Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A , OK. Tak czy inaczej, wybor dzis jest duzy, swiadomnosc i wiedza Polskich "inwestorow" tez wieksza anizeli kiedys.

Dzis "fachowe" kolorowe pisma tez juz nie odwaza sie napisac ze PC nie zapewni CO & CWU jako jedyne urzadzenie.

 

Mysle ze jako "doswiadczony" uzytkownic PC znajdziesz cos sensownego :)

Bez rad " mozna inaczej, lepiej, najlepiej bo po mojemu "

 

PS. Nie rozwazales ogrzewania nadmuchowego PC

 

Varme- skup się , proszę (pisałem co i jak)

nadmuchowe będzie w innej części , a na spawalni ze względu na zapylenie- nadmuchowe odpada.

Podłogówki tam nie widzę- dlatego będą grzejniki

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zawsze zastanawia mnie takie podejście.

Ciśnienie w instalacji CO mam max 2 bary,a w CWU prawie 4. Gdyby faktycznie doszło do przecieku to raczej woda z wodociągu dostała by się do instalacji CO i wypłynęła przez zawór bezpieczeństwa.

Aby było odwrotnie to jest bardzo mało prawdopodobne...wręcz nieprawdopodobne

 

A pozniej przychodzi moment delikatnego rozszczelnienia. Cisnienia w ukladach sie wyrownuja. Zaczynasz podgrzewac uklad zasilania, cisnienie w nim wzrasta i wypycha czesc czynnika do wody uzytkowej. Podczas stygniecia czesc wody wplywa do ukladu zasilania. Caly cykl sie powtarza az do momentu, gdy zakrecisz wode uzytkowa, otworzysz kran z ciepla woda i zobaczysz, ze cisnienie w instalacji CO spadlo do zera :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpalys,

tak sobie myślę, że może masz większy opór hydrauliczny w trybie CWU niż na CO.

Masz bufor w układzie ?Jeśli nie , a wcześniej było podobne ciśnienie na CO i CWU-to może jakieś „ciało obce” znalazło się w układzie CWU lub nie przełącza się do końca zaw 3D ?

Mam nadzieję , że dobrze zrozumiałem Twój problem.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpalys,

doczytałem kontekst Twojego wpisu- chodziło o hipotetyczne roszczelnienie , a nie o różnicę w oporach...

Sorki za zamieszanie...

 

Z drugiej strony , odnośnie wycieku „glikolu” do CWU przy monoblokach - to powinien być jednak dobierany preparat bezpieczny dla człowieka.

Do tego powinien być wyraźny barwnik- podobnie jak przy gazie ziemnym , śmierdzi po to by był wykrywany przecież...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme,

dopiero mam początkowy etap wyboru sprzętu- za dwa tyg składam (w końcu po 5 miesiącach zastoju w Wodach Polskich , chodziło o deszczówkę z rynien...Najgorszy mix : biurokracja i niekompetencja urzędnicza. Ech...) papiery do pozwolenia na budowę- założenia mam na razie wstępne.

Na razie myślałem o PC ze sprężarkami pracującymi do -28/-25 st, ale tylko krowa nie zmienia zdania...może będą do -20 st...

Będę liczył i porównywał- tak jak obiecałem, będę się dzielił informacjami ( może się komuś przydać to doświadczenie).

Co do kasetonów podsufitowych , to użytkuję taki system w biurowcu.

W części produkcyjnej nowej hali zastosuję jednostki naścienne podsufitowe ( raczej splity).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj są ceny w UK. Czy ceny są dużo wyższe niż split?

Jako instalator i fachowiec możesz się do tego odnieś. No i z tysiącami osób co mają solary na dachach?

 

1. Są. dolicz koszty montażu chłodniczego oraz różnicę ceny Mono - split w PL

2. Widzę, że bardzo ci dolega, że ktoś w temacie wie więcej od ciebie. Ucz się, Nie wszystko da się nadrobić bezczelnością i tupetem.

3. Każdy kto robi bezpośredni wymiennik CWU z glikolem, robi to na własną odpowiedzialność. Spytaj kogokolwiek z inżynierów sanitarnych czy jest to dopuszczalne.

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pozniej przychodzi moment delikatnego rozszczelnienia. Cisnienia w ukladach sie wyrownuja. Zaczynasz podgrzewac uklad zasilania, cisnienie w nim wzrasta i wypycha czesc czynnika do wody uzytkowej. Podczas stygniecia czesc wody wplywa do ukladu zasilania. Caly cykl sie powtarza az do momentu, gdy zakrecisz wode uzytkowa, otworzysz kran z ciepla woda i zobaczysz, ze cisnienie w instalacji CO spadlo do zera :D

 

hmm.

fajnie to ująłeś. Po trzecim przeczytaniu zajarzyłem :(

Do tego co napisałeś musi być spełniony jeden ważny warunek o którym szkoda nie wspominasz.

Później ludzie poczytają i głupstwa wygadują...

Gdyby nastąpił mały przeciek to by ciśnienie wzrastało w CO aż puści zawór bezpieczeństwa...

 

dlatego nie warto oszczędzać na glikolu propylenowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.

fajnie to ująłeś. Po trzecim przeczytaniu zajarzyłem :(

Do tego co napisałeś musi być spełniony jeden ważny warunek o którym szkoda nie wspominasz.

Później ludzie poczytają i głupstwa wygadują...

Gdyby nastąpił mały przeciek to by ciśnienie wzrastało w CO aż puści zawór bezpieczeństwa...

 

dlatego nie warto oszczędzać na glikolu propylenowym

 

Nic by nie wzrastalo i nic by zawor bezpieczenstwa nie puscil. Cisnienie rosnie i spada w obu ukladach i nastepuje powolne mieszanie sie plynow.

Dla ulatwienia dodam, ze ja nie opisuje sytuacji hipotetycznej. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego nie warto oszczędzać na glikolu propylenowym

 

To sie zgadza, aczkolwiek nie kazdy glikol propylenowy nie ma szkodliwych właściwości. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy dodane do niego inhibitory korozji i inne związki nie są toksyczne. Najlepiej, jeśli producent płynu pisemnie potwierdza, że nie jest on niebezpieczny.

 

Według danych FDA – amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków glikol klasyfikuje się jako GRAS – Generally Recognized as Safe, czyli powszechnie uznawany za bezpieczny oraz dopuszczony do użytku w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Śmiertelna dawka glikolu propylenowego u zwierząt to około 20g na kg masy ciała przy podaniu doustnym. Dla człowieka prawdopodobnie ta wartość jest zbliżona (tzn. około 1kg/50kg masy ciała). Nigdy nie zanotowano żadnego przypadku śmierci z powodu przedawkowania glikolu propylenowego. Istnieje jednak realne ryzyko zatrucia przez przypadkowe spożycie dużej ilości substancji (np. przez dziecko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak kupiłem płyn w którym producent zadeklarował wyraźnie, że jest on nietoksyczny.

 

Ja bym jednak maksymalizował ograniczanie kontaktu pomimo deklaracji.

 

Z produktu z linku powyżej :

" Glidex EKOpremium jest nowoczesnym płynem niskokrzepnącym a dzięki zastosowaniu nowoczesnych inhibitorów korozji charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi.

[..]

Bezpieczny dla środowiska i zdrowia.

"

 

Inhibitor korozji :

 

Narażenie: Ostre działanie na zdrowie: Nadmierna ekspozycja powoduje:

Kontakt z okiem Dzieła drażniąco na oczy. Ból, łzawienie, zaczerwienienie.

Przez drogi oddechowe Niedostępne. Brak konkretnych danych.

Przez przewód pokarmowy Niedostępne. Bóle żołądka.

Kontakt ze skórą Działa drażniąco na skórę. Ból, poważne podrażnienia, zaczerwienienie.

 

to karta inhibitora korozji :

http://chempur.pl/pliki/karty_charakterystyk/inhibitor_korozji.pdf

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wszystko jest szkodliwe tylko chyba zależy w jakich dawkach. Nie pije tego płynu ze szklanki. Czy ten płyn nie miesza się z wodą z CWU i jest on tam w małych ilościach?

 

Pisałem ci już. Ucz się.

Nie pytaj wszystkich wokół, by mnożyć potem kolejne wątpliwości i wyssane z palca aksjomaty.

Zajmij się tym na czym się naprawdę znasz i ewentualnie podziel się swoją wiedzą, jeśli będzie przydatna w tym lub innym dziale tego forum.

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zabezpieczenia. Nie ma z tym problemu. Wiesz tylko tutaj nie pasują forumowym instalatorom pewne rzeczy. Zresztą przecież czemu mam wierzyć producentom tych zabezpieczeń. Oni kłamią i łamią prawo. Za to "znafcy"" i "fachofcy" tego forum maja zawsze rację, wiedzą najlepiej. Przecież np. sami "przerabiają " za duże PC tak aby działały jak on/off chociaż maja z tym problemy. Są mądrzejsi niż inżynierowie, którzy to projektują, bo po co PC o rożnej mocy. Przecież łatwiej jest robić jeden czy dwa model i tyle. No chyba raczej nie, ale oni są NAJ i wiedzą wszystko NAJ.

 

Na chłopski rozum ( mój rozum ) skoro coś jest dopuszczone do sprzedaży to musi być bezpieczne .. nie mówię o jakiś skrajnych przypadkach bo wiadomo że wszystko zdarzyć się może ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaję , że musi być jakies rozwiązanie , bo nikt by nie kupował monobloków ... albo jakieś zabezpieczenie albo cuś

 

zawsze można odseparować obiegi za pomocą wymiennika płytkowego.

Wyjdzie mniej glikolu dojdzie kolejna pompa, koszt dokupienia wymiennika, jakieś naczynie wybiorcze itp

bezpieczniejsze? - tak

100% bezpieczne - nie - bo takich nie ma. Nawet czystą wodą można się zatruć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze można odseparować obiegi za pomocą wymiennika płytkowego.

Wyjdzie mniej glikolu dojdzie kolejna pompa, koszt dokupienia wymiennika, jakieś naczynie wybiorcze itp

bezpieczniejsze? - tak

100% bezpieczne - nie - bo takich nie ma. Nawet czystą wodą można się zatruć :)

 

noo i da się bez cudów na kiju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...