Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dom dokladnie taki jak w stopce. 8,1 kw to z tego co pamietam juz CWU choc nie chce klamac. W kazdym razie jestem zadowolony z tego co wybralem, a i niezmiernie ciekawy ile faktycznie wyjdzie caly rok. Zeszly sezon tez grzalem ale jeszcze nie mieszkalem i nie bylo wszystkich docieplen wiec nie jest miarodajny.

 

pytam, bo 8,1kw to wydaje mi się bardzo dużo, jak na nowy dom...nawet jeśli to jest razem z CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytam, bo 8,1kw to wydaje mi się bardzo dużo, jak na nowy dom...nawet jeśli to jest razem z CWU

 

Duzo nie duzo, chalupe trzeba ogrzac. Tyle wyszlo z OZC i tak zrobilem ;) Wplyw na to moze miec duzy garaz + to ze mam pelna pietrowke bez skosow u gory.

 

Szczerze mowiac ja osobiscie jak jeszcze zadnych obliczen nie bylo rowniez celowalem w 9 kw. Obstawiam, ze 7ka po kosztach np LG tez by stykla tyle ze musialaby chodzic non stop + grzalka przy -15. Szkoly sa 2, ja wolalem nie ryzykowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega licząc dodaje na CWU ?? PC to nie śmieciuch .. a teraz to nie 90-te lata ... jakaś inna teoria ?

 

powtórzę się...są normy i metody doboru urządzeń grzewczych i nie ma znaczenia, czy to PC czy śmieciuch. Jedna z metod , faktycznie pomija całkowicie CWU. Ja jednak nie polecałbym takiej metody doboru, szczególnie osobie nowej na forum, które ma z reguły niewielkie pojęcia o OZC, mostkach i o tym jak mogą się różnić obliczenia w teorii i praktyce. W przypadku osoby całkowicie świadomej pewnych kwestii - to już inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórzę się...są normy i metody doboru urządzeń grzewczych i nie ma znaczenia, czy to PC czy śmieciuch. Jedna z metod , faktycznie pomija całkowicie CWU. Ja jednak nie polecałbym takiej metody doboru, szczególnie osobie nowej na forum, które ma z reguły niewielkie pojęcia o OZC, mostkach i o tym jak mogą się różnić obliczenia w teorii i praktyce. W przypadku osoby całkowicie świadomej pewnych kwestii - to już inna historia.

 

Poruszyles wazna kwestie - nikt nie pownien byc pewoen tego, ze nie wyjdzie zaden mostek. Chyba ze robi wazystko sam i jest pewny swoich umiejetnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień piąty eksperymentów :

tym razem w oparciu o temperaturę na czujniku w domu (23) , zuzycie dzienne (na godz 22:54) 18,56kWh , obecnie pompa pracuje z mocą 3kW czyli zakladam ze jesli tak dalej bedzie to osiagne wynik 22kWh (temp zew w ciagu dnia +1) . To jest prawie dwa razy nizszy pobór niz przy grzaniu ciągłym. Jest to wynik zbliżony do grzania tylko w 2T. Pompa praktycznie nie taktuje. Ustawienie na sterowniku max temp wody 35 min 27.

O 21:52 pompa zaliczyla defrost :

 

Pompa4.JPG

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja też takie lekkie spostrzeżenia :)

 

Mogę porównać dwa dni , dzień dzisiejszy (średnia temperatura całodzienna 1,9 stopnia) ze średnią temperaturą dzienną zbliżoną do dnia 21.12.2018 (średnia temperatura całodzienna 1,5 stopnia).

 

21 grudnia pompa zaliczyła 25 załączeń (nie wiem ile defrostów). Działała cały dzień , bez termostatu jedynie na pogodówce. Koszt niewiadomy bo jednak było sporo przerw. Cięzko więc wyliczyć jaki był koszt dzienny. Zużycie poniżej 13kW.

 

25 grudnia miała ustawione grzanie w godzinach 12.00-16.00 (czyli 2 godziny dodatkowo w I taryfie) i od 22.00-5.00. Od 5.00-6.00 grzanie CWU.

Ustawiona stała temepratura grzania.

Zużycie też wychodzi poniżej 13kW , ilość załączeń sprężarki 4 razy. Nie wiem ile defrostów ale wygląda na 0 , no chyba że defrosty przebiegłby bez wyłączenia się sprężarki ?

Większość więc jak widać w II taryfie.

 

Co do komfortu to szczerze mówiąc przy obecnych temperaturach nie widzę różnicy . Może nie jest całkowicie stabilna temperatura i są lekkie wahania ale jakoś nie pogarszają one uczucia komfortu ..

 

Testy zakończyłem. Wróciłem do grzania w II taryfie. Ustawiłem sobie gotowe programy grzania , zmieniłem godziny grzania CWU , zmieniłem sposób grzania (stała temp a nie krzywa) i tyle ...

Jedynie na weekend mam ustawione grzanie ciągłe ale z termostatem , bo cały weekend mam w taniej taryfie.

 

Chyba dla mnie i dla naszej pompy jest to najbardziej optymalny i najbardziej ekonomiczny sposób grzania.

Jak komfort zacznie "siadać" to po prostu dołożę jeszcze czasu do grzania i tyle ...

 

Niestety grzanie ciągłe jest nie dla mnie , bo jak widzę kilkadziesiąt razy dziennie włączającą się sprężarkę to sądzę że nie jest to dla jej żywotności dobre. Praca ciągła z termostatem też nie do końca , bo pompa załączała się kiedy chciała i było często było to że sprytnie "omijała" II taryfę i lubiła sobie działać w I taryfie co raczej do zbyt ekonomicznej pracy nie należało :)

Dodatkowo taka praca z termostatem jak dla mnie dużo nie różniła się od pracy czasowej ..

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrozenie z fusow.

Inaczej bedzie jak pompa sie bedzie pracowala 2h/dobe (bedziesz raczej w plecki) a inaczej jak 16h/dobe (bedziesz raczej do przodu). Po naniesieniu na wykres gdzies sie te proste przetna, ale szczerze mowiac nie bardzo chce mi sie to liczyc/szacowac.

To mieszanie wody w podlodze poza cyklem grzania to naprawde porazka. Jak mozna bylo uskutecznic takie rozwiazanie, zamiast czujnika (czy nawet czujnikow i liczenie sredniej lub nawet mediany) temperatury w wylewce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir: dzięki za opis sytuacji. Wielu się przyda. Ja tak samo testowałem, tylko, że bez termostatu. Skończyło się tak, że nawet w dni świąteczne i wolne (taryfa G12w) pompa tez śmiga w kagańcu godzinowym. Ilość kWh na liczniku mniejsza, komfort zachowany, pompa pracuje pół dnia tylko, nie miele obiegówką 24h. Praca w kagańcu ułatwia też odszranianie, bo dzięki wyższej krzywej osiągam magiczne dla panasa 27 stopni. W okienku dziennym pompa automatycznie grzeje z podbiciem 3 stopnie. I wszystko ładnie gra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir: dzięki za opis sytuacji. Wielu się przyda. Ja tak samo testowałem, tylko, że bez termostatu. Skończyło się tak, że nawet w dni świąteczne i wolne (taryfa G12w) pompa tez śmiga w kagańcu godzinowym. Ilość kWh na liczniku mniejsza, komfort zachowany, pompa pracuje pół dnia tylko, nie miele obiegówką 24h. Praca w kagańcu ułatwia też odszranianie, bo dzięki wyższej krzywej osiągam magiczne dla panasa 27 stopni. W okienku dziennym pompa automatycznie grzeje z podbiciem 3 stopnie. I wszystko ładnie gra.

Jaką masz KG w okienku tanim a jaką w drogim?

Czy używasz termostatu? Jeśli tak to z jaką ustawioną temperaturą w poszczególnych okienkach i z jaką histerezą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC IVT Greenline HT Plus C 5.9kW.

Pompa GZ Wilo RS 25/6-3C

1 bieg 46W

2 bieg 67W

3 bieg 93W

Pompa DZ wilo TOP-S 25/7.5

1 bieg 115W

2 bieg 165W

3 bieg 205W

 

Przy takiej pogodzie jak teraz (śred. temp. zew. 0C) PC zużywa 10 - 12kWh dziennie.

Na cele CO, PC włącza się 2-3 razy dziennie na ok 2 godziny za każdym razem.

Do tego dochodzą włączenia na CWU to ok 6-8 wlączeń dziennie po 15 minut każde.

 

Pompa DZ wlącza się tylko podczas pracy kompresora.

Pompa GZ pracuje non stop jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej 14C.

 

Tak na szybko licząc 93W-67W = 26W Zakładając że temp. poniżej 14C utrzyma się przez 150 dni to mamy 26 x 150 x 24h = 93600 = 93.6kWh Koszt wychodzi więc raptem 56 zł przy 0.6zł kWh a tak naprawdę to będzie pewnie ok. 30zł przy dwóch taryfach. Jakby nie patrzeć to prawie nic.

 

Sprawdź ile obniży Ci się temp. zasilania GZ na 3 biegu i czy PC dzięki temu będzie pobierać o co najmniej 26W mniej energii.

 

Piszesz że masz 6-8 włączeń pompy na CWU, to strasznie dużo a tylko 15 min pracy pompy. Histerezę sobie może podnieś bo na tym podgrzewaniu tracisz chyba więcej jak na niezoptymalizowanym CO (jeśli nie jest).

 

Ja mam bojler 200l i dwa włączenia na dobę po 27-30 min, pompa 6.9kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...