Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość TwojPan
Nie steruje strefowo , bo moim zdaniem przy rekuperacji i związanymi z tym zasadami ( podcinane drzwi , wyloty w brudnych pomieszczeniach , ) mija się to z celem. Temperatura się równa , różnica jedynie w odczuciu ciepłej podłogi - w łazienkach na plus ale patrząc na termometr temperatura niewiele wyższa , a nawet pomijalna wartość.

I to jest nieprawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pierwsze wnioski po 23h pracy :

 

wczoraj o godz. 19:55 miałem na liczniku 5 569,78 kWh dzisiaj o 18:22 5 602,2 wiec pompa zużyła 33,02 kWh (zmieniło sie tylko ogrzewanie, CWU grzeje tak samo jak zawsze czyli bez zmian). Temperatura w domu wzrosła do 24 wszędzie więc w trakcie dnia obniżyłem krzywą -2 stopnie (na szczęście termostaty pokojowe poodcinały pętle powyżej 24 stopni) . Odczucie ciepła : dla mnie zdecydowanie za ciepło - obniżyłem temp odcięcia na termostatach pokojowych ale widzę ze nie chce coś spadać (chwile pewnie to zajmie - może spadnie przez noc która będzie chłodniejsza , przynajmniej mam taka nadzieje) .

Zużycie prądu jest dość niepokojące bo wzrosło w stosunku do "zwykłego tylko T2" dnia szczególnie że dzisiaj w ciągu dnia było +6 stopni (obecnie +4).

Pompa też zaczęła taktować.

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakis "centralny" sterwonik w jakims pokoju? Salonie? Gdzie ustawiasz jaka temp chcesz miec?

 

 

Mam sterownik FTC3 (w kuchni) gdzie temperatura zasilania ustawiana jest na podstawie krzywej , w pokojach mam sterowniki pokojowe (poza łazienkami i korytarzami - ale te ostatnie mam calkowicie odciete)

 

 

Masz jakas dolna granice temp na wyjsciu w twojej PC?

 

Tak 25 stopni obecnie przy tej temperaturze która mam czyli +4 mam 27 stopni.

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kazdym pomieszczeniu masz sterownik z mozliwoscia zapodania chcianej temp?

 

sterowniki pokojowe w zasadzie tylko odcinaja petle w pokojach jesli temp przekroczy zadana wiec one nie steruja sama temperatura zasilania. Sterowanie temperatura zasilania odbywa sie na sterowniku FTC3 a on wykonuje pomiary bezpośrednio na wymienniku (R410/woda) . Z tego co wiem on zawsze trzyma zadana temp wody na wejsciu wg. ustawionej krzywej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat główny w kuchni to bardzo zły pomysł.

 

Przeciez napisalem ze nie ma to znaczenia , moglem go zamontowac na zewnatrz: pomiar dla krzywej jest nie wg. temp pomieszczenia ale wg temp. zewnetrznej. Na podstawie temp zewnetrznej ustawiana jest temp zasialana , obecnie zmniejszylem do 25 stopni

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ustwiasz chcianej temp w pomieszczeniu na sterwoniku glownym?

 

Nie - no bo w jaki sposob mialbym to zrobic majac 300m2 domu ? jakie pomieszczenie miałoby być głownym ? Sterownik steruje krzywą zasilania i cala sztuka na dobraniu tej temp. i potem sterowaniem przeplywem (ustawiam recznie) w poszczegolnych pomieszczeniach aby osiagnac oczekiwana temp. dla kazdego pomieszczenia (dodatkowe zabezpieczenie to sterowniki pokojowe odcinajace petle jesli bedzie za cieplo)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Tak , mam sprzegło (mam podpieta koze na ciezkie czasy i czasem spalam w niej resztki drewna z budowy jak mi sie chce , ale rzadko mi sie chce :) )

 

Kolego gogush, napisałem ci wczoraj, że na czas próby, ustaw 28deg na stałe. Bez krzywej. Miałeś w domu przed 24deg i z 28deg na zasilaniu tyle powinieneś mieć wewnątrz.

Piszesz, za gorąco. Piszesz, zjadła 30 kWh. Nie widzisz w tym związku?

Daj się przekonać. Ustaw 28deg na STAŁE na te dni i jeśli potrzeba obniż, kierując się temp.jaką miałeś dotychczas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego gogush, napisałem ci wczoraj, że na czas próby, ustaw 28deg na stałe. Bez krzywej. Miałeś w domu przed 24deg i z 28deg na zasilaniu tyle powinieneś mieć wewnątrz.

Piszesz, za gorąco. Piszesz, zjadła 30 kWh. Nie widzisz w tym związku?

 

True, ale niektorzy przekonywali ze podczas grzania przy tej samej temp. odczucie ciepla jest wyzsze jesli podloga jest ciepla

Po drugie dotychczas pompa pracowala tylko w T2 wiec nie jest to samo co pompa ktora chodzi caly czas z ta temp. Mozna powiedziec ze wlasnie dzisiaj tak mialem bo temp. byla ok 28 i bylo za goraco (normalnie by sie wylaczyla)

Musze obnizyc temp. bo pompa caly czas chodzi , do tej pory chodzila ok 10 h dziennie z wyzsza temp. teraz dluzej ale temp na zdrowy rozsadek powinna byc nizsza

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Tak , mam sprzegło (mam podpieta koze na ciezkie czasy i czasem spalam w niej resztki drewna z budowy jak mi sie chce , ale rzadko mi sie chce :) )

 

Kurcze.

Jak masz sprzęgło, to masz drugą pompę obiegową. To wiele zmienia. Temp na zasilaniu PC, to nie temp.za sprzęgłem która idzie na OP :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
True, ale niektorzy przekonywali ze podczas grzania przy tej samej temp. odczucie ciepla jest wyzsze jesli podloga jest ciepla

Rozumiem ze temp bez wzgledu na wahania temp. zew. ?

 

Chcemy wyrównać szanse pomiędzy tym co robiłeś, a tym co robisz. Wiele jest tu zmiennych, pogoda itd.

Temp. podłogi rośnie szybko, kiedy rozgrzewasz dom od niskiej temp. wewn. Po dojściu do różnicy zasilanie minus ok 4deg w pomieszczeniu, nie rośnie już tak szybko.

 

Poczucie ciepła, jak napisałeś jest wyczuwalną zaletą promieniowania cieplnego ciała stałego.

Jeśli podłoga pracuje, jej emisyjność cieplna jest większa a niżeli jak nie pracuje. To zwiększa komfort. Nawet, kiedy temp w pomieszczeniu jest taka sama.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

OK, w tym przypadku pozostaje tylko "zabawa" z krzywa... aczkolwiek PC bedzie chodzila 24/7 bo zaden sygnal jej nie wylonczy...

 

 

Wcale nie. Nie da rady zejść poniżej min mocy i delty, sprężarka się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze.

Jak masz sprzęgło, to masz drugą pompę obiegową. To wiele zmienia. Temp na zasilaniu PC, to nie temp.za sprzęgłem która idzie na OP :)

 

true , do tego mam 9 pomieszczen do ogrzewania (garazu i kotlowni nie ogrzewam bo tam temp wystarczajaca) . Dojscie do ustawien tylko dla T2 kosztowalo mnie troche czasu, wtedy bylo latwiej bo mialem rasp PI i widzialem i temp poszczegolnych obwodow i pobior pradu, teraz mi sie wylozyl rasp PI i nie moge go przywrocic do zycia wiec bardziej organoleptycznie to robie. Na razie nie ma problemu bo rok byl sloneczny i moja PV wyprodukowala 1 MWh wiecej wiec moge bawic sie zuzyciem pradu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz super docieplony dom. Przy 300 m nie da się zastosować głównego termostatu. Musisz grzać według krzywej. Najlepiej w pomieszczeniach, które się przegrzewają trzeba zainstalować termostaty, ale to chyba masz. Ja mam pompę wpiętą bezpośrednio i tez kiedyś próbowałem grzać krzywą, ale się nie sprawdziło. Mam mocną pompę, a z reguły jest około 0* w zimę i było za ciepło. Teraz mam termostat , plus do tego sterowanie czasowe. U mnie jest 100m i powiem szczerze, że ciężko dobrać krzywą żeby było idealnie. Więc co dopiero przy 300m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę wpiętą bezpośrednio i tez kiedyś próbowałem grzać krzywą, ale się nie sprawdziło. Mam mocną pompę, a z reguły jest około 0* w zimę i było za ciepło. 0m.

 

A jaka masz temp. zasialania przy tej temp ? (wiem wiem nie jest to porownywalne bo zalezy od wielu innych czynnikow- pytam z ciekawosci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...