Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To ja ponawiam pytanie, bo chyba nikt nie odpowiedział.

 

 

 

Co należy zrobić, aby uzyskać takie parametry?

 

 

 

Kubson,

moje pomiary to oczywiście nie to samo co pomiary certyfikowanej jednostki-natomiast wydaje mi się,że są jakoś miarodajne (mam zewnętrzny licznik energii elektrycznej oraz ultradźwiękowy ciepłomierz renomowanego producenta).

Wyniki były u mnie w miarę jednoznaczne-przy bardzo niskiej mocy (modulacja ok20Hz) spada COP od katalogu niekiedy (szczególnie kiedy były defrosty) o ok 20-30% (jak dobrze pamiętam).Wg mnie przy każdej PC nadchodzi zawsze moment pracy z min obciążeniem-nie wiem jak jest z COP-ami u innych producentów.Panas podaje swoje dane katalogowe tylko dla max mocy. W Panasie może być tak, kiedy PC jest przewymiarowana i grzejemy non-stop (paradoksalnie przypomina to problem dużego zużycia węgla w przewymiarowanym piecu-wiem ,bo tak miałem na Cichewiczu 27kW...).

W katalogu Panasa znalazłem taki parametr : moc wejściowa 1,86kW , to może wiele wyjaśniać dlaczego nie można uzyskać mniejszej mocy i są gorsze COP-y od katalogu na min modulacji (mocy) ...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję za odpowiedź.

 

Rozumiem, że mam kupić PC wymienić w niej obiegówkę, założyć bufor pomimo, że często nie jest to koniecznie, tak mi się przynajmniej wydaje. Wtedy będzie możliwy taki COP? Tak?

Czyli wszyscy co maja PC muszą zrobić takie rzeczy? Czy może są jakieś inne sposoby na osiągnięcie takiej sprawności przy niskim zapotrzebowaniu?

 

Nie mam bufora.

Po co chcesz wymieniać obiegówkę?

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g tabeli przy wodzie na wyjściu z pompy 55 stopni a taka jest w przypadku podgrzewu CWU COP dla 2 stopni na zewnątrz wynosi 2,21. Należy również pamiętać iż nie uwzględnia on pracy pompy obiegowej i elektroniki.

 

Witam,

chyba się mylisz-Panas podaje dane razem ze swoją obiegówką i defrostami (norma EN14511) , a pompa wtórna z buforem nie pracuje w trybie CWU

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi wytłumaczyć co ma wyższa temperatura do odszraniania w trybie 2, (czy wszystkie PC tak maja), do sprawności? Nie rozmawiamy o CWU. Nigdzie nie zastanawiałem się dlaczego masz COP dla CWU ok 2, bo to jest norma. Przecież cały czas pisze o CO.

 

Dziękuję.

Gdy temperatura wody w obiegu przekroczy 27 stopni (czyli praktycznie powrót) to odszranianie odbywa się przy pomocy jakby odwróconego obiegu gazu. Przy niższej temperaturze odszranianie odbywa się w modelach od 9kW i dwu wentylatorowych przy pomocy sprężarki gdzie wchodzi ona na maksymalne obroty a przy niższych modelach jedno wentylatorowych przy pomocy grzałki lub również sprężarki jeśli grzałka zostanie wyłączona w ustawieniach. Pociąga to za sobą wzrost zużycia energii bez jej produkcji. W przypadku trybu I odszranianie trwa krócej a zużyta energia na odszronienie jest dużo mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chyba się mylisz-Panas podaje dane razem ze swoją obiegówką i defrostami (norma EN14511) , a pompa wtórna z buforem nie pracuje w trybie CWU

pzdr

Defrosty i owszem ale w trybie I nie II a on pociąga za sobą niecałe 100 Wh przy jednostce dwu wentylatorowej a nie 700 - 800 Wh jak przy trybie II. Natomiast co do obiegówki to mam wątpliwości bo może się okazać to tak samo mylne jak i przy liczniku zużycia przy pompie ale głowy sobie nie dam uciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chyba się mylisz-Panas podaje dane razem ze swoją obiegówką i defrostami (norma EN14511) , a pompa wtórna z buforem nie pracuje w trybie CWU

pzdr

 

Nie wiem jak Panas liczy COP dla grzania CW. Z pewnością jest on wyższy niż wyżej podany na początku grzania, gdy gradient temp. wody zasilającej i temp. wody w zbiorniku jest dość duży.

W dniu wczorajszym przed północą grzałem CW. temp. zewn. -1. W końcowej fazie przy temp. zasilania 57* delta wynosiła zaledwie 2,5*. Ile w tej chwili wynosił chwilowy COP? Aż się bałem liczyć, ale wyszło, że ok. 1,85.

Mam zbiornik z wężownicą tylko 1,4 m2, co bez wątpienia wpływa na możliwość odbioru wytworzonej przez PC energii.

Średni COP dla całego cyklu grzania może być w takich warunkach zbliżony do tego, który wyżej podano.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na podstawie swoich doświadczeń możesz napisać jak uzyskać wysoką sprawność PC przy niskim zapotrzebowaniu, bo przecież chyba takie domy się teraz buduje?

 

Ok-idealnym rozwiązaniem tego problemu jest dobranie PC "na wymiar" tj z dopasowaną charakterystyką mocy max i min dla potrzeb budynku (tj min/max budynku=min/max PC)

Mamy tu dwie szkoły :

-PC na "wymiar" do pracy ciągłej (ale i tak ok70-80% idzie w T2) i na lepszej sprawności

-PC "przewymiarowana" pod T2 (nawet jak ktoś nie trafi , to ma nadal dużo kWh w T2 -nawet 80-90%,a z kolei jak mocno przesadzi z mocą -to nie nadaje się do pracy ciągłej.Wtedy najlepiej grzać wg termostatu)

No i jest proza życia-tzw "złoty środek" lub balans-moim zdaniem jak przewymiarujemy PC nie przesadnie np o 20-30% od największej potrzebnej mocy (Uwaga !) , to raczej nic strasznego się nie wydarzy (szczególnie jeśli wyjdzie kilka niedoróbek i OZC się trochę rozjedzie ).

Do tego nie zawsze są dostępne co 0,5kW moce PC...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety są PC, które nigdy nie używają grzałek do defrostu. Zresztą producenci wykonują swoje pomiary wg. normy, która uwzględnia w COP defrosty. Dlaczego u siebie tak nie masz ustawione?

Ale moja nie używa grzałki. Używa sprężarki ale ona przez około 7 minut pracuje na maksa z mocą ~ 4,8 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defrosty i owszem ale w trybie I nie II a on pociąga za sobą niecałe 100 Wh przy jednostce dwu wentylatorowej a nie 700 - 800 Wh jak przy trybie II. Natomiast co do obiegówki to mam wątpliwości bo może się okazać to tak samo mylne jak i przy liczniku zużycia przy pompie ale głowy sobie nie dam uciąć.

 

Sama norma wskazuje jaki ma być pomiar-obiegówka (i elektronika ,jak wcześniej pisałeś) jest integralną częścią PC.

Wyobrażasz sobie producenta ,który podaje COP-y bez wentylatora, płyty głównej ,itp ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprzęgło?

No bo tak zrobiłeś? Zgadza się?

 

Nie mam sprzęgła.

Trzeba było przeczytać wszystko!

Oryginalna bbiegówka w moim T-Capie rocznik 2012 pożerała 180 W na godzinę. A z założenia miała pracować w sposób ciągły.

Obecna dla tych samych warunków pracy pobiera 63 W.

Od kilku lat do żadnej pompy ani kotła nie można już wstawiać takich mamutów jak poprzedni Grundfoss 25-80.

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama norma wskazuje jaki ma być pomiar-obiegówka (i elektronika ,jak wcześniej pisałeś) jest integralną częścią PC.

Wyobrażasz sobie producenta ,który podaje COP-y bez wentylatora, płyty głównej ,itp ?

Pzdr

Nie mogę negować tego co napisałeś bo zwyczajnie tego nie wiem . Jedyne to mogę dywagować na podstawie innych wpisów z których to wynikało. Z regóły z COP było różnie a bardziej miarodajny był SCOP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę negować tego co napisałeś bo zwyczajnie tego nie wiem . Jedyne to mogę dywagować na podstawie innych wpisów z których to wynikało. Z regóły z COP było różnie a bardziej miarodajny był SCOP.

 

Żeby nie drążyć niepotrzebnie tematu :

-SCOP w katalogu , a średnie COP (niepoprawnie nazywane SCOP)-to dwie różne sprawy i do tego trudne do porównania przy wyborze PC

-COP jest konkretną wartością dla danych warunków (nie wiem czy to jest wymóg-ale powinno to być podawane wg konkretnej normy pomiarowej.Osobiście nawet nie patrzę na dane PC bez podanych COP w różnych temperaturach oraz bez podanych norm)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obliczyć sprawność pompy? Pobór prądu w trakcie pracy PC 2,1(Suma z obiegówkami) Kw. Ilość godzin przepracowanych 308. Sterownik na pompie informuje mnie o wyprodukowanej energii...3477 Kwh. Czy dobrze liczę COP=5....

Liczyc umiesz ale dane niekoniecznie dobre. Im wieksza roznica DZ i GZ tym wiecej pradu pobiera sprezarka. Sterownik w pompie tez moze delikatnie przeklamywac.

Przy grzaniu cwu pobor moze byc np 2.4 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obliczyć sprawność pompy? Pobór prądu w trakcie pracy PC 2,1(Suma z obiegówkami) Kw. Ilość godzin przepracowanych 308. Sterownik na pompie informuje mnie o wyprodukowanej energii...3477 Kwh. Czy dobrze liczę COP=5....

 

żeby to dobrze policzyć jest tylko 1 droga - podlicznik pompy ciepła i ciepłomierz.

Jeśli nie masz jednego albo drugiego, to wynik może być obarczony bardzo dużym błędem. Były podawane już tutaj na forum omawiane przypadki, gdzie odczytane z PC zużycie bardzo drastycznie różniło się od tego odczytanego z podlicznika. Stąd i potem wychodzą takie kosmiczne COPy....które niewiele mają wspólnego z prawdą.

 

P.S. a tak całkiem na marginesie, to jest temat o temperaturach DZ ;) Posty najlepiej skasuj(może to zrobić sam), a pytania zadaj w wątku który się do tego bardziej nadaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...