi u Ciebie caly czas????????

wg mnie to niedobrze..tzn wlasnie odwrotnie niz zakladasz (przynajmniej wg mnie) to powoduje ze szybciej sie ochladza gdyz woda krazy non-stop i oddaje to cieplo, pompa cyrkulacyjna/obiegowa powinna odpalic wtedy kiedy jest na to potrzeba..chyba ze przy ogrzewaniu podlogowym musi to byc inaczej rozwiazane..ale nie wydaje mi sie

 

co do podlaczenia do wyjscie i sterowania ta woda wychodzaca jest obejsciem braku sterowania w samym PC ale imo spelnia wszystkie podstawowe zalozenia i potrzeby, samo wylaczania PC przeciez odbywa sie poprzez sterowanie temp na bojlerze jezeli temp jest oki to nie dziala jezeli spadnie to powinna sie zalaczyc i dogrzac..bo w tym momencie zaczynalby sie robic problem fakt ze tego dogrzewania czyli wlaczania PC nie jestes wstanie kontrolowac zupelnie swiadomie tak jakbys chciala ale poprzez kontrole nad pomkami cyrkulacyjnymi obchodzisz ta niedogodnosc

oczywiscie gdyby pompy mialy chodzic non-stop takie rozwiazanie sterowania byloby by bez sensu..(w thermogolvie)

..w moim przypadku sterujesz tylko i wylacznie pompami cyrkulacyjnymi

 

Podsumowujac to sa moje przemyslenia na temat PC z Thermogolv..na podstawie rozmow z uzytkownikami i tego co sam wymyslilem:)

chcialbym zebys/cie powiedzieli czy takie cos mozna zastasowac, jest w tym sens?

przymierzam sie do tej PC i dlatego musze miec rozwiazania systemowe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to niedobrze..tzn wlasnie odwrotnie niz zakladasz (przynajmniej wg mnie) to powoduje ze szybciej sie ochladza gdyz woda krazy non-stop i oddaje to cieplo, pompa cyrkulacyjna/obiegowa powinna odpalic wtedy kiedy jest na to potrzeba..chyba ze przy ogrzewaniu podlogowym musi to byc inaczej rozwiazane..ale nie wydaje mi sie

 

Pompa cyrkulacyjna służy do :) ? cyrkulacji czyli woda krąży w tzw pętli która powinna być zaizolowana i jak najkrótsze odcinki z tej pętli powinny być podłączone do baterii. W tych odcinkach woda się wychładza którą często się spuszcza. Na moje pompa cyrkulacyjna przynajmniej w okresie kiedy przebywa się w domu powinna chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm oczywiscie ze pompa sluzy do tego do czego ja stworzono:P

pytanie jest takie czy jest sens by non-stop chodzilo?

wg mnie nie ale wiem ze sa rozne szkoly

 

cyrkulacyjna wg mnie wystarczajaco raz na godzinke jak jestesmy w domu moze przemieszac..a jak nas w domu nie ma wogole..

raz niepotrzebne zuzywanie pradu dwa jakbys nie zaizolowal bedzie sie wychladzala a po co?

 

obiegowa CO coz..to juz inna inszosc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

 

Niestety poimpa obiegowa co. chodzi u mnie cały czas , tak jest fabrycznie ( gdybym miała obejście to tak by nie było ) a tyko solanki wtedy kiedy włącza się sprężarka. W Nibe jest inaczej tam obie chodzą tylko wtedy gdy działa sprężarka.

resztę transponuję ......ale u nas zegar jest wpinany nie do pomp / mimo, że nimi steruje / tylko do specjalnej płytki elektrycznej , która jest w środku PC. Czy wiesz , że w Termogolv w środku nie ma czegoś takiego ...jak by było widać bebeszki to by człowiek widział a tak ......

Muszę jeszcze przemyśleć to co powiedziałeś ..o tym wychłodzeniu .....wydawało mi się , że wychładza się i PC szybciej włączy grzanie bo szybciej spadnie poniżej temp. zadanej . Czyli nieoszczędnie + koszt energii elektrycznej pompki obiegowej .......ale czy szybciej stygnie .....przemyślę .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka moze tak musi byc:) a moze to ja sie myle z tym wychladzaniem:)

moze straty ciepla sa tak minimalne ze mozna je pominac..zostaje tylko i wylacznie koszt pradu..

 

chociaz wlasnie konstrukcja Nibe wydaje mi sie bardziej sensowna..pompy chodza wlasnie wtedy kiedy jest potrzeba...

 

wiem ze Thermogolv nie ma nic takiego w srodku..tzn nie widzialem ale z rozmow..prosta jak budowa cepa..malo skomplikowana..hm a moze wlasnie przez to warta zainteresowania?

zwlaszcza jak rozwiaze problem sterowania.a bazujac na uzytkownikach to co pisalem ma racje bytu...czyli mamy praktycznie 90% kontroli nad PC bo nad jednym miec nie bedziemy..praca samej PC..jezeli temperatura spadnie to sie wlaczy i tyle...

dla mnie ma jeden najwazniejszy plus wymaga malej dzialki..i pozwala na sadzenie roslin

 

osobiscie do Thermogolv zastosowalbym trzy pompy

1 cyrkulacyjna podlaczona pod bardzo prosty sterownik czasowy

2 obiegowe parter i poddasze podpiete pod zwyczajny sterownik pokojowy z rozbudowanym menu..

a dlaczego dwie ?

poniewaz wiem ze zdarzaja sie sytuacje gdzie poddasze jest ciutke niedogrzane bo parter(czujnik) wylacza juz pompe

 

idealna sprawa jest zamontowanie do tej pompy paneli slonecznych..

w lecie mozna spokojnie pompe wylaczyc ziemia odpoczywa a i w zime..pomaga w sloneczne dni potrafia dac i z 50stopni na bojlerze tak wiec sa dni w ktorych pompa wogole sie nie wlaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Avenir Energie to też z bezpośrednim parowaniem jest francuska i kupił ją ostatnio Danfoss Pan który zakłada jak najbardziej namawia do paneli słonecznych , mało tego zaleca , żeby woda z jednej połaci dachu była odprowadzona do ziemi gdzie jest kolektor , żeby miał lepsze warunki.

Chcesz powiedzieć , że oni nie dają jakiegoś projektu jak oni to widzą tylko sprzedają pudełeczko , bojler , i kolektor i koniec.

Rozumiem , że klient może mieć głos doradczy czy sam chcieć tak a nie inaczej ...( możesz zrobić jak chcesz ) .ale to oni chyba powinni być odpowiedzialni za całość i wiedzieć co i jak, aby osiągnąć jak najlepsze efekty./ zrobić jakiś projekt , wytłumaczyć czym różni się jedno rozwiązanie od drugiego , dlaczego jest lepsze itd ..tak mi się wydaje /

Ty wiesz co chcesz i dlaczego ale dla części to czarna magia. Oni chcą mieć ciepło i tanio .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to musze jeszcze na ta francuska firme popatrzyc..moze bedzie w czyms lepsza?

 

co do projektu hm nie wiem czy Thermogolv cos daje..napewno mozna im zlecic cala instalacja lacznie z podlogowka i to wykonaja wg swoich pomyslow..w czesci napewno pokrywaja sie z tym co ja pisze..ale wiesz jezeli mozna cos udoskonalic i sprawdziloby sie to czemu nie?

dlatego tez czekam na sugestie i propozycje w czym mijam sie z prawda co jest dobrze pomyslane a co warto zmienic..na wakacje mam zamiar montowac PC..i musze miec wszytsko dobrze przemyslane aby potem nie zalowac:)

 

z tym odprowadzeniem wody deszczowej to juz slyszalem ze w bezposrednim dobrze cos takiego zrobic..ale jak to technicznie wykonac nie zabardzo wiem:( moze cos podpowiesz? (juz cos znalazlem:)

 

bonetka..orientujesz sie moze jak cenowo wypada ta francuska firma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy oglądałeś inne z bezpośrednim parowaniem : Spartec model Smart 5-11kW / R 407C/ jest trochę wizualnie podobna do Term. i Galmet model Kompakt 5-15 KW /R 407C /. ta jest podobna do Avenir ...obie bez cwu ten można dodatkowo. ale ta ma chociaż kartę produktu .

Jeśli chcesz o Aven. wejdż na stronę http://www.energiasloneczna.com mają też Nibe jak wejdziesz to tam po lewej u góry są z bezpośrednim....

Popatrz ....

Odnośnie ...z rynny.. dalej poprowadzona pod ziemią ( w rurze z otworami ) ale jak to jednakowo rozsącza .? ....bo chyba nie liczy , że jak leje deszcz to jest takie ciśnienie , że doleci do końca a może jest ze spadkiem i część leci siłą na początku a cześć i tak ze względu na spadek poleci dalej do końca .( może kwestia dziurek , ich ilości w zalezności czy na poczatku rury czy na końcu ? ) ..- to mój patent :) .

( bardzo głupi ? )

Jak zadzwonisz , to się dowiesz ..jeszcze Pan twierdzi , że grunt w lecie powinien odpoczywać ....

 

nie mam pojęcia ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem

Avenir Energie. PC Geopack: można na 230V i 400V i tak:

 

7 KW......230 ....4.854,-

7 KW......400.....4.899,-

8 KW .....230.....5.039,-

8KW .....400.....5.084,-

10KW......230....5.261,-

10KW......400,...5.306,-

 

ceny w euro .

...znalazłam to gdzieś na stronie ...jakoś drogo !!!!

dlaczego przedstawiciel TermoGolv pisze :

Odpowiedź firmy

ThermoGolv:

Dla domu o powierzchni ok. 150 m2 należały zainstalować pompę ciepła o mocy ok. 7 kW. Nasza firma preferuje pompy produkcji szwedzkiej z tzw. bezpośrednim parowaniem czynnika roboczego w ziemi.

Pompa stanowi kompletny zestaw i służy do ogrzewania oraz przygotowywania c.w.u. Komplet urządzeń to: 3 szt. kolektorów ziemnych zakopanych na głębokości 0,8 metra, jednostki pompy ciepła, zbiornik akumulacyjny 300 lub 500 litrów z dodatkowym wymiennikiem do współpracy z kolektorami słonecznymi lub płaszczem grzewczym kominka oraz grzałką 6 kW, szafka regulacyjna.

Koszt kompletnego zestawy wynosi ok. 24.000 zł plus VAT.

Pompa ciepła tylko do ogrzewania (bez c.w.u) kosztuje ok. 17.500 zł plus VAT (cena za kompletny zestaw z kolektorami ziemnymi). Temperaturą wewnątrz domu steruje regulator.

Koszt eksploatacji ( układ nie wymaga pomp obiegowych dolnego ani górnego źródła ) wynosi (bez c.w.u.) ok. 5-8 zł za metr kwadratowy na rok.

Koszt montażu i uruchomienia to kwota ok. 1.500 zł (nie wliczono kosztów zakopania kolektorów ziemnych - ok. 3 zł/mb).

wypowiedź z 22.04.2004r

Ppmp dolnego żródła nie ma ale ..w Avenir ...jest 3 stopniowa obiegowa ( chyba to górnego zródła ) ...

 

Jeszcze Galmet Kompakt : COP dla -5/35 *C ...R 407C

.7 kW 20.400,-pln.....3,9

8 kW 21.150,-pln......3,9

10kW 22.150,- pln.....4.0...to COP jakieś mikre chyba dlatego , że nie od 0 tylko -5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki bonetka..

przynajmniej cenowo wiem jak to wyglada..

nie wiem czemu przedstawiciel Termogolv tak pisal skoro wiem ze montuja roznie, na jednej pompie ale i na dwoch wlasnie z regulatorem pokojowym..na kazdej z nich

musze jeszcze raz tam zadzwonic i uscislic..albo inaczej zadzwonie sobie do ich montera..i z nim porozmawiam jak to robia..albo jak to moga zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

 

Zauważ , że ta wypowiedź była udzielona 4 lata temu. Poza tym chodziło im o pudełeczko czyli PC w środku i tam nie montują bo uważają , że nie trzeba . / u innych w środku nie ma ale poza obudową jest i to jest komplet /. np. Galmet :

* Grupa hydrauliczna (pompa obiegowa, naczynie zbiorcze zawór bezpieczeństwa oraz manometr montowany jest w pomieszczeniu kotłowni Do sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach należy zastosować rozdzielacze oraz termostaty.

* W komplecie dostarczony jest termostat główny do sterowania systemem

 

Natomiast na zewnątrz pompy do instalacji to zupełnie inna bajka.

Odnośnie tych dwóch pomp dla parteru i piętra to w/g mnie jest to dobry pomysł.

U mnie np. jest odwrotnie niż wszędzie mianowicie góra jest cieplejsza a dół jest zimniejszy. Chodzi wszystko na jednej pompie / 2 obiegi i podłogówka i grzejniki / Bałam się , że będzie odwrotnie i że grzejniki nie wydolą ./ za mało przewymiarowane /. Tak jest źle bo ja wolę chłodniej w sypialni a cieplej na dole. Jaka na to rada .....bezsensowna zwiększyć krzywą , żeby mieć cieplej a na górze poprzykręcać termostaty na grzejnikach / w mojej i tak są zakręcone/ albo przerabiać.

Tych pomp w pośrednim trochę jest bo dwie / co. i solanki / są wewnątrz PC i do tego prawidłowo powinny być na 2 obiegi po jednej

/podłogówka i grzejniki / ( w zależności od oporów hydraulicznych ) i do tego jeszcze cyrkulacyjna cwu ......

Jak szukałam to wydawało mi się , że Avenir jest droga ale jak znalazłam cenę tych innych to one wszystkie są w podobnych cenach / nie mówię o CK bo ona odstaje / czyli około 6.ooo pln taniej niż z pośrednim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko jesteś profesorem tego forum , fajnie się Ciebie czyta :D . W sprawie zbyt małej wydajności podłogówki : podłogówka ma pewnie większe opory niż instalacja grzejnikowa. Skutkiem czego jest zbyt mały przepływ przez rurki podłogówki. Sprawdź czy nie masz przydławionych elementów regulujących przepływ w podłogówce - o ile są takie :lol: . Sprawdź też jaka jest różnica temperatur zasilania/powrotu podłogówki, powinna być tak 4-6 *C i porównaj z takim samym parametrem instalacji grzejnikowej. Jeśli schłodzenie na podłogówce jest większe to warto zwiększyć przez nią przepływ - najprościej nastawami termostatów - przydławiając grzejniki, ale efektywniej by było wykorzystać nastawy wstępne zaworów grzejnikowych. Jakiej firmy masz zawory? Jakie grzejniki ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. możliwość ustawienia grzania w różnych porach - przecież przez większość dnia nikogo nie ma w domu (no i może jakiś wyjazd?). Która PC tak ma?

przy podłogówce to bez sensu - lepiej utrzymywać cały czas normalną temperature płyty

 

Jak to bez sensu? Właśnie przy podłogówce ma to głeboki sens, bo możesz grzać bardziej podczas obowiązywania taryfy nocnej i mniej podczas dziennej - koszt zużycia energii maleje a ze względu na bezwładność temperatura zmienia się niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...