Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak nalewasz do wanny wodę o temp np 40 st- to jak długo się „ pomoczysz” ?

Ja lubię sobie poleżeć troszkę...

 

A jaki to ma zwiazek z sterowaniem cyrkulacją cwu?

Właczyłem sie do dyskusji na temat sterowania cyrkulacją, utrzymywanie okreslonej temperatury w zasobniku i sposób jej utrzymywania to troszke inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Całkowite wyłaczenie cyrkulacji moze i zmniejszy straty ale komfortowe nie jest.

Jestem 'fanem" patosu płynącego z ust kolegi asolta :)

 

A czy przy słabszej izolacji rur nie jest rozsądny?, chodzi przeciez o maksimum komfortu przy minimalnych stratach. Czy jak mamy słabą czy słabszą izolację rur to jest jakis inny sposób minmalizujacy te straty? oczywiscie przy zachowaniu komfortu. Całkowite wyłaczenie cyrkulacji moze i zmniejszy straty ale komfortowe nie jest.

Słowo klucz.

Dla wielu tutaj, komfort nie idzie w parze z ekonomią.

Owszem, brak cyrkulacji może nie być komfortowy. Szczególnie po nocy, kiedy nieco dużej niż zwykle trzeba czekać na ciepła wodę. I tak jest tylko w przypadku prysznica, bo do mycia rąk jest ok. I jeśli nasz zbiornik CWU, nie jest w domu u sąsiada, to tylko wtedy odczuwamy "dotkliwie" właśnie ten brak komfortu.

Nie mam żadnych wykresów dot. pracy mojej PC, ani z cyrkulacją CWU ani bez. Natomiast pamiętam dobrze, jak reagował kocioł na ekogroszek i wykres jego zwiększonej mocy (nawet mocy 25kW-a nie powinno to na nim robić wrażenia) jak cyrkulacja pracowała i nie pracowała.

Generalnie, jak dla mnie gra nie warta świeczki. Wolę stabilną pracę urządzenia grzewczego, zamiast dodatkowego osprzętu cyrkulacji i zabawy w czujniki, pompy itd. Myślę, że koszt z tym związany, jest zbyt duży.

A jeśli ktoś korzysta z własnej studni i odpada koszt "straconej zimniej wody" w oczekiwaniu na ciepłą, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez czujniki ruchu trzeba łaczyc z ukladami czasowymi które blokują zalaczanie pompy cwu

 

I nie będzie to kosztować 196 zł :) , dokładnie taki sam efekt włączania CWU mam w oparciu o gradient temperatury z możliwoscią ustawienia (zaprogramowania) wg. potrzeb użytkowych dostosowując się do cyklu rodzinnego - sprawdza aie u mnie w 100%. Rurek CWU już nie docieple bardziej bo chyba by się jednak przydało jak widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, brak cyrkulacji może nie być komfortowy. Szczególnie po nocy, kiedy nieco dużej niż zwykle trzeba czekać na ciepła wodę. I tak jest tylko w przypadku prysznica, bo do mycia rąk jest ok. I jeśli nasz zbiornik CWU, nie jest w domu u sąsiada, to tylko wtedy odczuwamy "dotkliwie" właśnie ten brak komfortu.

 

Chyba masz wyrozumiałą rodzinę, 2 dni temu po 1,5 roku pracy zwiesił mi sie sterownik mikroprocesorowy (tak tak ten za 196 zł :) ) i miałem trudną rozmowę z domownikami :lol2:

Czas oczekiwania na wodę nie został zaakceptowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie będzie to kosztować 196 zł :) , dokładnie taki sam efekt włączania CWU mam w oparciu o gradient temperatury z możliwoscią ustawienia (zaprogramowania) wg. potrzeb użytkowych dostosowując się do cyklu rodzinnego - sprawdza aie u mnie w 100%. Rurek CWU już nie docieple bardziej bo chyba by się jednak przydało jak widzę.

 

Skąd wiesz ze taki sam? masz obydwa systemy sterowania i przełaczasz na zmianę w celu porównania? Po co cykl rodzinny i jakikolwiek inny cykl przy sterowaniu czujnikiem ruchu, system ma działac tylko wtedy gdy to konieczne, ani wiecej, ani mniej niz potrzeba. Ktos wchodzi do łazienki znaczy sie bedzie potrzebne cwu, nikt nie wchodzi do łazennki/wc cyrkulacja niezpotrzebna. Proste jak drut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jaki piec polecacie do domu 230m2 z grzejnikami i podogowka i jakiej mocy miej więcej.

 

interesuja mnie firmy oraz modele.

 

No i jak tam -wpisałeś swoje dane na cieplowlasciwe ? Ile tej mocy ci wyszło ?

Odnośnie co polecam ,to zawsze to co jest najtańsze z najlepszymi parametrami w danym momencie-zatem najpierw dobiera się sprzęt ,a potem szukasz do tego instalatora.

Jeśli masz możliwość uzyskania konkretnej dotacji-to skupiłbym się na najlepszym jakościowo sprzęcie (ale nadal za jak najmniejszą kasę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Chyba masz wyrozumiałą rodzinę, 2 dni temu po 1,5 roku pracy zwiesił mi sie sterownik mikroprocesorowy (tak tak ten za 196 zł :) ) i miałem trudną rozmowę z domownikami :lol2:

Czas oczekiwania na wodę nie został zaakceptowany :)

Pewne rzeczy, można zaplanować budując dom. Na przykład takie jak wspomniana przez asolta izolacja, umiejscowienie zbiornika CWU itd.

Miałem cyrkulację, a teraz jej nie mam. Nie widzę w tym problemu.

Wielu ( w tym szerokie grono kobiet) uważa, że poranne mycie twarzy zimną wodą jest bardzo zdrowe i działa kojąco dla skóry. Więc różnie z tymi rozmowami i komfortem w domu bywa :)

Jedni wola mieć odpalone ogrzewanie sypialni w nocy, aby rano stanąć na 2 sek na ciepłej posadzce. A inni mają taką samą i tę samą temp. w całym domu, bo piszą że lekarze nie zalecają różnicowania temp w domu i dla sypialni ma być tak samo jak dla salonu. Jak sam widzisz, różnie z tym komfortem w domach bywa.

Ale jak tam kto woli.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
. Ktos wchodzi do łazienki znaczy sie bedzie potrzebne cwu, nikt nie wchodzi do łazennki/wc cyrkulacja niezpotrzebna. Proste jak drut.

I tu się mylisz. Jest taki kolega na forum, który nie spłukuje wody tylko po zrobieniu siusiu. Nie mówiąc już o umyciu rąk. I pewnie jest ich wielu.

 

Czy zawsze jak wchodzisz do łazienki potrzebujesz CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W inny wątku jednego z kolegów podaje dane za grudzień:

Jak wstawiłeś wycinek to ja pozwolę sobie wstawić całość:

 

GRUDZIEŃ 2018

CO - 5 / 459 produkcja 1370

CWU - 6 / 22 produkcja 55

Reku - 12 / 19

sprężarka - 274 godziny i 169 startów

 

01.01.2018 do 31.12.2018

CO - 88 / 2223, produkcja 7228, COP 3,13

CWU - 79 / 329, produkcja 849, COP 2,13

CHŁODZENIE - 79 / 110, produkcja 934, COP 4,94

COP całoroczny 3,1

sprężarka - 1432 godziny i 1137 startów

Reku - 144 / 216

 

Koszty:

CO - 717,76

CWU - 151,02

CHŁODZENIE - 86,14

REKU - 161,57

PRZEGLĄD POMPY - 200

RAZEM - 1316,49

ABONAMENT MIESIĘCZNY ZA PRĄD - 27,97

 

W domu przeciętnie 4 osoby i temperatura 22,5 - 23 stopnia

P.S. Małe uzupełnienie - cyfry przy zużyciu to I / II taryfa

Ale, za to jak szybko się grzeje CWU smile-2.gif Nie zapominaj o tym "argumencie" .

Czy COP całoroczny dla CWU powyżej 2 przy PC-PW to jakaś nienormalna sytuacja?

Edytowane przez plusfoto
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusfoto,

wnioskuję ,że dane masz z PC-a to z kolei nie jest najmocniejszą stroną Panasa

pzdr

 

PS

Trudno mi uwierzyć ,że rocznie masz SCOP na CO 3,13-zobacz ile ma np Pratchawiec ,nawet ja na kalofiorach miałem rocznie ok 3

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się mylisz. Jest taki kolega na forum, który nie spłukuje wody tylko po zrobieniu siusiu. Nie mówiąc już o umyciu rąk. I pewnie jest ich wielu.

 

Czy zawsze jak wchodzisz do łazienki potrzebujesz CWU?

 

Nie rozwijajmy dyskusji o higienie bo nie o tym wątek, stosując pewne rozwiazania przyjmuję okreslone załozenia. To czy ktos zastosuje sie do nic,h a nie są to wydumane założenia a ogolnie przyjete normy czy tez zachowania związane z higieną, to juz nie mój problem.

To czy zawsze jest potrzebne cwu przy wejsciu do łazienki, odpowiadam ze nie, są przypadki gdy ktos wchodzi aby sie uczesac poprawic makijaz itp. Wtedy istotnie cwu jest zbedne, ale z drugiej strony takie czynnosci są zwykle poprzedzone korzystaniem z cwu, czyli pompa cyrkulacyjna była juz wczesniej urochomiona a jezeli była to jest i blokada jej zalączenia w czasie do ok 20-30 min i zwykle pompa cwu i tak sie nie uruchomi. Oczywiscie zakładam 2-3 % niepotrzebnych wlączen, ale dołozenie układu mierzącego temperaturę cwu na zasilaniu tylko po to aby wyeliminowac te kilka % niepotrzebnych zalaczen jest bez sensu. Nie warta skorka wyprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusfoto,

wnioskuję ,że dane masz z PC-a to z kolei nie jest najmocniejszą stroną Panasa

Zależy o które dane pytasz. Dobrze wiesz że zużycie podaje z podliczników, choć u mnie licznik w panasie przekłamuje niecałe 10 % o czym już niejednokrotnie wspominałem a nawet podawałem przykłady. Natomiast co masz do danych z produkcji? Na jakiej podstawie twierdzisz że te dane są nieprawdziwe. W wersji H czujniki temp. zasilania i powrotu działają prawidłowo jak i przepływ jest oparty na przyzwoitym sprzęcie, więc nie mam powodu im nie wierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie rozwijajmy dyskusji o higienie bo nie o tym wątek, stosując pewne rozwiazania przyjmuję okreslone załozenia. .

Co nie znaczy, że są one w pełni słuszne.

Co do higieny, ten kolega stosuje inne metody jej utrzymania, oszczędzając przy tym wodę. Warto brać przykład. Może trzeba by rozwinąć jednak watek o higienie. Wielu, zostałoby parę złoty w kieszeni, a ekolodzy byli by bardzo szczęśliwi.

Ale to koniec OT z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...