Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja problemu nie widzę.

Tak na szybko 6 * 40 min = 4 godziny

Jeśli pompa ma COP 4 to podczas pracy zużywa na grzanie CO ok 3 kW.

3kW * 4h = 12kWh dziennie.

Przy grzaniu CWU COP jest mniejszy to pewnie stąd zużycie dobija do 14 kWh dziennie.

 

A dla mnie troche dziwne, że aż tyle czasu grzania CW jest.

Ile osób w domu ?

U siebie mam 15 kw i 8 osób mieszka. Zbiornik przepływowo 800 litrów. Woda grzana podobnie (42/38 ) i więcej jak trzy razy na dobe nie pracuje. Kazdy cykl tez tak koło 30 minut.

Kolega ma izolacje na zbiorniku/ rurach ?

Nie wiem co myśleć. Dziennie 14 kW to miesiecznie 420 kW czyli 200 zł pomijając taryfy. U mnie grzanie wody wychodzi 70-90 zł i tez przewaznie grzeje w T1 ( po rannej toalecie i wieczorem po kąpielach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A dla mnie troche dziwne, że aż tyle czasu grzania CW jest.

Ile osób w domu ?

U siebie mam 15 kw i 8 osób mieszka. Zbiornik przepływowo 800 litrów. Woda grzana podobnie (42/38 ) i więcej jak trzy razy na dobe nie pracuje. Kazdy cykl tez tak koło 30 minut.

Kolega ma izolacje na zbiorniku/ rurach ?

Nie wiem co myśleć. Dziennie 14 kW to miesiecznie 420 kW czyli 200 zł pomijając taryfy. U mnie grzanie wody wychodzi 70-90 zł i tez przewaznie grzeje w T1 ( po rannej toalecie i wieczorem po kąpielach)

 

W domu są 3 osoby.

Kolega ma izolację na zbiorniku. Na rurach też częściowo, ale nie na wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja problemu nie widzę.

Tak na szybko 6 * 40 min = 4 godziny

Jeśli pompa ma COP 4 to podczas pracy zużywa na grzanie CO ok 3 kW.

3kW * 4h = 12kWh dziennie.

Przy grzaniu CWU COP jest mniejszy to pewnie stąd zużycie dobija do 14 kWh dziennie.

 

Dziękuję za wyjaśnienie. Zastanawia mnie tylko tak długi czas podgrzewania wody. Czy może się to brać z wielkości zbiornika (400L) ? Zbiornik to Galmet z dwiema wężownicami, ocieplony pianką.

Pomieszczenie jest ocieplone. Temperatura w środku oscyluje w granicach 18-19 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/G mnie za wysoko. Bardziej odpowiednia to 1/3.

 

Pytanie czy producent przewidział kilka otworów pod czujkę. Z tego co widziałem był tylko jeden. Przy 1/3 podejrzewam, że pompa będzie jeszcze więcej energii pożerać ze względu chociażby na to, że ciepła woda jednak będzie nadal na górze a po jej opróżnieniu zimna zostanie dolana właśnie na dolną część zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Pytanie czy producent przewidział kilka otworów pod czujkę. Z tego co widziałem był tylko jeden. Przy 1/3 podejrzewam, że pompa będzie jeszcze więcej energii pożerać ze względu chociażby na to, że ciepła woda jednak będzie nadal na górze a po jej opróżnieniu zimna zostanie dolana właśnie na dolną część zbiornika.

 

Jeśli grzejesz tylko w tanich godzinach, polecam umieszczenie czujnika najniżej jak się da. W efekcie, woda będzie zawsze miała w tym miejscu poniżej ustawionego kryterium i w tanich godzinach PC zawsze przygotuje ją taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grzejesz tylko w tanich godzinach, polecam umieszczenie czujnika najniżej jak się da. W efekcie, woda będzie zawsze miała w tym miejscu poniżej ustawionego kryterium i w tanich godzinach PC zawsze przygotuje ją taniej.

 

W tej chwili mam taryfę G11. Nie zastanawiałem się jeszcze nad zmianą na dwustrefową. Podejrzewam, że zarówno jedna jak i druga ma swoich zwolenników jak i przeciwników. To będzie mój pierwszy sezon grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam umieszczenie czujnika najniżej jak się da. W efekcie, woda będzie zawsze miała w tym miejscu poniżej ustawionego kryterium i w tanich godzinach PC zawsze przygotuje ją taniej.

A powiedz w jakim celu cały zasobnik ma mieć zadaną temperaturę u mnie w przypadku bufora kombinowanego 400l było by to tylko głupotą. Większe straty i większa ilość wody do podgrzania a tym samym większe zużycie prądu. Może miało by to sens w przypadku zasobnika 100-150l ale większego już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mam rozumieć, że te 12-14kW dziennie zużytego prądu na samo CWU to nie jest dużo, ale też nie jest niski poziom jak na zbiornik 400L i rodzinę 3 osobową ? Mam w związku z tym kilka pytań:

 

- czy mogę coś poprawić ? Lepsze ocieplenie zbiornika, ocieplenie rur ?

- jak mogę zmierzyć COP jeśli pompa nic takiego mi nie pokazuje ?

- mam jeszcze pytanie z innej beczki: czy studzienka rozdzielająca powinna być "sucha" czy woda może się w niej zbierać zarówno latem jak i zimą ? Mam ją dość nisko gruntu i woda w niej stoi non-stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolowanie zbiorników niewiele Ci da, możesz o ile masz pobawić się w ustawienia na cyrkulacji, jeśli cyrkulacji nie masz mamy odpowiedz dlaczego masz takie a nie inne zużycie wody.

 

Mam rodzinę 2+1 ale 2 kobiety w domu więc tej wodą idą ogromne ilości.

Kwestie prądu i ciepłej wody pomijam jedno i drugie u mnie bierze się z przyrody.

Woda ma 50*C a jeszcze 13 godziny nie ma

20180928_124246.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolowanie zbiorników niewiele Ci da, możesz o ile masz pobawić się w ustawienia na cyrkulacji, jeśli cyrkulacji nie masz mamy odpowiedz dlaczego masz takie a nie inne zużycie wody.

 

Mam rodzinę 2+1 ale 2 kobiety w domu więc tej wodą idą ogromne ilości.

Kwestie prądu i ciepłej wody pomijam jedno i drugie u mnie bierze się z przyrody.

Woda ma 50*C a jeszcze 13 godziny nie ma

[ATTACH=CONFIG]419411[/ATTACH]

 

@marcinbbb Specem nie jestem, ale cyrkulację chyba posiadam. Hydraulik kilka razy wspominał, że coś takiego będzie montował. Mam do niej małą pompkę, która cicho sobie mruczy w kotłowni i pewnie rozprowadza ciepłą wodę. Chyba, że mówimy o czymś zupełnie innym :)

Wody u mnie dużo nie schodzi. Ja i żona bierzemy prysznic, jedynie maluchowi nalewamy codziennie do wanny wody, ale to też nie są ogromne ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że ta pompka kręci 24/7 a może masz do niej jakiś sterownik którym mógłbyś ustawić w godzinach kiedy jesteście w domu 5 min pracy na każdą godzinę? a w nocy aby w ogóle nie kręciła.

 

Tak. Pompka kręci 24/h. Od kiedy ją uruchomiłem (a było to zaraz po wprowadzeniu) tak cały czas pracuje. Mogę ją podpiąć do programatora i ustawić, żeby w nocy się wyłączała. Czy ona może powodować zwiększenie zużycia prądu na podgrzanie wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw ją do programatora w nocy niech stoi w godzinach kiedy kończycie używać wody, a trakcie dnia w zależności od potrzeb i tego czy przebywacie w domu ale niech ona więcej stoi niż pracuje w interwałach godzinnych.

 

Na bank zwiększała zużycie prądu ale o ile ciężko jednoznacznie stwierdzić, wyłączysz na noc będzie można coś oszacować.

 

Jak masz wolne 4 dolaróy (chyba że na aledrogo za 30 PLN + przesyłka ) kup sobie Sonoff basic podłączysz do wifi i telefonem to w 5 minut ogarniesz temat na cały rok. mam tego chyba 8 szt. i wszystkie sprawdzają się doskonale

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw ją do programatora w nocy niech stoi w godzinach kiedy kończycie używać wody, a trakcie dnia w zależności od potrzeb i tego czy przebywacie w domu ale niech ona więcej stoi niż pracuje w interwałach godzinnych.

 

Na bank zwiększała zużycie prądu ale o ile ciężko jednoznacznie stwierdzić, wyłączysz na noc będzie można coś oszacować.

 

Jak masz wolne 4 dolaróy (chyba że na aledrogo za 30 PLN + przesyłka ) kup sobie Sonoff basic podłączysz do wifi i telefonem to w 5 minut ogarniesz temat na cały rok. mam tego chyba 8 szt. i wszystkie sprawdzają się doskonale

 

Właśnie o nich pomyślałem :) Mam w domu jeden i jak widać przyda się.

Rozumiem, że pompka odpowiada jedynie za "krążenie" wody w obiegu tak, aby była ona możliwie szybko dostępna w kranach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
A powiedz w jakim celu cały zasobnik ma mieć zadaną temperaturę u mnie w przypadku bufora kombinowanego 400l było by to tylko głupotą. Większe straty i większa ilość wody do podgrzania a tym samym większe zużycie prądu. Może miało by to sens w przypadku zasobnika 100-150l ale większego już nie.

 

Gdybym miał grzać zbiornik 400l, miałbym podgrzewacze przepływowe. Ale to ja.

Moim zdaniem, lepiej takie duże zbiorniki jak 150-200l podgrzewać z czujnikiem umieszczonym jak najniżej. Tam gdzie woda jest najchłodniejsza, piszę tutaj o grzaniu w 2T. Kilkakrotnie, kiedy czujnik był umieszczony wyżej, zdarzało się, że woda miała temp o jeden stopień wyższą od ustawionej i PC jeszcze jej nie dogrzewało, a akurat trafiało to na okienko popołudniowe taniej taryfy- gdzie PC mogła by przygotować wodę taniej. W rezultacie np.ciepłej wody wieczorem brakowało i dogrzewała w drogiej taryfie (mam takie krótkie okienko w 1T wieczorkiem).

Analogicznie, jeśli nawet woda w zbiorniku ma zadaną temp., a przy czujniku umieszczonym najniżej pompa się włączy, to i tak popracuje tylko tyle aby wyrównała lub podniosła się temp w zbiorniku. Ale zawsze będzie tyle CWU ile chcielibyśmy mieć, a nie minus tą 1/3 części zbiornika. I to najtańszym kosztem....w 2T.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...