Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zdarzają się sprężarki, które padają po kilku tysiącach godzin pracy, nawet scroll'e. Ale to jak z wszystkim. Niestety tłokowe ewidentnie częściej. Także szybciej następuje ich zużycie. Podawany orientacyjny czas bezawaryjnej pracy odnosi się do "totalnego padu" sprężarki (np. zatarcie łożyska) i nie uwzględnia zmiany parametrów związanych ze zużyciem. A sprężarka w ciągu roku może wykręcić 2000 a nawet 3000h pracy. Zapewne znasz przykład starych lodówek, które coraz słabiej chłodzą z biegiem czasu. Spowodowane jest to nie tylko ubytkiem czynnika,ale zużyciem się sprężarki. A pracują one w bardziej komfortowych warunkach (chociażby dlatego, że z czynnikamami niskociśnieniowymi).

 

Dziwię się że stosują tłokowe, bo obecnie scroll'e są dostępne w równie niskich cenach. Widocznie gdzieś leżą w magazynach i trzeba je sprzedać w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiadomo, że ze zjawiskiem można sobie poradzić. I to absolutnie nie dyskryminuje DX-ów. Oczywiście skala zjawiska będzie inna w Szczecinie i w Suwałkach, gdzie sezon grzewczy moze trwać i 8 miesięcy. Ale nie zgadzam się z idealizowaniem, że tego nie ma. A także z podawaniem parametrów dla warunków, na które nie ma szans. Widziałem u jednego z producentów DX-ów, że warunki podawane były chyba nawet dla +7°C. Wtedy to wygląda cudownie. Zjawisko przmrażania występuje nawet w systemach z pośrednim parowaniem, w przypadku, gdy wykona się za mały wymiennik, albo odetnie część pętli. W systemach DX istnieją jeszcze inne niekorzystne zjawiska związane z pracą samego obiegu chłodniczego, ale nie będę rozwijał już tego problemu, bo nie spotkam się ze zrozumieniem. Zresztą pisałem już o tym w tym wątku jakiś czas temu. Niekorzystne zjawiska odpowiedzialne za rzeczywiste parametry układów chłodniczych występują we wszystkich urządzeniach chłodniczych, a w DX-ach są spotęgowane z uwagi na konstrukcję i "zachowanie się" parownika. Na podawane parametry w katalogach należy patrzeć trochę z dystansem i za bardzo się nimi nie podniecać, gdyż podawane są one zazwyczaj dla najkorzystniejszych warunków pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace :D witaj :D

 

Dlaczego uważasz , że nie spotkasz się ze zrozumieniem ?

bardzo Cię wszyscy prosimy żebyś pisał !!!!

czym więcej informacji tym lepiej i myślę , że za takie wykorzystanie się nie pogniewasz. :wink:

Gdyby wszystkie potrzebne inf. były dostępne to byłoby wszystko jasne a tak ?...

.

Tylko że średnioroczna temp. parowania na poziomie 0°C jest nie do uzyskania w PCi z bezp. parowaniem.

tylko problem jest taki , że właśnie taką temp. podaje Termog.... 0/50 *C może nie jako średnioroczną ale do obliczeń a podobno najgorsza uzyskana ( bad.robili czy co? ) to -2.

Jeszcze jedno , w pośrednim w każdej chwili można zobaczyć jaka jest temp. glikolu .....a tu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tchodziło o to , że wytłumaczenie Osobie , która nigdy nie miała do czynienia z PC jest trudne a już dalszy stopień wtajemniczenia w krótkim czasie jest problematyczny. :wink:

 

to o mnie

:roll: :roll: im więcej was czytam tym mniej rozumiem.. mógłby ktoś na priva jak krowie na miedzy rozumiem podstawę ale już dokładne dyskusje to dla mnie czarna magia

planuje thermogolv M1-7. mam już istniejąca kotłownie z cwu 150 l (z wężownicą) i 300 l bufor do podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="sylvia1to o mnie

:roll: :roll: im więcej was czytam tym mniej rozumiem.. mógłby ktoś na priva jak krowie na miedzy rozumiem podstawę ale już dokładne dyskusje to dla mnie czarna magia

planuje thermogolv M1-7. mam już istniejąca kotłownie z cwu 150 l (z wężownicą) i 300 l bufor do podłogówki[/quote]

 

nie przejmuj sie :)

ja dopiero po miesiacu czytania , rozmyslania itp zaczynam chwytac co i jak i gdzie a i tak 3/4 z wypowiedzi tych madrzejszych nie rozumiem:)

tak to jest jak jest sie humanista i fizyki za malo bylo...generalna zasade rozumiem ale juz szczegoly...brrr:)

co do Twojej M1-7 uwazam ze jest oki.(ale ja jestem niewiarygodny bo nastawiony na bezposrednie parowanie/thermogolv :)

nawet dane jezeli chodzi o sprawnosc dla niej tu zamieszczalem

kwestie sterowania mam juz tez teoretycznie rozpracowane..

mam kilka opinii od jej uzytkownikow tj wersji M2-7 ale rozni sie tym ze ma CWU i CO razem i sa zadowoleni..

 

sam zastanawiam sie nad tym czy Twoje rozwiazanie nie jest lepsze..coz pewna nutke nieufnosci mam co do patentu tego zbiornika(z wezownica ogrzewajaca przeplywowo) ..choc bonetka mnie przekonuje ze nie ma sie co bac:P

 

jak cos to pisz i zadawaj pytania..moze wspolnie znajdziemy odpowiedzi na watpliwosci

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Renjul :D / może to od Renatki :) /

 

Ten instytut :wink:

jeśli chcesz poczytać to wpisz w wyszukiwarkę ..heat pump DX ...

tam jest dużo odnośników i stron amerykańskich / bez znaczenia / i duuuużo artykułów. ( jak się wejdzie do środeczka )

Gdzieś była nawet taka ocena , że biorąc pod uwagę system otwarty / woda / i zamknięty / glikol / on jest między nimi.

 

... a Arek...zaginął :( ...... Esperanzo :D nie lubisz poniedziałku ?

 

Miłego dnia .....

Od Renatki, a jakże :D Drugi człon tez od imienia, drugiego ;-) Dziękuję ci bardzo za pomoc i linki. Nie było mnie wczoraj i dziś mam sporo do nadrobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renjul :D :D cała przyjemność po mojej stronie. Niestety jak przypuszczałam mój Niemiec jest 8) ale dałam mu zadania kolejne ...sama znalazłam ...tylko tłumaczenie ..mam translator ale do z / to zamiast d .../ tam też jest tak jak u nas forum / nasze lepsze ...np.

http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=2465.msg23627#msg23627

http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php

 

Aluna ....Biawar już w 2000r został sprzedany i kupiła go Nibe w związku z tym nie PC Biawar tylko PC NIbe . Z poleceniem ekipy będzie trochę gorzej bo aż tak dużo reprezentantów Nibe nie mamy a już żeby trafić w odpowiedni rejon , to jak 7 w totka :(

 

Znalazłam jeszcze taką stronę :

http://www.airpac.eu/ENG/produits-sirius.php m

ona glikolowa ale pytanie ..czy to zbieżność nazw ?

 

Peterek ...widocznie cytowana Osoba nie umiała za bardzo sterować . Dziękuję , że napisałeś .

 

Sylwio :D nie martw się to raczej Panowie w tych tematach powinni błyszczeć a nie my .

Inko jesteś prawdziwym Gentelmenem , :D

 

Rume przepisów właściwie nie ma są tylko zalecenia oparte na doświadczeniu i wiedzy . pamiętasz te wykresy wklejane i jak rozkłada się temp. na boki .

A&zb ma rację ,( u mnie 5 mb) .

Jeszcze jedno jak chcemy być dokładni to jeszcze jest pytanie , powiedzmy , że mamy bliżej kolektor np.2 metry i z jednej strony jest nie tylko ściana fundamentowa . / bez znaczenia / ale dalej jest ziemia pod budynkiem i myślę , że tam temperatury . w górnych warstwach gruntu trochę inaczej się rozkładają niż gdyby domu nie było . W tych sprawach specjalistą jest sSiwy i może by zechciał dwa słowa ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tylko slowko... Grunt pod domem (w obrysie fundamentow) zaklada sie stala temperature ktora wynosi ok. 8*C - do wszystkich obliczen taka wlasnie jest stosowana, wiec mozna i do celow PC taka zastosowac.

Mozna przyajc zapewne do obliczen ze temp. gruntu pod budynkiem bedzie stala caly rok

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do uzytkownikow PC IVT Greenline (dokladnie HT C Plus6 )

Jest w niej zbiornik cwu ok 165l zintegrowany i co ok. 60l, jako plaszcz wodny dla cwu zbiornika (zbiornik w zbiorniku). Jak to sie zachowuje latem, czy woda co nagrzewa sie od cwu?

Jezeli tak to zimowa pora PC dla co nie wlacza sie za czesto skoro woda cwu ma temp 55-60*C. Moze sie myle, ale tak nakazuje logika. Wbudowane sa dwie "grzalki", oddzielie dla co i dla cwu oraz elektryczna dla cwu, przynajmniej tak zrozumialem z opisow (dopiero zamierzam ja zakupic, wiec opieram sie na podstawie opisow)

Drugie, czy ustawiacie przegrzewanie wody cwu np. raz na dobe (lub rzadziej) zeby zlikwidowac ryzyko lagiotelli (czy cos takiego)? Podobno gina w temp. powyzej 50*C - 55*C.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijco krótko bo się spieszę .

 

jest jedna grzałka .....obok zaworu tródrogowego więc poza płaszczem / zobacz instrukcja str.9 lewa strona 3 podpunkt ( długa czarna tulejka) ...dochodzi do zaworu (1podpkt) .

Jest 3 stopniowa /3,6,9 kW/ . W lecie jak wyłączone co. ...to nie grzeje co. / tryb pracy letniej /.

Lagionellę możesz ustawić jak chcesz . i co 2 dzień i co m-c / zależy jak bardzo się jej boisz . :lol: /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, ale jeszcze ile jest wezownic? Jedna dla cwu a druga dla co? Czy moze wogole jest jedna. Mam na mysli wezownice z ciepelkiem od sprezarki PC, z glikolem zdaje sie. Pytanie wlasnie podobne, czy latem grzeje sie co od cwu czy sa te zbiorniki jakos izolowane od siebie termicznie bo tego nie widac w pdf'ach. Mam na mysli mode HTC, ten ze zbiornikiem cwu ok. 165l i co ok. 60l

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam nie ma żadnych wężownic ./ przecież w niektórych PC nawet nie ma zbiorników co. ( nawet malutkich ) jak tu , tylko grzane jest bezpośrednio i podawane do instalacji .( Stiebel Eltr...ale on ma na innych zasadach grzany zbiornik cwu - nie mamka /.

Nikt już nie kupuje tych starych / bez HT+/ ( nawet chyba nie mają ) niby to nowość ...ciekawe kiedy przestanie być nowością . One są od kilku lat ale ...chwyt reklamowy niezły bo trzeba mieć coś czego nie ma nikt. Ale to nieprawda. One chlubią się temp. na wyjściu +65 *C teraz są już takie które mają nawet 70 i więcej / gdzieś widziałam 75 / ,. To jest potrzebne tylko do starych instalacji bo oszczędni mają niskotemperaturowe .

Chyba , że weżmiemy pod uwagę spreżarkę ...to jak najbardziej / te stare nie miały takiej Mits./

Poszukaj karty katalogowej starej ( mam, ale nie tu, nie mogę podać a w necie nie chce się otworzyć )....porównasz........

 

Jeszcze dodam , że grzałka załącza się tylko wtedy gdy sama PC nie daje rady . Fabrycznie jak nie daje rady to po godzinie włącza się grzałka / może instalator ustawić inaczej / . Oczywiście w zależności od instalacji / nadsterowna ...jak w samochodzie . :D / można ustawić różny czas przejścia od 0 do 100% grzania i odwrotnie .To ustawia się w menu serwisowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do uczonych wywodów bonetki :D , dodam tylko i wyłącznie dla wyjasnienia, że pompa ciepła (w skrócie PCi w odróżnieniu od komputera PC) grzeje w jednej chwili albo tylko c.o. zalbo tylko c.w.u. Innymi słowy jeśli w zbiorniku temperatura c.w.u. spadnie poniżej zadanej to priorytetem jest produkcja c.w.u. W tym czasie c.o. nie jest ogrzewane. Ta sama woda która krązy w instalacji c.o. w czasie ogrzewania c.w.u krązy w "mamce" , która z kolei ogrzewa juz właściwą wodę wodociagową , a ta wypełnia wewnetrznego "malucha" i on jest prawdziwym żródłem ciepłej wody. Zalety tego rozwiązania to temat na osobny wykład. No i w przypadku IVT to troche za mały ten zbiornik :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawor steruje/przelacza miedzy grzaniem co a cwu

Gdy grzejemy tylko co (np. woda cwu jest ciepla) to zaowr odcina plaszcz wodny od instalacji co i PC pracuje jak "przeplywowy" ogrzewacz.

Kiedy zalacza sie grzanie cwu to moze ogrzewac rowniez w tym samym czasie wode co (o ile zachodzi taka koniecznosc i mozliwosc wydolnosci PC-zakladam ze tak jest)Jezeli natomiast co nie musi sie grzac (np. latem) to zawor odcina inst. co od plaszcza wodnego a ten grzeje sama wode cwu (oczywiscie grzeje PC/skraplacz) W jednym przypadku PC grzeje obydwa systemy wodne, tak wychodzi?

Co jezeli nie beda grzane w tym samym czasie? Czy zbiornik 60l na wode co nie bedzie grzal wody co tylko wode cwu, to czy instalacja co bedzie caly czas na "przeplywowym ogrzewaniu z PC?

Przeciez nie moze instalacja-woda od co schladzac wody cwu? Woda przeplywajaca przez "matke" bedzie schladzac wode cwu, w takim razie moze sporo czasu trwac ogrzanie wody cwu do np. temp 55*C a to z kolei moze byc za wysoka temp. do podlogowki?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna idzie, ogród trzeba zakładać i w związku z tym, żeby go potem nie zepsuć chce teraz wkopać kolektory do pompy - na 99% bedzie to Zirius - tam kolektory trzeba kupić od nich. I w związku z tym mam problem - czy wydać kilkaset zł i wkopać równolegle rure PE ? działke mam wielka, mam tez studnie i tak sobie myśle, że można tą rure podłączyć jako wężownice do studni i pod koniec sezonu podczas odwilży pędzić pompką glikol w środku, coby COPa poprawić :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...