Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale co chcesz wyjaśniać? Wyobraź sobie akumulator w postaci 30 - 32 cm betonu odizolowany od gruntu, do tego ściany i wszystkie elementy w domu naładowane do 23 - 24 stopni. Gdybym robił nie pod t2 to z płyty bym zrobił kanapkę i aby zachować komfort musiał bym grzać non stop, a tak wystarcza to co płyta i dom dostanie w tanich godzinach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wcześniej była dyskusja ze pompa w 2T zużywa więcej prądu bo pracuje w gorszych temperaturowo warunkach. Jak od kilku miesięcy obserwuje te różnice i u mnie praktycznie nie ma to znaczenia bo jak jest zimno to jest zimno i w dzień i w nocy.

Wcześniej podawałem dane z poczatku roku a tak wyglada dzisiaj :

Pogoda2.JPG

 

Czy tylko u nnie tak wyglada ? Bo ja na dzien dzisiejszy nie widze zupełnie potrzeby roznicowania grzania bo warunki w nocy sa praktycznie takie same jak w ciagu dnia ale stawka w 2T jest znaczaco niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co chcesz wyjaśniać? Wyobraź sobie akumulator w postaci 30 - 32 cm betonu odizolowany od gruntu, do tego ściany i wszystkie elementy w domu naładowane do 23 - 24 stopni. Gdybym robił nie pod t2 to z płyty bym zrobił kanapkę i aby zachować komfort musiał bym grzać non stop, a tak wystarcza to co płyta i dom dostanie w tanich godzinach.

 

nie trzeba tyle betonu ... po co.. ja mam wylewki zwykłe / najzwyklejsze 12 cm i grzeje tylko w nocy 21-7 . Stałą 30 stopni i mi wystarczy , a w domu wcale nie zimno ( powyżej 22 stopni ) . próbowałem grzać dłużej z niższą temp. ale jakoś nie dochodziłem do porozumienia z KG i algorytmem pompy . Tak zostawiłem i jak na razie nie jest źle . Nawet nie używam okienka popołudniowego.

 

u mnie, z moimi właściwościami gleby nie widziałem sensu zastosowania płyty..

Edytowane przez toommm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gogush

 

Różnice jednak są.

Popatrz sobie na ten wykres, dla mojej okolicy. Ze stacji meteo IMGW.

 

Opole XII (1).jpg

 

Nie niwelują one korzyści wynikających z grzania w tańszej taryfie,co wielokrotnie na forum usiłowano nawet liczyć.

Sprawność pompy w niższych temp. zewnętrznych z pewnością będzie niższa.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gogush

 

Różnice jednak są.

Popatrz sobie na ten wykres, dla mojej okolicy. Ze stacji meteo IMGW.

 

Tylko ten wykres ma za małą dokładność bo nie ma rozróżnienia dzień/noc a o taki podział mi chodzi tak jak podział T1/T2. To ze temp. się zmienia to widać na wykresie, natomiast wahania temp. dzien/noc nie sa już takie istotne aby miały one znaczenie dla pompy - no bo jaka jest różnica sprawności przy różnicy temp. 4 stopnie ?

Moim zdaniem liczona w pojedynczych punktach procentowych

 

To pomiary z najblizszej stacji Meteo z calego dnia wczoraj (roznica 4 stopnie max/min - min przypada na koniec taryfy T2 czyli 6:00 ) :

 

Pogoda3.JPG

 

No ale to może specyfika mojego rejonu zamieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania:

 

Czyli tylko płyta fundamentowa nadaje się grzania w 2T?

 

Czy taki dom: silikaty 24 cm nośne i 12 cm działówki, strop monolityczny 14cm, 10-13 cm wylewki i 15 cm 0,031 pod tym to dobry dom do grzania w 2T?

Nie mam pojęcia czy w twoim przypadku dobry czy nie. Ale jeśli odczuwasz dyskomfort to nie. Na mnie różnica temperatury 0,2 - 0,3 stopnia w domu oraz podłogi 0,5 - 0,8 przy temperaturze na zewnątrz do około -2 stopni czy 0,5 - 0,7 a w podłodze 1 - 1,2 przy niższych po prostu nie robi wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Gdzies wyczytalem,ze Panasonic 9kw 3f seria F moduluje do 1,9 kw a 9kw 1f do 2,2kw.Wybierajac pompe zdecydowalem sie na 9kw 3 fazy wlasnie ze wzgledu na ta modulacje,wyzszy COP i wieksza moc do -15.Ktos podawal niedawno ze Panasonic pracuje do -20 C.2 lata temu mialem -23 C i pompa dalej pracowala.Grzalki mam systemowo wylaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem skrot z kalkulatora Panasonic nt doboru pompy z jakiegos blogu

moc pompy ; dolna granica ; roczny całkowity ; COP ; czas pracy pomp

 

kW modulacji { kW } koszt { zł } – h/rok

 

5 1,08 1819 3,82 2504

 

7 1,59 1879 3,74 1660

 

9 / 1 – faz 2,20 1827 3,79 1512

 

9 / 3 – faz 1,90 1676 4,15 1263

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projektach dla nowych budynków powinien być wyliczony parametr jak stała czasowa budynku on tez odpowiada na pytanie o akumulacyjność cieplną budynku

 

Oby nie był był tak samo precyzyjnie obliczany, jak zapotrzebowanie budynku na ciepło - jest w każdym projekcie, a ile to warte ?!?

Właśnie zerknąłem - stała budynku jest bezpośrednio zależna od masy budynku i współczynników strat ciepła - więc przypuszczam, że trzeba do tego ostrożnie podchodzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że pojawiły się jakieś nowe teorie i mity. Tak każdy dom jest inny. Napisałem już chyba wszystko o doborze PC. Na koniec podam jeszcze jedna rzecz. Kiedyś podawałem, bo to oszacowałem, że dla mojego domu koszt ogrzewania ciągłego to ok 60-110 zł/rok więcej niż przewymiarowaną PC w 2T. Jeden z kolegów podał tutaj, że zapłacił za większą PC 1500 zł do grzania w 2T. Czy warto? Każdy niech sobie wybierze.

 

Pozdrawiam.

Najlepszego w nowym roku dla wszystkich i oby wszystkie PC działy jak najdłużej bez żadnej awarii.

 

Kubson,

trochę z innej beczki- a jak rozwiązałeś u siebie problem z brakiem zasilania w monobloku ?

Pzdr

 

PS

Jeśli już to gdzieś opisałeś- to proszę podrzuć wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że dla mojego domu koszt ogrzewania ciągłego to ok 60-110 zł/rok więcej niż przewymiarowaną PC w 2T.

 

Jest jeszcze jeden pomijany parametr : MTBF, ciagla praca sprężarki szybciej przybliża do tej granicy - co by nie mówic te urzadzenia prędzej czy później się zuzywają nawet jesli to scroll :)

Statystycznie pompa chodzaca 24h vs 10h (tylko T2) to zuzycie teoretyczne skraca zycie dwukrotnie (oczywiscie jest to duze uogólnienie - ale mysle ze nie jest to bez znaczenia)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że pojawiły się jakieś nowe teorie i mity. Tak każdy dom jest inny. Napisałem już chyba wszystko o doborze PC. Na koniec podam jeszcze jedna rzecz. Kiedyś podawałem, bo to oszacowałem, że dla mojego domu koszt ogrzewania ciągłego to ok 60-110 zł/rok więcej niż przewymiarowaną PC w 2T. Jeden z kolegów podał tutaj, że zapłacił za większą PC 1500 zł do grzania w 2T. Czy warto? Każdy niech sobie wybierze.

 

Pozdrawiam.

Najlepszego w nowym roku dla wszystkich i oby wszystkie PC działy jak najdłużej bez żadnej awarii.

 

Wyliczenia .

 

Od września 2017 do września 2018 zużyłem 2736 kWh (CO +CWU) . Niemalże wszystko w II taryfie. Koszt to około 875zł.

 

Gdybym powiedzmy grzał cały czas i zakładając że zużycie było by identyczne (a wyszło u mnie wyższe) to za taką samą ilość energii zapłaciłbym 1313 zł.

 

U mnie w taryfie G12W prąd w II taryfie (z opłatami i VAT) to 0,32 zł a w I taryfie 0,7 zł. Po wyliczeniu średniej z całego tygodnia (wliczając tanie godziny w weekend) wychodzi że przy grzaniu 24 godziny na dobę średnia cena 1kWh to u mnie około 0,48 groszy.

Oczywiście zakładając że zużycie będzie IDENTYCZNE cały czas , bo jak większe zużycie będzie w droższej taryfie to koszt 1kWh będzie jeszcze wyższy ..

Czy różnica w cenie ponad 400zł to malo czy dużo trzeba samemu sobie odpowiedzieć ...

 

Poza tym NIKT kto ma pompę 7 czy 9KW nie zmusi jej do pracy ciągłej , no chyba z termostatem ale wtedy może się okazać tak jak u mnie że pompa sobie działała kiedy chciała (np. włączała się głównie w drogiej taryfie a w taniej sobie "wypoczywała" ...

 

Inna kwestia czy ktoś kto zdecyduje się na pracę ciągłą niezależnie o taryfy i wyższymi kosztami eksploatacji też jest świadomy tego że jego pompa będzie miała niższą żywotność i szybciej się wyeksploatuje niż u osób gdzie nie działa cały czas ?

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...