Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

CNC ma to chyba najlepiej rozkminione, ale nie wiem czy się podzieli ;) Do tego tematu raczej nie zagląda.

 

Pisałem do niego, to on u mnie montował pompę i jest to zrobione fajnie, ale jest to o czym pisałem i co mnie zastanawiało czyli dogrzewanie bufora. Na wszelki wypadek wolę też dopytać jego bo może po założeniu przekaźników gdzieś coś czemuś zaszkodzi - gdybam bo się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie problem to poproszę o schemat :)

 

Napisalem też z ciekawości do instalatora - zobaczymy czy nie będzie problemu z przeróbką itp.

 

Ok-jutro coś nabazgram.

Już nabazgrałem i wrzuciłem dla porządku do Aqarery

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mate,

ja to widzę inaczej niż Plusfoto-nie wiem dlaczego Twój instalator tak podłączył ,ale jak dla mnie to najprościej jest tak :

-podłączasz każdego Salusa do danej pompy wtórnej

-pod wyjście załączającą daną pompę podpinasz mały przekaźnik na 230VAC (tj jego cewkę)

-dwa styki w/w przekaźników podłączasz RÓWNOLEGLE pod PC tj pod styk uruchamiający tryb CO

 

Działa tak : jeśli żaden Salus nie włącza grzania-PC nie pracuje w trybie grzania (może zadziałać tylko CWU,jeśli będzie potrzeba).Jeśli zadziała któryś z Salusów ,to włączy tryb CO w PC i obiegówkę od danego poziomu.Proste i skuteczne.

pzdr

bobrow najpierw niech sprawdzi czy jego obiegówki nie mają już tego w standarcie. Wtedy wystarczą tylko dwa dwużyłowe kabelki od obiegówek wpiąć w płytę tam gdzie podpina się sterownik zewnętrzny. O tym pisałem w długiej opcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow najpierw niech sprawdzi czy jego obiegówki nie mają już tego w standarcie. Wtedy wystarczą tylko dwa dwużyłowe kabelki od obiegówek wpiąć w płytę tam gdzie podpina się sterownik zewnętrzny. O tym pisałem w długiej opcji.

 

W standardzie obiegówki raczej nie mają przekaźników-zaskoczyłeś mnie....

A "kabelki"-no oczywiście ,że trzeba podłączyć do zewnętrznego sterownika-dokładnie tak jak opisałem to Mate w wątku o Aqarera

tj tak :

sterowanie obiegówkami.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do niego, to on u mnie montował pompę i jest to zrobione fajnie, ale jest to o czym pisałem i co mnie zastanawiało czyli dogrzewanie bufora. Na wszelki wypadek wolę też dopytać jego bo może po założeniu przekaźników gdzieś coś czemuś zaszkodzi - gdybam bo się nie znam.

 

Ale powiedział, że tak ma być, czy jeszcze czekasz na odpowiedź? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) jestem tu nowy także proszę o wyrozumiałość :D

Buduję dom i zastanawiam się nad pompą ciepła. boję się jednak o wysokie zużycie prądu w końcu pompa musi chodzić cały czas. powiedzcie mi czy warto? doradźcie również czy warto instalować piec czy pompa sama da radę? mieszkanie 200m2 dodam, że nie ma podłącza do gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) jestem tu nowy także proszę o wyrozumiałość :D

Buduję dom i zastanawiam się nad pompą ciepła. boję się jednak o wysokie zużycie prądu w końcu pompa musi chodzić cały czas. powiedzcie mi czy warto? doradźcie również czy warto instalować piec czy pompa sama da radę? mieszkanie 200m2 dodam, że nie ma podłącza do gazu

 

Witaj

 

Zużycie prądu będzie małe o ile zrobisz dobrą izolacje domku , dach , podłoga , ściany. Nie musi chodzić cały czas , przeczytaj wątek , koledzy , ja też grzejemy w tanich taryfach ale nie wszyscy - jak kto chce i na co dom/sprzęt pozwala ekonomia/komfort . Pompa spokojnie wydoli na 200 metrów ale aby było tanio - dużo izolacji moim zdaniem

Edytowane przez toommm
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia wymiennika to 1,15m2, czy jakiś inny?

Obiegówki przed i za wymiennikiem sterowane są razem?

Przyjmując podane wartości przepływów za prawdziwe, jakie temperatury przed i za wymiennikiem planowałeś przy projektowaniu, a jakie faktycznie występują podczas pracy układu z grzewczą zbliżoną do nominalnej?

 

Witam,

W lato ogrzewam zbiornik 140 l.

Wg mnie to źle pracuje regulator który jest w PC stąd problemy z "przelatywanie" temperatury zadanej.

 

Tak czytam wszystkie posty i widzę, że wszyscy zalecają bufor. Jednak on jest bez sensu.

Popatrzcie - jest lato. Zbiornik CWU wychłodził się wiec włącza się PC aby go nagrzać. Przy czym ze względu na to, że jest dodatkowy bufor na powrocie do PC, grzeje ona też ten bufor. W końcu temperatura w zbiornik CWU dojdzie do zadanej i PC się wyłączy. Wtedy następuje wychładzanie bufora. Jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie małe, a tym samym obniżanie temperatury w zbiorniku wolne to ten bufor może wychłodzić się o kilka stopni. Później znowu będzie potrzebna energia do jego podgrzania.

 

Pompa obiegowa PC jest sterowana ze sterownik PC, a obiegu grzewczego jest sterowana z PLC (po aktywowaniu PC).

Różnica między temperaturą zasilania przez i za wymiennikiem wynosi około 2 stopni. Wymiennik jest 50 -płytowy - 55kW.

Cały czas się zastanawiam czy sprzęgło hydrauliczne nie będzie lepszym rozwiązaniem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chlopaki czyli pewnie co pompa to inaczej. Bałem się ze to tylko u mnie.

 

to nie sprawa pompy, tylko jej sterowania. Przy sterowaniu pokojowym, obiegówki stoją, bo po co mają chodzić? Włączają się, jak sterownik włączy grzanie. W sterowaniu pogodowym, obiegówka mieli wodę, bo sprawdza czy nie zaszły warunku do rozpoczęcia grzania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że ma zrobioną instalację jak kolega mate166 kilkanaście postów temu.

 

P.S Nadrobiłem właśnie zaległości w tym wątku - kilkadziesiąt ostatnich stron. Widać, że walka między handlarzynami się zaostrza. Pojawiła się też oczywiście mityczna gruntówka - odpowiednik T-CAPa za 20k czy nawet poniżej 20k :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie sprawa pompy, tylko jej sterowania. Przy sterowaniu pokojowym, obiegówki stoją, bo po co mają chodzić? Włączają się, jak sterownik włączy grzanie. W sterowaniu pogodowym, obiegówka mieli wodę, bo sprawdza czy nie zaszły warunku do rozpoczęcia grzania...

 

Ok dzięki to juz wszystko jasne. Mam sterowanie pogodowe bez czujnika w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa włącza się i wyłącza na sygnał. Jeśli jest to pogodówka to pompa mieli cały czas obiegówką bo musi wiedzieć jaka jest temp podłogi i kiedy ma się załączyć ponownie. Jeśli jest sterownik to on pilnuje temperatury i informuje pompę o spadku i konieczności załączenia, pompa nie musie mielać obiegówką.

 

Wyjątek od powyższych sytuacji stanowi grzanie pompa w kagańcu 2T. Jak timer wyłącza pompę w drogich godzinach to jednocześnie wyłącza się obiegówka i pompa nie mieli 24h nawet przy sterowaniu pogodówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...