Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan
Tylko daj jej czas. Zobaczysz jaka kultura pracy. "Będzie Pan zadowolony".

 

Obym się " znów" pomylił. Ale dane z 2-3 dób, zakończą eksperyment. Licznik i zwiększone czasowo zużycie, to sprawią. Przy takim grzaniu, po przejściu z czasowego, trzeba nieco więcej czasu aby rozkołysać podłogę i jej temp. Otoczenie wewn, ściany itd. Potem będzie max 10% więcej na energii zużytej na potrzeby całego układu, reku, mniej prądu na pompy obiegowe, defrosty itd.

Dla każdego domu inaczej.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obym się " znów" pomylił.

[CUT]

. Przy takim grzaniu, po przejściu z czasowego, trzeba nieco więcej czasu aby rozkołysać podłogę i jej tem

 

 

Na ile zostawić ? 7 dni będzie miarodajne ? (akurat bede w domu caly tydzien wiec moge korzystać z dobrodziejstw ciaglego grzania :) )

 

Dodam ze obecnie mam w domu 23,5 stopnia wiec ciepla za bardzo podlogowka nie musi oddawac do otoczenia wiec stabilizacja nie powinna byc dluga , ale moze sie myle ?

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Na ile zostawić ? 7 dni będzie miarodajne ? (akurat bede w domu caly tydzien wiec moge korzystać z dobrodziejstw ciaglego grzania :) )

 

Dodam ze obecnie mam w domu 23,5 stopnia wiec ciepla za bardzo podlogowka nie musi oddawac do otoczenia wiec stabilizacja nie powinna byc dluga , ale moze sie myle ?

 

Trudno mi powiedzieć.

Na pewno musiałbyś obniżyć na starcie temp zasilania układu. O ile, a o max niską temp przy której twa PC doprowadzi do temp. w najcieplejszym pomieszczeniu, to pomysł na ustawienie KG. Ale na takiw wyregulowanie, potrzeba niestety ...czasu.

Ustaw na stałe temp. na PC na przykład 28 deg na ten czas. Zakładając, że masz teraz ok 24 deg w pomieszczeniu, a przy dobrze ocieplonym domu 4 deg różnicy w zasilaniu zrobi robotę, powinno dać to taki efekt temp. w domu jaki masz dotychczas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przekonaliście mnie, w celach czysto doświadczalnych włączyłem właśnie pompe wyłączając harmonogram zmniejszyłem temp bo bym się pewnie zagotował . Zobaczymy czy bedzie jeszcze bardziej komfortowo :) no i faktycznie czy pompa zacznie schodzić ponizej poboru prądu czajnika :)

 

Pamiętaj że na efekty trzeba poczekać , bo najpierw dom musi się "nagrzać" a Ty musisz ustawić taką krzywą aby domu nie przegrzewała ...

Trochę to niestety zajmuje ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Pamiętaj że na efekty trzeba poczekać , bo najpierw dom musi się "nagrzać" a Ty musisz ustawić taką krzywą aby domu nie przegrzewała ...

Trochę to niestety zajmuje ..

 

Pisałeś że dla 2T, miałeś pętle ustawione na max przepływu. To zrozumiałe. Ale teraz, dla takiego grzania dalej masz tak samo? Ja się nie znam, ale to chyba nie tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś że dla 2T, miałeś pętle ustawione na max przepływu. To zrozumiałe. Ale teraz, dla takiego grzania dalej masz tak samo? Ja się nie znam, ale to chyba nie tak...

 

Na listwach rozdzielczych nigdy nic nie kombinowałem bo nie widziałem takie potrzeby. Bez regulacji mam zbliżoną temperaturę w całym domu.

Pompa obiegowa w pompie ciepła jest ustawiona na max (czyli jak jest domyślnie przez producenta).

Rozdzielacz 12 obwodów. Każdy przepływ około 3,5l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Na listwach rozdzielczych nigdy nic nie kombinowałem bo nie widziałem takie potrzeby. Bez regulacji mam zbliżoną temperaturę w całym domu.

Pompa obiegowa w pompie ciepła jest ustawiona na max (czyli jak jest domyślnie przez producenta).

Rozdzielacz 12 obwodów. Każdy przepływ około 3,5l/min

To raczej na listwie rozdzielaczy, przy takim trybie grzania nie jest ok. Ale ja się nie znam. Zapytaj biegłych w temacie.

Moim zdaniem, nie może być tak, że przepływ przez pętle, dla pomieszczeń o różnym przeznaczeniu temperaturowym jest taki sam. I o ile, dla grzania w 2T (max dla wszystkich) jest zrozumiały, to dla ogrzewania ciągłego, albo zbliżonego - powinien być wg.projektu. No chyba, ze w każdym pomieszczeniu domu ma być taka sam temp. Ale w to akurat, nie daję wiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na listwach rozdzielczych nigdy nic nie kombinowałem bo nie widział em takie potrzeby. Bez regulacji mam zbliżoną temperaturę w całym domu.

Pompa obiegowa w pompie ciepła jest ustawiona na max (czyli jak jest domyślnie przez producenta).

Rozdzielacz 12 obwodów. Każdy przepływ około 3,5l/min

 

Kiedyś czytałem tu , że przepływ w OP z PC ma być nie za duży nie za mały . U ciebie wychodzi coś koło 2500l /h nie za dużo ? a może się mylę . U mnie teraz jest około 1900-2000 a pompka na biegu 4 leci , więc mogę jeszcze zwiększyć .. poprawi to coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem tu , że przepływ w OP z PC ma być nie za duży nie za mały . U ciebie wychodzi coś koło 2500l /h nie za dużo ? a może się mylę . U mnie teraz jest około 1900-2000 a pompka na biegu 4 leci , więc mogę jeszcze zwiększyć .. poprawi to coś ?

 

U mnie mam pompę elektroniczną grunfosa i standardowo jest ustawiona na 3 bieg i pompa sobie widzę i tak sama później reguluje jeszcze moc.

W instrukcji jest u mnie napisane że standardowo jest ustawiona na max i takie ustawienie zalecają i wtedy mam około 3,5l ma min czyli 2520l na godzinę czyli sporo.

 

Przez rok pompa działa na niższym biegu i wtedy daje 3l na min czyli 2160l na godzinę więc też sporo :)

Ustawiłem niższy bieg bo hałas przepływu mnie wkurzał.

 

Ale jakiś czas temu ktoś mi powiedział że lepiej dać na maxa , bo wtedy jest szansa że pompa przestanie taktować ale okazało się to nieprawdą i wczoraj w nocy zmiejszyłem prędkosć na II bieg , czyli tak jak ponad rok miałem ..

 

W książce od LG jest napisane że dla 9KW musi być przepłwy 25,8L na min czyli 1550l na godzinę czyli widać że nawet na II biegu mam przepływ jeszcze większy ...

 

Napisane jest też w książce aby nie dawać pierwszego biegu bo wtedy mogą być błędy przepływu , ale sam nie wiem.

Jak mam taki spory przepływ , obecnie 2160l to czy ma to jakiś negatywny wpływ na pracę pompy czy lepiej jednak zmniejszyć ?

 

Może ktoś inny się wypowie ? Czyli jaką ma pompę (mocy) i jak łączny przepływ na minutę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane jest też w książce aby nie dawać pierwszego biegu bo wtedy mogą być błędy przepływu , ale sam nie wiem.

Jak mam taki spory przepływ , obecnie 2160l to czy ma to jakiś negatywny wpływ na pracę pompy czy lepiej jednak zmniejszyć ?

 

 

Zapis jest taki a nie inny, bo różne instalacje OP są, z różnymi oporami przepływu...jestem przekonany, że w twoim konkretnym przypadku nawet na I biegu działałoby ok(byłby wystarczający przepływ), ale u kogoś innego już niekoniecznie.(i będą błędy) To takie zabezpieczanie się producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
U mnie mam pompę elektroniczną grunfosa i standardowo jest ustawiona na 3 bieg i pompa sobie widzę i tak sama później reguluje jeszcze moc.

W instrukcji jest u mnie napisane że standardowo jest ustawiona na max i takie ustawienie zalecają i wtedy mam około 3,5l ma min czyli 2520l na godzinę czyli sporo.

 

Przez rok pompa działa na niższym biegu i wtedy daje 3l na min czyli 2160l na godzinę więc też sporo :)

Ustawiłem niższy bieg bo hałas przepływu mnie wkurzał.

 

Ale jakiś czas temu ktoś mi powiedział że lepiej dać na maxa , bo wtedy jest szansa że pompa przestanie taktować ale okazało się to nieprawdą i wczoraj w nocy zmiejszyłem prędkosć na II bieg , czyli tak jak ponad rok miałem ..

 

W książce od LG jest napisane że dla 9KW musi być przepłwy 25,8L na min czyli 1550l na godzinę czyli widać że nawet na II biegu mam przepływ jeszcze większy ...

 

Napisane jest też w książce aby nie dawać pierwszego biegu bo wtedy mogą być błędy przepływu , ale sam nie wiem.

Jak mam taki spory przepływ , obecnie 2160l to czy ma to jakiś negatywny wpływ na pracę pompy czy lepiej jednak zmniejszyć ?

 

Może ktoś inny się wypowie ? Czyli jaką ma pompę (mocy) i jak łączny przepływ na minutę ?

 

Ale to chyba nie tak się robi....

Masz projekt. A w nim, ustawienia rotametrów czyli przepływów dla każdego pomieszczenia i jego temperatury, są to inne wartości i to jest logiczne. Masz też sumaryczny przepływ przez całe OP. I dla układu z samoregulacją, tego się trzeba trzymać. Masz pompę ustawioną na stały przepływ i wiesz jaki jest projektowy dla całego OP i tak dobierasz bieg pompy.

Ja mam inaczej. Wszystkie rotametry są na max, bo pracą pętli zarządza elektronika, termostat i siłownik. A pompa obiegowa jest ustawiona na zmienną wartość ciśnienia w instalacji. Pętla się zamyka, pompa zmniejsza moc. Tutaj jest nieco trudniej wyregulować układ dla PC. Musi mieć zapewniony min.przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba nie tak się robi....

Masz projekt. A w nim, ustawienia rotametrów czyli przepływów dla każdego pomieszczenia i jego temperatury, są to inne wartości i to jest logiczne. Masz też sumaryczny przepływ przez całe OP. I dla układu z samoregulacją, tego się trzeba trzymać. Masz pompę ustawioną na stały przepływ i wiesz jaki jest projektowy dla całego OP i tak dobierasz bieg pompy.

Ja mam inaczej. Wszystkie rotametry są na max, bo pracą pętli zarządza elektronika, termostat i siłownik. A pompa obiegowa jest ustawiona na zmienną wartość ciśnienia w instalacji. Pętla się zamyka, pompa zmniejsza moc. Tutaj jest nieco trudniej wyregulować układ dla PC. Musi mieć zapewniony min.przepływ.

 

Patrząc na książkę serwisową od LG i jest napisane że dla 9KW przepływ powinien być 25,8l/min a dla pompy 3KW przepływ 8,6l/min.

Dla pompy 16KW przepływ 46l/min

 

U mnie jak pompa jest ustawiona domyślnie to mam przepływ prawie taki jak dla pompy 16KW ...

Na najwyższym biegu mam 42l/min , na średnim biegu 36l/min.

 

Więc jak widać przepływ mam bardzo wysoki.

Jak pisałem już CI wielokrotnie na listwie rozdzielczej nie jest nic "ogranicznane" i wszystko jest na max.

Zastanawiam się czy nie spróbować dać pierwszego biegu na pompie , bo widać bardzo mocny przepływ i myślę że na pierwszym biegu spokojnie będę miał taki przepływ jaki jest wymagany ...

 

Chociaż z tego czytam pompa powinna mieć duży przepływ bo to gwarantuje wysokie COP i szybki "odbiór" ciepła jak i poprawny defrost ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Patrząc na książkę serwisową od LG i jest napisane że dla 9KW przepływ powinien być 25,8l/min a dla pompy 3KW przepływ 8,6l/min.

Dla pompy 16KW przepływ 46l/min

 

U mnie jak pompa jest ustawiona domyślnie to mam przepływ prawie taki jak dla pompy 16KW ...

Na najwyższym biegu mam 42l/min , na średnim biegu 36l/min.

 

Więc jak widać przepływ mam bardzo wysoki.

Jak pisałem już CI wielokrotnie na listwie rozdzielczej nie jest nic "ogranicznane" i wszystko jest na max.

Zastanawiam się czy nie spróbować dać pierwszego biegu na pompie , bo widać bardzo mocny przepływ i myślę że na pierwszym biegu spokojnie będę miał taki przepływ jaki jest wymagany ...

 

Chociaż z tego czytam pompa powinna mieć duży przepływ bo to gwarantuje wysokie COP i szybki "odbiór" ciepła jak i poprawny defrost ...

 

Kaszpir, nie rozumiem. Powyżej napisałem jak ma być to ustawione. Nie możesz sugerować się jedynie PC. Czy masz projekt OP? Masz rotametry dla pętli pomieszczeń? Jak masz to u siebie zrobione? Mając projekt i rotametry, masz już wszystko doprawidłowych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir, nie rozumiem. Powyżej napisałem jak ma być to ustawione. Nie możesz sugerować się jedynie PC. Czy masz projekt OP? Masz rotametry dla pętli pomieszczeń? Jak masz to u siebie zrobione? Mając projekt i rotametry, masz już wszystko doprawidłowych ustawień.

 

Nie mam projektu. W pokojach mam rozstaw do 15cm , w łazienkach co 10cm, Pętle są tak zrobione aby miały zbliżoną wielkość. Listwy maja rotametetry ale wszystko jest na max rozkręcone.

Projektu nie ma. W starym domu też nie miałem i instalator robił "tak jak powionno" i było ok.

W nowym domu jest podobnie.

 

Z tego co czytałem przy pompie przepływ MUSI być duży i taki jaki zaleca producent dla danej mocy pompy. U mnie przy 9KW powinno być to około 25,8l/min i raczej tego należy się trzymać. jak chce się bawić przepływami i je ograniczać to wtedy daje się bufor i dodatkową pompę obiegową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz długości pętli? Wszędzie takie same?

 

Czym mierzysz te przypływy?

 

Ja podłogówki sam nie kładłem. Kładł instalator i mówił że robił tak aby pętle były zbliżonej długości bo tak niby powinno sie robić

Na listwach są rotametry i widać jaki jest przepływ. Rozdzielcza 12 sekcyjny , przepływ na max 3,5l/min , na biegu srednim 3l/min , więc jest albo 42l/min albo 36l/min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podłogówki sam nie kładłem. Kładł instalator i mówił że robił tak aby pętle były zbliżonej długości bo tak niby powinno sie robić

Na listwach są rotametry i widać jaki jest przepływ. Rozdzielcza 12 sekcyjny , przepływ na max 3,5l/min , na biegu srednim 3l/min , więc jest albo 42l/min albo 36l/min

 

U mnie zrobili też tak ja chciałem ( nie wiem czy dobrze) bez planu oczywiście . W miarę równe pętle , max dł 60 mb , rozstawy co 15 cm , łazienki co 8 cm , każde pomieszczenie po 2 pętle oprócz łazienek i garderoby i kuchni , salon 3 pętle , przepływ mam tak jak wyżej pisałem i chyba trochę za duży z tego co wcześniej koledzy pisali . Oczywiście obskakuje to pompka z PC i to na 4 biegu z 7 . Nie steruje strefowo , bo moim zdaniem przy rekuperacji i związanymi z tym zasadami ( podcinane drzwi , wyloty w brudnych pomieszczeniach , ) mija się to z celem. Temperatura się równa , różnica jedynie w odczuciu ciepłej podłogi - w łazienkach na plus ale patrząc na termometr temperatura niewiele wyższa , a nawet pomijalna wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienia pompy na I bieg. Przy I biegu mam przepływy około 2,5l/min, czyli łącznie około 30l/min , więc widać że nawet na I biegu mam więcej niż LG zaleca dla pompy 9KW (25,8l) więc sądzę że spokojnie pompa na I biegu może działać i nic nie powinno się złego dziać , bo przepływ jest spory :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...