Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No tak ale liczy się sprawność całego układu. Żeby osiągnąć deltę 1 to pompa obiegowa będzie miała strzelam 300W i to przy niskich oporach instalacji a to na 99% obniży sprawność. Nie piszę że pompa będzie działać źle przy innej delcie jak 3 ale prawie mam pewność że przy niższych deltach moc pompy obiegowej skutecznie obniży sprawność całego układu a to nas przecież interesuje. Myślę że nie jest to przypadek że producenci tak projektują pompy żeby przy nominalnych przepływach delta była ok. 3 a potrzebna moc pompy obiegowej w granicach 50-70W (przy prawidłowo wykonanym DZ i mocy PC 6-8kW)

Na którą pompę on-off bym nie popatrzył to średnio delta jest 3 przy nominalnym przepływie. Tak jak pisałem moja pompa obiegowa pracuje z mocą 50W i DZ ma przepływ 1700l/h (pompa Wilo z płynną regulacją mocy). Widzę że często są instalowane pompy obiegowe za dużej mocy, z trzema biegami z dużym rozrzutem mocy na poszczególnych biegach. Stąd się bierze problem że na jednym biegu jest dużo za mała delta a na drugim za duża.

 

Ale faktem jest że im niższa delta DZ tym lepsza sprawność cop . Tak jak pisałem wcześniej pojawia się trudność w uzyskaniu tak niskiej delty , z stad producenci podają sparawność PC na takch a nie innych deltach . To jak niska delta DZ zwiększa sprawność PC najlepiej widać na ciepłomierzu w PC inwerter . Tutaj delta 1*C zaden problem techniczny , skoro przy takiej zimie jak obecnie nie potrzeba aby pc pracowała z mocą nominalna , przy mojej pc 5,2 kw wystarcza pompka obiegowa DZ 22 W i bez trudu osiągam 1-2*C deltę , zwiększając deltę spada cop , ładnie widać na ciepłomierzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ależ się tu koledzy rozwinęliście. Dorzucę swoje 3 groszę. Nie nastawiałem się nigdy na grzanie tylko w 2T dlatego wziałem sobie 2 sterowniki na piętro i parter, które odłączają pompy obiegowe za sprzęgłem/buforem 100l - zwał jak zwał. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem jak wygląda grudzień - 88/12 % dla taniej taryfy. Sterowniki pokojowe mam ustawione tak aby pilnowały temp minimalnej i maksymalnej. Komfort cieplny jak dla mnie spoko - nikt w domu nie narzeka. Po wprowadzce oczywiście musialem dostosować temp pod siebie + ustawić rotametry. Na dzień dzisiejszy nic nie wymaga korekty. Zarówno dla temp 2 stopnie jak i -10 było odpowiednio. Większych mrozów nie miałem póki co.

 

Nie widzę najmniejszego sensu aby PC pracowała ciągle. Ani to dobrze dla niej, ani dla mnie. Oczywiście za chwilę ktoś wyskoczy - mogłeś wziąć mniejszą i dać pracę ciągłą. Może i mogłem, ale świadomie nie chciałem. Chciałem urządzenie, które będzie miało mały zapas i pozwoli mi spokojnie spać. NA dzień dzisiejszy wybór trafiony w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ się tu koledzy rozwinęliście. Dorzucę swoje 3 groszę. Nie nastawiałem się nigdy na grzanie tylko w 2T dlatego wziałem sobie 2 sterowniki na piętro i parter, które odłączają pompy obiegowe za sprzęgłem/buforem 100l - zwał jak zwał. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem jak wygląda grudzień - 88/12 % dla taniej taryfy.

 

I to jest sedno sprawy. Bo gdybyś się nastawiał, to już byś w kotłowni mieszkał i prowadził z niej dysputy jak osiągnąć 90%. 88% to jest bardzo dobry wynik jeżeli osiągasz oczekiwany komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień trzeci pracy ciągłej pompy :

 

Dzisiaj licznik przy pompie pokazał 5645 kWh co daje ponad 40kWh na dobę ten wynik robi wrażenie przy 3 stopniach na + na zewnątrz aż się boje pomyśleć co by było przy -10.

Pompa dalej taktuje co 15 min. Temp zadana to 25 stopni (stała)

W zwiazku z tym wniosek mam taki że przy sprzęgle nie jest opłacalne ciągłe grzanie ponieważ pompa do zadana temp. osiąga dość szybko (bufor 300l) i sie wylacza. Jak temp czujnika na wymienniku spadnie zaczyna ponownie pracować. Pompa pracuje z mocą ~1,3 kW przy takim grzaniu.

 

Teraz zmieniłem sposób grzania wg. czujnika w domu (oryginalnie miałem wg. krzywej) , ustawiłem 22 stopnie (obecnie pokazuje 23) , pompa się wyłączyła.

Jestem ciekaw kiedy się włączy . Czujnik temp. jest w kuchni która ma zamknięte OP, ale kuchnia jest z dwoch stron otwarta na korytarz i na salon wiec ogrzewana jest głównie z salonu (+ ciepło podczas gotowania) - zwykle jest tam troche chłodniej niż w pozostałej czesci domu.

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest sedno sprawy. Bo gdybyś się nastawiał, to już byś w kotłowni mieszkał i prowadził z niej dysputy jak osiągnąć 90%. 88% to jest bardzo dobry wynik jeżeli osiągasz oczekiwany komfort.

 

Dam sobie rękę uciąć, że jak przyjdzie -15 stopni to ten stosunek się zmieni. Tylko co to zmienia ? :) Komfort jest, rachunki śmieszne do tego co zakładałem. Jestem zadowolony i chyba o to chodzi, a jak widzę, że ktoś tu twierdzi, że praca ciągła to jedyne sensowne rozwiązanie to mnie skręca. Skąd może wiedzieć skoro dobrał jednostkę teoretycznie idelanie i musi grzać ciągle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakło Ci argumentów, więc wymiękłeś. Znów nie wyszło na "Twojsze", musisz to jakoś przeżyć.

Poza tym w tekście powyżej kłamiesz :) Dobrze, że już nie obrażasz.

 

No ale taka rozmowa z Tobą, gdy braknie Ci argumentów zaczynasz narzucać Jedynie Słuszny Kierunek, obrażać rozmówców, a na koniec kłamać byle tylko ich zdyskredytować. Słabe to przyznasz.

 

niestety, zawsze byli i są tacy, którzy nie potrafią inaczej. Widać to doskonale, jak się starsze wpisy poczyta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

estem zadowolony i chyba o to chodzi, a jak widzę, że ktoś tu twierdzi, że praca ciągła to jedyne sensowne rozwiązanie to mnie skręca. Skąd może wiedzieć skoro dobrał jednostkę teoretycznie idelanie i musi grzać ciągle ?

 

Jak to widzisz n-razy, to potem cię t tylko już śmieszy....on musi nawracać, na jedynie słuszne rozwiązanie, w ramach naprawy świata , bo kiedyś ktoś tutaj źle mu doradził....;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień trzeci pracy ciągłej pompy :

.

 

Daruj sobie te "testy" . Szkoda czasu , pieniędzy , pompy i nerwów ...

 

Testy są "skazane" na niepowodzenie , bo nie ma żadnej szansy aby pompa zeszła tak nisko z mocą do pracy stałej przy takich temperaturach jak są obecnie.

 

Ja wczoraj ustawiłem na pompie stałe 30 stopni , włączyłem termostat i ... zapomniałem.

Pompa włącza sie wtedy kiedy termostat jej pozwoli i wtedy działa normalnie i nie taktuje.

Komfort jak dla mnie taki sam jak przy grzaniu ciągłym bez termostatu.

 

Jedyny minus że włącza się pompa kiedy termostat każe a nie kiedy ja chce i zastanawiam się czy nie wrócić do poprzedniego sposobu grzania , czyli do stref czasowych ale co najwyżej lekko zmodyfikować czasy i godziny grzania ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej dobrać pompkę na styk tak aby do 0 -5 grzać taryfowo a jak przyjdzie te dwa tygodnie lodowni pościć ja samopas?

Otoz to. Mi wychodzilo 8,1 kw, wzialem 9kw T-capa dla swietego spokoju. Dzieki temu wiekszosc dziala w 2T, a w razie czego termostaty pilnuja przegrzewania i niedogrzania. Dla mnie uklad idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoz to. Mi wychodzilo 8,1 kw, wzialem 9kw T-capa dla swietego spokoju. Dzieki temu wiekszosc dziala w 2T, a w razie czego termostaty pilnuja przegrzewania i niedogrzania. Dla mnie uklad idealny.

 

jaki masz zład wody ( ile litrów mniej/więcej ) w instalacji OP ? I do jakiej temp. grzałeś układ w największy mróz jaki miałeś ?

Edytowane przez toommm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem .. Ale są tu koledzy obeznani w tematach , znają wzory do obliczeń takich rzeczy .

 

Zastanawiam się czy nie powinno się dobierać mocy PC właśnie do mocy która wystarczająca jest do ogrzania danej ilości litrów wody w układzie do danej temperatury ( np. 35 stopni bo więcej na pewno nie trzeba w OP w nowych domach i to z wielkim plusem ) ze sprawnością danej pompy np. w - 20 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoz to. Mi wychodzilo 8,1 kw, wzialem 9kw T-capa dla swietego spokoju. Dzieki temu wiekszosc dziala w 2T, a w razie czego termostaty pilnuja przegrzewania i niedogrzania. Dla mnie uklad idealny.

 

Hello,

jeśli miałeś zapotrzebowanie na 8.1 kW i masz T-capa 9 kW- to masz wręcz „przepisowy” dobór PC.

Do tego masz jeśli dobrze pamiętam 80% w T2 bez utraty komfortu i pewność , że mocy Ci nie zabraknie w najmroźniejsze dni.

Niech moc (T-cap’a) będzie z Tobą !

Gratuluję.

 

Dla wszystkich :

wesołych świąt !

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom dokladnie taki jak w stopce. 8,1 kw to z tego co pamietam juz CWU choc nie chce klamac. W kazdym razie jestem zadowolony z tego co wybralem, a i niezmiernie ciekawy ile faktycznie wyjdzie caly rok. Zeszly sezon tez grzalem ale jeszcze nie mieszkalem i nie bylo wszystkich docieplen wiec nie jest miarodajny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom dokladnie taki jak w stopce. 8,1 kw to z tego co pamietam juz CWU choc nie chce klamac. W kazdym razie jestem zadowolony z tego co wybralem, a i niezmiernie ciekawy ile faktycznie wyjdzie caly rok. Zeszly sezon tez grzalem ale jeszcze nie mieszkalem i nie bylo wszystkich docieplen wiec nie jest miarodajny.

 

ale przy liczeniu zapotrzebowania pod PC nie liczymy ogólnego zapotrzebowania dodając CWU , bo albo grzejesz dom albo CWU , nigdy razem ... po co nowym tak sugerować ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Uwazam ze jednak rozsadnie to przemyslec. Ja sobie uwzglednilem bo zuzywam sporo wody. Na poczatku grzalem wode samopas i pompa potrafila dogrzewac wode 7 razy dziennie, co za tym idzie 7 razy dziennie przez jakis czas nie grzala co. Unormowalem sobie to harmonogramem i spokojnie wystarcza mi grzanie 2x na dobe tylko w 2T. To tez generalnie skraca czas CO. Wiec jakby ktos sobie dokladnie liczyl, dobral pompe na styk, a potem jednak doszedl do wniosku ze bedzie probowal sie bawic tylko w 2 T bo chcialby przyoszczedzic to sie zrobi problem ;) Tak uwazam, ale zaznacze, ze absolutnie nie jestem zadnym fachowcem. Pokazuje tylko moje spostrzezenia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...