Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

CDN

O grzaniu ciągłym z przewymiarowaną PC i z taktowaniem

 

13,15 sprężarka ponownie włączyła się.

zużycie prądu dla całego układu za pełny interwał ok.0,7 kWh. Produkcja ok. (ciepłomierz ma rozdzielczość 0,001 GJ) 2,77 kWh.

Pozostałe parametry bez zmian.

 

Wnioski?

Pozostawiam do dyskusji. Bedą zapewne takie że każdy grzeje w sposób dla niego optymalny

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

CDN

O grzaniu ciągłym z przewymiarowaną PC i z taktowaniem

 

13,15 sprężarka ponownie włączyła się.

zużycie prądu dla całego układu za pełny interwał ok.0,7 kWh. Produkcja ok. (ciepłomierz ma rozdzielczość 0,001 GJ) 2,77 kWh.

Pozostałe parametry bez zmian.

 

Wnioski?

Pozostawiam do dyskusji. Bedą zapewne takie że każdy grzeje w sposób dla niego optymalny

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

gdy ponownie startuje jaka jest temp. powrotu z OP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDN

O grzaniu ciągłym z przewymiarowaną PC i z taktowaniem

 

13,15 sprężarka ponownie włączyła się.

zużycie prądu dla całego układu za pełny interwał ok.0,7 kWh. Produkcja ok. (ciepłomierz ma rozdzielczość 0,001 GJ) 2,77 kWh.

Pozostałe parametry bez zmian.

 

Wnioski?

Pozostawiam do dyskusji. Bedą zapewne takie że każdy grzeje w sposób dla niego optymalny

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Każda pompa jest inna i każda ma inny algorytm pracy. U mnie delta jest zmienna i pompa dąży do jak najniższej delty.

Jak ustawię 30 stopni to pompa zacznie do delty 6 a skończy na delcie 1 i skończy grzać jak temp powrotu zrówna się z temp wyjścia czyli przy 30/30.

 

U mnie więc przy ustawieniu 30 stopni na wyjściu i bez termostatu zrobi się u mnie sauna.

 

U ciebie zapewne pompa wyłącza się jak delta będzie mniejsza od ustawione ? (4 czy też 6). U mnie tak nie ma ...

Delta jest raczej "początkową" wartością . Gdybym miał sztywną deltę to sądzę że problemu taktowania by nie było ...

 

Algorytmu nie znam i nie mam na na niego wpływu ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najchętniej, z trzykrotnie przewymiarowanymi kombajnami, co nie chcą zejść z mocą dla temp 0-5deg (na która przypada 90% ogrzewania) zanegujecie każdy rodzaj grzania, inny od niewolnictwa w 2T z polarem na plecach, tak jak napisał dopiero w TYM roku kolega kaszpir.

 

W polarze to ja chodze jak ide po drewno, do przedwczoraj grzejac w 2T nie mialem zadnego problemu , to co robie to wylacznie EKSPERYMENTY - i robie je za SWOJE pieniadze.

 

Ciekawe jest ze nie napisales ze w moim przypadku SIE NIE DA (dopiero teraz odniosles sie ze za duza pompa - nie mozna tak od razu?).

 

Moje wnioski po dwoch dniach sa takie :

1. Zwiekszylo mi sie zuzycie pradu

2. Pompa zaczela makabrycznie taktowac

3. Komfort terminczny zblizony (na poczatku za goraco , teraz sie wychladza - to tez moze byc powodem taktowania bo bardzo duzo obwodow jest wylaczonych przez termostaty)

 

Wiec aby byla jasnosc grzanie w T2 to nie jest dla mnie niewolnictwo ale zdrowy rozsadek (poki co bo dalej testuje). Widac kazdy dom jest inny i instalacja rowniez ktora wymaga indywidualnego podejscia.

 

P.S.

 

wiecej luzu życze , świeta idą .... aby zdrowie było !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiesz wreszcie.

Że nie można tego porównać mając tak dużą, w porównaniu do zapotrzebowania domu, jednostkę PC.

Zrozum, gdybyš miał/miała jednostkę dobraną do obciążenia budynku, to koszty byłyby takie same albo ciut mniejsze grzejąc ciągle?

 

 

Nie byłyby.

A mało tego, liczba problemów z pracą PC znacząco by wzrosła.

Mniejsze jednostki P to tylko jednofazówki, przy 3 fazach idzie fajnie obciążyć druciki dla całego domu, praca ciągła - więcej odszraniania, ba, nie dość że więcej to jeszcze w temp poniżej 27, bo przy ciągłym grzaniu więcej nie wepcham w podłogę, a co to oznacza to posiadacze P wiedzą dokładnie. Praca ciągła to również praca pompy przez większa część czasu poza optymalnym obciążeniem = mniejszy COP.

Ani taniej, ani lepiej. teraz mam optymalnie i wygodnie. Pompa odszrania szybko i przyjemnie powyżej 27 stopni, grzeje w optymalnym zakresie, nie chodzi na podtrzymaniu, nie taktuje, jest idealnie. Następnym razem zakup byłby dokładnie taki sam, pod względem mocy, bo firma zawsze może być inna.

 

gogush: prosto, rzeczowo, i jeszcze z qlturą. Tak trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za duże te pompy macie? Ja mam domek jakiś 150m2 z garażem i kilku producentów złożyło mi w ofercie 6-7kW. Dom nie jest jakiś extra super poroterm 24+20 cm styropian od ziemi 15cm , wentylacja grawitacyjna. W waszych stopkach kolo 120m2 i 9kW. Przeciez przy takich temperaturach jak teraz nawet jak ida na najnizszej mocy to i tak jest za duzo i sie wylaczaja. Albo sterownik nie ogarnia. Nie wiem jak to z PC ale jak rozmawialem z instalotorem od kotłów gazowych to powiedział że dobry sterownik wyciśnie wiecej z kotła o gorszej modulacji niż byle jakie sterowanie z niewiadomo jak świetnym kotłem. Takie moje czysto teoretyczne myślenie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za duże te pompy macie? Ja mam domek jakiś 150m2 z garażem i kilku producentów złożyło mi w ofercie 6-7kW. Dom nie jest jakiś extra super poroterm 24+20 cm styropian od ziemi 15cm , wentylacja grawitacyjna. W waszych stopkach kolo 120m2 i 9kW. Przeciez przy takich temperaturach jak teraz nawet jak ida na najnizszej mocy to i tak jest za duzo i sie wylaczaja. Albo sterownik nie ogarnia. Nie wiem jak to z PC ale jak rozmawialem z instalotorem od kotłów gazowych to powiedział że dobry sterownik wyciśnie wiecej z kotła o gorszej modulacji niż byle jakie sterowanie z niewiadomo jak świetnym kotłem. Takie moje czysto teoretyczne myślenie :)

 

U mnie z garażem ok 180 m2. Podobne ocieplenie, więcej tylko w podłodze mam.

Większe pompy raczej pracują w 2T, dlatego nie taktują i nie idą w najniższej mocy, lecz w optymalnym okienku wydajności, no i wyłączają się bo kaganiec je wyłącza 2T. Do tego poczytaj o spadku mocy przy minusowych temperaturach. Z tych 9kW robi się szybko dużo mniej, zresztą te 9kW to pewnie tylko w idealnych laboratoryjnych warunkach u producenta jest.

Przy pracy ciągłej taka PC w domu jak wskazałeś zapewne będzie się zachowywać tak jak to opisałeś. Kotły gazowe nie są wrażliwe na temp zewnętrzne tak jak PC więc tam możesz spokojnie mniejsze moce brać - oczywiście dobrane wg jakiegoś sensownego OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy ponownie startuje jaka jest temp. powrotu z OP ?

 

Dość długo 24*.

Sprężarka włącza się zapewne wówczas gdy temp. powrotu chce spaść poniżej tej wartości.

 

PS sprawdzam aktualne dane

 

14.58

Temp.zewn. 6

Sprężarka stoi, temp. powrotu 26

Zużycie prądu od 11.28 - 1,9 kWh

Produkcja ciepła od 11.28 - 0,030 GJ = 8,33 kWh

Włączy się zapewne za ok. 30-45 min. jak temp. powrotu spadnie poniżej rzeczonych 24*.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy potrzeby nam jest taki kolos jak T-CAP 9kW do nowego domu jeżeli już decydujemy się na zakup za dużej jednostki, której zakup i tak mija się z celem.

 

Chyba za bardzo splaszczyles bo dom 100m2 i dom 400m2 jednak maja inne zapotrzebowanie na ciepło. Zapominamy rowniez o CWU i czasie grzania bo ja CWU do 50 stopni mam dosc szybko

Przy dzisieszej temp. 0 stopni w 10 minut 150 litrow i to łącznie z defrostem w srodku :

 

Pompa3.JPG

 

to tez zaleta wiekszej pompy. Kazdy ma jakies oczekiwania w stosunku do swojej pompy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim grzaniu wystarczy zwykła on/off

 

Zapewne tak. Tylko spróbuj ją wysterować.

Czasy grzania i interwały pracy sprężarki będą wyglądać inaczej przy niższych temperaturach zewn.

Z pewnością jednak nie dojdzie do taktowania. Czasy pracy sprężarki w takich sytuacjach ulegają stopniowemu wydłużeniu. Proporcjonalnemu skróceniu ulegają czasy przerw.

Przy mocno ujemnych temp. sprężarka potrafi działać nieprzerwanie przez kilka godzin.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Chyba za bardzo splaszczyles bo dom 100m2 i dom 400m2 jednak maja inne zapotrzebowanie na ciepło. Zapominamy rowniez o CWU i czasie grzania bo ja CWU do 50 stopni mam dosc szybko

Przy dzisieszej temp. 0 stopni w 10 minut 150 litrow i to łącznie z defrostem w srodku :

 

[ATTACH=CONFIG]423550[/ATTACH]

 

to tez zaleta wiekszej pompy. Kazdy ma jakies oczekiwania w stosunku do swojej pompy :)

Prowadzisz motel, że zapotrzebowanie na szybką CWU jest priorytetem?

Masz tak dużą rodzinę? Czy może po prostu tyle zużywasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Czy za przewymiarowane PC pracują w najlepszej wydajności? Jeżeli dom "potrzebuje" przy -20C 5kW to ile będzie potrzebował przy 0C czy +7C ? Potężny T-CAP ma sprężarkę 3kW. Do tego jest jednostką 2 śmigłową. Jednostka 9kW i dwa śmigła? Szok. Jak jest moc minimalna pracy tej sprężarki? W innych PC 9kW jest mniejsza np. LG ma chyba pierwszej generacji 1,7kW. Czy potrzeby nam jest taki kolos jak T-CAP 9kW do nowego domu jeżeli już decydujemy się na zakup za dużej jednostki, której zakup i tak mija się z celem. Po co wydawać niepotrzebnie pieniądze?

Oczywiście osobom posiadające już taką jednostkę jest bardzo ciężko ustawić ją do pracy ciągłej.

 

Pozdrawiam.

Życzę najlepszego na święta.

 

Daj spokój. Szklara, gogush i inni nie rozumieją co znaczy praca z mocą nominalną. Dla nich jest to praca w 2T, A jak czytam ostatni wpis (nie wiem, pana czy pani) Szklary to wymiękam :rotfl:

 

Kubson, Wszystkiego Najlepszego na Święta, oraz sukcesów w zmieniania tajemniczej krainy zwanej FM.

Tak na poważnie, pamiętaj co ci napisałem. I uważaj na siebie.

Z mojej strony to tyle.

Wszystkim, bez wyjątków Wesołych Świąt.

Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem bo to eksperymenty z proba grzania bez wzgledu na taryfe. Do tej pory grzalem tylko w T2 ale koledzy przekonuja ze taniej grzeje sie gdy jest praca ciagla. Mam podejrzenia ze akurat w moim przypadku chyba nie koniecznie , bo pompa bardzo duzo taktuje, nie schodzi ponizej 1,3kWh co widac tez na poborze pradu bo wzrósł w stosunku do grzania tylko T2 , no ale obserwuje dalej

Twoja pompa to w obecnych warunkach pogodowych armata na mysz.

Obskoczył byś jej mocą w tej chwili 3 takie domy.

KAŻDA pompa ciepła niezależnie od tego czy jest z inwerterem czy nie zacznie taktować.

Pytanie tylko kiedy.

U kolegi gogush jest to teraz.

Wytrzymaj jeszcze trochę i poczekaj na nisze temperatury.

Z tego co pamiętam, w Zubadanie jest możliwość regulacji mocy maksymalnej.

Być może jej zmniejszenie i pozostawienie urządzenia w pracy ciągłej da lepszy wynik ekonomiczny.

Trzeba sprawdzić, z fusów nie wywróżysz.

 

Innemu pompa 9kW będzie taktować przy +5.

Jeszcze innemu 7kW będzie taktować przy +10.

Wykres zapotrzebowania na ciepło, ZAWSZE w którymś momencie spotka się z krzywą mocy źródła ciepła.

Od tego punktu w prawo zaczyna się taktowanie urządzenia.

PC to nie piec elektryczny z modulacją 0-100%, najlepsze układy chłodnicze modulują do REALNYCH 40% - 100% mocy.

I to tylko w warunkach laboratoryjnych.

W realu macie po drodze jeszcze defrosty, różną wilgotność powietrza, różne temperatury wewnątrz i na zewnątrz, różne nasłonecznienie itp.

Algorytmy tych pomp to proste wykresy jednowymiarowe, to nie mapa 3D jak mapa paliwowa silnika spalinowego.

Wymagacie za dużo.

 

PS. Urządzenia, które mają sprężarki scroll zasilane z inwertera mogą taktować.

Te sprężarki mają cały czas grzany karter (przykładowo w Mitsubishi sprężarki grzane są uzwojeniem i nie można tego wyłączyć)

Nie straszny im takt 5 min pracy / 5 min postój.

To w starych on-off mówiło się o bezpiecznych 6 startach na godzinę - gdzie prąd startowy potężny i skok temperatury uzwojenia znacznie większy.

 

Praca ciągła sprężarki przy zredukowanym obciążeniu, zawsze zużyje najmniej prądu.

A jak ta ilość prądu przełoży się na kieszeń użytkownika, to już musi sobie sprawdzić każdy sam.

Testować zawsze warto.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest teoretycznie. PC9kW moduluje pewnie od 10% czyli teoretycznie gdy zapotrzebowanie przy 0 jest dla przyklady 3kW to czy sterownik nie powinien tak sobie pompy ustawic zeby pracowac jak najdluzej? Jak piszecie o grzaniu 2T to wyglada wlasnie ze pracuje prawie caly czas - a puszczona bez kaganca świruje.

Tam o gazie co pisalem to juz roznice ogarniam :) bardziej mi zalezalo o czesci dotyczacej sterownika. Kociol gazowy tez nie lubi czestego wlaczania. Zadaje tyle pytan bo w koncu decyzje trzeba jakas bedzie podjac. Moj wykonawca zrobil podlogowke w calym domu i w kazdym pomieszczeniu mam termostat polaczony z rozdzielaczem. Rozmawialem z instalatorem PC i powiedzial ze to zaden problem i opisal dokladnie jak to wyglada od strony technicznej bez zadnego sprzegla czy bufora dobral 6 kW i jak policzyl dla stacji pogodowej z Katowic grzalki sie nie wlacza patrzac po historii. Bol jest taki ze nie jest tania oferta i gryze sie w myslach czy jakis LG czy panas nie t-cap to ogarnie. Czy wlasnie problem nie lezy po stronie sterownika. Mam tez dobra oferte z Mistubishi Ecodan ale jak slysze o sprzeglach i buforach od instalatora toi sie zalacza zolte swiatlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój. Szklara, gogush i inni nie rozumieją co znaczy praca z mocą nominalną. Dla nich jest to praca w 2T, A jak czytam ostatni wpis (nie wiem, pana czy pani) Szklary to wymiękam :rotfl:

.

 

 

Brakło Ci argumentów, więc wymiękłeś. Znów nie wyszło na "Twojsze", musisz to jakoś przeżyć.

Poza tym w tekście powyżej kłamiesz :) Dobrze, że już nie obrażasz.

 

No ale taka rozmowa z Tobą, gdy braknie Ci argumentów zaczynasz narzucać Jedynie Słuszny Kierunek, obrażać rozmówców, a na koniec kłamać byle tylko ich zdyskredytować. Słabe to przyznasz.

U mnie pięknie PC śmiga w 2T wbrew wszystkim tym wymysłom i teorią. Sople z lampy nie zwisają, nóg nie mam odmrożonych, a rachunek dwa razy mniejszy niż w 1 T.

 

Dziwy i cuda, dziwy i cuda prawią...

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...