Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość TwojPan
Ale powiedz mi czemu takie ewentualnie pytanie miało by służyć? Od samego początku takie było założenie. Do około -6 -8 stopnia pompa miała się mieścić w II taryfie i tak jest. Przy -8 i utrzymaniu komfortu w domu ( 22,5 do 23 stopni) potrzeba mi 10,5 godziny pracy pompy aby dostarczyć potrzebną ilość energii do domu.

 

To nie było pytanie. Sam o tym pisałeś. Może nie dosłownie, ale chyba przyznasz, że tak było?

Ile w podanym przez ciebie czasie pompa zrobi defrostów (zakładamy takie warunki jak dziś,duża wilgotność, ostatnich kilka zim jest właśnie taka). zatrzyma się po drodze, jak podłoga nie nadąży odbierać? Masz taka wiedzę, ale nie świruj tylko napisz czy to sprawdzałeś. jak masz napisać, że nie bo masz to daleko w d...ie, to lepiej nic nie odpisuj.

Pytałem cię wczoraj, czy masz wyliczenia a propos swojej wylewki, jak admin nie wywalił, to zaraz zacytuję. Może odpowiesz?

Jest.Uchował się jeszcze :)

Ty:

Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post

U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.

U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.

Ja:

Czy posiadasz jakieś wyliczenia dla takich mas betonu, które wykonałeś, aby tak twierdzić? Jeśli tak, proszę podaj program jakim to zrobiłeś. Jest gość na forum, może na potrzeby dyskusji je zweryfikuje.

Dziękuje.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie było pytanie. Sam o tym pisałeś. Może nie dosłownie, ale chyba przyznasz, że tak było?

Ile w podanym przez ciebie czasie pompa zrobi defrostów (zakładamy takie warunki jak dziś,duża wilgotność, ostatnich kilka zim jest właśnie taka). zatrzyma się po drodze, jak podłoga nie nadąży odbierać? Masz taka wiedzę, ale nie świruj tylko napisz czy to sprawdzałeś. jak masz napisać, że nie bo masz to daleko w d...ie, to lepiej nic nie odpisuj.

Pytałem cię wczoraj, czy masz wyliczenia a propos swojej wylewki, jak admin nie wywalił, to zaraz zacytuję. Może odpowiesz?

Jest.Uchował się jeszcze :)

Ty:

Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post

U mnie jest podobnie. Tak jak wcześniej wspomniałeś przy braku wspomagania jakim jest grzałka i problemach z niedoróbkami, przewymiarowanie może być zbawienne.

U mnie posadzki są grubości od 10 do 12 cm i żeby tak dużą masę betonu nagrzać pompa jest przewymiarowana.

Ja:

Dziś w nocy między 22 a 6 rano zaliczyła 5 sztuk. 22.55, 00.39, 01.57, 03.43 i ostatni 05,11. Co do wylewki nie mam pojęcia o co wam chodzi. U mnie na dole jest pod nogami ~30 cm betonu a na górze około 6 - 7 cm

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź masz tu #7751 i nawet gdybym zainstalował jednostkę mniejszą i grzał non stop to raz że przy mojej konstrukcji domu miało by to znikomy wpływ na komfort a dwa nawet jeśli dzięki temu udało by mi się zrównać lub nawet zejść z zużyciem o 20% to koszt ogrzewania i tak by był wyższy.

Np. II taryfa 20 kWh to 0,3*20 = 6,00 (taki mam koszt II taryfy)

Grzanie non stop 16 kWh gdzie I taryfa to 40% a II to 60 to wychodzi 6,5*0 .68= 4,4 + 9,5*0,3 = 2,8 czyli razem po nad 7

Weź też pod uwagę że na razie do porównania bierzemy tylko CO, dodaj jeszcze CWU

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zła może nie ale może być lepsza, jak można podnieść to czemu nie? Przy tych temp. DZ optymalnie powinno być 3-3.2, przynajmniej według wytycznych producentów. U mnie w obydwu pompach delta jest właśnie ok. 3-3.2. Na początku sezonu było 4 a nawet więcej ale temp. z DZ wychodziła 10 stopni. Przepływy są ustawione idealnie według instrukcji.

 

 

Pozostaje jeszcze kwestia dokładności pomiaru, jeśli wchodzą w grę dziesiątki stopnia to musi być dobrze wyskalowany termometr i dobrze przymocowany. Nie wierzę w to że w pompach są tak idealnie u każdego ustawione.

 

Im mniejsza delta DZ tym lepiej , chcesz większą deltę DZ to zmniejsz prędkość pompki DZ , wzrośnie delta ale spadnie sprawność COP pc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp. Gruntu na 120cm jest 5,8C , po godzinie pracy 4,3/0,3. Pomiar mam też na ds18b20 ale nie pokazują idealnie. Kiedy załączę obiegówkę i temperatura się ustabilizuje czasem jest różnicy 0,2C a czasem 0,4C.

 

to zalezy jak sie je docisnie i zaizoluje. u mnie przy samej obiegowce jest 0.1 roznicy wiec blad marginalny. czujniki na pascie termoprzewodzacej przymocowane pod tasma aluminiowa , nastepnie izolacja kalczukowa a na to zwykla otulina. wszystko szczelnie tasma zamkniete. mysle ze tak wystarczy. uff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniejsza delta DZ tym lepiej , chcesz większą deltę DZ to zmniejsz prędkość pompki DZ , wzrośnie delta ale spadnie sprawność COP pc

 

Wobec tego ustaw deltę na 1 i sprawdź jaką masz sprawność. Kolega trochę bezmyślnie napisał co powyżej. Większość pomp ciepła gruntowych, przy nominalnym przepływie ma deltę 3-4. Zmniejszając lub zwiększając przepływ tracimy na sprawności. Przy temperaturach DZ wyższych (znacznie) delta rośnie, przy takim samym przepływie. Moc pompy obiegowej ustawia się tak aby osiągnąć przepływ nominalny, taki jak przewidział producent. Przy mojej pompie przepływ wynosi 1,7m3/h, pompka obiegowa pracuje z mocą 50W (Wilo) - kolektor płaski, meandryczny 3x140mb, delta aktualnie 3.4, glikol wej. 3.5 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp podaje na wyskalowanych termometrach w wodzie z lodem. sa to dallasy ds18b20 podlaczone do lan kontrolera. czujniki tem te org z pompy troszke przeklamuja.

pompke dz mam na najwyzszym biegu okolo 160wat. wroce do domu w nast tyg to zmiejsze na drugi bieg albo poprosze Żone , moze uda jej sie ta operacja. wtedy poobserwuje. (oczywiscie na odleglosc)

 

W sumie nie ważne dla delty ile pokazują, byle obydwa identycznie, liczy się wartość bezwzględna. Koniecznie spróbuj ustawić mniejszy bieg tak żeby delta była między 3 a 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że u mnie mam tak jak ustawił producent i deltę na DZ ma 1.7C.

5.4/3.7

 

Masz pewność że czujniki dobrze pokazują? Czy przepływ jest taki jak przewidział producent? PC będzie działać przy delcie 1.7 tak samo jak i przy 15 tylko że nie będą to optymalne warunki pracy. W ogóle dyskusja na temat delty DZ jest bezsensowna bo już dawno została ona ustalona i jeśli faktycznie masz 1.7 to masz dwa razy za niską.

 

Tak sobie otworzyłem teraz instrukcję montażową pompy gruntowej Viessmanna i wyraźnie piszą że delta DZ powinna wynosić 3-5 stopni dla wejścia solanki 10 stopni oraz 2-4 dla wejścia solanki 0 stopni. Czyli w Twoim przypadku i większości pomp delta powinna wynosić 3-4 stopni.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez vip.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze wybrałem topic-ale chciałbym dorzucić swoje trzy grosze do tematu przewymiarowana powietrzna PC pod T2.

Ogólnie widzę to tak, że często pracuje ona w trybie zbliżonym do on/offa i tak sobie myślę nad takim układem :

 

-PC P/w on/off (aby była tańsza)

-bufor np 300ltr (pod moc tego "potwora" T-capa 9kW )

 

Zalety :

-brak taktowania

-teoretycznie niższy koszt zakupu

 

Jak znam życie i geografię to takich powietrznych PC pewnie nie ma (tj ze zbliżonymi COP do obecnej "średniej")...Trzeba "słusznie" płacić za inwertery...

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie i geografię to takich powietrznych PC pewnie nie ma (tj ze zbliżonymi COP do obecnej "średniej")...Trzeba "słusznie" płacić za inwertery...

 

Witam

 

Są takie.

Mam znajomego na G. Śląsku. Przymuszony brakiem kasy nabył i zainstalował on-offa o mocy ok.12 kW, z wyglądu podobnego do sławetnego Meetinga. Sterownik z pewnością jest taki sam. Z uwagi na to, że w trakcie wizyty było ciemno i zimno (znacznie poniżej -10*). tylko pobieżnie mu się przyjrzałem. W domu miał ok. 21*. Nie pamiętam jak duży ma bufor

Z osiągów i działania był zadowolony.

Taktownie nie spytałem o szczegóły dot. COP, ani o wysokość rachunków.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjaśnić dlaczego tak uważasz?

Argument typu "bo inni tak uważają" do mnie nie przemawia.

 

Jeśli argument wytycznych Viessmanna do Ciebie nie przemawia to chyba nic nie przemówi. Twój instalator jednak Ci przemówił bo mu wierzysz dla mnie jednak bardziej wiarygodnym źródłem są instrukcje Buderusa czy Viessmanna oraz praktyka.

 

Podaj jaki masz ustawiony przepływ DZ i jaka PC, to wszystko będzie jasne. Jak instalator był dobry, to rozdzielacz jest z rotametrami, wiec łatwo odczytasz przepływ a może masz taką pompę co go pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 6591
Jeśli argument wytycznych Viessmanna do Ciebie nie przemawia to chyba nic nie przemówi. Twój instalator jednak Ci przemówił bo mu wierzysz dla mnie jednak bardziej wiarygodnym źródłem są instrukcje Buderusa czy Viessmanna oraz praktyka.

 

Podaj jaki masz ustawiony przepływ DZ i jaka PC, to wszystko będzie jasne. Jak instalator był dobry, to rozdzielacz jest z rotametrami, wiec łatwo odczytasz przepływ a może masz taką pompę co go pokazuje.

Dlaczego miałbym patrzyć na wytyczne pomp Viessmanna czy Buderusa jeśli moja pompa to IVT?

W instrukcji mojej pompy piszą że delta T DZ powinna być między 2 a 4 C. Ja mam w tej chwili 1,7-1,8C

Zmniejszanie przepływu w DZ poprzez zmniejszenie obrotów pompy DZ powodowało zwiększenie delty T DZ powyżej 4C, dlatego instalator pozostawił obroty pompy DZ w położeniu fabrycznym dającym przepływ nominalny 0,3l/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Są takie.

Mam znajomego na G. Śląsku. Przymuszony brakiem kasy nabył i zainstalował on-offa o mocy ok.12 kW, z wyglądu podobnego do sławetnego Meetinga. Sterownik z pewnością jest taki sam. Z uwagi na to, że w trakcie wizyty było ciemno i zimno (znacznie poniżej -10*). tylko pobieżnie mu się przyjrzałem. W domu miał ok. 21*. Nie pamiętam jak duży ma bufor

Z osiągów i działania był zadowolony.

Taktownie nie spytałem o szczegóły dot. COP, ani o wysokość rachunków.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Pratchawiec,

ale właśnie chodzi o „markowe” ( tj nie koniecznie od kol Marka:D) PC P/W on/off z b. dobrymi parametrami.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...