Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Polska mentalność i...polskie realia. Obawa przed podwyżkami prądu itd. Dlatego zawsze z ogrzewaniem z COP 1, powinny iść w parze odnawialne źródła energii. Kospel 6-8kW (średni dom) kosztuje może 3k pln+ 5kWp PV to ok 25k pln (bez dotacji) i za 28k jesteśmy od podwyżek energii niezależni.

.

 

 

Tutaj troche musze uzupełnić bo zaglądają różni ludzie i potem wyciagają wnioski (czasem błedne) . Zasadniczo masz racje z drobnymi uwagami. W przytoczonym przykladzie instalacja 5kWp to instalacja 3 fazowa. NIe wszyscy dostawcy rozliczaja ją jak powinni - czyli nie bilansują poszczególnych faz w momencie poboru (ja na szczescie mam w PGE ktory to potrafi). Co oznacza że instalacja bedzie musiała byc wieksza bo odbierasz 0,8 wytworzonej energii (dla tego konkretnego przypadku). Co więcej panele tracą swoją wydajność więc za jakiś czas może sie okazać że nie pokrywa zapotrzebowania i koszty pradu będą dotkliwe. Do tego panele też trzeba mieć gdzie położyć przy takiej mocy potrzebne ok 35m2 wiec nie zawsze jest to możliwe. NIestety jesli bysmy chcieli rozwiazc problem generalnie pradu to należy dodać tez zapotrzebowanie na prad pozostały a to powoduje ze ta instalacja robi sie już duża i moze zabraknac powierzchni na dachu (maly dom) albo przekroczymy magiczne 10kWp gdzie obowiazuje inny przelicznik 0,7 zwrotu. Wiec to trzeba naprawde dobrze policzyć

Ale generalnie to tez jest opcja.

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tyle wychodzi mi z delty dolnego żródła 4.5 C i przepływu 0,61 L /s oraz mocy pobieranej przez PC 3,4 kW. Może ma zamontowany mocniejszy agregat. W instrukcji pobór mocy sprężarki powinien wynosić 1,7kW przy parametrach 0/35 C u mnie już po starcie przy 5/25 C pobiera 2,5 kW , przy 5/45 jest już 3,4kW a przy 5/55 ponad 4kW.

Nie wiem jakim błędem są obarczone Twoje pomiary, ale czy jesteś pewien, że nie kupiłeś PC o mocy większej niż 8kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubson,

może jeszcze inaczej - zadam jeszcze takie pytanie :

jakie jest procentowe zużycie T2 przy PC „ na wymiar” ?

Odpowiedź na to pytanie moim zdaniem pomoże Ci wygrać „krucjatę” przeciw przewymiarowanym i do tego wyraźnie droższym PC...

Pzdr

 

PS

A dawna fabryka sprężarek Sanyo (chyba najwięcej na świecie produkowali ) jest w Malezji , teraz oczywiście to Panasonic...

International...

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.

U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.

 

Czy posiadasz jakieś wyliczenia dla takich mas betonu, które wykonałeś, aby tak twierdzić? Jeśli tak, proszę podaj program jakim to zrobiłeś. Jest gość na forum, może na potrzeby dyskusji je zweryfikuje.

Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.

U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.

 

Czy posiadasz jakieś wyliczenia dla takich mas betonu, które wykonałeś, aby tak twierdzić? Jeśli tak, proszę podaj program jakim to zrobiłeś. Jest gość na forum, może na potrzeby dyskusji je zweryfikuje.

Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Kubson,

może jeszcze inaczej - zadam jeszcze takie pytanie :

jakie jest procentowe zużycie T2 przy PC „ na wymiar” ?

Odpowiedź na to pytanie moim zdaniem pomoże Ci wygrać „krucjatę” przeciw przewymiarowanym...

 

 

Mamy tutaj takiego kolegę, który spełnia kryteria niezadowolenia z przewymiarowanej jednostki. Jak napisał , stało się tak przy pomocy forumowych doradców. Może jego zapytamy, dlaczego nie grzeje w 2T i ma problemy z "utrzymaniem małych mocy" w swym kolosie?

Powie nam też, o różnicy w kosztach i komforcie. Obudzić go? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz podbijam pytanie, bo chyba umknęło.

 

Ty masz taki sterownik?

 

Tak i jest tu na forum kilku innych użytkowników posiadających taką samą pompę.

Pompa podłączona pod czujnik temp. w pokoju wyłącza się po dobiciu do odpowiedniej temp. na czujniku pokojowym lub przed ustawioną godziną na sterowniku. Stopniominut i czegoś podobnego w niej nie ma, jak to kiedyś domelek określił prosta jak budowa cepa.

Edytowane przez Tomaszs131
Korekta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zła może nie ale może być lepsza, jak można podnieść to czemu nie? Przy tych temp. DZ optymalnie powinno być 3-3.2, przynajmniej według wytycznych producentów. U mnie w obydwu pompach delta jest właśnie ok. 3-3.2. Na początku sezonu było 4 a nawet więcej ale temp. z DZ wychodziła 10 stopni. Przepływy są ustawione idealnie według instrukcji.

 

 

Pozostaje jeszcze kwestia dokładności pomiaru, jeśli wchodzą w grę dziesiątki stopnia to musi być dobrze wyskalowany termometr i dobrze przymocowany. Nie wierzę w to że w pompach są tak idealnie u każdego ustawione.

 

temp podaje na wyskalowanych termometrach w wodzie z lodem. sa to dallasy ds18b20 podlaczone do lan kontrolera. czujniki tem te org z pompy troszke przeklamuja.

pompke dz mam na najwyzszym biegu okolo 160wat. wroce do domu w nast tyg to zmiejsze na drugi bieg albo poprosze Żone , moze uda jej sie ta operacja. wtedy poobserwuje. (oczywiscie na odleglosc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
ja mam tak ustawione i pompa działa na razie ok - rodzina nie narzeka 60/40 T2/T1 oczywiście jak dobije wczesniej to odpowiednio wczesniej się wyłącza...

 

Z jednym termostatem w całym twoim domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywiste. W firmówce płacisz za naklejkę i firmowy marketing. Dodatkowo wodotryski np. w postaci ekranu dotykowego czy czegoś innego. Mnie to do niczego nie jest potrzebne. Cała reszta - czyli to co najważniejsze jest takie samo albo bardzo podobne. A szanse na to, że produkt który mam w domu nie był objęty planowanym postarzaniem są z pewnością większe niż w przypadku produktu z fajniejszą naklejką. Dodatkowo - u mnie jest mniej rzeczy które mogą się popsuć, prostota jest jednocześnie zaletą. Mam nadzieję, że jak (odpukać) coś padnie, to poradzę sobie podobnie jak ostatnio w przypadku zmywarki. Szczerze mówiąc, brałem już nawet pod uwagę kupno nowej - zmywarka ma podobny wiek jak PC, ale już kilka rzeczy w niej "poprawiałem" i nie chciałem "inwestować" w wymianę "elektroniki" za 450zł. Ale dałem sobie szansę, wymontowałem płytkę, wymieniłem 3 części (groszowe sprawy) i chodzi tak gdyby nigdy nic.

 

Płacisz za naklejkę? Dobre. Płacisz za wiele rzeczy, bo wszystko kosztuje. Serwis, logistyka, materiały typu dokumentacja techniczna. Ale mój post może nie był zbyt precyzyjny. Weźmy produkt, który nie dawno reklamowałeś podbiciem. Cena za taką, jaka mnie interesuje ok. 13-14kPLN. Na allegro producent wystawia to samo, ale na gotowo. Wymiennik poziomy. Cena bliska 40kPLN. Za te pieniądze lub podobne miałem Nibe z odwiertami. Albo guru forum-pisze, cena taka sama, na allegro taka sama. Odsyła mnie do przedstawiciela po montaż. I podobna sytuacja-kotłownia w tej samej cenie co konkurencja, ale kolektor w cenie nie do zaakceptowania. Na uwagę, ze u konkurencji w cenie jego poziomego mam odwierty pan się tylko żachnął i napisał, że do poziomego trzeba więcej rurki położyć. Wiesz, mam oferty i GHS i Nibe i paru innych wynalazków. Do tego czytam posty innych. Wiem ile to kosztuje.Zresztą, czy te produkty polskie na pewno są dobre? Poziomy to zwykle oferują 1,5 powierzchni większy niż w poradnikach czy na forum. Nie neguje istnienia polskich produktów. Kolega wszedł w posiadanie działki z gotowymi 2 odwiertami. Powiedziałem mu, żeby się nie wygłupiał i wziął pompę, jak nie ma kasy to polską. Finalnie zainwestowałem w T-Capa, na razie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi jaki sens jest podawania pompy z podłogówką , ogrodzeniem , podjazdem itd ? W jaki sposób ktokolwiek może porównać oferty do siebie , u mnie np. było jakieś 350m2 podłogówki , na co komu oferta na pompe z podłogówka skoro nie może tego porównać ?

Idąc dalej co oznacza "z podłogówka" styropian , folie, dylatacje, rurki , ułożenie , posadzka, rozdzielacze, sterowanie pokojowe etc. ?

 

Co wiecej zaglądają tu Ci od kotłów węglowych i widzą ceny : najtańsza PW za 35 k. a potem mówia "eeeee te pompy to się nie opłaca bo 80 lat sie zwracaja"

 

szczerze? a co mnie obchodzi że zaglądają tu inni i patrzą?

omawiałem kwestię SWOJEJ pompy, SWOJEJ inwestycji i tego ile JA zapłaciłem

 

na fakturze nie mam rozbicia na poszczególne części, nie wiem ile wiec stoi moja sama PC :p

mam za całą usługę :p i tak podaję

 

 

a podłogówka - cóż, całość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tak ustawione i pompa działa na razie ok - rodzina nie narzeka 60/40 T2/T1 oczywiście jak dobije wczesniej to odpowiednio wczesniej się wyłącza...

 

Jeśli masz OP i 60% T2 , to jest to dla mnie dziwne- ja przy grzejnikach mam tyle samo...

Dodam , że w domu cały czas ktoś jest i pod T2 ewentualnie może pójść zmywarka ( o lie nie są potrzebne naczynia i żona nie zapomni o jakiejś tam „T2”...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedź mi co byś wybrał do nowego domu o obciążeniu 5kW przy -20C. PC/PW np 9-10kW za ok35 tyś czy taką 5kW za 25 tyś?

co prawda to co napisałeś to nie do mnie, ale jakbym ja wyierał, to oczywiscie że 5

 

ale w okresie jak zbierałem oferty, różnica ceny pomiędzy takimi mniej więcej mocami jednej firmy, nie wynosiła 10k

a raczej 1,5-2k :p a przy takiej różnicy może i skusiłbym się na większą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda to co napisałeś to nie do mnie, ale jakbym ja wyierał, to oczywiscie że 5

 

ale w okresie jak zbierałem oferty, różnica ceny pomiędzy takimi mniej więcej mocami jednej firmy, nie wynosiła 10k

a raczej 1,5-2k :p a przy takiej różnicy może i skusiłbym się na większą...

 

Bingo !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowi inwestorzy muszą uwzględnić kilka równolegle występujących sytuacji naszych „Wujków dobra rada” :

-kiedyś były inne ceny i inne parametry PC oraz mniejszy wybór

-kiedyś było mniej doświadzczeń z PC

-niektórzy lansują swoje wybory (nasze ludziskowe charakterki...)

No i wokół w/w się tu kręcimy...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz OP i 60% T2 , to jest to dla mnie dziwne- ja przy grzejnikach mam tyle samo...

Dodam , że w domu cały czas ktoś jest i pod T2 ewentualnie może pójść zmywarka ( o lie nie są potrzebne naczynia i żona nie zapomni o jakiejś tam „T2”...)

 

jest ustawione tak żeby żona nie narzekała, mam na siłę ją uszczęśliwiac 80/20 ona ma to w D....;) Jak każdy normalny facet cenię sobie święty spokój...

 

Średnia ważona za kWh wychodzi 36 groszy PGE, celuję za ogrzewanie i CWU na około 2,5-3 tys. Mój dom nie jest wzorcowo ocieplony.

Edytowane przez domelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
tak i da sie życ :) nikt nie narzeka, że mu zimno - szkoda mi kasy na wodotryski.

 

Może nie wiedzą, że da się lepiej inaczej. Próbowałeś?

Jakie auto miałeś kilka lat temu? Pasowało wszystkim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...