Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Ja pisałem o grutnówce do nowego domu. Wybierałeś PC prawie 6 lat temu. Niestety troszkę się pozmieniało. Budujemy "lepsze", domy PC/PW tańsze. Oszczędności na kWh bardzo małe.

 

Dzięki. .

 

Masz rację wiele się pozmieniało - te pompy PW coraz bardziej jakieś takie plastikowe robią...wiadomo cena.

 

Teraz pomyśl teoretycznie liczysz czas zwrotu powiedzmy 15 lat. W tym czasie nie daj Bóg coś pierdyknie. Szansa, że dostaniesz część, która się rozsypała raczej nikła - zgodnie z prawem Murphy'iego (najczęściej elektronika). Jest taki użytkownik na forum, któremu taka pompa się rozsypała - ale wspaniałomyślny producent zachował dla niego nową jednostkę zewnętrzną do wymiany, bo ta owa część 'wyszła z produkcji'!!! A to dopiero kilka lat.!!! Czy sądzisz, że tak będzie z każdym przypadkiem?

Co wtedy? Ja moją pompę nawet na pych odpalę jak mi sterownik padnie. Każdy ma rozum, jak mu ktoś wciska kity i on je kupuje to jego wina.

 

A tu filmik dla rozjaśnienia sytuacji...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tyle wychodzi mi z delty dolnego żródła 4.5 C i przepływu 0,61 L /s oraz mocy pobieranej przez PC 3,4 kW. Może ma zamontowany mocniejszy agregat. W instrukcji pobór mocy sprężarki powinien wynosić 1,7kW przy parametrach 0/35 C u mnie już po starcie przy 5/25 C pobiera 2,5 kW , przy 5/45 jest już 3,4kW a przy 5/55 ponad 4kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle wychodzi mi z delty dolnego żródła 4.5 C i przepływu 0,61 L /s oraz mocy pobieranej przez PC 3,4 kW. Może ma zamontowany mocniejszy agregat. W instrukcji pobór mocy sprężarki powinien wynosić 1,7kW przy parametrach 0/35 C u mnie już po starcie przy 5/25 C pobiera 2,5 kW , przy 5/45 jest już 3,4kW a przy 5/55 ponad 4kW.

 

Jak wzrasta temperatura GZ to COP spada i rośnie prąd sprężarki bo cięższą pracę musi wykonać...ale u mnie różnica między grzaniem podłogówki a CWU jest ok 1kw. (35 a 55)

Edytowane przez domelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Jest taki użytkownik na forum, któremu taka pompa się rozsypała - ale wspaniałomyślny producent zachował dla niego nową jednostkę zewnętrzną do wymiany, bo ta owa część 'wyszła z produkcji'!!! A to dopiero kilka lat.!!! Czy sądzisz, że tak będzie z każdym przypadkiem?

Co wtedy? Ja moją pompę nawet na pych odpalę jak mi sterownik padnie. Każdy ma rozum, jak mu ktoś wciska kity i on je kupuje to jego wina.

Fajnie zmieniać fakty, tak aby ze swojego wyboru zrobić nr.1.

Masakra.Wcale tak nie było. Agregat jest w moim posiadaniu, jeden i drugi. Znasz takiego producenta, co tak podchodzi do klienta?

Pokaż mi tak wspaniałomyślnego producenta? Nowy agregat, wydłużona gwarancja :)

Jestem ciekaw, co zrobi producent twojej PC, jak się trafi awaria. Inaczej, co by się nie stało i co by nie zrobił, na forum tego nie napiszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy musi podjac decyzje sam to jasne, ale nie mozna ukrywac ze kierujac sie cena i rozpatrujac okres powiedzmy 5-10 lat to nie ma opcji aby pompa gruntowa wyszla taniej (liczymy wraz ze zuzyciem energii za 5-10 lat). Mowimy tu oczywiscie o instalacjach robiomych twk samo czyli na gotowo przez instalatora bo widzialem juz rozne porownania. Powietrzna z montazem przez instalatora vs montaz gruntowki samemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No świetnie masz zapasowy agregat w prezencie od producenta - chcesz mi powiedzieć że producent zarezerwował wystarczajaco dużo agregatów by je dać w razie czego w prezencie innym użytkownikom?

 

Odnośnie awarii - padł mi czujnik kolejności i zaniku fazy - 2 dni było naprawione (poza sezonem) jak byłbym w domu to sam bym to ogarnął bo moja pompa jest prosta jak budowa cepa więc każdy średnio ogarnięty chłodziarz da sobie z nią radę.

 

Niestety większość wybierając między GW a PW patrzy tylko na cenę/markę/i COP'y, o ewentualnych kosztach napraw i dostępności części zupełnie zapominając. Dla mnie mój wybór był trafny dla Ciebie twój - w końcu zapłaciliśmy za to ze swoich pieniędzy. Niech każdy ma tego świadomość i tyle

 

Przypomina mi się mój mechanik jak przyjechałem do niego moim Scenikiem - powiedział że jak ktoś nie ma problemów z żoną to sobie kupuje diesla - dwa lata później, kiedy urodziła mu się dwójka dzieci sam kupił Scenika w dieslu - jak go spotkałem to mu powiedzialem, to samo co on mi - a on na to - ale ja sam go mogę sobie naprawić!...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Czyli reasumując ten Panasonic to dobry wybór czy słaby?? Pominmy fakt welny w dachu itd. Potrzebuje wybrac dobra pompę, żeby podziałała parę lat (wiem że wszystko żeby nie wiem jak dobre może paść następnego dnia po montażu, ale żeby było jak najlepsze). Zarówno sama jej funkcjonalnośc, zużycie prądu, COPy, jak i ewentualne naprawy, serwis. Za pompę z montażem i sterownikiem internetowym chciałbym dać jakoś w rejonach 30 k. Nie wiem czy w tej cenie można ogarnąc pompę z poziomymi spiralnymi rurami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już lecę. 2013/2014 rok, z około 15 ofertami na powietrzne, z mniej więcej 10 na gruntowe liczyłem o podejmowałem decyzję. Nie uwierzysz, ale wyliczeń nie zachowałem w skrócie, najtańsza oferta na PW miałem w cenie około 35k PLN. Najwyższą ponad 50k.

 

Coś podejrzane bo w 2014/2015 dostałem oferty i najdroższa pompa dostępna na rynku (Mitsubishi Zubadan 11,2 kW którego z reszta wybrałem) była za 23 420 zł

Panasonic Aquarea Tcap 12kW za 23 292 zł

 

Ani jedna nie wykraczała poza 37k, albo trafiłeś na zmowę , albo na wysoki kurs EUR.

Wszystkie oferty do wglądu bo posiadam wersje elektroniczne

 

 

 

Moisture / Salts Damage - sprawdź jak wygladaja samochody siągane z Anglii szczególnie z nad wybrzeża. Osobiscie będąc w tym roku na Krecie wiem jak wygladaja auta z tamtego obszaru , sol pokrywa auta a rdzewieja w tak egzotycznych dla nas miejscach jak np. dach (u nas zwykle progi od soli drogowej)

Bałtyk jest stosunkowo slabo zasolony

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
No świetnie masz zapasowy agregat w prezencie od producenta - chcesz mi powiedzieć że producent zarezerwował wystarczajaco dużo agregatów by je dać w razie czego w prezencie innym użytkownikom?

Domelek, dlaczego zawsze w podtekście mnie atakujesz...za te negowanie, co niektórych DZ?

Miałem nową CRV, miała wadę. Audi Q5, nowe miało wadę.

I o czym to świadczy? O niczym. Nie będę tu znów opowiadał o awarii mojej PC. Już to robiłem, napisałem też że nie była to tylko wina sprzętu (jak pokazała diagnostyka). Producent zachował się klasa. Nie dostałem nowego agregatu, bo z powodu wyprodukowania nowej wersji (TDM ma teraz nowatorski system 3 rurowy), ale dla tego, że awaria wystąpiła stosunkowo szybko. Chcieli pewnie zamknąć mi usta. I tyle. tak czy siak, mają gest. I serwis producencki w Polsce.

 

Pisałem nie raz. dla domów z niewielkim zapotrzebowaniem, PC gruntowa nie ma uzasadnienia ekonomicznego. To tak, jak byś kupił diesla za 20kpln wiecej i robił nim 5tys rocznie.

Im mniejsze zapotrzebowanie energii przez dom, tym cały układ CO powinien być tańszy. To tak na logikę. Ktoś tu się chwalił, że zużywa z PC gruntową 800pln/sezon. Nawt jak ona robi mu COP 3 przez cały sezon. A gość wydał 40k pln na PC gruntową? To jest 2,4k pln rocznie. Czyli zakładając nawet podwyżki energii, to 15 lat grzania czystym prądem. jak doliczysz koszt OP, to wyjdzie 20 lat. Same kable i czysty prąd+ PV i za resztę na wakacje.

Teraz powiedz, widzisz tu ekonomiczny sens?

Poza oczywiście ....kaprysem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubson - ja widziałem za 35-40tys z kolektorem poziomym (i takie miałem wyceny - buderus, steibel smartheat). U mnie róźnica mniej jak 10tys za tyle wolałem coś co ma większą szansę popracowania więcej niźli 10lat...ale każdy ma wybór. Nie każdy może mieć gruntówkę i nie zawsze liczy się tylko pieniądz. Ja zawsze kieruje się zasadą, że wolę trochę dołożyć i mieć coś na lata. Nie neguję pomp PW - marzyłbym żeby moi sąsiedzi je mieli - niestety jako jedyny mam pompę ciepła na ulicy.

Chodzi mi o to żeby inwestor miał świadomośc między czym wybiera i jakie ewentualnie konsekwencje będzie miał taki wybór i tyle.

 

@gogush - mieszkam 15lat nad morzem w Irlandii - niczego takiego nie zauważyłem - poza tym jest tam mowa o wilgotnym środowisku - chcesz mi powiedzieć, że w Polsce wilgoć nie występuje?

 

@TwójPan - tak wszystko ok ale, czy budujesz dom na 20lat, co potem? Generalny remont? Dużo ludzi będzie jeszcze 10 lat spłacać kredyt na ten wymarzony dom.

 

Wiadomo im mniejsze zapotrzebowanie tym mniej opłaca się jakakolwiek pompa lepiej kable i PV. Ale ja budowałem 9 lat temu przez 7 lat inne były i ceny i urządzenia, a że budowałem za swoje zaoszczędzone pieniądze, to każdy wydatek był 3xprzemyślany, bo mi te pieniądze nie spadły z nieba.

Też nie lubię sprzedawców co wciskają na siłę co się da niedoinformowanym klientom. W mojej branży AV prawie codziennie trafiam na mistrzowskie instalacje konkurencji. W każdej gałęzi biznesu są firmy poważne i tzw. Kowboje niestety często cena czyni cuda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale masz tam grzejniki? czy robiłeś remont? Ile kWh idzie Ci na rok? jeżeli możesz podać.

 

PC zamontowałem parę miesięcy temu , podłączoną mam do grzejników w raz ze śmieciuchem. Wieczorem palę drewnem a PC załącza mi się nad ranem 3 godziny przed końcem taniej taryfy. Jak wstaję rano to mam cieplutko w domu. Mam jeszcze duże zapasy drewna i muszę go jak najwięcej spalić. Przymierzam się do stopniowo wykonywać podłogówkę prawie we wszystkich pomieszczeniach. Mam teraz grzejniki z grubymi rurami o dużej ilości wody ( ok.300l ). Jak załączę pompę to dopiero po ok. 2 godz. zasilanie podnosi sie do 50*C. Teraz na samo podgrzanie nad ranem do 22*C kosztuje mnie 2-2,5 zł./dobę.

Kiedy uruchomiłem ją pod koniec lata ogrzewałem tylko CWU chociaż i z tym był problem gdyż wtedy dawała dużą moc ( nawet 18kW ) a wężownica mała tylko 1,5 m2. Maksymalną temperaturę zasilania jaką można ustawić na sterowniku to tylko 55*C więc nagrzewała mi zasobnik do 39 czasem do 41 *C a resztę dogrzewałem grzałką aby nie taktowała. Zasobnik CWU ma juz blisko 20 lat więc już chyba długo nie pociągnie.

Las rośnie więc raczej tylko PC przez cały sezon jeszcze nie będę grzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@gogush - mieszkam 15lat nad morzem w Irlandii - niczego takiego nie zauważyłem - poza tym jest tam mowa o wilgotnym środowisku - chcesz mi powiedzieć, że w Polsce wilgoć nie występuje?

 

Masz pompe conajmniej 10 lat w takich warunkach ?

Zabójcze dla elektroniki (i nie tylko ) jest woda + sól. Jak napisalem nawet Bałtyk nie jest zasolony jak np. M.Srodziemne. Wymiana np. klimatyzatorow w domkach na plazy co kilka lat to norma.

 

z reszta co ja tu bede .......prosze :

 

"

The local environment that your property is located in is a consideration that is often overlooked by installers outside of Cornwall. The most important factor is proximity to the sea as you will have noticed that in many coastal parts of Cornwall, metal corrodes very fast due to salt mist."

 

http://harvestcornwall.com/air-source-heat-pumps/air-source-heat-pumps-survey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pompe conajmniej 10 lat w takich warunkach ?

Zabójcze dla elektroniki (i nie tylko ) jest woda + sól. Jak napisalem nawet Bałtyk nie jest zasolony jak np. M.Srodziemne. Wymiana np. klimatyzatorow w domkach na plazy co kilka lat to norma.

 

z reszta co ja tu bede .......prosze :

 

"

The local environment that your property is located in is a consideration that is often overlooked by installers outside of Cornwall. The most important factor is proximity to the sea as you will have noticed that in many coastal parts of Cornwall, metal corrodes very fast due to salt mist."

 

http://harvestcornwall.com/air-source-heat-pumps/air-source-heat-pumps-survey

 

 

A tutaj nawet dedykowane urzadzenia :

"Salt water can be carried as far away as two miles from the coast by means of sea spray, mist

or fog. Line-of-sight distance from the ocean, prevailing wind direction, relative humidity, wet/dry

time, and coil temperatures will determine the severity of corrosion potential in the coastal

environment. Corrosive environments are also possible away from the seacoast due to pollution

emissions, road salt and irrigation systems."

 

 

https://dms.hvacpartners.com/docs/1010/Public/02/bry_coast_ecomm.pdf

 

i tutaj :

 

"“Salt water makes a huge difference when it comes to HVAC,” says Jesse Erbel, the quality assurance and technical training adviser for the nonprofit Sustainability Institute’s CharlestonWISE program. “Outdoor units should be good for 12-15 years, but we often see the fins on units on the beach or marsh corroded by year five or seven."

 

"If you go by the national average, the life span of a heat pump is 15 to 18 years. In coastal areas, its 12 to 15 years."

 

 

https://www.postandcourier.com/features/home_and_garden/the-salt-air-effect/article_6676dcdb-f2d0-5afc-aac7-57df6e351af7.html

 

dalej uwazasz ze słona woda (wilgoć + sól) nie wpływa na urządzenia ?

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś podejrzane bo w 2014/2015 dostałem oferty i najdroższa pompa dostępna na rynku (Mitsubishi Zubadan 11,2 kW którego z reszta wybrałem) była za 23 420 zł

Panasonic Aquarea Tcap 12kW za 23 292 zł

 

Ani jedna nie wykraczała poza 37k, albo trafiłeś na zmowę , albo na wysoki kurs EUR.

Wszystkie oferty do wglądu bo posiadam wersje elektroniczne

 

 

z podłogówką? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dalej uwazasz ze słona woda (wilgoć + sól) nie wpływa na urządzenia ?

 

Czytanie ze zrozumieniem to trudna sprawa...

 

Przecież sam piszę, że wpływa - sól tylko przyspiesza ten proces. W Polsce bedzie to w większości tylko wilgoc - ale widac ze PCB nie są jakoś specjalnie przed nią chronione.

 

Pisałeś odnośnie samochodów to osobiście ci mówię że tu gdzie ja mieszkam, a do morza mam 3 minuty auta nie korodują jakoś szybiej, w tym moje 10cio letnie, ktore mam od nowości...taka ciekawostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc 8kW , OZC tylko sam tak orientacyjnie wyliczyłem i wyszło mi ok. 5-6kW . Stary dom z lat 70 , piętrówka prawie sześcian foremny.

 

Nie wierzę za bardzo w rzetelność takich wyliczeń. Stary dom z lat 70? Mało prawdopodobne. Podobne wartości miały nowe lub kilkuletnie domy z WM.

 

Pisałem nie raz. dla domów z niewielkim zapotrzebowaniem, PC gruntowa nie ma uzasadnienia ekonomicznego. To tak, jak byś kupił diesla za 20kpln wiecej i robił nim 5tys rocznie.

Im mniejsze zapotrzebowanie energii przez dom, tym cały układ CO powinien być tańszy. To tak na logikę. Ktoś tu się chwalił, że zużywa z PC gruntową 800pln/sezon. Nawt jak ona robi mu COP 3 przez cały sezon. A gość wydał 40k pln na PC gruntową? To jest 2,4k pln rocznie. Czyli zakładając nawet podwyżki energii, to 15 lat grzania czystym prądem. jak doliczysz koszt OP, to wyjdzie 20 lat. Same kable i czysty prąd+ PV i za resztę na wakacje.

Teraz powiedz, widzisz tu ekonomiczny sens?

Poza oczywiście ....kaprysem ;)

 

Tak, czasami to jest kaprys, czasami to zwykła chęć posiadania gruntówki, niechęć do "ozdoby" na elewacji, przyczyny są różne.

A czasami jak policzy się koszty inwestycyjne i wyjdzie, że polska gruntówka z DZ poziomym wyjdzie taniej , to też będziesz polecać p-w?

 

O grzaniu prądem małych domów pisze się od dawna, jednak osobiście nie znam wielu ludzi którzy się na takie rozwiązanie zdecydowali. Niektórzy nawet mieli nawet tego świadomość, że tak będzie lepiej, ale bali się, woleli zapłacić więcej i mieć spokój.

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O grzaniu prądem małych domów pisze się od dawna, jednak osobiście nie znam wielu ludzi którzy się na takie rozwiązanie zdecydowali. Niektórzy nawet mieli nawet tego świadomość, że tak będzie lepiej, ale bali się, woleli zapłacić więcej i mieć spokój.

 

Co prawda to nie do końca temat tego wątku, ale mogę dodać z własnego doświadczenia, że przez 12 lat mieszkałem w kanadyjczyku 102 m2 ogrzewanym kablami i nie narzekałem. W obecnym domu przed montażem pompy grzałem kotłem elektrycznym 2 sezony i od 2 miesięcy ogrzewam panasem.

Moje spostrzeżenia - praca pompy na zewnątrz mi nie przeszkadza, tym bardziej, że na ścianie pompy mam okna pomieszczeń typu kotłownia, łazienki i nie ma problemu z hałasem. Gorzej jest z jedn. wewn., bo tu pompę obiegową słychać zdecydowanie bardziej niż w kotle elektrycznym. Muszę zamykać na noc drzwi kotłowni, aby tego nie słyszeć.Pewnie wynika to z większych przepływów - jakieś 35% więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...