Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Instalacja monobloka jest tańsza i może to zrobić każdy nawet hydraulik. Widzisz jacy dziwni ci instalatorzy. Płacisz coś za przeglądy CRO?

 

Rozumie że hydraulik wystawi FV , ma autoryzację i podpisze gwarancję i później będzie serwisował tą pompę ?

 

Ja kiedyś mogłem mieć w super cenie pompę LG Splita z hurtowni zajmującymi się klimami .

Tyle że później żaden fachowiec nie chciał jej zamontować a jak już to tylko połącznie gazowe (800-1000zł) ale też nie dawał żadnej gwarancji i wtedy nie miałbym żadnej gwarancji ..

A przecież poza połączeniem "gazowym" trzeba też wykonać całą instalację i wykonać wszystkigo cały rozruch ...

 

Pompa ma dużo poniżej 2kg czynnika nie wymaga żadnego zgłaszania ani jakiś dziwnych przeglądów.

 

Ceny są różne ...

 

Pamiętam jak w tym roku szukałem fachowca który mi sprzeda i zamontuje klimę Gree 3,2KW na R32.

Lokalny instalator dał wycenę na około 4000zł. Inny znaleziony okolo 80km dalej zaproponował 2500 zł ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumie że hydraulik wystawi FV , ma autoryzację i podpisze gwarancję i później będzie serwisował tą pompę ?

 

Ja kiedyś mogłem mieć w super cenie pompę LG Splita z hurtowni zajmującymi się klimami .

Tyle że później żaden fachowiec nie chciał jej zamontować a jak już to tylko połącznie gazowe (800-1000zł) ale też nie dawał żadnej gwarancji i wtedy nie miałbym żadnej gwarancji ..

A przecież poza połączeniem "gazowym" trzeba też wykonać całą instalację i wykonać wszystkigo cały rozruch ...

 

Pompa ma dużo poniżej 2kg czynnika nie wymaga żadnego zgłaszania ani jakiś dziwnych przeglądów.

 

Ceny są różne ...

 

Pamiętam jak w tym roku szukałem fachowca który mi sprzeda i zamontuje klimę Gree 3,2KW na R32.

Lokalny instalator dał wycenę na około 4000zł. Inny znaleziony okolo 80km dalej zaproponował 2500 zł ...

 

Różnica dość spora a i tak też coś zarobił .. i jeszcze tyle musiał dojechać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica dość spora a i tak też coś zarobił .. i jeszcze tyle musiał dojechać...

 

Dlatego trzeba dzwonić , czytać , szukać , bo ceny są różne ...

 

Pamiętam jak szukałem pompy. Najpierw chciałem od CNC , bo miał podobno super ceny (jak się reklamował najlepsze w PL) a okazało się że robi wszystko na rurach PP (bo szybko i tanio) i tak naprawdę wycena była bardzo wysoka ..

Znalazłem lokalnego instalatora u którego uzyskałem dobrą cenę (chyba ponad 2000zł taniej niż u CNC) a dodatkowo instalacja wykonana w większości ze stali a nie z rur PP i wszystkie materiały i elementy "lepszych" producentów ...

 

Są fachowcy którzy myślą że jak ktoś kupuje pompę to trzeba go mocno "skroić" bo zapewne bogacz , ale są i tacy którzy mają rozsądne ceny i stawki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum ( mój rozum ) skoro coś jest dopuszczone do sprzedaży to musi być bezpieczne .. nie mówię o jakiś skrajnych przypadkach bo wiadomo że wszystko zdarzyć się może ..

 

 

Przecież nikt nie pisze ze następnego dnia po instalacji glikol sie wymiesza z CWU którą pijesz. Z tego samego powodu co jakiś czas zbiorniki się wymienia, dochodzi do mikropęknieć i jak anoda magnezowa (lub tytanowa) nie daje rady w efekcie dochodzi do rdzy i w końcu do nieszczelności. Ile osób wymienia raz do roku anody (maks 1,5 roku) ? a ile w ogóle wie że trzeba to wymieniać ?

 

Jeszcze do niedawna papierosy były uznawane za nieszkodliwe dla zdrowia , nawet były badania potwierdzające, podobnie z azbestem.

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba dzwonić , czytać , szukać , bo ceny są różne ...

 

Pamiętam jak szukałem pompy. Najpierw chciałem od CNC , bo miał podobno super ceny (jak się reklamował najlepsze w PL) a okazało się że robi wszystko na rurach PP (bo szybko i tanio) i tak naprawdę wycena była bardzo wysoka ..

Znalazłem lokalnego instalatora u którego uzyskałem dobrą cenę (chyba ponad 2000zł taniej niż u CNC) a dodatkowo instalacja wykonana w większości ze stali a nie z rur PP i wszystkie materiały i elementy "lepszych" producentów ...

 

Są fachowcy którzy myślą że jak ktoś kupuje pompę to trzeba go mocno "skroić" bo zapewne bogacz , ale są i tacy którzy mają rozsądne ceny i stawki .

 

I tych pierwszych jest tu na FM najwięcej.... bo jak inni polecają to musi być naj naj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było wcześniej opisane (nie ja to opisałem jak wygląda). Kilka stron. Poszukaj i przeczytaj.

 

Napisze Ci jak ja zrobiłem. Kupiłem i zrezygnowałem z gwarancji 3 lata producenta. Przysługuje mi 2 lata rękojmi na podstawie prawa.

 

Oczywiście jak zwykle nie odpowiedziałeś na pytanie. Trudno.

 

No właśnie ZREZYGNOWAŁEŚ z gwarancji ...

 

Co do rękojmi to sądzę że może być iluzoryczna , bo jak nie podłączył tego jakiś instalator z uprawieniami i autoryzacją producenta to producent może mieć wątpliwości czy pompa została poprawnie i fachowo zamontowana i czy nie winowajca awarii był źle wykonany montaż niezgodnie z warunkami technicznymi produktu ...

 

Co do pytania to przeciez odpowiedziałem. Nic nie rejestrowałem , nic nie zgłaszałem , bo jednostka ma sporo poniżej 2kg czynnika (1,55kg) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ile ludzi ma solary z "glikolem". I to nie "specjalnym". Czy tam gdzie mieszkasz powietrze, którym oddychasz nie jest bardziej szkodliwe niż ten glikol? Monoblok to opcja. Popatrz na ceny. Tu @stam222 kupił T-CAP 9kW za 17tys w wersji mono, a splti były wyceny nawet 35 tyś. Widzisz różnice? Nawet jak założymy wymiennik i stracimy na sprawności. Czy to się nie opłaca, oczywiście jak ktoś chce i potrafi?

 

Nie bardzo rozumiem po co się tak gorączkujesz , nie napisałem ani słowa o split vs monoblok. Napisałem że warto być ostrożnym w instalacjach gdzie używa się glikolu nawet tego "bezpiecznego" bo tak twierdzi producent (o dodatkach do tego "bezpiecznego" glikolu napisałem wcześniej). Ślepa wiara w co pisze producent to jak dla mnie zbyt mało (vide Volkswagen gate czy nawet "sól drogowa" gate). O możliwych rozwiązaniach zmniejszenia tego ryzyka napisano powyżej. Nawet kontrola okresowa ciśnień w instalacjach już pokaże nieprawidłowości.

Czuje że racjonalizujesz swój wybór a to z obiektywizmem ma niewiele wspólnego.

 

P.S.

Prowadzisz tutaj jakąś krucjate ?

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-to teraz kilka faktów :

mam już wyceny dwóch monobloków z moją pomocą przy uruchomieniu i pełną gwarancją producenta i instalatora :

-LG Therma 5 9 kW 15 750 pln netto

-Panasonic T-cap 9 kW 16 200 pln netto

Rozmawiałem z moim instalatorem- powiedział, że nic taniej w innej marce mi nie zaproponuje.

Panas ma zdecydowanie lepsze parametry od LG, dlatego przy tak małej różnicy- wybieram Panasa.

Odnośnie ryzyka skażenia CWU - to bym zakupił wymiennik za ok 200pln brutto i drugą obiegówkę za np drugie 200 pln ( najtańsza , nieelektronik) podłączoną pod zaw 3D w PC ( czyli pracuje kiedy PC grzeje CWU).

Wtedy zalewam najtańszym glikolem za te 1000pln+400pln za pompkę z wymiennikiem , dla równego rachunku + 1 500pln.

Gdybym kupował teraz do domu system , to wyszło by tak :

16 200 pln PC

3 000 pln zas CWU 300 ltr z nierdzewki

3 000 pln za pompkę i śrubunki

300 pln euroster bezprzewodowy

Razem 22 500 pln netto + 8% Vat=ok 24 300pln

Czyli 24 300 pln brutto z zas 300 ltrz nierdzewki , sterownik pokojowy , glikol.

Pełna gwarancja i brak CRO...

Pytania ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga.

 

300L dobra nierdzewka to raczej 4 000 pln w górę.

 

Może i tak u siebie zrobię z tym CWU, bo "COP sropy" i tak wtedy kiepskie.

 

Dzięki i pozdrawiam.

Najlepszego w nowym roku

 

Kubson,

w zeszłym roku kupiłem do firmy Jule za 3500 pln brutto ( z vatem 23%)-kupiłem chyba na Alle... tylko wg najniższej ceny.

Dzięki za życzenia- również wszystkiego naj ( ale zacząłbym od szczęścia-na Titaniku mieli zdrowie i kasę, ale Kuźwa nie mieli szczęścia:rotfl:...)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze , że w podanym przykładzie można mieć jeszcze mniejsze koszty ( dla „odważnych”)

PC+Zas 300 l stalowy+Euroster+glikol

Razem powinno wyjść ok 21 000 pln brutto 8%vat ( trzeba tylko trafić na niepazernego instalatora...)

Więc PC P/W nadal okazuje się być w dobrej cenie i to bez CRO...

Można ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobra cena. Ja mam innej firmy, ale w takim razie przepłaciłem. Tylko kupiłeś taki z dużą wężownicą do PC, czy może w przypadku wymiennika taka wężownica nie jest potrzebna?

 

 

Wężownica 2.5 m2- do 300 ltr uważam , że 2m2 to min ( ale to tylko moje zdanie)

Co do wymiennika ,to jak miałem jeszcze piec-kupiłem taki wymiennik o mocy ok 28 kW za coś 250 pln.

Mała gabarytowo rzecz- są producenci krajowi, podłącza się banalnie- przepływy zawsze powinny być wysokie dla szybkiej wymiany ciepła ( no i powierzchnia)

Pzdr

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno- dzisiaj rozmawiałem z moim instalatorem i pytałem jak to jest z gwarancją producenta.

Powiedział , że w tym toku miał awarię Panasa 400 km od swojej siedziby-zadzwonił do centrali Panasa , a oni skierowali tam lokalnego instalatora.

To mnie zdziwiło- bo myślałem , że gwarantem robocizny (a podzespoły producent) jest jednak sprzedający instalator.

Nie wiem czy to standard, czy indywidualna akcja.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow - jeśli chodzi o cenę to ja mam jeszcze ciekawą ofertę z Sasmunga - 9kW (praca do -25) w kompaktowej obudowie z nierdzewki + grzałka CO6kW+wspomagająca grzałka CWU2kW + zasobnik 200 z nierdzewki+wszystkie sraty taty. Montaż uruchomienie z Vatem 21 tys. (gwaranca 3 lata na pompę 5 na sprężarkę)

Ten LG co masz w ofercie to już ten nowy na R32 - bo on ma ciekawe parametry - jest spora cenowa różnica między 9kW a 7kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Alle... znalazłem jeszcze Samsunga 9kW za 12 800pln ( netto czy brutto ?).Chyba mój instalator z tym nie pracuje.

Napiszę do gościa o ofertę.Obawiam się jednak o parametry (głównie moc przy najniższych temp).

Zobaczymy

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno- dzisiaj rozmawiałem z moim instalatorem i pytałem jak to jest z gwarancją producenta.

Powiedział , że w tym toku miał awarię Panasa 400 km od swojej siedziby-zadzwonił do centrali Panasa , a oni skierowali tam lokalnego instalatora.

To mnie zdziwiło- bo myślałem , że gwarantem robocizny (a podzespoły producent) jest jednak sprzedający instalator.

Nie wiem czy to standard, czy indywidualna akcja.

Pzdr

 

Na pewno indywidualna sprawa , bo jak jeden skasował za instalację i wziął serwis na swoje barki a któś inny będzie podjezdzał bo np. filtr przytkany ?? No chyba że usługa dobrze opłacana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno indywidualna sprawa , bo jak jeden skasował za instalację i wziął serwis na swoje barki a któś inny będzie podjezdzał bo np. filtr przytkany ?? No chyba że usługa dobrze opłacana :)

 

Przypuszczam ,że "systemowa" sprawa-może jakaś typowa awaria któregoś z podzespołów (wadliwa partia,czy coś takiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze , że w podanym przykładzie można mieć jeszcze mniejsze koszty ( dla „odważnych”)

PC+Zas 300 l stalowy+Euroster+glikol

Razem powinno wyjść ok 21 000 pln brutto 8%vat ( trzeba tylko trafić na niepazernego instalatora...)

Więc PC P/W nadal okazuje się być w dobrej cenie i to bez CRO...

Można ?

 

Moja pompa 9KW LG , ze zbiornikiem 300L (wężownica 3,4m2) , na lepszych materiałach , z pełnym montażem i uruchomieniem kotlowni wyszła poniżej 20tys. Nigdzie nie trzeba jej rejestrować bo ma poniżej 2kg czynnika.

Standardowo 3 lata gwarancji , ale trzeba robić przeglądy (u mnie 200zł rocznie) , no chyba że nie chcesz gwarancji to wtedy masz 2-lat rękojmi.

 

Można ? Można ...

 

PS. Ja nie widzę żadnej zalety monoblocka , no chyba ze cena zakupu będzie dużo niższa. Jak nie jest niższa to jednak wybrałbym Splita , bo jak dla mnie monoblock nie ma żadnych zalet , no chyba że dla samoroba ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnie kilka stron to ceny podawane oscylują w granicach 20-22 k brutto - to powiedzcie panowie co to jest jak co jakiś czas ktoś puszcza temat o dobór PC wraz podaje wyceny i wsio 28-35 k brutto i multum pod tym ohów i ahów że tanioo , tanioo

 

Ja jak pisałem mogłem mieć identyczną klimę z montażem za 4000zł a mogłem mieć za 2500zł.

Poszukałem i miałem 1400zł taniej (musiałem dopłacić 100zł , bo przez 2 ściany się przebijali i wiecej materiału poszło).

 

A pompą miałem ofertę do CNC za chyba 22 czy 23 tys ? Lokalnie poszukałem i było taniej ...

 

Najważniejsze jest wiedzieć co sie chce , aby nie wcisnęli jakis niepotrzebnych elementów bo to wszystko kosztuje i nie mało oraz prosić o rozpiskę co ile kosztuje i na jakich elementach , bo może być niby taka sama wycena , ale jedna wszystko na rurach PP i jakieś chińskie podzespoły a inna może być na rurach stalowych i na markowych podzespołach .

Cena ważna , ale ważne co zawiera ta cena :)

 

To tak jak budową domu. Tak też zależnie od zaangażowania można mieć różne ceny robocizny i materiałów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...