Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie,

 

Naszlo mnie na takie luzne przemyslenia. U mnie instalacja jest tak zrobione ze za buforem sa 2 pompy obiegowr sterowane salusami. Jak dom sie nagrzeje to pompy staja wiec woda w podlogowce rowniez. Odda swoje cieplo do betonu i stoi. A jak to wyglada w instalacji bez bufora ? Pompa obiegowa w PC pracuje caly czas ? Czy jak ?

 

Druga kwestia, obserwuje PV monitora i u mnie generalnie jak temp dobije do zadanej w domu to zanim pompki rusza znowu to mika kilka-kilkanascie godzin. PC raz na 2-3 h sie wlacza dogrzac bufor. W zasadzie doszedlem do wniosku ze moglaby tego bufora niedogrzewac bo po co ? Robil ktos jakis eksperyment? Da sie to jakos ogarnac ? Chcialbym zeby to dzialalo tak, ze jak pompy obiegowe rusza to wtedy PC dostaje sygnal ze moze grzac. Wiadomo ze wtedy troszke dluzej sie bedzie bujac bo musi zagrzac rowniez od razu caly bufor 100 l ale mialaby sporo startow mniej. Pytanie czy to w ogole wykonalne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Naszlo mnie na takie luzne przemyslenia. U mnie instalacja jest tak zrobione ze za buforem sa 2 pompy obiegowr sterowane salusami. Jak dom sie nagrzeje to pompy staja wiec woda w podlogowce rowniez. Odda swoje cieplo do betonu i stoi. A jak to wyglada w instalacji bez bufora ? Pompa obiegowa w PC pracuje caly czas ? Czy jak ?

 

Jak masz termostaty to jak zostanie osiagnięta temperatura to pompa się wyłącza , więc tak samo pompa obiegowa ...

 

Jak chcesz aby cały czas działała i była praca stała to ustaw jakąś sporo wyższą temp na termostatach aby nie było szansy dojść do takiej temperatury i ustaw tak krzywą na pompie aby uzyskać odpowiednia dla Ciebie temp i tyle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Naszlo mnie na takie luzne przemyslenia. U mnie instalacja jest tak zrobione ze za buforem sa 2 pompy obiegowr sterowane salusami. Jak dom sie nagrzeje to pompy staja wiec woda w podlogowce rowniez. Odda swoje cieplo do betonu i stoi. A jak to wyglada w instalacji bez bufora ? Pompa obiegowa w PC pracuje caly czas ? Czy jak ?

 

Druga kwestia, obserwuje PV monitora i u mnie generalnie jak temp dobije do zadanej w domu to zanim pompki rusza znowu to mika kilka-kilkanascie godzin. PC raz na 2-3 h sie wlacza dogrzac bufor. W zasadzie doszedlem do wniosku ze moglaby tego bufora niedogrzewac bo po co ? Robil ktos jakis eksperyment? Da sie to jakos ogarnac ? Chcialbym zeby to dzialalo tak, ze jak pompy obiegowe rusza to wtedy PC dostaje sygnal ze moze grzac. Wiadomo ze wtedy troszke dluzej sie bedzie bujac bo musi zagrzac rowniez od razu caly bufor 100 l ale mialaby sporo startow mniej. Pytanie czy to w ogole wykonalne ;)

mate a co robi twoja obiegówka która jest w pompie przed buforem.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby tak było salusy muszą sterować pompą a nie obiegówkami za buforem. Natomiast obiegówkami powinna sterować pompa. Jedną bez problemu możesz sterować z płyty głównej natomiast przy dwóch potrzebna ci dodatkowa płytka. Lub drugie rozwiązanie, niektóre obiegówki mają styki beznapięciowe, załączenie obiegówki powoduje ich zwarcie i może posłużyć jako sygnał dla załączenia PC. Reasumując załączenie przez salusa którejkolwiek obiegówki spowoduje start pompy. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby tak było salusy muszą sterować pompą a nie obiegówkami za buforem. Natomiast obiegówkami powinna sterować pompa. Jedną bez problemu możesz sterować z płyty głównej natomiast przy dwóch potrzebna ci dodatkowa płytka. Lub drugie rozwiązanie, niektóre obiegówki mają styki beznapięciowe, załączenie obiegówki powoduje ich zwarcie i może posłużyć jako sygnał dla załączenia PC. Reasumując załączenie przez salusa którejkolwiek obiegówki spowoduje start pompy.

 

Ta druga opcja bardzo mi sie podoba :) Musze looknac co to za pompy sa. Jakies LFP, ale modelu nie pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga kwestia, obserwuje PV monitora i u mnie generalnie jak temp dobije do zadanej w domu to zanim pompki rusza znowu to mika kilka-kilkanascie godzin. PC raz na 2-3 h sie wlacza dogrzac bufor. W zasadzie doszedlem do wniosku ze moglaby tego bufora niedogrzewac bo po co ? Robil ktos jakis eksperyment? Da sie to jakos ogarnac ? Chcialbym zeby to dzialalo tak, ze jak pompy obiegowe rusza to wtedy PC dostaje sygnal ze moze grzac. Wiadomo ze wtedy troszke dluzej sie bedzie bujac bo musi zagrzac rowniez od razu caly bufor 100 l ale mialaby sporo startow mniej. Pytanie czy to w ogole wykonalne ;)

 

Mate,

ja to widzę inaczej niż Plusfoto-nie wiem dlaczego Twój instalator tak podłączył ,ale jak dla mnie to najprościej jest tak :

-podłączasz każdego Salusa do danej pompy wtórnej

-pod wyjście załączającą daną pompę podpinasz mały przekaźnik na 230VAC (tj jego cewkę)

-dwa styki w/w przekaźników podłączasz RÓWNOLEGLE pod PC tj pod styk uruchamiający tryb CO

 

Działa tak : jeśli żaden Salus nie włącza grzania-PC nie pracuje w trybie grzania (może zadziałać tylko CWU,jeśli będzie potrzeba).Jeśli zadziała któryś z Salusów ,to włączy tryb CO w PC i obiegówkę od danego poziomu.Proste i skuteczne.

pzdr

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja tutaj czytałem jest tak(lub podobnie) jak pisze bobrow. Salusy uruchamiają zarówno PC jak i obiegówki.Wtedy PC(plus jej obiegówka), zdaje się, grzeje wg krzywej, ale tak długo jak jej Salus każe.

 

Widać nie każdemu instalatorowi chce się zamontować małe przekaźniczki za 15pl szt...Przecież zrobił tak ,że działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mate,

ja to widzę inaczej niż Plusfoto-nie wiem dlaczego Twój instalator tak podłączył ,ale jak dla mnie to najprościej jest tak :

-podłączasz każdego Salusa do danej pompy wtórnej

-pod wyjście załączającą daną pompę podpinasz mały przekaźnik na 230VAC (tj jego cewkę)

-dwa styki w/w przekaźników podłączasz RÓWNOLEGLE pod PC tj pod styk uruchamiający tryb CO

 

Działa tak : jeśli żaden Salus nie włącza grzania-PC nie pracuje w trybie grzania (może zadziałać tylko CWU,jeśli będzie potrzeba).Jeśli zadziała któryś z Salusów ,to włączy tryb CO w PC i obiegówkę od danego poziomu.Proste i skuteczne.

pzdr

 

Zaintrygowałeś mnie :) Problem w tym, że jestem na tyle zielony, że boje się zaszkodzić, ale jak widać sam doszedłem do dobrych wniosków. Nie zależy mi na jakimś tam delikatnie większym zużyciu bo nie o to chodzi, ale po co PC ma się włączać tylko na dogrzanie bufora.

 

Hipotetycznie - pozakładam przekaźniki itp i jak to się potem bedzie miało do harmonogramu, który mam wprowadzony w PC ? Głównie chodzi o CWU i podbicia krzywej. Nic się w tym temacie nie zmieni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowałeś mnie :) Problem w tym, że jestem na tyle zielony, że boje się zaszkodzić, ale jak widać sam doszedłem do dobrych wniosków. Nie zależy mi na jakimś tam delikatnie większym zużyciu bo nie o to chodzi, ale po co PC ma się włączać tylko na dogrzanie bufora.

 

Hipotetycznie - pozakładam przekaźniki itp i jak to się potem bedzie miało do harmonogramu, który mam wprowadzony w PC ? Głównie chodzi o CWU i podbicia krzywej. Nic się w tym temacie nie zmieni ?

 

Wszystko będzie po staremu.Każdy elektryk czy elektronik sobie z tym poradzi-łatwizna.

Jak będzie miał problem co do czego ,to mogę Ci wysłać odręczny schemat.

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Nie spotkalem sie jeszcze na fm aby ktos uzytkowal PC "wentylacyjna" , ktora ma spory % rynku w np. S

 

Na YouTube znajdziesz reportarz o tym jak to Nibe zeruje na biednych ludziach w Wielkiej Brytani bo ktos wpadl na pomysl zeby zamontowac takie pompy wentylacyjne w lokalach socjalnych bo to pompa ciepla czyli oszczednie i ekologicznie. Taka pompa pobiera cieplo z powietrza wywiewanego i ogrzewa nawiewane lub wode w instalacji. Tylko jesli nie moze uzyskac zadanej temp to dogrzewa grzalka a wszyscy tutaj wiedza ze przez wentylacje nie da sie puscic takiego wydatku jak przez jednostke zew. Skutek taki ze pompa grzeje glownie pradem a nieobeznani ludzie robia afere w mediach przez co obrywa sie producentowi. Final jest taki ze ktos wymienil te pompy na piece gazowe i rachunki sie zmnieszyly.

 

Podsumowujac rozwiazanie to moze sie przydac tylko do pasywnych domow. Ewentualnie jak cos kogos rekuperacja jest za tania to moze sobie zamontowac taki rekuperator aktywny.

Edytowane przez zibizz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowałeś mnie :) Problem w tym, że jestem na tyle zielony, że boje się zaszkodzić, ale jak widać sam doszedłem do dobrych wniosków. Nie zależy mi na jakimś tam delikatnie większym zużyciu bo nie o to chodzi, ale po co PC ma się włączać tylko na dogrzanie bufora.

 

Hipotetycznie - pozakładam przekaźniki itp i jak to się potem bedzie miało do harmonogramu, który mam wprowadzony w PC ? Głównie chodzi o CWU i podbicia krzywej. Nic się w tym temacie nie zmieni ?

 

Tutaj zostało napisane jak to ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie po staremu.Każdy elektryk czy elektronik sobie z tym poradzi-łatwizna.

Jak będzie miał problem co do czego ,to mogę Ci wysłać odręczny schemat.

 

Jeśli to nie problem to poproszę o schemat :)

 

Napisalem też z ciekawości do instalatora - zobaczymy czy nie będzie problemu z przeróbką itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...