Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tu widac wlasnie szczegoly ktore roznia producentow. Pompa 5.9kW GZ 46-93W DZ 115-205W, obiegowki maja 3 stopnie regulacji i GZ pracuje non stop na tej samej predkosci.

A u mnie pompa 9.66kW GZ 7-67W DZ 35-185W, obiegowki sterowane plynnie. GZ na minimum 10% gdy sprezarka nie pracuje(fabrycznie bylo 20%). W pompie 7.67kW DZ ma 30-87W

 

Swiezo po instalacji gdy piachem zapchal sie filtr skosny pompa DZ chodzila na 100% i delta byla 9stopni. Po przeczyszczeniu filtra pompa zaczela pracowac na 60-70%

 

Obecnie rok po tamtym zdarzeniu po godzinie pracy pompa DZ 80% mocy i temperatury 5.6/1.7 Chyba jeszcze cos sie zebralo i po sezonie bede musial zajrzec tam.

Edytowane przez zibizz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem czy to dobre porownanie. Ale co jest lepsze dla silnika w aucie jazda na maksymalnych obrotach czy spokojna jazda autostrada z dozwolona predkoscia. Czy silnik lubi byc gaszony i odpalany? Kto z was lubi wsiasc do swojego prywatnego samochodu i ogien na tloki zaraz po jego zapaleniu. Ale to tylko moje gdybanie. Pewnie sie okaze po 10/15 latach kto bedzie wciaz uzywal starej pc a kto bedzie zmuszony kupowac nowa i wtedy wnioski nasuna sie same.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety chyba szybciej się zajedzie sprężarkę taktowaniem niż prąca ciągła.

 

Ale moja nie taktuje :) przy grzaniu ciaglym zaczela taktowac teraz w 2T bez problemu. Z reszta inwerter startuje powoli to z reszta widac na wykresie ktore podawalem wczesniej przez ok godzine pracuje intensywnie a potem moduluje do ok 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobre porownanie. Ale co jest lepsze dla silnika w aucie jazda na maksymalnych obrotach czy spokojna jazda autostrada z dozwolona predkoscia. Czy silnik lubi byc gaszony i odpalany? Kto z was lubi wsiasc do swojego prywatnego samochodu i ogien na tloki zaraz po jego zapaleniu. Ale to tylko moje gdybanie. Pewnie sie okaze po 10/15 latach kto bedzie wciaz uzywal starej pc a kto bedzie zmuszony kupowac nowa i wtedy wnioski nasuna sie same.

 

Chyba nie nie do konca wlasciwe porownanie bo wlasnie chodzi o to (jak czesc forumowiczow sugeruje) aby pompa przy pracy ciaglej byla "na styk" , a nawet zbyt mala aby pracowala na 100% swojej wydajnosci

Ten "ogien na tłoki" to przy ON/OFF , inwerter startuje powoli stad zwiekszona zywotnosc tych pomp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moja nie taktuje :) przy grzaniu ciaglym zaczela taktowac teraz w 2T bez problemu. Z reszta inwerter startuje powoli to z reszta widac na wykresie ktore podawalem wczesniej przez ok godzine pracuje intensywnie a potem moduluje do ok 30%

 

Guzik wiesz :D

 

Moja taktuje niesamowicie bo tak twierdzi Kubson , co z tego że wykresy pokazują co innego , ale przecież Kubson tak twierdzi ..

Twoja też i na pewno kłamiesz i sam nie wiesz że taktuje ...

Moja też nie moduluje mocą i działa na pewno z niską sprawnością , bo tak twierdzi wszechwiedzący Kubson.

Twoja na pewno też bo inaczej nie może być w pracy w II taryfie ...

Zapewne też wszyscy kłamią jak okazuje się że zużycie prądu przy grzaniu ciągłym jest droższe ,bo przecież Kubson tak mówi więc chyba się nie myli ..

 

Ja już sam nie wiem , może włączę niech na stałe działa . To że zacznie taktować niesamowicie i zużywać wiecej prądu to zapewne moje tylko urojenia bo przecież Kubson nie może się mylić ..

 

:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:

 

 

PS. Dziś u mnie pompa pracowała około 8,5 godziny (łącznie z CWU) zapewniając w domu temepraturę ponad 22 stopnie ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez pc sobie moduluje. Dzis dostalem fajna oferte z wykresem dla roznych teperatur wody w zaleznosci od teperatury i mocy pompy. Dla przykladu dla -2w35 może mieć moc od 2 do 6 kW. Wiec skoro ja potrzebuje okolo 3 kW dla takiej temperatury do pc bedzie sobie spokojnie pykala. Moze modulowac w zakresie okolo 50 % mocy wiec to tak na spokojnie jak na moje potrzeby. To chyba o to chodzi tylko ze z zadnej innej firmy nie dostalem takich informacji. A ten wykres byl dolaczony do instrukcji i zrobil na mnie duze wrazenie na plus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubson moge zapytac o monoblok. Czytam ze jest be bo to i tamto i brak pradu i wogole. Czy czasem nie jest tak ze w sytuacji gdy twoj dostawca energii nawali i przez np dzien nie bedzie pradu co zepsuje monoblok to czy czasem nie powinien partycypowac w kosztach usiwania awarii? Przeciez chyba sa ubezpieczeni w takich przypadkach. Pozatym czy komukolwiek zabraklo pradu na dluzsza chwile? Bo ja sobie nie przypominam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monobloki są BE, bo podłączysz je do instalacji sam lub z kolegą hydraulikiem i nie zapłacisz za kilka godzin montażu jak mam w wycenach splitów 3 - 3,5k zł :D

Czy brak prądu niszczy monobloka czy raczej duży mróz? Poza tym, jeśli jest zalany tylko wodą, to możesz ją ponoć łatwo dla bezpieczeństwa spuścić i równie łatwo napełnić - tak wyczytałem w opisach i by się przydało zdanie użytkownika.

Ja mam to szczęście i chyba mieszkam na "biegunie ciepła" bo kilka km ode mnie Niemcy mają monobloki. Co prawda drogi też mają bez dziur a nasi drogowcy ciągle mówią, że to zima im niszczy...więc to ciepło być może przez Nysę nie przechodzi z zachodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobre porownanie. Ale co jest lepsze dla silnika w aucie jazda na maksymalnych obrotach czy spokojna jazda autostrada z dozwolona predkoscia. Czy silnik lubi byc gaszony i odpalany? Kto z was lubi wsiasc do swojego prywatnego samochodu i ogien na tloki zaraz po jego zapaleniu. Ale to tylko moje gdybanie. Pewnie sie okaze po 10/15 latach kto bedzie wciaz uzywal starej pc a kto bedzie zmuszony kupowac nowa i wtedy wnioski nasuna sie same.

 

porównanie kiepskie...

są tutaj jeszcze ludzie, którzy pamiętają ile lat chodziły tzw. "stare ruskie lodówki" - w przypadku inwerterów, to są dane, ale nie aż tyle...za ileś tam lat będziemy wiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik wiesz :D

 

Moja taktuje niesamowicie bo tak twierdzi Kubson , co z tego że wykresy pokazują co innego , ale przecież Kubson tak twierdzi ..

Twoja też i na pewno kłamiesz i sam nie wiesz że taktuje ...

Moja też nie moduluje mocą i działa na pewno z niską sprawnością , bo tak twierdzi wszechwiedzący Kubson.

Twoja na pewno też bo inaczej nie może być w pracy w II taryfie ...

pozwoliłem sobie skrócić cytat...

moja PC, tak masakrycznie przewymiarowana, prymitywna on/off - przy aktualnie panujących warunkach temperaturowych - też nie taktuje...powinna taktować (zdaniem ekspertów:P), ale ona o tym nie wie i nie taktuje :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie zawsze i wszędzie.

Glikol taki profesjonalny. To sie nazywa plyn do instalacji. Nie podam firmy. Dlatego mam tez mniejszy cop. Pamietasz. Nic niemam do ukrycia. Finalnie i tak wyszło mi dużo taniej niż split. Tylko u mnie jest inaczej niż w innych markach. Ja mam jednostkę wewnętrzna - wymiennik tylko na zewnątrz. Taki myk. No i fajnie.

 

Aha myślałem tez na pompka 12v i do tego zasilacz buforowy ale zrezygnowałem. Oczywiście pełna automatyka mialabyc do tego.

 

Pozdrawiam.

 

Ok,

a dlaczego masz glikol w systemie , skoro wymiennik jest w domu ?

Takie rozwiązanie z wewn wymiennikiem praktycznie eliminuje podstawową „wadę” monobloków ?

Nie wiem jak inni producenci- ale jeśli jeszcze do tego dochodzi niska cena i prosta instalacja, to przy obecnych cenach splitów może to być dużo taniej.

Zresztą skoro montaż takiej PC polega na posadowieniu i na wpięciu do instalacji budynku- to może ktoś kumaty sam sobie to zainstaluje ?

Nie wiem jak do tego podchodzą ws gwarancji ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie co poniektórych postów widzę ze części tu wypowiadającym się mylą się podstawowe pojęcia. A takim podstawowym i często powtarzanym jest pojęcie TAKTOWANIA. Wygląda na to że co nie którym sprężarka w pompie pracuje 10 minut, wyłącza się na 2 minuty i znów startuje. Ciekawe przypadki bywają tutaj u niektórych. Powiem tak - LODÓWKA TO DOPIERO TAKTUJE. Błagam nie nazywajcie normalnej i zakładanej przez producenta pracy sprężarki TAKTOWANIEM bo się ośmieszacie. Nie nazywajcie ciągłej pracy sprężarki przez godzinę, dwie czy trzy, zatrzymanie jej na pół godziny, godzinę czy dwie i ponowny start TAKTOWANIEM bo dajecie przykład niedoinformowania i wprowadzacie innych w maliny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie co poniektórych postów widzę ze części tu wypowiadającym się mylą się podstawowe pojęcia. A takim podstawowym i często powtarzanym jest pojęcie TAKTOWANIA. Wygląda na to że co nie którym sprężarka w pompie pracuje 10 minut, wyłącza się na 2 minuty i znów startuje. Ciekawe przypadki bywają tutaj u niektórych. Powiem tak - LODÓWKA TO DOPIERO TAKTUJE. Błagam nie nazywajcie normalnej i zakładanej przez producenta pracy sprężarki TAKTOWANIEM bo się ośmieszacie. Nie nazywajcie ciągłej pracy sprężarki przez godzinę, dwie czy trzy, zatrzymanie jej na pół godziny, godzinę czy dwie i ponowny start TAKTOWANIEM bo dajecie przykład niedoinformowania i wprowadzacie innych w maliny.

 

Brawo! To tez dosc wazne, bo potem sie zieloni pytaja czy jak sie sprezarka uruchamia 5 razy dziennie to juz taktowanie czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze "experty" nie daja rady odpowiedziec.

.

 

 

Ja mam instrukcję serwisową do poprzedniej generacji pompy ciepła LG Therma (I generacja).

 

Tam wynika z tego że pompa 12KW , 14KW jak i 16KW jest na tej samej sprężarce 3kW i patrząc na konstrukcje są to identyczne jednostki i zapewne za pomocą softu moc została ograniczona. Więc jako że to są takie same sprężarki to moc minimalna jest identyczna ..

 

W pompie 9KW jest sprężarka 1,7KW.

Wcale bym się nie zdziwił że jednostki 5KW , 7KW , 9KW znów mają tą samą sprężarkę a jedyna różnica między tymi modelami to ograniczona moc max w oprogramowaniu ...

 

Dla producenta taki sposób produkcji jest tańszy , bo tak naprawdę produkuje 2 modele do danego "typo-szeregu" i wgrywa odpowiedni soft , daje odpowiednią naklejkę i z 2 modeli pomp robi się 6 różnych :)

 

Czyli tak samo jak w T-CAP. Tak naprawdę pompa dużo większej mocy , tyle z ograniczona mocą w sofcie ...

 

Inna rzecz że przecież te "potworne" pompy 9KW nie mają tej mocy cały czas ...

Moja przy -20 stopni zależnie od temp zasilania ma około max 5,5-6KW ...

 

Czy to ciągłe taki potwór ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że inwerter to na starcie musi wejść na wysokie obroty.

 

[..]

 

Dla przewymiarowanych PC takie parametry są nieosiągalne przez ok 80% sezony.

 

Troche to niepsojne bo :

1. U mnie pompa NIE WCHODZI na starcie na wysokie obroty - w normalnym grzaniu CO pompa podwyższa obroty przez okolo 30 min (wykres podawałem wczesniej gdzie widac jak pompa zwieksza moc)

1. Pompa dopiera obroty do warunków, na wysokie obroty wchodzi jak grzeje CWU do prawie 50 - w innych przypadkach tego nie widze, szczeglnie przy obecnej temp.

3. Inwerter ma tę zaletę że nie musi się wyłączyć tylko moduluje ( u mnie to jest ok. 1,3 kW - dane z licznika) , a to że nie pracuje zawsze na 100% tylko okresowo wydłuża jego żywotność ( o tym było wyżej)

 

I pytanie jeśli ktoś ma pompę na styk dobrana lub delikatnie za małą to jak grzeje wodę do np. 50 stopni np. takie 200 l zasobnika CWU to ile musi czekać tak przy -5 na osięgniecie temp 50 stopni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche to niepsojne bo :

1. U mnie pompa NIE WCHODZI na starcie na wysokie obroty - w normalnym grzaniu CO pompa podwyższa obroty przez okolo 30 min (wykres podawałem wczesniej gdzie widac jak pompa zwieksza moc)

1. Pompa dopiera obroty do warunków, na wysokie obroty wchodzi jak grzeje CWU do prawie 50 - w innych przypadkach tego nie widze, szczeglnie przy obecnej temp.

3. Inwerter ma tę zaletę że nie musi się wyłączyć tylko moduluje ( u mnie to jest ok. 1,3 kW - dane z licznika) , a to że nie pracuje zawsze na 100% tylko okresowo wydłuża jego żywotność ( o tym było wyżej)

 

I pytanie jeśli ktoś ma pompę na styk dobrana lub delikatnie za małą to jak grzeje wodę do np. 50 stopni np. takie 200 l zasobnika CWU to ile musi czekać tak przy -5 na osięgniecie temp 50 stopni ?

 

Szkoda czasu na te pisanie.

U mnie w podpisie jest link gdzie jak ktoś zainteresowany jak działa inwerter i z jaką mocą pracuje może sobie zobaczyć .

 

Jest wielu tu zupełnie tym nie zainteresowanych którzy wiedzą lepiej i żadne argumenty do nich nie trafiają , tym bardziej że na te argumenty są dowody i każdy może je sam zweryfikować i sprawdzić ...

 

PS. U mnie jak pisałem pompa działa od 22.0--5.00 , 5.00-6.00 -CWU , 13-15.00 ale na weekend chciałem puścić pompę bez stref czasowych (bo cąły weeekend mam tanią taryfę) i okazało się że mimo puszczam 30 stopni w podłogę to bez ryz czasowych zaczęła dziś taktować.

Ustawiłem więc na cały tydzień niemalże identyczny program , no może na weekend dałem trochę inny bo dołożyłem po 2 godziny , ale widzę że w moim przypadku puszczenie pompy samopas to nie jest dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(4) Heat-up time:

 

EKHTS*200L 60 50 40 ( minut )

EKHTS*260L 70 60 50 ( minut )

 

conditions for testing: Ta = 7°CDB / 6°CWB, TStart = 15°C

 

 

zbiornik 200l w 1 h przy +7 stopni dla pompy 11kW , dobrze to czytam ?

 

To ile bedzie to czasu przy -5 dla pompy dwa razy mniejszej np. 5kW ?

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Nie wiem :) Trzeba by bylo policzyc... ale napewno dluzej ;)

 

Tak na zdrowy rozum obnizenie mocy o polowe powinno statystycznie wydluzyc 2 krotnie czas , czyli szacuje ze bedzie to 2h, jak do tego doliczymy warunki pracy czyli -5 (powyzej to komfortowe+7) to jeszcze bardziej sie wydluzy ten czas.

No i dochodzimy do momentu ze moja Familija zatłukła by mnie tępym narzędziem jakbym kazał im czekać na wodę do kąpieli 2 h , teraz to jest ok 15-30 min ( w zaleznosci od temp.zew) . Pisze to po to ze decyzja o doborze PC ma wiele wymiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...