Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość TwojPan

@TwojPan - nie pisałem tego wcześniej, ale tak, mam nadzieję, że ta PC którą mam posłuży mi naprawdę długo. Skoro sprężarka jest zaprojektowana na 100tys. godzin pracy, a u mnie pracuje ona 2700-2800h rocznie, to dlaczego nie miałaby ona pracować 35 lat?? ;) (tym bardziej, że starałem się jej zapewnić jak najlepsze warunki do pracy) Nawet nie myślałem, że kupuję urządzenie na 6-8 lat - jak napisałeś wcześniej....

 

Hmm..

Cóż mogę powiedzieć. Bardzo to optymistyczne, biorąc pod uwagę, że w tych czasach producentom wcale nie zależy, aby jakikolwiek sprzęt był długowieczny. Ale ok. Rozumiem podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pomińmy nawet różnicę w kosztach zakupu dla poszczególnych mocy.

Nie pomijaj. Pisałem niedawno, jaka jest różnica w koszcie pomp w typoszeregu. W mojej PC pomiędzy 5,9kw a 7,6 to 540zł.

Pomiędzy C-7(7,4kw) a C-9(9,6kw) różnica w cenie to 400zł.

Jak ktoś nie jest pewny, czy wykonał wszystko dobrze tak jak wyliczył w OZC (jeśli w ogóle liczył!!!) to bierze mocniejszą pompę, bo różnica cenowa niewielka. Ot i cała tajemnica.

Praca w taniej taryfie, to swoją drogą.

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie pomijaj. Pisałem niedawno, jaka jest różnica w mocach. W mojej PC pomiędzy 5,9kw a 7,6 to 540zł.

Pomiędzy C-7(7,4kw) a C-9(9,6kw) różnica w cenie to 400zł.

Jak ktoś nie jest pewny, czy wykonał wszystko dobrze tak jak wyliczył w OZC (jeśli w ogóle liczył!!!) to bierze mocniejszą pompę, bo różnica cenowa niewielka. Ot i cała tajemnica.

 

Ok.

Napisałem, pomińmy- bo interesują mnie kryteria wyboru tak dużej PC. Tylko tyle. Bardzo wielu ich użytkowników, ma w stopce zliczone OZC.

To jest pytanie, a nie chęć dowiedzenia swych racji. Raz na zawsze, chciałbym poznać argumenty ;)

Co do 2T, pisałem powyżej w poście, co się dzieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zła może nie ale może być lepsza, jak można podnieść to czemu nie? Przy tych temp. DZ optymalnie powinno być 3-3.2, przynajmniej według wytycznych producentów. U mnie w obydwu pompach delta jest właśnie ok. 3-3.2. Na początku sezonu było 4 a nawet więcej ale temp. z DZ wychodziła 10 stopni. Przepływy są ustawione idealnie według instrukcji.

 

 

Pozostaje jeszcze kwestia dokładności pomiaru, jeśli wchodzą w grę dziesiątki stopnia to musi być dobrze wyskalowany termometr i dobrze przymocowany. Nie wierzę w to że w pompach są tak idealnie u każdego ustawione.

Edytowane przez vip.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomijaj. Pisałem niedawno, jaka jest różnica w koszcie pomp w typoszeregu. W mojej PC pomiędzy 5,9kw a 7,6 to 540zł.

Pomiędzy C-7(7,4kw) a C-9(9,6kw) różnica w cenie to 400zł.

Jak ktoś nie jest pewny, czy wykonał wszystko dobrze tak jak wyliczył w OZC (jeśli w ogóle liczył!!!) to bierze mocniejszą pompę, bo różnica cenowa niewielka. Ot i cała tajemnica.

Praca w taniej taryfie, to swoją drogą.

 

nie jestem pewny dlatego się zapytam czy w Twojej pompie jest zamontowana grzałka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.

U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pijesz do mnie, przy zapotrzebowaniu domu ja nie widziałem sensu kładzenia kabli w podłogę, nie mam super warunków na PV. Dla mnie wodna podłogówka była jednym rozwiązaniem. Rozważałem grzanie piecem elektrycznym, pw, i wybrałem gruntówkę. Te 17 tys które wydałem na dolne źródło miałbym sporo lat w różnicy rachunków w stosunku do pw. Decyzja i wykonanie dz była ponad 3 lata temu. Potem już jak widać było jak pw wydajnością poprawiły się było bez sensu nie wykorzystać odwiertów.

 

Do grzania kablami wypadałoby zejść najmniej o połowę tego co mam, w parterowym to jednak jest trudniej niż w piętrowym czy z poddaszem.

 

Dla mnie plusem gruntówki jest stała praca i warunkach zarówno latem jak i zimą. Brak wpływu warunków zewnętrznych na pracę pompy ciepła. Rachunki na dobrym dla mnie poziomie.

 

 

Także pomimo, że gruntówka nie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku naszego domu, to przecież nie będę się ciął z tego powodu.

 

To było raczej o mnie :)

Mam sporo przewymiarowaną pompę co sobie chwalę, bo grzeję tylko w 2T i moje zapotrzebowanie na energię grzewczą jest spore, około 10000kWh (IV strefa).Plus energia na ogrzanie cwu.

W całości zgadam się z Tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 10-12cm to słaba akumulacja. Ma tyle samo wylewki z mixa. Taka wylewka jak ma Arutro to jest akumulacja. Mam zapłacić 50-60 tyś i mieć problemy z niedoróbkami. Do tego 2 razy większa PC. Dziękuję postoję.

Nie wiem gdzie ty za takie pieniądze widziałeś pompy gruntowe. Ja tyle bym nigdy nie zapłacił. Jeśli chodzi o akumulację to mnie na grzanie wT2 w zupełności wystarczy. Kolega wyżej napisał, że spora różnica między słabszą a mocniejszą wersją pompy to mit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 10-12cm to słaba akumulacja. Ma tyle samo wylewki z mixa. Taka wylewka jak ma Arutro to jest akumulacja. Mam zapłacić 50-60 tyś i mieć problemy z niedoróbkami. Do tego 2 razy większa PC. Dziękuję postoję.

 

Chyba jednak niewiele wiesz na temat akumulacji w posadzce. Mam około 9cm betonu i na tym gres 12-15mm.

Moja , wg Ciebie nieekonomiczna pci wyrabia się w 2T (co mi bardzo odpowiada) bez problemu. I nie mam problemów z taktowaniem, poczytajce posty kolegi karolek75 sprzed chyba 2 lat to będziecie wiedzieć jak ustawia się sterownik, aby nie było taktowania i był komfort mimo grzania tylko w 2T.

Gdyby ktoś mi pomógł ustawić i podpowiedzieć jak podłączyć lankontroler to chętnie go kupię i pokażę niedowiarkom, że tak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to gadasz bez sensu

bo ja podałem ceny z podłogówką

jakbyś czytał co pisałem ze zrozumieniem, to wiedziałbyś o tym. Bez podłogówki byłoby taniej, ale chciałem żeby jeden wykonawca zrobił całość

 

Wytłumacz mi jaki sens jest podawania pompy z podłogówką , ogrodzeniem , podjazdem itd ? W jaki sposób ktokolwiek może porównać oferty do siebie , u mnie np. było jakieś 350m2 podłogówki , na co komu oferta na pompe z podłogówka skoro nie może tego porównać ?

Idąc dalej co oznacza "z podłogówka" styropian , folie, dylatacje, rurki , ułożenie , posadzka, rozdzielacze, sterowanie pokojowe etc. ?

 

Co wiecej zaglądają tu Ci od kotłów węglowych i widzą ceny : najtańsza PW za 35 k. a potem mówia "eeeee te pompy to się nie opłaca bo 80 lat sie zwracaja"

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubson,

to może troszeczkę Ci zamącę...

Odnośnie pracy ciągłej :

-jest takie ogólne zalecenie , aby PC nie pracowała rocznie więcej niż np 2 200h

-na logikę , jeśli jakieś urządzenie pracuje baaaardzo długo , to niezależnie od mocy zużywają się wszystkie elementy pracujące mechanicznie ( np łożyska)

Odnośnie pracy przy min obciążeniu to też może wystąpić zakłócenie w PC „szytych na miarę” np podczas dochodzenia do temp wyłączenia z termostatu (tak może być z H98 w Panasie)

Odnośnie 4-5kW obciążenia domu i 9 kW T-capa problem może być jeszcze inny.

Jeszcze nie dawno Panasy nie były tak drogie (jak teraz) i nie ma mniejszych mocy T-capów niż 9kW...

Czyli w skrócie : za mniejsze lub równe pieniądze była dostępna PC o dużej stabilnej mocy do -15st z bardzo dobrymi COP-ami (rzadko kiedy inne miały lepsze).

Do tego uroki T2 - taka jest moim zdaniem historia sławetnego Panasowego T-capika...

Tymczasem

Edytowane przez bobrow
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytanie ze zrozumieniem to trudna sprawa...

 

[..]

Pisałeś odnośnie samochodów to osobiście ci mówię że tu gdzie ja mieszkam, a do morza mam 3 minuty auta nie korodują jakoś szybiej, w tym moje 10cio letnie, ktore mam od nowości...taka ciekawostka.

 

Na pompy i inne metale wilgoć z sola działa przyspieszajac korozje na Twoj samochod nie ..hmmmmm... więc albo:

 

1. nie wyjezdzasz z garazu tym samochodem

2. auto jest całe w ocynku

3. masz unikalny egzemplarz auta (one of the kind)

4. woda z sola w Irlandii jest inna i nie działa na samochody bo nie ma wpływu na przyspieszone rdzewienie aut

 

Jeszcze podpowiem moj znajomy sciaga takie auta na czesci (tez m.in. z Irlandii) i te same roczniki u nas wygladaja lepiej no ale moze on ma pecha

 

Reasumujac elekronika i metale z ktorych sa zbudowane urzadzenia HVAC w srodowisku wilgotnym i zasolonym maja duzo trudniej i zauwazalnie skraca to zycie tych urządzeń(linki przytaczalem wczesniej nie bede powtarzać)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem. Mam 10-12 cm i gres.

 

Moje najmojsze. :lol2:

 

Sam pisałeś, że nie masz przewymiarowanej pompy, a na dodatek Twoja jest sterowana inwerterem. Więc nie masz jak zakumulować energii w czasie trwania 2T.

Przy obecnych temperaturach pci dobrana do grzania non stop pracowałaby minimum 12 godzin.

Już kiedyś było tłumaczone, że grzejąc tylko w 2T zyskuje nawet gdy pci pw ma niższy cop z tego powodu, bo prąd jest minimum 2 razy tańszy.

Aaa moja instalacja kosztowała 40000 jak pisałem, bo podobnie jak kolega Tomaszs131 mam zbiornik cwu 400l z nierdzewki, który niestety swoje kosztuje, a to podraża całą instalację.

Moje jest najmojszejsze, ale dla mnie. Dla Ciebie Twoje i nic mi do tego, neguję tylko negowanie.Koszt, który poniosłem jest dla mnie w pełni akceptowalny. Gdybym brał innego instalatora z mojej okolicy zapłaciłbym minimum 55000. Takie miałem oferty 5 lat temu. Po mojej instalacji szwagier poszedł do sprzedawcy jego kotła gazowego (Bud....us) i jak zapytał o pci to usłyszał:"Panie ooo pci? Za 100000 możemy zainstalować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak niewiele wiesz na temat akumulacji w posadzce. Mam około 9cm betonu i na tym gres 12-15mm.

Moja , wg Ciebie nieekonomiczna pci wyrabia się w 2T (co mi bardzo odpowiada) bez problemu. I nie mam problemów z taktowaniem, poczytajce posty kolegi karolek75 sprzed chyba 2 lat to będziecie wiedzieć jak ustawia się sterownik, aby nie było taktowania i był komfort mimo grzania tylko w 2T.

Gdyby ktoś mi pomógł ustawić i podpowiedzieć jak podłączyć lankontroler to chętnie go kupię i pokażę niedowiarkom, że tak się da.

Są pompy których sterownik przy odpowiednio dobrej instalacji PCi nie dopuszczą do taktowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez uwazam ze taktowanie to tylko wina sterowania. Przeciez teoretycznie mozna zagrzac wode w podlodze nawet do 50 stopni. Jesli chodzi o przewymiarowanie to inaczej sprawa wyglada w gruntowkach a inaczej w powietrznych. W gruntowkach mamy stala moc. Co do pracy w 2T to nawet jak gruntowa pompa nie jest przewymiarowana to moze chodzic przez wiekszosc sezonu w T2. Moja chodzi do -7. Jak jest cieplej to robi pauzy w nocy. I oczywiste jest ze im wiekszy dom tym tym bardziej gruntowka sie oplaca. Jak za dodatkowe 2kW dalem chyba z 1500 zl a zyskalem lepszy COP wedlug specyfikacji. 8kW wystarczyloby do ok -18 stopni. Przy malutkim domku nawet powietrzna sie nie oplaca.

Patrzac jeszcze na trwalosc to odwierty powinny wytrzymac 50lat wiec jesli bedzie trzeba za 30lat zmienic pompe to koszt bedzie taki sam jak powietrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa moja instalacja kosztowała 40000 jak pisałem, bo podobnie jak kolega Tomaszs131 mam zbiornik cwu 400l z nierdzewki, który niestety swoje kosztuje, a to podraża całą instalację.

Możesz zdradzić, jaki to konkretnie zasobnik i ile konkretnie kosztował? (pisałeś chyba o tym, ale mi umknęło)

Śmieszy mnie trochę argument, że gruntówka jest nieekonomicznie uzasadniona w porównaniu do p-w w ustach kogoś, kto nie dość, że wybiera "ekonomiczny" droższy model, to do tego dokłada drogi zasobnik z nierdzewki.

https://www.chelchowski.pl/cennik

solidna firma, ale cenowo to chyba górna półka...

Tutaj jakoś zasadność ekonomiczna jakby przestawała mieć znaczenie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Witaj.

Kurcze niemal przegapiłem Twój post, bo trwa tutaj skomasowany atak.

Fakt nie można zaprzeczyć Ty to potrafisz zamącić.

A jeżeli chodzi o godziny pracy sprężarki to wiesz mam takie PP co pracują już kilkanaście lat np Sanyo. Pisałem już tu wcześniej o tym.

Wiesz Panas SDC ma całkiem inną logikę działania niż T-CAP. Jest tu kolega z Litwy, który o tym pisał.

 

Powiedź mi co byś wybrał do nowego domu o obciążeniu 5kW przy -20C. PC/PW np 9-10kW za ok35 tyś czy taką 5kW za 25 tyś?

 

Wybór o który pytasz jest dla mnie jednak mocno „teoretyczny”.

Gdybym naprawdę szukał dla siebie PC wg podanego obciążenia- to musiałbym mieć więcej danych technicznych oraz więcej ofert.

Kryteria wyboru już podawałem wcześniej.

 

PS

A Sanyo to teraz Panasonic ...

To z Sanyo Panas ma technologię sprężarek rotacyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić, jaki to konkretnie zasobnik i ile konkretnie kosztował? (pisałeś chyba o tym, ale mi umknęło)

Śmieszy mnie trochę argument, że gruntówka jest nieekonomicznie uzasadniona w porównaniu do p-w w ustach kogoś, kto nie dość, że wybiera "ekonomiczny" droższy model, to do tego dokłada drogi zasobnik z nierdzewki.

https://www.chelchowski.pl/cennik

solidna firma, ale cenowo to chyba górna półka...

Tutaj jakoś zasadność ekonomiczna jakby przestawała mieć znaczenie :rolleyes:

 

Mam właśnie chełchowskiego 400l z wężownicą 4,2 lub 4,5m2.

Wtedy z montażem kosztował między 5 a 6 tys. dokładnie nie pamiętam.

Firma jest solidna i z tego co wiem zrobi 1 egzemplarz pod indywidualne zamówienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...