Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie pompiarze :)

Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi. Mam pytanie odnośnie ciepłej wody. Jaki musiałby być zbiornik, żeby 4 osoby mogły się komfortowo wykąpać wieczorem?

Nasz dzieciaki śmigają jedno po drugim. Zakładam, że jak jedno zaleje wanne to drugie poleci pod prysznic. Jestem na etapie projektowania łazienek jedna będzie z wanna a druga z prysznicem - jak je znam to potrafią lać wodę około 5-8 minut. Nie wiem czy zbiornik 200 czy 300l. ile pompa o mocy około 8-9kW potrzebuje żeby to zagrzać?

 

diabeł tkwi w szczegółach...od dokładnej mocy PC, od temperatury DZ, od pojemności zbiornika...w przypadku Tomasza ten sam zbiornik to będzie spora różnica bo on ma nominalnie 10kw a ja 7,6kw...tutaj nie mniej ważne jest sterowanie jakie się ma do dyspozycji...wiem o czym piszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 3h pracy temperatura 7/-5 (duża delta) pionowe odwierty 2x80 pompa 6kw, powierzchnia podłogówki 160m

temperatury dolnego źródła zaczynają sie od 9 stopni na wejściu i rzadko schodzą do 7 stopni

Martwi mnie duża delta w dolnym źródle 8/-5 (może za słaba pompa obiegowa w dolnym źródle pracuje na 3 biegu czyli max) Czy zmniejszenie delty w dolnym źródle coś zmieni w mojej sytuacji. Proszę o sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 3h pracy temperatura 7/-5 (duża delta) pionowe odwierty 2x80 pompa 6kw, powierzchnia podłogówki 160m

temperatury dolnego źródła zaczynają sie od 9 stopni na wejściu i rzadko schodzą do 7 stopni

Martwi mnie duża delta w dolnym źródle 8/-5 (może za słaba pompa obiegowa w dolnym źródle pracuje na 3 biegu czyli max) Czy zmniejszenie delty w dolnym źródle coś zmieni w mojej sytuacji. Proszę o sugestie

 

Taka delta jest wręcz nieprawdopodobna i wg mnie coś jest żle z odczytami temperatury...

 

a poza tą delta wszystko działa normalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Przepraszam, mam pytanie.

Głównie do admina niejakiego Tomasza i kilku innych, którzy stale podają wyniki z temp. DZ po jednej, max 2h pracy. Czy grzejecie tylko przez te 1-2h/24? Dlaczego podajecie temp. tylko w tym okresie czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, mam pytanie.

Głównie do admina niejakiego Tomasza i kilku innych, którzy stale podają wyniki z temp. DZ po jednej, max 2h pracy. Czy grzejecie tylko przez te 1-2h/24? Dlaczego podajecie temp. tylko w tym okresie czasu?

 

lata temu tak ustaliliśmy, żeby podawać też ten czas. Bo pojawiali się tutaj ludzie, podający T jak PC stała, albo 1m po uruchomieniu i nie zdawali sobie sprawy, że podają tak naprawdę temperaturę jaka jest w danym pomieszczeniu. Po 1h pracy już masz stan ustalony. U mnie po 1h czy 10h różnica będzie niewielka. W odróżnieniu od 1m i 5m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka delta jest wręcz nieprawdopodobna i wg mnie coś jest żle z odczytami temperatury...

 

a poza tą delta wszystko działa normalnie?

 

Wszystko sprawdzone pomierzone. Na zasilaniu z dolnego źródła jest od 9-7 stopni i nie spada poniżej 7 stopni to już 3 sezon. Natomiast z pompy wychodzi od -3 do -6

 

Reszta działa normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Po 1h pracy już masz stan ustalony. U mnie po 1h czy 10h różnica będzie niewielka. W odróżnieniu od 1m i 5m

U wszystkich jest tak samo?

Chodzi mi o to, że to mało prawdopodobne, aby warunki panujące pod ziemią, po 24h pracy PC, były takie same. To nigdy nie dochodzi do wyczerpania ciepła?

Trochę to dziwne, że tak ustaliliście. Dla każdego czas do spadku temp. DZ (czy wyczerpania DZ) będzie inny. Co mi z tego, że jako czytający wiem, że masz 7deg po 1h grzania. Jak po 24h grzania możesz mieć inną dużo niższą temp. Tylko proszę, nie pisz mi że twoja pompa nigdy nie chodzi 24/24h. Nie o to mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie apteka. Te sprawdzanie temperatur miało w założeniu służyć jednemu - czy DZ pracuje dobrze, czy wszystkie pętle działają, czy źródło jest wydajne. Pytań było dużo w wątku "spostrzeżenia uwagi" i został z tego wydzielony osobny wątek. Po jakimś czasie uszczególowiliśmy, żeby podawać po jakim czasie jest pomiar. Tak przynajmniej ja to pamiętam.

Aha, moja prymitywna PC nie monitoruje stale czasu pracy ani temperatur, jak się PC włączy, to po 1h/2h/3h mogę sprawdzić jaka jest temperatura. Ale podam ci czasu po 10h, bo tego w żaden sposób nie monitoruje. Jak przyjdą większe mrozy, to chętnie ci podam, jakie mam temperatury po np 16h/20h pracy.

I PC nie będzie mi chodzić 24/24 - bo mam prymitywnego on/offa (jak chyba zresztą znaczna większość wśród posiadaczy gruntówek tutaj) który się wyłączy, jak osiągnie zadane parametry

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
To nie apteka. Te sprawdzanie temperatur miało w założeniu służyć jednemu - czy DZ pracuje dobrze, czy wszystkie pętle działają, czy źródło jest wydajne. Pytań było dużo w wątku "spostrzeżenia uwagi" i został z tego wydzielony osobny wątek. Po jakimś czasie uszczególowiliśmy, żeby podawać po jakim czasie jest pomiar. Tak przynajmniej ja to pamiętam.

Aha, moja prymitywna PC nie monitoruje stale czasu pracy ani temperatur, jak się PC włączy, to po 1h/2h/3h mogę sprawdzić jaka jest temperatura. Ale podam ci czasu po 10h, bo tego w żaden sposób nie monitoruje. Jak przyjdą większe mrozy, to chętnie ci podam, jakie mam temperatury po np 16h/20h pracy.

I PC nie będzie mi chodzić 24/24 - bo mam prymitywnego on/offa (jak chyba zresztą znaczna większość wśród posiadaczy gruntówek tutaj) który się wyłączy, jak osiągnie zadane parametry

 

Ok. Rozumiem.

Nie chcę się czepiać, ale dla potencjalnego kupca, który tu trafi takie informacje mogą być mocno mylące. To są "wasze" ustalenia z przed lat. czytający tego nie wie, czyta zwykle ostanie posty.

No nic, dziękuje. Po raz kolejny to forum i jego "logika", mnie zachwyca.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

@TwojPan podajemy po 1h lub 2h bo u kazdego przynajmniej tyle pracuje pompa za jednym uruchomieniem i daje się to porównać.

Gydby moja pompa zamiast grzać w T2 grzała cały dzień i robiła pauzy to nie doszłaby to takiej temp.

 

To nie są dane, którymi można informować nowego usera. Ja tez mogę podać, że za ostatnie 14h zużyłem 7kWh z COp-em 4.

Wiarygodne dane,to obciążenie przy pracy 2-3dni non stop. Minimum. I nie przy temp +8deg na zewnątrz.

Szkoda mi tracić czas, ale dla zainteresowanych- można podpatrzeć ten wątek jak się zrobiło w ubiegłym roku chłodniej, to chyba był styczeń. Praktycznie, watek umarł.

Szczególnie, jak nieco wyśmiałem DZ pewnego ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TwojPan, myślę że mogę ( przynajmniej w jakimś stopniu) spełnić twoje potrzeby. W zeszłym roku przełom marca/kwietnia po montażu pompy wygrzewalem wylewki. Podniesienie temp domu z 6 stopni do 33( wylewka do 42 o ile pamietam) trwało to wszystko około 10 dni. Praca pompy 23 godz na dobę . Minimalna temperatura na wejściu do pompy z dz pod koniec wygrzewania 6 stopni.

 

Czy uważasz, że to coś daje przyszłemu userowi. .? Nie rozumiem czemu konwencja przyjęta w tym wątku ci nie odpowiada. Przecież to nie jest forum naukowe a jak ktoś jest trochę myślący to może sporo wiedzy z niego wyciągnąć . Jak zresztą z innych wątków forum. Wiadomo, że trzeba dużo czytać i uczyć się żeby z tego gąszczu informacji ( w tym kupy śmieci :) ) wydobyć coś dla siebie. Jak ktoś chce po 15 minutach lektury coś się dowiedzieć to źle trafił . W wątku o temperaturach akurat są jasne reguły i daje on jako takie pojęcie jak może się zachowywać DZ w zależności od jego konstrukcji i mocy obciążenia i czasu tego obciążenia. Np. U mnie teraz po 2 godz grzania 9/6 stopni. Ale podobno trafiło mi się dosyć dobre DZ. Mokra glina i spora długość w stosunku do potrzeb domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
@TwojPan, myślę że mogę ( przynajmniej w jakimś stopniu) spełnić twoje potrzeby. U mnie teraz po 2 godz grzania 9/6 stopni. Ale podobno trafiło mi się dosyć dobre DZ. Mokra glina i spora długość w stosunku do potrzeb domu.

Kolego, teraz to jest na dworze 8-10deg.

Mnie ciekawi (jako potencjalnego kupca), jak się opisana sytuacja miewa, kiedy na dworze temp. utrzymuje się na poziomie -10deg przez np. tydzień. Wtedy ten 'wasz" wątek ....zamiera (patrz ubiegły rok i nie tylko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, teraz to jest na dworze 8-10deg.

Mnie ciekawi (jako potencjalnego kupca), jak się opisana sytuacja miewa, kiedy na dworze temp. utrzymuje się na poziomie -10deg przez np. tydzień. Wtedy ten 'wasz" wątek ....zamiera (patrz ubiegły rok i nie tylko).

 

Kolego, ale w pierwszym akapicie mojej wypowiedzi odpowiedziałem Ci na twoje pytanie. Czy 250 godzin pracy PC praktycznie non stop Cię nie satysfakcjonuje. Tylko zastanawiam się po co Ci ta odpowiedź. Zbierasz dane do jakichś "badań zmęczeniowych" dolnego żródła.? Czy chcesz pokazać, że dolne źródło eksploatowane non stop w końcu zamarznie? Jak widzisz prawidłowo wykonane nie zamarznie ( u mnie było to przeszło 300 godź ciągłej - przerwa 1 godzina na dobę- w trakcie wygrzewania wylewek). Tu dopowiem, że sprawdziłem te 300 godzin( w poprzednim poście mówiłem o 10 dniach) - było 14 dni....

 

Tylko.. to nie ten wątek, nie jego konwencja. Tutaj chcemy pokazać nowym użytkownikom temperatury dolnego źródła w czasie NORMALNEJ pracy. aby mogli się mniej więcej zorientować kiedy coś u nich jest nie tak.

To co ci napisałem o wygrzewaniu wylewek to nie była normalna praca ( zazwyczaj robi się to z udziałem grzałki-- ja dostałem od instalatora pozwolenie na pracę samej sprężarki-pod warunkiem monitorowania temp DZ). Ale chciałeś informację - masz.

 

Nie wiem (napisz mi proszę) jaki jest cel Twojego pytania? Jeżeli mówisz o pokazaniu jak zachowa się słabsze dolne źródło przy obciążeniu przekraczającym jego możliwości bieżącej regeneracji temperaturowej (nie wiem czy tak się to nazywa). To postaram się odpowiedzieć, za niska/- niebezpieczna temperatura DZ powinna spowodować włączenie grzałek ..... czyli stanie się dokładnie to samo co w przypadku doboru (świadomie czy nie ) za słabej w stosunku do aktualnych potrzeb domu, pompy PW. TYLKO STANIE SIĘ TO Z DUŻO DUŻO WIĘKSZYM OPÓŹNIENIEM . Ale nie o tym ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twójpan od pewnego czasu próbuje nie wiadomo komu uzmysłowić, że przy pompach gruntowych (wg niego) mamy kiepskie temperatury w dolnych źródłach, bo podobno on zna użytkownika pc, który ma dużo wyższe temperatury więc jesteśmy cieniasy.

A i tak jego pompa jest najlepsza co niektórzy już wytykali mając podejrzenie jest sprzedawcą :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Twójpan od pewnego czasu próbuje nie wiadomo komu uzmysłowić, że przy pompach gruntowych (wg niego) mamy kiepskie temperatury w dolnych źródłach, bo podobno on zna użytkownika pc, który ma dużo wyższe temperatury więc jesteśmy cieniasy.

A i tak jego pompa jest najlepsza co niektórzy już wytykali mając podejrzenie jest sprzedawcą :p

Panowie. Relax.

Czy każdy, kto zadaje pytanie o zasadność zamontowania ( ekonomiczną i jakąkolwiek inną) gruntowej pompy ciepła, jest hejterem, sprzedawcą i innym wam userom niepasującym do waszego forumowego teamu. A to nick wam nie pasuje, choć w tym wypadku gość który mój nick szykanuje, ma taki, że bije rekordy.... A to pytania i uwagi nie takie. Spokojnie. Grzecznie zapytałem. I tym co grzecznie odpowiedzieli, dziękuje.

Jeszcze jedno, proszę o odpowiedź jak dla laika.

Czy zatem, po tym co kolega napisał, a propos spadku temp. DZ i włączenia grzałek, przy np.słabych warunkach gruntowych, opłacalność, inaczej ekonomiczna zasadność zakupu PC gruntowej mocno słabnie, a roczna różnica w COP, w porównaniu z PC PW, może być mniejsza niż jeden? W rezultacie czego, czas "zwrotu inwestycji " w domach o zapotrzebowaniu mniejszyn od 30W/m2, może być bardzo długi (koszt zakupu gruntowej PC)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo podobno on zna użytkownika pc, który ma dużo wyższe temperatury więc jesteśmy cieniasy.

 

Ja też znam tego użytkownika, to niejaki Tadeusz z Torunia - nazwiska nie pamiętam ! Nie dość, że dostał dofinansowanie do odwiertów, to jeszcze ma 61 stopni na DZ, o COP to boję się nawet pomyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też znam tego użytkownika, to niejaki Tadeusz z Torunia - nazwiska nie pamiętam ! Nie dość, że dostał dofinansowanie do odwiertów, to jeszcze ma 61 stopni na DZ, o COP to boję się nawet pomyśleć.

 

Ale on to wymodlił!!!

 

Tymczasem pomódlmy się za użytkowników Samsung EHS by im było ciepło w domu jeszcze przez wiele lat bezawaryjnej pracy i aby Czizus był wyrozumiały, gdy przyjdzie dzień sądu i żeby to nie było właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia. AMN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...