Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie temparatury wygladaja obecnie tak (nie mam poboru pradu w sterowniku) :

 

https://drive.google.com/open?id=1v9ZHxfb86V7P5ezJ_TWpFvLbPByVrto6

 

Legenda :

TH2 - wyjscie z pompy, wejscie do wymiennika (R410)

THW1 - temp. wody na zasilaniu ( wyjscie z wymiennika)

THW2 - temp wody na wejsciu do wymiennika (powrot ze sprzegla)

TH7 - temp zewnwtrzna

THW5 - temp. CWU

Pozostale nieistotne

 

i pobor pradu na zewnetrznym liczniku :

 

https://drive.google.com/open?id=1568NoPbPmV0yhhHDpldkcMBIxi547IHU

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo lepiej żeby pompa obiegowa zjadła troche wiecej pradu niż gdyby w przypadku przytkania filtra w wymieniku pojawił sie lód i go zniszczył.

 

Jesteś pewien że masz taki filtr? Czynnik ma -15 granicę zamarzania to raczej lód się nie zrobi bo wcześniej pompa się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem do wnętrza pompy aby odczytać dane z dekla pompy DZ.

 

1 bieg 115W

2 bieg 165W

3 bieg 205W

 

Delty T na DZ dla różnych biegów:

 

1 bieg 5.6/2.2C delta 3.4C

2 bieg 5.6/3.5C delta 2.1C

3 bieg 5.3/3.6C delta 1.7C

 

Sugerowana przez producenta delta to 2-4C.

 

Wrócić na drugi bieg czy zostawić na pierwszym?

Tak jak pisałem powyżej producent radzi na jechać na jedynce.

 

Co sugerujecie?

 

Podobny problem mam z deltą na GZ.

Producent sugeruje aby była od 7 do 10C.

 

Na 3 biegu pompy GZ ma deltę 5C a na 2 mam 6C.

Na 1 jeszcze nie próbowałem.

 

Czy producent podaje jaki ma być przepływ nominalny? Jeśli wiesz ile ma być i możesz sprawdzić ile jest to ustaw najbliżej tej wartości.

Rozumiem że pompa obiegowa jest razem z PC i producent ją zamontował.

Jak masz czas to może zrób test ile energii będzie potrzebować PC do podgrzania podłogi o np 1 stopień (zawsze od tej samej temp do tej samej) przy każdej delcie. Tylko że to tego potrzebny jest licznik energii przed PC i dobry termometr. Producent pisze żeby nie używać pierwszego biegu a ja jakbym tą pompę zamontował do swojego DZ to przepływ na drugim biegu miałbym z dwa razy większy jak potrzebny i deltę pewnie z 1.5. Trochę to dziwne że tak piszą bo przy kolektorze poziomym, z normalnymi oporami wystarczy 50-70W do osiągnięcia nominalnego przepływu (dla PC 6-8kW i dla dobrej pompy DZ)

 

Odnośnie GZ to chyba nie pozostaje Ci nic innego jak sprawdzić jeszcze pierwszy bieg, jak delta będzie 7-8 to chyba najbardziej optymalnie. Szkoda tracić niepotrzebnie energię na pompie GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wrócić na drugi bieg czy zostawić na pierwszym?

Tak jak pisałem powyżej producent radzi na jechać na jedynce.

 

Co sugerujecie?

 

Jesli nie masz zamiast obiegowki wstawionej pompy hydroforowej, to praktycznie zawsze zysk na sprawnosci pompy ciepla zrekompensuje z nadwyzka dodatkowa energie ktora pobierze obiegowka.

Ustaw obiegowki na najwyzszym biegu i zapomnij o nich. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to dziwne że tak piszą bo przy kolektorze poziomym, z normalnymi oporami wystarczy 50-70W do osiągnięcia nominalnego przepływu (dla PC 6-8kW i dla dobrej pompy DZ)

 

Odnośnie GZ to chyba nie pozostaje Ci nic innego jak sprawdzić jeszcze pierwszy bieg, jak delta będzie 7-8 to chyba najbardziej optymalnie. Szkoda tracić niepotrzebnie energię na pompie GZ.

 

u mnie

DZ - III bieg 80W - delta 2,5-3

II bieg 68W - delta 3-3,5

I bieg 39W - nie sprawdzałęm, ale pamiętam, że jak X lat temu robiłem testy, to zdarzało się że wybijało...(delta chyba około 5,5-6)

 

GZ - tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Mam 3 obiegówki do CO, które pracują w różnych konfiguracjach. I to jaka jest delta, zależy od tego ile z nich naraz pracuje. Przy najczęściej spotykanej sytuacji - że pracują 2 kondygnacje (parter i poddasze) - delta jest około 5,5-6. Jak pracuje 1 kondygnacja (parter lub poddasze) - to delta jest 6,5-7. Jak pracuje tylko piwnica, to delta około 10. Jak pracują wszystkie 3 kondygnacje - do delta około 4,5-5

 

Fajnie że się pojawiłeś Pyxis :)

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 2 eksperymentow z grzaniem pompą bez wydzielonych okresów T1/T2 :

 

udało mi się odpalic rasp Pi (na razie tylko pobor pradu - dzisiaj bede meczyc pomiary temp.). Pompa taktuje prawie co 10-20 min . Ustawiona temp 27, dzisiaj ja znowu obnizylem do minimalnej jaka moge ustawić (na stałe) 25 stopni. Temp w domu spada powoli na razie o 0,5 stopnia spadła.

 

Tak wyglada praca pompy w nocy (pobór prądu) :

pompa1.JPG

 

Pompa pracuje w okolicach 1,3 kWh (na screen pokazane wszystkie 3 fazy) . o 6:00 było grzanie CWU stad ten skok

 

Wczoraj ok. 19:00 bylo na liczniku 5 602 kWh dzisiaj jest tak (godz, 9:36) - wiec nie spada pobor proadu :

Pompa2.JPG

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 2 eksperymentow z grzaniem pompą bez wydzielonych okresów T1/T2 :

 

udało mi się odpalic rasp Pi (na razie tylko pobor pradu - dzisiaj bede meczyc pomiary temp.). Pompa taktuje prawie co 10-20 min . Ustawiona temp 27, dzisiaj ja znowu obnizylem do minimalnej jaka moge ustawić (na stałe) 25 stopni. Temp w domu spada powoli na razie o 0,5 stopnia spadła.

 

Tak wyglada praca pompy w nocy (pobór prądu) :

[ATTACH=CONFIG]423541[/ATTACH]

 

Pompa pracuje w okolicach 1,3 kWh (na screen pokazane wszystkie 3 fazy) . o 6:00 było grzanie CWU stad ten skok

 

Wczoraj ok. 19:00 bylo na liczniku 5 602 kWh dzisiaj jest tak (godz, 9:36) - wiec nie spada pobor proadu :

[ATTACH=CONFIG]423542[/ATTACH]

 

Witaj

 

Powiedz czy nadal masz podłączone sterowniki pokojowe, jwśli tak to jaka masz histeryczek ustawiona?

Pisałeś ze masz bufor, ja tez mam i dwie pompki obiegowe za buforem. Jaką masz pompkę obiegową i na jakim ustawieniu (auto, cp , pp, i na którym biegu?).

Jednostkę zewnętrzną mam taką samą jak Ty, wiec podobne parametry.

Dzięki z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...