Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Różnica między jaskiem a kaizenem jest taka, że jasiek pisze na podstawie ponad 10 lat mieszkania w takim domu, a Kaizen tylko pisze.

 

W moim wcześniejszym wpisie nie chodziło mi o K, tylko o zrównanie jaśka z Arturo.

A wpisy K traktuję od samego początku jego obecności tutaj na forum z bardzo dużym dystansem, bo stwierdził kiedyś kategorycznie - że przewymiarowana pompa ciepła musi taktować.....:lol2:

Jak mu napisałem, że moja PC jest przewymiarowana i nie taktuje - i że może to jest tak w tym dowcipie o trzmielu - który ma za małą powierzchnię skrzydeł w odniesieniu do masy, żeby latać(tak wyliczyli naukowcy), ale trzmiel o tym nie wie - i dlatego lata. Tak samo pewnie moja PC nie wie, że powinna taktować - i nie taktuje.

Potem były różne teorie, dyskusje...pojawiały się oczywiście nowe, w miarę jak coś nowego doczytał...No ale tak to jest z neofitami i różnej maści teoretykami ;)

Nie mówię, że wszystko to co pisze jest nieprawdziwe, ale na poważnie będzie można dyskutować, jak już na stałe zamieszka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,małe pytanko.Przedzialy czasowe dla grzania mam ustawione tylko II taryfa od 3dni zacząłem grzać również garaż w bryle budynku choć nie musialem bo temp.13st.I gdy włączyłem garaż to PC zaczęła dogrzewać rownież w I taryfie tak ok.18tej.Wiem że pc ma jakiś system anty zamrożeniowy i być może wylewka jest na tyle wychłodzona że musi wejśc w I taryfe???

Druga sprawa to krzywą mam 36.5/-20 +20/+20 i przy temp. dodatnich tak do 0 st. mam temp. w domu 22,5 to jest ok.jednak gdy zrobi się temp minusowa to przegrzewa do 24st.

Dzięki za ewentualne porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme... nadal kiepsko...

Otwórz pdf na smartfonie , następnie zrób zrzuty ekranu ( większość jak nie wszystkie mają fabryczne narzędzia do robienia tego )i zapodaj na platformę hostingową , a później tutaj

 

Efekt uzyskasz taki , klikając na fotkę otworzy się większą i wyraźniejsza

8ef92a2e55059b91med.png

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, ja mam oszczędniejszy. Przy PC pewnie płaciłbym z 500zł/rok. Przy kablach z 1,5K. Nie miałem tak atrakcyjnych ofert, jak Ty. Może na prowincji są takie ceny. Sama kotłownia to ponad 20K. Podłogówka z 10K. To by mi się 20 lat zwracało nawet, jakbym ani grosza nie wydał na przeglądy, konserwacje i nic by w tym czasie się nie zepsuło. Nie jestem takim optymistą. Więc skoro okres zwrotu dłuższy, niż przewidywana żywotność instalacji - to wybrałem inaczej.

 

Bo u Ciebie dalej koszt spada. Wcześniej pisałeś:

 

 

Teraz odejmujesz drugi raz? A i tak kto zbierze oferty, to oceni realia.

 

 

 

Od dwóch dni nie palę w strefie dziennej. Podłogówką grzeję prowizorycznym sterowaniem 3x po 1h w łazienkach i sypialniach (łącznie 16,8 kWh/doba). Teraz w salonie mam 21,5*.

 

Z mojej strony EOsT.

 

Napiszę łącznie ...

 

Kompletna kotłownia z pompą , wyposażeniem i uruchomieniem kosztowała mnie niecałe 20tys. Dostałem od gminy 3000zł ze względu ze montowałem pompę a nie kocioł na paliwo stałe .. Czyli kosztowało mnie 17tys.

 

Podłogówka ...

 

Jak już pisałem styropian sam z żoną rozkładałem , bo widziałem jak to robią hydraulicy i wolałem sam to zrobić niż płacić za bylejakie rozłożenie ...

Hydraulik jaki mi robił hydraulikę położył mi też podłogówkę po 14zł za m2 i chyba 100zł za rozdzielcza. Rozdzielacz sam kupiłem bo chciałem lepszej jakości , rury kupiłem od hydraulika bo dostałem w takiej cenie jak na Allegro.

Wyszło mi to chyba wszystko poniżej 5000zł co po podzieleniu przez 117m2 wychodzi około 40zł za m2.

 

Więc cały system grzewczy łącznie z CWU wyszedł mnie 22 tysiące złotych , czyli dokładnie tyle co cytowałeś ...

 

Ciągle więc te same liczby , bo jednak mówiła o koszcie pompy z montażem i osprzętem a druga o całym systemie grzewczym.

 

Gdybym chciał iść na "ekonomię" to podłogówka za 5000zł , kocioł na prąd 3200zł , bojler z 120l z grząłką z 1200zł i za cenę poniżej 10tys też bym miał ogrzewanie a później w przyszłości kocioł można by wymienić np. na pompę ;)

 

Co do grzania to nie wierzę że grzania 3 godziny dziennie bez "wspomagania kominkiem" zapewni stałą , stabilną temperaturę cały dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak możliwe jest ogrzewanie domu z COP=1 taniej niż z wykorzystaniem PC.

 

Ale jakim cudem? PCi musiala by miec sprawnosc mniejsza od jednosci. To troche niezyciowy przypadek. :-)

 

Jesli w danym domu zainstalujesz urzadzenie pracujace z COP wyzszym niz 1 to w praktyce zawsze bedzie naniej. Kwestia jest tylko czy w ostatecznym bilansie uwzgledniajacym wieksze koszty instalacji pompy ciepla calosc inwestycji sie finansowo zamknie na plus. Dla malego cieplego domku (maly jest stosunkowo latwiej zrobic cieplym) jest to dlugi okres czasu, bo i rachunki sa male. Dla chawiry jest to ledwie kilka lat. Korzysci z teniej CWU tez sa nie do pominiecia w takim bilansie.

 

Jak bym mial w domu takie temp. jak podaje Elfir, to by mnie czekal rozwod z zona, a corka by sie do mnie juz nigdy nie odezwala. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakim cudem? PCi musiala by miec sprawnosc mniejsza od jednosci. To troche niezyciowy przypadek. :-)

 

Jesli w danym domu zainstalujesz urzadzenie pracujace z COP wyzszym niz 1 to w praktyce zawsze bedzie naniej. Kwestia jest tylko czy w ostatecznym bilansie uwzgledniajacym wieksze koszty instalacji pompy ciepla calosc inwestycji sie finansowo zamknie na plus. Dla malego cieplego domku (maly jest stosunkowo latwiej zrobic cieplym) jest to dlugi okres czasu, bo i rachunki sa male. Dla chawiry jest to ledwie kilka lat. Korzysci z teniej CWU tez sa nie do pominiecia w takim bilansie.

 

 

Jak bym mial w domu takie temp. jak podaje Elfir, to by mnie czekal rozwod z zona, a corka by sie do mnie juz nigdy nie odezwala. :-D

 

Pyxis...no wydawało mi się to oczywiste. Oni mają lepiej zbudowane domy. Lepiej ogacone, dokładniej, z mniejszą ilością błędów, może do tego trochę mniejsze...Np. Imrahil grzejąc kotłem elektrycznym podlogówkę, ma rachunki za CO niższe lub bardzo zbliżone do moich. Tak jak pisałem, mniejszy dom, dużo staranniej wykonany...U mnie na CWU idzie bardzo dużo, więc tutaj w porównaniu do niego niewiele nadrabiam - no ale też jest inna ilość osób - u mnie 5, a u niego 3(a często mniej, jak sam pisał)

 

Wydawało mi się oczywiste, że rozmawiamy o różnych domach...Ale bez problemu można pokazać, że np. 123m2 (I) ogrzewany prądem wychodzi taniej niż mój 150m2 ogrzewany gruntówką. Nie chcę sztucznie tutaj zwiększać metrażu (piwnica+garaż), chociaż mógłbym :p

 

Temperatury uznawane za komfortowe to zupełnie inny temat. Ja mam takie same odczucia jak ty...a od czasu jak teściowa się wprowadziła, to gdybym jeszcze dodatkowo nie zwiększył jej nastaw, to pewnie sam bym się musiał ze swojego domu wyprowadzić :p

I w moich notatkach z zużycia prądu przez PC doskonale widać, od kiedy tesciowa z nami mieszka :p

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Värmepumpsägare - nie ma danych za okres np. 2010-2016? lub coś w tych okolicach? Bo invertery właśnie mniej więcej w tamtym okresie zaczęto masowo stosować, a wycofywać on/off. Czyli te dane które podałeś, dotyczą chyba w większości on/off ?!?

jedno wygląda niepokojąco - rzuciło wam się w oczy - % bardzo duża ilość usterek dla pomp w wieku 0-5 lat....u różnych producentów różnie to wygląda, ale jest to jakaś prawidłowość która rzuciła mi się w oczy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme, dzięki za obrazy jak tak patrzę to Nibe potem długo nic, IVT(co wygląda jak Buderus), CTC - może trzeba iść w tym kierunku.

 

ale to jest taki ranking "awaryjności"....tutaj jak już to trzeba brać z tych co są na dole...:p

no ale tak jak pisałem wyżej, to nie ma wiele wspólnego z aktualnymi czasami, musiałby być jakiś nowszy raport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że problem tkwi w uczciwości tych co podają wyniki. Dużo zapomina o pewnych kwestiach (np. codziennie palenie wiele godzin kominkiem) , inni mimo że w domu temperatury różnicą się nawet o kilka stopni i te też "płynnie" się w ciągu dnia zmieniają uważają że mają pełen komfort i stabilną temp ..

 

A są tacy którzy chcą mieć niemalże taką samą temp w całym domu i raczej do "chłodnego chowu" nie należą i dążą do zachowania dość stabilnej temp ...

 

Domy nowo budowane są sądzę bardzo zbliżone energetycznie.

 

Pompy PW markowe mają zbliżone COPy , więc wynika z nich uzyskiwane są dość zbliżone.

Myślę że różnice w kosztach biorą się głownie z tego zależnie jakie faktycznie w całym domu są temperatury , czy temperatura jest dość stabilna , ile godzin jest grzane , czy są jakieś "wspomagacze" (kominek) , czy jest zróżnicowanie temeperatur w domu i wiele innych ..

 

Są tacy którzy będą mocno manipulowali danymi aby tylko udowodnić wszystkim że ich dom jest super energooszczędny , najoszczędniejszy ze wszystkich , ich wybory jakie zrobili są jedynymi słusznymi a to że te "wyniki" są lekko "sfałszowane" i "lekko naciągane" to inna kwestia ...

 

Ja osobiście staram się aby pompa pracowała głównie w II taryfie , ale jak zaczynam czuć dyskomfort (zbyt duże wahania temp) to zwiększam czas pracy pompy a jaj trzeba to włączam na stałe. To czy zapłacę trochę więcej jakoś mnie nie przeraża a licytować się kto zużył mniej mi się nie chce , bo jakbym obniżył temp o 2-3 stopnie , założył gruby sweter to mógłbym mieć takie wyniki że hoho ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się oczywiste, że rozmawiamy o różnych domach...

 

To jaki sens ma takie porownanie? Bo ja nie widze.

 

Jesli porownuje koszty ogrzewania, to zmiena jest system grzewcz,y a dom caly czas jeden i ten sam. Porywnywanie czegos, co ma taka sama nazwe, a rozni sie w zasadzie we wszytkich innych elementach to jak bys napisal, ze Twoj Star na dojazd do pracy bierze dziennie 3l ropy a moj Citroen 5. Tylko nikt nie wie ile km dojezdzamy codziennie. Porownanie jak chooj. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie pisałem nic o sensie takich porównań. Pisałem tylko że to jest możliwe. Sprawdź ;)

To było jako odpowiedź na tezę, że nie jest możliwe, żeby ogrzewać dom gazem za 100zł miesięcznie (średnio)

Otóż wiele rzeczy jest możliwe. Do celu (w tym przypadku niskich kosztów utrzymania domu) zwykle można dojść różnymi drogami, o różnym stopniu trudności...nie ma jednej, najlepszej (najmojszej?!?) drogi....

 

A czy to wszystko ma sens, to zupełnie inna kwestia :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vip. Dokładnie, co z tego ze na delcie 1 mamy lepszy COP licząc samą sprężarke jak obiegówka bierze 180-200W. Lepiej użyć do obiegówki 50-70W i miec delte z 4 stopnie. Przykład

pompa na delcie 4 daje 9,66kW i bierze 2kW(w tym obiegówka 70W) COP=4.83

pompa na delcie 1 daje 10kW i bierze 2.1kW(w tym obiegówka 170W) COP=4,76

Dane z palca. Pytanie tylko czy rzeczywscie tak dużo róznicy w mocy uzyskamy zmniejszajac delte. To samo obiegówka w systemie grzewczym. U mnie w czasie gdy pompa nie pracuje jest na 20% a jak pracuje to na 60-70%. W najtańszych instalacjach mamy pompke z 3 biegami która potrafi pracowac cały sezon na 3.

 

W mojej pompie ciepła jest elektroniczna pompa obiegowa i sterownik utrzymuje delte 3.8-4.

 

Dokładnie jest tak jak piszesz dane z palca . Nie bierzesz pod uwagę jednej rzeczy , pompka obiegowa pobierze energii więcej , wiedzmy o 50W , ale cała PC nie weźmie więcej o 50 tylko znacznie niej np 20W ! a PC wyprodukuje moc cieplną większą o np 200 W . To jest spowodowane tym ze pompka obiegowa DZ pracująca na większym przepływem , spowoduje wzrost ciśnienia parowania , rzez co sprężarka wykona mniejsza pracę , pobierze mniej energii . Przynajmniej tak u mnie zachowuje się pc inwerter . Przykładowo przestawie pompki obiegowej DZ na wyższy bieg kiedy pobiera o 15 W więcej , cała pc pobiera więcej tylko 5 W .

Edytowane przez Tomaszs131
Korekta formuły cytowanego postu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...