Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pompa glikol-woda. Firma Ekontech.

 

Hej moja pompa tez taktuje, czasem zalącza się ponad 20x dziennie. Wlasnie pracuje nad tym zeby grzała rzadziej ale dłużej. Zwiększyłem nachylenie krzywej grzewczej i dzisiaj grzała juz ciągiem ponad 2h. Zwiększyłem tez czas postoju sprężarki z 20 min na 40 i mysle czy nie zwiększyc jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam wszystkich.

Krótkie spostrzeżenie po 74 miesiącach (6 lat i 2 miesiące) uzytkowania pompy p-w:

1. Zero serwisu (brak kontroli czynnika, brak czyszczenia czegokolwiek)

2. Awaria pompki obiegowej Grundfos (jeszcze na gwarancji, za raz na początku)

3. Średnie koszty C.O. + CWU rocznie to 1200zł

 

Do -8 na zewnątrz zasilanie 27 stopni C. W domu 21,5 tylko na krzywej, brak regulatora pokojowego.

Dom 40kWh/m2/rok, taryfa G121w.

System wyregulowany i ustawiony idealnie. Kotłownię odwiedzam dwa razy w roku. Praca C.O. beż reżimu taryfowego, CWU 100% w taniej taryfie.

 

W moim przypadku zastosowanie pompy było obarczone dużym stresem bo nie znałem nikogo kto by taką miał. Ponad 6 lat działa i jest wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam wszystkich.

Krótkie spostrzeżenie po 74 miesiącach (6 lat i 2 miesiące) uzytkowania pompy p-w:

 

A jak taktowaniem pompy bo raczej chyba spręzarka caly czas nie działa ? Nie boisz się częstych załączeń / wyłączeń sprężarki ?

Pytam bo jedni straszą że praca z taktowaniem to zło i śmierć dla pompy a inni piszą że to nic strasznego bo to nowowczesne jednostki i przygotowane do takiej pracy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wysokich temperaturach zewnętrznych (+5 stopni i w górę )sprężarka startuje nie częściej niż co 3 godziny i pracuje min 45 minut za każdym razem.

Nie jest to żadne taktowanie. Są to regularne starty przez całą dobę. Jest ich koło 6, 7 na dobę.

Przy niższych temperaturach zewnętrznych starty są rzadsze, a praca sprężarki jest za każdym razem dłuższa.

Nie miałem nigdy żadnego problemu ze sprężarką, temperaturą w domu, czy taktowaniem. Dom ma na tyle małe straty ciepła, że taka porcja energii dostarczona przez to 45 minut grzania wystarcza na kilka godziny i kolejnego startu sprężarki. Przypominam, że zasilanie do -8 do 27 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zero serwisu (brak kontroli czynnika, brak czyszczenia czegokolwiek)

 

 

Szczególnie to "zero czyszczenia" to dość odważne posuniecie, po dwóch latach w sobote czyscilem filtr wody do wymennika no i zamulony był więc również przepływ delikatnie pewnie słabszy w efekcie wydajność całości instalacji (choc wynik 4,3 Mwh na 14 miesiecy CWU i CO przy moim domu uznaje za satysfakcjonujacy) . Myśle ze wynik mozesz sobie jedynie poprawić czyszczeniem filtrow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wysokich temperaturach zewnętrznych (+5 stopni i w górę )sprężarka startuje nie częściej niż co 3 godziny i pracuje min 45 minut za każdym razem.

Nie jest to żadne taktowanie. Są to regularne starty przez całą dobę. Jest ich koło 6, 7 na dobę.

Przy niższych temperaturach zewnętrznych starty są rzadsze, a praca sprężarki jest za każdym razem dłuższa.

Nie miałem nigdy żadnego problemu ze sprężarką, temperaturą w domu, czy taktowaniem. Dom ma na tyle małe straty ciepła, że taka porcja energii dostarczona przez to 45 minut grzania wystarcza na kilka godziny i kolejnego startu sprężarki. Przypominam, że zasilanie do -8 do 27 stopni.

 

A tak z ciekawości jaką masz ustawioną krzywą (wartości) , rozumiem że nie używasz żadnego termostatu i żadnej histerezy termostatowej , tylko pracą steruje sama pompa ciepła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Usunąłem wpis bo Wasza wymiana zdań do niczego nie prowadzi. Zdaje sobie sprawę z tego, że moglibyście tak bez końca, niestety taka kolej rzeczy nic wartościowego do wątku nie wniesie. Zdaje się, że sam w poście wspomniałeś coś o hejcie wobec Twojej osoby. Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pompiarze :)

Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Mam pytanie odnośnie ciepłej wody. Jaki musiałby być zbiornik, żeby 4 osoby mogły się komfortowo wykąpać wieczorem?

Nasz dzieciaki śmigają jedno po drugim. Zakładam, że jak jedno zaleje wanne to drugie poleci pod prysznic. Jestem na etapie projektowania łazienek jedna będzie z wanna a druga z prysznicem - jak je znam to potrafią lać wodę około 5-8 minut. Nie wiem czy zbiornik 200 czy 300l. ile pompa o mocy około 8-9kW potrzebuje żeby to zagrzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pompiarze :)

Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Mam pytanie odnośnie ciepłej wody. Jaki musiałby być zbiornik, żeby 4 osoby mogły się komfortowo wykąpać wieczorem?

Nasz dzieciaki śmigają jedno po drugim. Zakładam, że jak jedno zaleje wanne to drugie poleci pod prysznic. Jestem na etapie projektowania łazienek jedna będzie z wanna a druga z prysznicem - jak je znam to potrafią lać wodę około 5-8 minut. Nie wiem czy zbiornik 200 czy 300l. ile pompa o mocy około 8-9kW potrzebuje żeby to zagrzać?

 

 

Wystarczy ci 300l. Ja mam tyle i mam ustawioną temp. 47stopni histereza jest na 5 stopni. Dogrzewa się w przeciągu 30-45 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...