Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jaką masz KG w okienku tanim a jaką w drogim?

Czy używasz termostatu? Jeśli tak to z jaką ustawioną temperaturą w poszczególnych okienkach i z jaką histerezą?

 

Generalnie moja krzywa niewiele Ci da, trzeba ją ustawić doświadczalnie dla swojego domu. Każda chata inna, styl życia, zyski itp. Termostatu nie używam.

 

Obecna krzywa 31/26 dla -15/+15. W okienku dziennym krzywa jest podbita o 3 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na jakiej podstawie uważasz, że ilość kWh mniejsza? Jeżeli tak to o ile kWh mniej? Robiłeś testy? W jakich warunkach te testy?

Czy w łazience masz taki sam komfort zachowany jak przy grzaniu ciągłym?

 

BTW są PC, które świetnie sobie radzą z defrostami poniżej 27C.

 

 

Śledzisz temat, więc to wszystko wiesz. Pisałem wielokrotnie :) Po co znów te same pytania? Nabijanie postów?

 

BTW są takie pompy, ale ja mam akurat tą na literę P. :)

 

Pratchawiec: BRAWO!

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzisz temat, więc to wszystko wiesz. Pisałem wielokrotnie :) Po co znów te same pytania? Nabijanie postów?

 

BTW są takie pompy, ale ja mam akurat tą na literę P. :)

!

 

Potrzeba odreagowana własnych frustracji u niektórych, jak widać jest bardzo silna i nijak się ma do wcześniejszych deklaracji....:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrozenie z fusow.

Inaczej bedzie jak pompa sie bedzie pracowala 2h/dobe (bedziesz raczej w plecki) a inaczej jak 16h/dobe (bedziesz raczej do przodu). Po naniesieniu na wykres gdzies sie te proste przetna, ale szczerze mowiac nie bardzo chce mi sie to liczyc/szacowac.

To mieszanie wody w podlodze poza cyklem grzania to naprawde porazka. Jak mozna bylo uskutecznic takie rozwiazanie, zamiast czujnika (czy nawet czujnikow i liczenie sredniej lub nawet mediany) temperatury w wylewce?

 

Jak to czytam, to nie mogę uwierzyć, że ten producent o którym mowa, był uważany swego czasu za "mercedesa" wśród gruntówek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubson: Przewymiarowana kupiona z premedytacją. Pracuje w 1 domu a nie w czterech. Z invertera nigdy nie zrobisz on/off (no tu się ośmieszyłeś, kompletnie nie wiesz co to inverter i jak działa.po co takie bzdury piszesz - pod publiczkę?) bo nawet jak pracuje krócej to i tak zawsze moduluje moc bo nie dość że pracuje na krzywej to jeszcze warunki termiczne w domu i na zewnątrz zawsze są inne. Dlatego sprężarka nieważne czy pracuje 6 godzin, czy morduje się 24h na dobę to MODULUJE! To że pompa jest przewymiarowana nie oznacza, że grzeje jako on/off to wierutna bzdura. No ale do tego trzeba wiedzy praktycznej a nie teorii :)

Bufor - dalej naginamy rzeczywistość.... Koszty ogrzewania dużo niższe - było o tym setki razy. Koszty naprawy praktycznie te same. Koszt zakupu w moim większy o niecałe 1,5 tyś. Zginął w wydatkach na nowy dom, kropla, a korzyści ogromne.

Reszta tekstu o wielkości przyznasz że zapachniało zazdrosnym Januszem..

 

Dalsza rozmowa zbędna, musiałbym zniżyć się do poziomu, w którym na pewno pokonałbyś mnie doświadczeniem...

 

Czekam jeszcze na teksty o walonkach, cyklistach i soplach z lampy. Potem o inżynierach i pseudofachowcach z FM. Tymczasem mam też lodówkę ze sprężarką inverter i CUD!!! też nie pracuje 24h na dobę!!! Jak to możliwe? inżynierowie oszaleli? Nie, pewnie znów coś w niej przestawiłem lub o zgrozo kupiłem przewymiarowaną - mogłaby opędzić nie 4 domy ale cała ulicę! :rotfl:

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś na swojej PC, która jest przewymiarowana. W takie temp. jak teraz to możesz nią "opędzić" trzy możne nawet i cztery domy. Dlatego takie wnioski. Nie ma sensu kupować za dużej PC ponieważ: robisz z inwertera PC on/off, do tego pewnie czasami bufor, koszty ogrzewania praktycznie takie same, komfort dużo niższy, w razie awarii większe koszty naprawy no i wydajemy więcej kasy. Komu zależy, aby inwertor kupił jak największą PC? Instalatorowi. Oczywiście, że "fajnie" przed sąsiadami pokazać, że ma się PC smoka, bo muszę mieć największe PC na ulicy, albo bo sąsiad ma to ja tez muszę. No cóż różnie bywa.

 

Co za bzdura ? Pompa inwerterowa działa jako on/off ???

 

U mnie sobie zobacz jak działa. Mam ustawione godziny grzania 22.00-5.00 , 5.00-6.00 CWU i dalsze grzanie 13.0-15.00

 

Wczoraj o 22.00 pompa się załączyła i od poczatku zaczęła modulować mocą , po pewnym czasie zmiejszyła mocno moc i obroty i pobierała tylko 0,7KW i tak działała przez kilka godzin. Od 22.00 do prawie 4.00 pompa nie wyłączyła się ani razu i dopiero termostat ją wyłączył.

 

Przy grzaniu czasowym pompa inwerterowa ciągle działa jako inwerterowa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduluje tylko w pewnym zakresie. Pisałem o tym. Jesteś w temacie to zobacz. Zresztą moc minimalna to mit, na tym forum.

.

 

Nie wiem w jakim zakresie moduluje ale moja przy grzaniu CWU spokojnie potrafi wciągnać 3,4kW a przy grzaniu zaczyna działać z około 2-2,5kW i schodzi z mocą nawet do około 0,7kW .

 

Wygląda więc że ta modulacja jest spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzy kWh bez problemu a kilka razy były 15 - 20 minutowe piki po 2,8 kWh

Dodam jeszcze gwoli wyjaśnienia iż te dane są dla temperatur od +2 w dół. W zakresie od +2 do +7 poniżej 3,5 nie zejdzie a powyżej +7 to 4 jest minimum. Minimalny pobór to 0,8 natomiast sprężarka 19 Hz przy najmniejszym przepływie jaki zaobserwowałem 12 l/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij sobie jak u Ciebie działała? Ile się męczyłeś z ustawieniami? Czy działa u Ciebie z duża sprawnością?

 

Przeczytałeś to co było. Czy dalej uważasz za bzdurę że za duże PC pracuj jak on/off?

 

Męczyłem się bo posłuchałem "rad" że najlepsza praca pompy to ciągła praca pompy. Bez żadnych ograniczeń.

I starałem się tak ustawić pompę aby tak działała i efekt tego był mizerny.

Efekt był taki że pompa zaczęła niesamowicie taktować , przegrzewać dom a dodatkowo zużywać sporo więcej energii ...

Jak dla mnie zero korzyści a jedynie same wady ..

 

Dlatego wróciłem do poprzedniego sposoby ogrzewania , no może lekko zmodyfikowanego bo zrezygnowałem z grzania krzywą na rzecz stałej temp.

 

Tak uważam za bzdurę bo pompa u mnie moduluje moc , co pięknie widać na wykresach u mnie , więc nie działa jako pompa on-off i nigdy nie działała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psy szczekają, karawana jedzie dalej.

Pompa wbrew teoretykom pięknie moduluje, a co najważniejsze pracuje na dobę kilka godzin a nie katuje się 24h/dobę :)

Zresztą po co ta pusta gadka? Cały czas brednie o doborze pompą na styk, tylko... jakoś jeszcze nikt nigdy nie zagrzał domu w 2T pompą dobraną na styk z przeznaczeniem pracy przez całą dobę. A ja grzeję tylko w 2T:). Praktyka się kłania...

 

Värmepumpsägare: Oczywiście, że idzie dobrać ustawienia pompy do każdego domu. Powtarzam jak mantre: każdy dom inny, inne ma zyski, inne preferencje użytkowników, styl życia itp itd. Kto tego nie zrozumie zawsze będzie klepał jedynie słuszna teorię. Praktyka jest nieubłagana: ta sama pompa w takich samych domach przy innych domownikach i ich stylu bycia i preferencjach będzie musiała być inaczej ustawiona. Na nic teoretyczne bajania, na nic wzory i wyliczenia. Tylko praktyka i doświadczalne ustawienie swojej pompy do w/w potrzeb stworzy idealny tandem pod względem sprzętu, kosztów i komfortu.

A wpajanie komuś, że dla jego domu tylko ta i tylko wyłącznie ta pompa, oraz że masz grzać tak i tylko tak, z taką krzywą i tak ustawioną pompą, to wybaczcie, ale to bełkot.

 

Kaszpir: Pompa jak grzejesz w 2T i masz o zgrozo przewymiarowaną NIE MODULUJE!!!! Grzeje ci jako ON/OFF!!!! Na nic twoje wykresy i fakty, teoretycy wiedza swoje. Nie moduluje:rotfl:

 

Popełniliśmy dwa grzechy główne dla tzw. "znafców".

1. Zbrodnia numer 1 - grzanie w 2T. Absolutnie tak nie wolno, to nie jest zgodne z jedynie słuszną drogą partii. Masz w domu zimno, sople na lampie i chodzisz w walonkach, a dziecko non stop przymarza do wanny.

2. Zbrodnia nr 2 - kupiłeś przewymiarowaną pompę (to nic że taka musi być do grzania w 2T) - przepłaciłeś, pompa ci taktuje, przegrzewasz dom (pomimo tego że w domu zimno!). Pompa ma byc na styk i masz nią grzać cały dzień na okrągło!

 

A no i jesteś mimo wszystko zadowolony z rezultatu i rachunków. To w sumie zbrodnia nr 3...

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczyłeś się, bo kupiłeś za dużą PC. Niestety. Chcesz link, gdzie Ci pisałem, że to nie ma sensu. Teraz nie ma wyjścia. Grzanie w 2T, bo tak najlepiej dla Twojej pompy (sam tak napisałeś). Przypomnij sobie jak Twoja PC pracowała, jeszcze kilka temu. Zobacz na wykresach. Polecam.

 

Pozdrawiam.

 

Widzę że się nie rozumiemy ...

 

Kupiłem pompę aby grzać w 2T. Takie były założenia aby wykorzystać ile się da II taryfę i płacić jak najmniej tak jak niemalże każdy posiadacz pompy ciepła.

Pompa w 2T działa idealnie . Nie taktuje , ładnie moduluje mocą , grzanie CWU błyskawiczne , nie korzysta NIGDY z grzałek (bo są wyłączone) a rachunki za ogrzewanie dla mnie bardzo akceptowalne.

Jak trzeba będzie to dołożę w najgorszym przypadku trochę godzin w "drogiej taryfie" i tyle ...

 

W ten sposób u mnie pompa działała od września 2017r ...

 

Głupotą było kombinowanie i zmuszenie jej do pracy nonstop co jest nierealne w moim domu i przy moim zapotrzebowaniu i warunkach.

Skończyło się to tym że zużycie prądu wzrosło , komfort przez przegrzewanie domu spadł a pompa zaczęła taktować niesamowicie.

Jak dla mnie nie było żadnych plusów które przemawiały by za pracą stałą ...

 

Dlatego wróciłem do takiego sposobu grzania jak poprzednio ...

 

Czy wybrałbym pompę 5KW ?

Raczej nie.

Jaką korzyść bym miał ? Że przy większych mrozach musiałbym się wspomagać grzałką ? To że przy pracy nonstop zużyłbym więcej prądu i zapłacił za ten prąd więcej niż tylko w II taryfie ? Czy może że przy pracy nonstop sprężarki szybciej by ulegała awarii (zużycie) , tak samo jak np. pompa obiegowa ?

 

Ja nie widzę żadnych zalet pracy nonstop. Może jak ktoś ma zwykła taryfę to dla niego to nie ma znaczenia , ale jak ktoś ma taryfę G12 to ma ją po to aby starać się zużyc jak najwięcej w tym czasie i tym samym obniżyć koszty rachunku za prąd.

Ale z drugiej strony też powinno się dbać aby spręzarka wytrzymała jak najdłużej , bo jednak nie jest to tania rzecz ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twój dom potrzebuje 4,2 kW przy -20C. Teraz ile potrzebuje gdy jest tak jak teraz powiedzmy ok 0C?

 

Co za perfidne kłamstwo. Mój dom wcale tyle nie potrzebuje. Mylisz zasadnicze i elementarne pojęcia.

 

Mam OZC liczone dla temp. w środku 21 stopni i wg niego projektowe obciążenie cieplne wynosi 4226 W.

Tymczasem w domu jest 3 stopnie więcej. Plus parę niewielkich mostków ech ci wykonawcy) i jeden wielgachny - nieocieplona ściana garaż - dom (to już moje lenistwo). Czytaj i ucz się. Podaj teraz ile mój dom potrzebuje. Sprawdź sobie też ile ta moja wieeeelgachna i przewymiarowana pompa daje przy -20. Dorzuć do tego świadomość, że grzeje tylko w 2T i być może wreszcie po tysiącach postów zapali ci się zielona lampka. Zapali się?

 

I znów twoje teoretyczne pojmowanie świata rozjechało się z faktami i praktyką:) A wszystko pisze, wystarczy poczytać ze zrozumieniem.

Kolejne co mylisz to niestety pojęcie sprawności. Polecam ci przestudiować wykresy dla sprężarek. Będziesz w szoku jak odkryjesz, że modulowanie praca sprężarki nie służy jej sprawności bardziej niż praca w idealnym zakresie częstotliwości.

 

Värmepumpsägare: Widać, że podchodzisz zdroworozsądkowo do tematu. Podajesz tu jednak bardzo niewygodne fakty (minimalna moc) spinającym się zwolennikom jedynie słusznej metody grzania małą pompą przez cały czas. :yes:

kaszpir powyżej pięknie po raz kolejny wyłuszczył o co biega w grzaniu 2T. I to mając doświadczenia praktyczne a nie teoretyczne bajania. I. zgadzam się z nim, bo przechodziłem też przez to samo, faza fascynacji, testów, poszukiwania. Po dwóch latach wypracowałem sobie optimum i jest ok. Komfortowe i finansowe.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak założenia takie były. Moduluje pewnie, tylko jest coś takiego jak moc minimalna. Tylko co ze sprawnością?

Zresztą masz co wybrałeś.

.

 

U mnie pompa nie mam bajerów i nie pokazuje COP jaki jest w danej chwili , ale widzę że pompa tak kombinuje z deltą i mocą aby dązyć do jak najniższej różnicy temperatur (delta) i wtedy pompa zaczyna pobierać najmniej prądu.

Zapewne algorytm pompy dąży do tego aby uzyskać jak największy COP ale to pytanie do LG a nie do mnie .

 

Dla mnie ważne jest zużycie prądu i to ile zapłacą za ogrzewanie i to aby było cieplo i komfortowo w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty podałem wielokrotnie. Skończyło się wtedy bluzganiem z twojej strony, bo brakło ci wiedzy i kultury. Miłe jest to, że wreszcie zauważasz, że można grzać inaczej niż sobie ubzdurałeś i próbowałeś wszystkim na siłę tu narzucać jednocześnie dyskredytując grzejących inaczej. Zielona lampka wreszcie się zapaliła... :)

 

"No ale niech inni wiedzą, że można inaczej." - wreszcie coś mądrego. I tego się trzymajmy.

 

 

Dla mnie ważne jest zużycie prądu i to ile zapłacą za ogrzewanie i to aby było ciepło i komfortowo w domu.

 

I to jest sedno rozważań o sposobie ogrzewania swoich 4 ścian. Teoria często od tego jest biegunowo odległa i przegrywa z praktyka już w przedbiegach. Z drugiej strony... należy się cieszyć że dyskusja dotyczyła pomp PC, bo na innych forach naprzeciw w ogóle PC stawiane są piece węglowe, ekogroszkowe, czy inne śmieciuchy. I też ci ludzie swoje racje mają.

Edytowane przez Szklara
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........Zrozum, że można inaczej. Lepiej niż 2T. ............

Że można inaczej to pełna zgoda i każdy o tym wie ale żeby było lepiej niż w t2 to dom powinien być budowany z tym zamysłem. W domu budowanym pod t2 nigdy nie będzie lepiej. I przede wszystkim inni powinni to zrozumieć. Zużycie będzie podobne komfort również ale koszty za energię już całkiem inne, choć na pewno różnice nie będą kosmiczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że można inaczej to pełna zgoda i każdy o tym wie ale żeby było lepiej niż w t2 to dom powinien być budowany z tym zamysłem. W domu budowanym pod t2 nigdy nie będzie lepiej. I przede wszystkim inni powinni to zrozumieć. Zużycie będzie podobne komfort również ale koszty za energię już całkiem inne, choć na pewno różnice nie będą kosmiczne.

 

Witam

 

T-Panu , Kubsonowi i innym

 

O grzaniu domu przewymiarowaną powietrzną PC z taktowaniem - ciąg dalszy.

 

Wielokrotnie podkreślałem, że lubię i wymagam by podłoga miała ustabilizowaną temperaturę.

Przy odpowiedniej konstrukcji domu, elastycznej eksploatacji posiadanego urządzenia i wykorzystaniu do maximum zalet wykorzystywanej taryfy, można osiągnąć oczekiwane rezultaty korzystając z obu metod prezentowanych przez zwalczające się frakcje.

 

Poniżej kopiuję wpis zamieszczony w sąsiednim wątku o zużyciu prądu. Pragnę przy tym zaznaczyć, że w miarę potrzeby i zmian aury prezentowany sposób grzania może, a nawet powinien podlegać modyfikacjom, czy to przez wydłużenie godzin grzania w droższych godzinach czy to przez podbicie temp. zasilania.

W każdym wypadku od użytkownika należy oczekiwać, by zastanowił się czego oczekuje, być może wyjrzał za okno i obejrzał prognozę pogody. Praca pompy wyłącznie wg harmonogramu - bez udziału termostatu.

 

28 XI 18 przeprogramowano mi licznik z G12W na G13 w Tauronie.

Postanowiłem wykorzystać walory w/w taryfy, starając się w miarę możliwości korzystać z pracy w tanim prądzie, nie rezygnując z komfortu zapewnianego przez ciągłą pracę jednostki. Zwłaszcza, że pogoda temu w znacznej części sprzyjała.

W weekendy i święta PC pracowała w reżimie pracy ciągłej.

 

Poniżej prezentuję wyniki po 1 miesiącu (30 dni) pracy w G13.

 

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 679 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 7,988 GJ = 2,219 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy, certyfikowany.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca z reguły w taryfie tzw. nocnej, z przedłużeniem w godzinach rannych o 1 godz. i w zależności od potrzeb w godzinach popołudniowych również o 1 godz. W weekendy i święta PC pracowała w całości w reżimie pracy ciągłej.

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, Klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

Odejmując ok.37 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), miesięczne zużycie na CO I CWU wyniosło 642 kWh.

 

SCOP na poziomie 3,46 - niższy niż standard poprzednich lat, wynikający ze stosowania wyższej temp. zasilania, zwłaszcza w okienku taniej taryfy w godz. 13-16/17.

Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 918 kWh, z czego 88,3 % w taryfie "nocnej". 5,0 % w szczycie przedpołudniowym oraz 6,7 % w szczycie popołudniowym.

 

Nie ma, moim zdaniem, jedynego słusznego sposobu ogrzewania domu PC a mityczna krzywa grzewcza nie załatwia wszystkich problemów, nawet dotyczących jednego domu.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...