Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gogusz

tak jak pisałem - na sztywno od pon do piątku z programatora włącza się cyrkulacja na 30 min na czas porannej toalety ( od 6.45)

Potem od impulsu na 3 min- nawet po godzinie postoju woda do rączek po wizycie w toalecie jest nadal ciepła ( choć nie gorąca).

Może też u mnie jest inaczej , bo praktycznie ktoś jest zawsze w chałupie i ciepła woda jest w użyciu na bieżąco.

Jedyne co „skwasiłem” to pompa jest typowa pod cyrkulację tj o małej wydajności- do sterowania impulsowego powinna być jednak o dużej wydajności.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak jak pisałem - na sztywno od pon do piątku z programatora włącza się cyrkulacja na 30 min na czas porannej toalety ( od 6.45)

 

Dokładnie tak miałem u siebie (nawet godzina ta sama) i każda zmiana harmonogramu , praca z domu, urlop/zwolnienie, opieka nad dzieckiem, goście itd, powodowalo ze było irytujace oczekiwanie na cieplą wodę. NIe dalej jak 2 dni temu doświadczyłem że sterownik po 1,5 roku pracy mi się zawiesił i to czekanie na wodę za każdym razem strasznie irytowało domowników, żona zagroziła odłączeniem mnie od posiłków jak czegoś z tym nie zrobię , na szczęscie wystarczył reset urządzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kolego.

 

Ja nie doradzę tobie jaką kupić , bo nie znam twojego domu , izolacji ,, zapotrzebowania .. ale proponuje bo i tak tej zimy nic nie będziesz instalował

Poczytaj te wątki tu zawarte , zejdzie ze 2 miesiące :) ale warto .. sporo rzeczy się dowiesz , co musisz mieć , co poprawić , jak to ugryść.

, wtedy będziesz wiedział jaką moc potrzebujesz i sam sobie znajdziesz w necie najtaniej a instalatora z okolicy.

 

Zacząłem czytać i szczere wszytko juz mi sie po mieszalo..

Bardziej chodzi mi o to czy sama pompa wydoli.

Mieszkam na obrzeżach kielc. dom jest ocieplony 15 cm styropianem. dom 230m2 (gora/dół) podlogowka oraz grzejniki.

 

czytalem w necie wiele opini i tak naprawdę to juz sam nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem czytać i szczere wszytko juz mi sie po mieszalo..

Bardziej chodzi mi o to czy sama pompa wydoli.

Mieszkam na obrzeżach kielc. dom jest ocieplony 15 cm styropianem. dom 230m2 (gora/dół) podlogowka oraz grzejniki.

 

czytalem w necie wiele opini i tak naprawdę to juz sam nie wiem

 

Poczytaj więcej-a jak znajdziesz tu opinię , że PC samodzielnie (tj także z grzałkami za 100-200pln na rok) nie ogrzewa komuś chałupy o temp 22-23st , to proszę wrzuć mi te posty , bo mogłem coś przeoczyć..

Pzdr

 

PS

Jeśli nic tu takiego nie znajdziesz - to jest teoretycznie taka możliewość, że wszyscy tu kłamiemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj więcej-a jak znajdziesz tu opinię , że PC samodzielnie (tj także z grzałkami za 100-200pln na rok) nie ogrzewa komuś chałupy o temp 22-23st , to proszę wrzuć mi te posty , bo mogłem coś przeoczyć..

Pzdr

 

PS

Jeśli nic tu takiego nie znajdziesz - to jest teoretycznie taka możliewość, że wszyscy tu kłamiemy...

 

 

Nie do konca rozumiem twoja ironie ale dzięki za pomoc =)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam , czytam i pytam i dlatego chciał bym opinie od osob którzy korzystają.

Tu nie chodzi czy tobie uwierzę czy nie tylko opini osób ktore maja :-)

 

To może mała podpowiedź,

a gdybyś zmienił pytanie na :

a jaką PC potrzebuję do ogrzania mojego domu ?

 

PS

Użytkuję kilkanaście PC w kilku budynkach- chyba , że konfabuluje...

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam , czytam i pytam i dlatego chciał bym opinie od osob którzy korzystają.

Tu nie chodzi czy tobie uwierzę czy nie tylko opini osób ktore maja :-)

 

jesteś z Kielc ja jeszcze bardziej na południe bo Bochnia i zamontowałem bez obawy , a tatry w ładną pogodę to widzę z pagórka

 

chcesz to wpadnij , masz godzinkę samochodem

Edytowane przez toommm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krystek - na poczatek popatrz na opisy domow w stopkach. Chlopaki dokladnie opisuja co maja. Poszuksj moze ktos ma podobny. Odnosnie czy da rade - to wlasnie przerabiam strony z Norwegii i Szwecji tam mnostwo grzeja pompami ciepla i skoro nie maja z tym problemu to nas tez dadza rade. Ja przerabiam to forum od kilku tygodni i nie wiem jakiego producenta wybrac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje wg krzywej ze stała tem w domu bez reżimu taryf.

Moje obserwacje. Pompa w ciagu grudnia załaczyła sie 84 razy. Defrost przy tem 1,5 w nocy a w dzien 4C przy wilgotnosci 90% (mżawka z deszczem) odbyl sie 3 razy (11.00, 18.00, i w nocy podejrzewam gdyż nad razem byl lekki szron na wymienniku) Czas defrostu trwania 9/10 min

Wczessniej defrost w takich warunkach byl co 50/70min trwal 5/6 min

Spowodowane jest to tym ze wczesniej grzałem wg czujnika tem wew i starałem sie trzymac taniej taryfy. Pompa czesto chodziła z max moca.

Aktualnie przy grzaniu ciagłym pompa pracujedosc nisko pobierajacod 400 do 800kW

Edytowane przez leniin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Budowanie w oparciu o czujniki ruchu (w tym sterowniku o którym pisze można pdołączyć zew. sterowanie np. w oparciu o czujnik ruchu czy włącznik dzwonkowy) powoduje ze caly czas bedzie się kręcić jak napisałes , a widze ze to caałkiem nieźle wychładza wodę w zasobniku.

.

Dlatego tez czujniki ruchu trzeba łaczyc z ukladami czasowymi które blokują zalaczanie pompy cwu (duzej mocy jak słusznie kol. Bobrow zauwazył). Wystarczy ze pompa uruchomi sie na 1-1,5 min w zaleznosci od długosci petli a pozniej uklad czasowy blokuje jej powtorne zadziałanie (które byłoby do czasu gdy w łazience ktos przebywa) na 20 do 30 min w zaleznosci od czasu wychłodzenia wody w rurach. Wg rzeczywistych pomiarów w takim układzie pompa cyrkulacyjna uruchamia sie klikanascie razy na dobę po ok 1-1,5 min. Jest zachowane maksimum komfortu przy minimalnym czasie zalaczenia pompy. Jest calkowicie automatyczne, stosunkowo niedrogie,łatwe w ewentualnym serwisie i nie trzeba pamietac o zalaczeniu i wyłaczaniu jakimikolwiek przyciskami, nie interesuje nas programowanie, wyłaczanie na czas wyjazdu, zalaczanie po przyjezdzie.

Oczywiscie ze ilosc zalaczen moze byc wieksza o kilka % od rzeczywistej potrzeby ale to wymaga komplikacji ukladu i dodania ukladu mierzaczego róznice temperatur przy przepływie na rurze zasilającej cwu. Moim zdaniem nie warto bo tych kilka ewewntulanych nieptrzebnych zalączen nie spowoduje zauwazalnych strat na cyrkulacji i to w okresie letnim, bo w zimie te straty to nie są straty, pod warunkiem prawidłowej izolacji termicznej petli cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt co myślisz o podłączeniu powrotu z cyrkulacji do wejścia zimnej wody do zasobnika (dół) zamiast środka wysokości gdzie jest przeznaczone miejsce ? Druga sprawa chłodna woda o temp 20'c jak jest podawana do środka zasobnika (wejście cyrkulacji) z powrotu cyrkulacji, w zasobniku jest tam 37'c to co się dzieje z tą podaną wodą ? Opada niżej ? Schładza tą 37'c ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt co myślisz o podłączeniu powrotu z cyrkulacji do wejścia zimnej wody do zasobnika (dół) zamiast środka wysokości gdzie jest przeznaczone miejsce ? Druga sprawa chłodna woda o temp 20'c jak jest podawana do środka zasobnika (wejście cyrkulacji) z powrotu cyrkulacji, w zasobniku jest tam 37'c to co się dzieje z tą podaną wodą ? Opada niżej ? Schładza tą 37'c ?

 

Po co ? I tak trzeba pokryc straty ciepla powstałe w wyniku przepływu prze petle cyrkulacji.

Zamiast sie zajmowac rzeczami niestotnymi trzeba myslec o prawidłowej izolacji termicznej petli cyrkulacyjnej, jest przebiegiem i optymalizacją długosci (im krotsza tym mniejsze straty) oraz prawidłowym sterowaniem pompą cyrkulacyjną.

Co sie dzieje z zimniejsza wodą? Oczywiscie ze opada zgodnie z własciwosciami fizycznymi wody, im zimniejsza tym cieższa ( do ok 4 oC) i opasc musi powodując ruchy konwekcyjne w zasobniku cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie odkrycie Ameryki ,ale przypomnę z czym walczymy w temacie CWU :

 

1.kiedy nie ma cyrkulacji ,wtedy ciepła woda zużywa się od dołu do góry zasobnika-gdzie ma najwyższą temperaturę

2.kiedy uruchamiamy cyrkulację ,to zawsze robimy wymieszanie (częściowe) wody gorącej u góry z wodą wpływającą z powrotu

 

To się wiąże z takimi "przyjemnościami" :

 

3.zamiast mieć np ok 50 st od cyklu do cyklu CWU w kranie (u mnie tak jest bez CWU) , to mamy temperatury średnie (aż do momentu poniżej histerezy CWU w PC-u mnie to akurat 8K )

4.kiedy ruszy w końcu cykl CWU ,to może nie zdążyć się nagrzać przy bieżącym wykorzystaniu (nie wszyscy w 100% korzystają z prysznica-ja np nie palę,ale za to nie odmawiam sobie gorącej kąpieli w wannie , zresztą jeszcze 3 osoby tak wolą...)

5.jeśli będziemy mieli mniejszą histerezę ,to oczywiście PC będzie częściej wchodzić w tryb CWU

6.koszt CWU jest praktycznie w układach nisko i średniotemperaturowych CO najdroższym zużyciem

7.oszczędności często widać u osób grzejących CWU w T2 , zazwyczaj nie korzystają z cyrkulacji

 

Dlatego tu mamy tyle sposobów -każdy jednak koślawy na swój sposób (wg ideału-ciepłej wody dostępnej natychmiast bez marnotrawstwa energii lub min jej zużyciem )

 

Tymczasem

 

PS

sposób Asolta jest chyba najrozsądniejszy przy b.dobrej izolacji rur i dużej wydajności pompy cyrkulacji

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiń proszę tą myśl. Mi się chyba trafił instalator z "średnią wiedzą o PC. Co można spiep...yć przy połączeniu pompy z instalacją hydrauliczą domu i jak takie spiep....enie może wpływać na żywotność urządzenia?

Tutaj jest całkiem solidne kompendium wiedzy.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek

Masz wątpliwości to wrzucaj zdjęcia i opisuj problemy tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sposób Asolta jest chyba najrozsądniejszy przy b.dobrej izolacji rur

 

A czy przy słabszej izolacji rur nie jest rozsądny?, chodzi przeciez o maksimum komfortu przy minimalnych stratach. Czy jak mamy słabą czy słabszą izolację rur to jest jakis inny sposób minmalizujacy te straty? oczywiscie przy zachowaniu komfortu. Całkowite wyłaczenie cyrkulacji moze i zmniejszy straty ale komfortowe nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...