Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Terplace Ty jesteś światowy Człowiek jak myślisz jaka jest struktura sprzedaży w Szwecji z bezpośrednim i pośrednim .?/ niby o niczym nie świadczy ale .../

Czy znasz jakieś negatywne przypadki takich systemów w praktyce ?/ bezpośr./

To jest dużo pieniążków i nic dziwnego , że niektórzy się wahają .

Cieszę się , że jesteś tu z nami i tłumaczysz bo Kto nam pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Należy poczuć różnicę pomiędzy temp. a ciepłem, szczególnie gdy się chce poznać zasadę działania pompy ciepła. Ja pisałem o cieple. Wielkość w tym przypadku nie ma znaczenia, tylko masa. Niezależnie od jakiej startujemy temp. to ilość ciepła potrzebna do przemiany będzie ta sama.

 

To można różnie rozumować. Należy doliczyć ciepło potrzebne do uzyskania temp topnienia. Ale nie o to chodzi, lecz podejrzewam że po twoim porównaniu na temat topnienia część forumowiczów mogłaby zrozumieć że wiadro żelaza potrzebuje do stopienia mniej ciepła niż wiadro lodu a tak nie jest (a może się czepiam ;) nie pierwszy raz ;)) Pozdrawiam i uważam że twoje uwagi i wiedza są mocno pożądane przez forumowiczów również przeze mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace Ty jesteś światowy Człowiek jak myślisz jaka jest struktura sprzedaży w Szwecji z bezpośrednim i pośrednim .?/ niby o niczym nie świadczy ale .../

Czy znasz jakieś negatywne przypadki takich systemów w praktyce ?/ bezpośr./

To jest dużo pieniążków i nic dziwnego , że niektórzy się wahają .

Cieszę się , że jesteś tu z nami i tłumaczysz bo Kto nam pomoże ?

 

Oba systemy działają, nie ma problemu. Jeśli są jakieś problemy to są związane z małą wiedzą instalatorów. Zdarzają się także awarie. Znacznie częściej spr. tłokowych niż scrolli. Z mojego doświadczenia wynika, że jedyne co potrafi obiektywnie ocenić użytkownik to czy ma ciepło w domu czy nie. Reszta schodzi na drugi plan. Moje wywody i posty hydrola mają na celu przecięcie mitu o cudownych właściwościach systemów DX, jakie są rozpowszechniane przez instalatorów i handlowców. A cena wiadomo.... Różnica w cenie to najczęściej różnica w jakości, parametrach lub żywotności. Absolutnie nie neguje korzyści związanych z systemami DX. Z pompami ciepła to tak jak z każdym innym produktem, np. samochodami. Każdy musi znaleźć coś na swoją miarę, i bez sensu jest gloryfikowanie jakiejś marki. Rozwiązania idealnego nie ma nigdy. Pragnę zwrócić uwagę, iż renomowani producenci urządzeń grzewczych skupiają się sysmach pośredniego parowania. (Też coś w tym musi być). Są to systemy nieco bardziej zaawansowane technicznie, ale to niestety zawsze kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście , że Gwiazdeczki to Wy :D :D

 

a zabierzesz mnie na Curacao choćby na ranne kakao ? :)

 

Teoria teorią a praktyka praktyką .....musi być dobrze.!

http://www.heatpumpcentre.org .....to strona instytutu w Szwecji . Ja za bardzo języczna nie jestem / brak kontaktu z językiem / ale można by było poczytać .

Kto nie ryzykuje ten nie jedzie ....będzie ok! przecież dają jakieś gwarancje !!!!

Jak będzie ciut gorzej niż zakładano to weźmie się Ich za porteczki i :roll:

Nie mogą robić żle bo ludzie by Ich wystrzelili w kosmos!!!! nie mogą sobie na to pozwolić .....bo już dziś mogliby pakować manatki. Zakładają około 50 pomp rocznie poproście o listę i losowo zadzwońcie do tych osób.

Dzięki Bonetko za linka :-) Język w sam raz dla mnie to sobie poczytam.

Oczywiście może być i kakao :wink: Czuj się zaproszona :D Dostałam dwa telefony do ludzi z mojej mieścinki, ale jeszcze nie dwoniłam. Ja też myślę, że skoro tyle lat funkcjonują, dają namiary na klientów bez oporów, a na forum nie doszukałam się watku "zapiski zamarznietego uzytkownika" na temat tej pompy, to nie może być tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy poczuć różnicę pomiędzy temp. a ciepłem, szczególnie gdy się chce poznać zasadę działania pompy ciepła. Ja pisałem o cieple. Wielkość w tym przypadku nie ma znaczenia, tylko masa. Niezależnie od jakiej startujemy temp. to ilość ciepła potrzebna do przemiany będzie ta sama.

 

To można różnie rozumować. Należy doliczyć ciepło potrzebne do uzyskania temp topnienia. Ale nie o to chodzi, lecz podejrzewam że po twoim porównaniu na temat topnienia część forumowiczów mogłaby zrozumieć że wiadro żelaza potrzebuje do stopienia mniej ciepła niż wiadro lodu a tak nie jest (a może się czepiam ;) nie pierwszy raz ;)) Pozdrawiam i uważam że twoje uwagi i wiedza są mocno pożądane przez forumowiczów również przeze mnie.

 

A na to już nic nie poradzę, że ktoś ma kłopoty z rozróżnianiem pojęcia masa i objętość.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciep%C5%82o_topnienia

 

Do stopienia wiadra żelaza jest potrzeba 8x więcej ciepła niż do stopienia wiadra lodu. Ale do stopienia wiadra ołowiu jest potrzeba mniej więcej podobna ilość ciepła co do stopienia wiadra lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace ja o tym zawsze wiedziałam i nawet pisałam , że Grono Pedagogiczne / czyli i Ty...myślę , że się nie pogniewasz :) / bardziej preferuje pośrednie i dlatego tak bardzo chciałam zrobić "rozmowę panelową " aby kandydatom na PC z bezpośrednim uzmysłowić pewne niuanse.

Teraz wiedzą co i jak i to jest najważniejsze.

Ładnie to podsumowałeś wyżej ......bardzo ładnie ......... :D

 

 

 

Renjul prosiłam , osobę z Niemiec , żeby się zorientowała jakie na tamtym rynku ma notowania Termogolv ./ trochę 8) / ale może coś się dowie...

przedtem napisałam , że może na coś sie nada..i może pomysleliście , że jestem niegrzeczna ...a to chodziło o to , że wytłumaczenie Osobie , która nigdy nie miała do czynienia z PC jest trudne a już dalszy stopień wtajemniczenia w krótkim czasie jest problematyczny. :wink:

Napisałaś / teraz mogłam spokojnie przeczytać a nie z doskoku /

Dwukrotnie, czyli COP na poziomie 6,6 przy CWU i CO w jednym. Chyba takich nie ma, a jeśli nawet są to mnie na nie nie stać.

takich niestety nie ma ..... :(

 

Ale pracowity był poniedziałek a jaka adrenalinka ...to dobrze robi na krążenie , prawda? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace ja o tym zawsze wiedziałam i nawet pisałam , że Grono Pedagogiczne / czyli i Ty...myślę , że się nie pogniewasz :) / bardziej preferuje pośrednie i dlatego tak bardzo chciałam zrobić "rozmowę panelową " aby kandydatom na PC z bezpośrednim uzmysłowić pewne niuanse.

Teraz wiedzą co i jak i to jest najważniejsze.

Ładnie to podsumowałeś wyżej ......bardzo ładnie ......... :D

 

 

 

Renjul prosiłam , osobę z Niemiec , żeby się zorientowała jakie na tamtym rynku ma notowania Termogolv ./ trochę 8) / ale może coś się dowie...

przedtem napisałam , że może na coś sie nada..i może pomysleliście , że jestem niegrzeczna ...a to chodziło o to , że wytłumaczenie Osobie , która nigdy nie miała do czynienia z PC jest trudne a już dalszy stopień wtajemniczenia w krótkim czasie jest problematyczny. :wink:

Napisałaś / teraz mogłam spokojnie przeczytać a nie z doskoku /

Dwukrotnie, czyli COP na poziomie 6,6 przy CWU i CO w jednym. Chyba takich nie ma, a jeśli nawet są to mnie na nie nie stać.

takich niestety nie ma ..... :(

 

Ale pracowity był poniedziałek a jaka adrenalinka ...to dobrze robi na krążenie , prawda? :D

Dzięki Bonetko - kochana jesteś :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lód - powiadacie w (na) kolektorze bezpośredniego parowania (odparowania). A ile tego lodu miało by być? :lol: No powiedzmy na kolektorze o mocy 6kW - w "kg, "średnicy w cm" lub w "mb" - i najwazniejsze - czy ktos to widział? :o . Kolektor to rura 1/2".

A co z ewentualnymi zyskami z przemiany fazowej - "pryszcz"? :o

"Porządne firmy" nie mają w ofercie PC z bezpośrednim parowaniem? A które nie mają, bo to prostsze niz wymnienienie tych ktore mają. Danfoss ostatnio wykupił firmę produkujacą "bezpośredniaki" (GEOTECK) - przypadek, konkurencja? :evil:

ZIRIUS I SIRIUS juz od 2 lat zaprzestali produkcję PC "glikolowych" - czyżby "zidiocieli"? :(

Tak na marginesie nie ma pomp ciepla TERMOGOLV - firma sprzedaje pompy wspomniane wczesniej + Danfoss-a - pewnie też "bezposredniaki" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sSiwy12

 

jak to miło , ze wpadłeś :) my tu przebieramy nóżkami a Ty na taką imprezkę się spóźniasz ..... :D

Nie chcę z Tobą polemizować ( nie śmiałabym ) ...ale wydaje mi się , że teraz to tzw. wąska specjalizacja oni zrezygnowali z pośrednich inni z bezpośrednich .

Danfoss kupuje ostatnio wszystko ...z 6 firm . Łon chce być POTENTAT. / ma i takie i takie /

Może coś z technicznego punktu widzenia ale bliżej proszę , bliżej , bardzo blisko...... :)

 

PS. wiecie , że lubię żartować a dzisiaj był ciężki dzień...../ wybaczycie ?/

 

Myślę , że każdy chociaż raz / niektórzy i kilkanaście / był na stronie Thermogolv i wie , ze tam Sirius i Zirius ale wygodniej jest operować nazwą firmy ./ wyrażnie na dole ekranu a jak ładnie napisane /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Renjul :D / może to od Renatki :) /

 

Ten instytut :wink:

jeśli chcesz poczytać to wpisz w wyszukiwarkę ..heat pump DX ...

tam jest dużo odnośników i stron amerykańskich / bez znaczenia / i duuuużo artykułów. ( jak się wejdzie do środeczka )

Gdzieś była nawet taka ocena , że biorąc pod uwagę system otwarty / woda / i zamknięty / glikol / on jest między nimi.

 

... a Arek...zaginął :( ...... Esperanzo :D nie lubisz poniedziałku ?

 

Miłego dnia .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj bonetko:)

jak zawsze aktywna na forum:)

ale to dobrze..przynajmniej mozemy porozmawiac i rozwiac kilka watpliwosci

 

Wiemy ze grono Pedagogiczne preferuje cos innego niz bezposrednie parowanie ale raz ze ceny dwa wielkosci dzialek trzy wielkosc domu powoduje takie a nie inne decyzje..

nie zgodzilbym sie z twierdzeniem ze wszystkie duze firmy przeszly na posrednie..bo z tego co widzialem maja w ofercie i takie i takie..

 

po drugie Szanowne Grono ciagle pisze w formie przypuszczajacej a ja jednak wolabym konkrety...bo teoretycznie wszystko moze sie zdarzyc ale jak to wyglada w praktyce ot..ciekawe:)

 

sprawa ktora mnie zainteresowala (dzieki pytaniu jednej z forumowiczek) to CWU w Thermogolvie ..w polaczeniu z nocna taryfa..ciekawi mnie czy nie narazamy sie na brak cieplej wody (w ktoryms z momentow) bo przeciez grzejemy tam wode przeplywowo? co myslicie?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często produkowanie tego, a nie innego typu urządzeń zależy od przyjętej strategii firmy. Chodzi komuś o szybką produkcję i sprzedaż (kartonu) to robi w przypadku pomp pompę z pośrednim parowaniem. Szybka sprzedaż kartonu, reszta należy do instalatora. Może uproszczenie, ale chodzi o ogólny sens. Jak wspomniano powyżej różne firmy podejmują się produkcji pomp z bezpoś. parowaniem, nie tylko te "nie wiadomo skąd". Zostawmy argumenty w stylu, a już 1 000 osób kupiło X :) To jest dobre na kurs technik sprzedaży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko :D

 

nie bój się absolutnie, jej w tej wężownicy jest dużo / stoi / i dużo dookoła żeby szybko nagrzewała się zimna ( przecież używając wody mieszasz ją z zimną więc ten ubytek (jak gorąca ) nie taki wielki .{ zależy też jaka temp. ustawisz } . Poza tym tam w zbiorniku jest różna temp. na dole np. 25 a na górze 60*C ! poza tym tania taryfa kończy się rano o g.6 masz nagrzaną wodę póżniej o ile może spaść 4-5 *C max do 13 , póżniej grzejesz do g.15 , pózniej stygnie i od 22 znowu .

Nawet gdybyś zużył bardzo duzo całość to tam jest zbiornik TWS i on szybciutko grzeje / 1h i masz już a to duuzo wody bo 500l /.

Zobaczysz w praktyce ale myślę , że nie będzie takiej sytuacji .

 

Zbiorniki sprzedają i 300 litrowe ale kosztują tyle co 500 a komfort przy 500 chyba lepszy. / dłuższa wężownica ( tu nie wiem dokładnie ale zdroworozsądkowo tak powinno być ) i więcej ciepłej wody stojącej w której jest zanurzona /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko :D

 

nie bój się absolutnie, jej w tej wężownicy jest dużo / stoi / i dużo dookoła żeby szybko nagrzewała się zimna ( przecież używając wody mieszasz ją z zimną więc ten ubytek (jak gorąca ) nie taki wielki .{ zależy też jaka temp. ustawisz } . Poza tym tam w zbiorniku jest różna temp. na dole np. 25 a na górze 60*C ! poza tym tania taryfa kończy się rano o g.6 masz nagrzaną wodę póżniej o ile może spaść 4-5 *C max do 13 , póżniej grzejesz do g.15 , pózniej stygnie i od 22 znowu .

Nawet gdybyś zużył bardzo duzo całość to tam jest zbiornik TWS i on szybciutko grzeje / 1h i masz już a to duuzo wody bo 500l /.

Zobaczysz w praktyce ale myślę , że nie będzie takiej sytuacji .

 

Zbiorniki sprzedają i 300 litrowe ale kosztują tyle co 500 a komfort przy 500 chyba lepszy.

(3 osobowa rodzina)

 

pozdro

 

Witajcie,

dawno mnie tu nie było.

Co do CWU to u mnie nagrzana do 40st.C ostygła przez dobę o ok. 2 st.C. Oczywiście pompa obiegowa była wyłączona i nie było odbioru wody. Mam zbiornik 500l. Galmet.

Z podgrzewaniem wody w taniej taryfie spokojnie można się zmieścić. Co do komfortu zbiornika 500l. to jeszcze nigdy tego komfortu nam nie zabrakło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Peterku :D

 

Chciałam zobaczyć jaką masz PC bo zapomniałam ..to Nateo G10 , prawda?

i przypadkowo znalazłam ten tekst ......to odnośnie tego , że my tak bardzo dążymy do minimalizmu w r-kach za energię ...chcę pokazać , że są Osoby , które są bardzo zadowolone mimo, że o minimalizmie nie może być mowy .

 

Witam! Juz to gdzieś pisałem. Wbrew temu co zaraz przeczytasz jestem

SZCZĘŚLIWYM posiadaczem pompy ciepła. W praktyce sprawuje sie tak, ze

mam w domu (projekty domów) ciepło. 150 m2, suporex24+12styropian, poddasze użytkowe i

uwaga... standardowe grzejniki nieco tylko przewymiarowane (jak do pieca

gazowego turbo), podłogówka tylko na 20% powierzchni ((kuchnia,,

łazienki,) Rachunek ok 1000-1200 zł za 2 miesiące (zima 2005/2006).

Pompa grzeje CWU i CO. W największe mrozy było ciepło w domu, ale co

zabawne subiektywnie brakowało nieco ciepła w czasie odwilży. Wieczorami

faktycznie przepalaliśmy w kominku. Nie dlatego ze byłoby zimno ale żeby

ograniczyć koszty. Koszt kotłowni wraz ze źródłami ok 36 tys brutto.

Pompa NATEO SMART G10. Dość udana konstrukcja, ale bardzo duże braki w

funkcjonalności w sterowania, np nie da sie podgrzewać CWU w określonych

godzinach przez co nie mogę w pełni korzystać z "dwutaryfowości" :(

Mimo, że pompa ciepła nie jest rozwiązaniem ani tanim w zakupie, ani

jakoś wybitnie opłacalnym napewno jest to rozwiązanie bezobsługowe z

czego jestem wybitnie zadowolony. Pozdrawiam:D

oczywiście nie wiadomo, czy to za całość czy tylko za PC (co+cwu).. DUŻO .. Może coś na temat sterowania w Nateo jak już tu jesteśmy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie widzi problemu z zamarzaniem wody i izolacyjnością lodu to niech pójdzie w kierunku pomp ciepła powietrznych lub takich z wymiennikiem masowym. Koszty jeszcze spadną. A najtaniej to kupić split z funkcja grzania. Przecież nie bez powodu w lodówkach buduje się tak układ chłodniczy aby następowało automatyczne rozmrażanie (niestety kosztem energii z sieci), a kiedyś w starszych modelach trzeba było rozmrażać. Nawet cienka warstwa lodu powoduje spadek temp. parowania i mocy urządzenia chłodniczego. O tym zresztą wspominają meteriały i opracowania dostępne w sieci.

 

Trudno coś konkretnie napisać, jak nic nie wiadomo o danym urządzeniu. Nawet na stronie producenta jest tyle informacji aby nikt o niczym się przypadkiem nie dowiedział. I czy 0 przy której podawana jest temp. parowania czy temp. gruntu, bo to nie to samo.

 

Sprężarka tłokowa Bristola 15 lat? To jak wygrać milion w totka. Zdarzają się takie, które się kręcą, ale ich moc i efektywność może być niższa o kilkadziesiąt procent. Tłkokowe zyżywają się podobnie jak tłokowy silnik samochodowy. Tym bardziej gdy pracują w ciężkich warunkach, jakimi jest praca w pompach ciepła (duży spręż, możliwość zalewania ciekłym czynnikiem w stanach nieustalonych z uwagi na szeroki możliwy zakres temp. parowania i skraplania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozdro

 

Witajcie,

dawno mnie tu nie było.

Co do CWU to u mnie nagrzana do 40st.C ostygła przez dobę o ok. 2 st.C. Oczywiście pompa obiegowa była wyłączona i nie było odbioru wody. Mam zbiornik 500l. Galmet.

Z podgrzewaniem wody w taniej taryfie spokojnie można się zmieścić. Co do komfortu zbiornika 500l. to jeszcze nigdy tego komfortu nam nie zabrakło :D

 

witaj

pewnie ze z 500litrowego zbiornika nie powinno zabraknac wody ale z tego co zdazylem zauwazyc w twoim systemie masz dwa zbiorniki jeden na CWU drugi na CO w Thermogolv masz jeden z wbudowana wezownica ktora ogrzewa CWU przeplywowo wiec troche inaczej niz u Ciebie i dlatego tez pojawily sie male watpliwosci czy w momencie wlaczania PC tylko w nocnej taryfie nie zajdzie ryzyko zimnej CWU w tej drogiej taryfie gdy PC bysmy nie wlaczali

 

ale bonetka juz zaczela rozwiewac moje (nie tylko) watpliwosci za co jej dziekuje:)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś konkretnie napisać, jak nic nie wiadomo o danym urządzeniu. Nawet na stronie producenta jest tyle informacji aby nikt o niczym się przypadkiem nie dowiedział. I czy 0 przy której podawana jest temp. parowania czy temp. gruntu, bo to nie to samo.

 

Sprężarka tłokowa Bristola 15 lat? To jak wygrać milion w totka. Zdarzają się takie, które się kręcą, ale ich moc i efektywność może być niższa o kilkadziesiąt procent. Tłkokowe zyżywają się podobnie jak tłokowy silnik samochodowy. Tym bardziej gdy pracują w ciężkich warunkach, jakimi jest praca w pompach ciepła (duży spręż, możliwość zalewania ciekłym czynnikiem w stanach nieustalonych z uwagi na szeroki możliwy zakres temp. parowania i skraplania).

 

Co do zamarzania to akurat uwazam ze masz racje ze jest to problem

ale

dlatego zakopuje sie na glebokosci np 1m

dlatego podaje sie najnizszy COP to np 3.3

porownanie z stara lodowka tez ma sens i tu tez musimy rozmrazac i to nastepuje czyli wiosna /lato/jesien slyzy do tego by rozmrozic.zima natomiast powoduje to zamrazanie i pod koniec mamy juz ten niski COP ze wzgledu na lod wiec jest to cyklicznie

ale na wiosne zaczyna isc do gory bo slonce operuje deszcz pada..

 

przynajmniej mi LAIKOWI sie tak wydaje ze tak to wyglada jezeli sie myle prosze o porawienie

 

 

ale nie tylko Zirius posiada pompe z bezposrednim parowaniem..generalnie wyglada ze wszyscy produceni cos ukrywaja albo oszukuje...

bo pompy galmeta , Evenir, czy chocby bedace w ofercie Ck czyli NEURATHERM maja ten sam problem prawda?

a to nie sa pompy produkowane od wczoraj

nie chodzi zeby sie czepiac (bo nie znam sie na tym) ale zeby opierac sie na sprawdzonych informacjach bo chcialbym wybrac z pelna swiadomoscia a jednak okazuje sie ze na temat pomp z bezposrednim parowaniem nie ma takich 100% info..opieramy sie tylko na opiniach uzytkownikow..

 

co do tlokowej czemu uwazasz ze o 15 latach mozna pomarzyc?

przeciez britol tlokowy ma zakladana prace 20-30tys godzin ciaglej bezawaryjnej pracy a ze PC nie pracuje non stop to szanasa na 15 lat istnieje przynajmniej wg mnie chyba ze masz inne info na ten temat z checia poczytam

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...